Kanserli bir hasta düzgün besleniyorSa kemoterapi ve radyasyon tedavilerinin ve ameliyatın yan etkilerine daha dirençii olabilir. Ayrıca iyileşme, sağlıklı hissetme, doku fonksiyonları ve yenüenmesi ve hastanın bagışıklık sistemlerinin gelişmesini sağlama gibi konularda da doğru beslenme çok önemlidir. Çok görülen ve zor bir sorun, kilo kaybı ve bozuk beslenmedir. Buna bazen kanser kaşeksisi de denir. Kilo kaybına neden olan çeşitli faktörler sayabiiiriz: Hastalık veya tedavi yöntemleri iştahı azaltır (daha az yemek yenir) veya yiyecek alımını, sindirimi, özümlenmesi veya vücudun besini kullanabilmesini engeller. Genelde birçok kanser türleri, beslenmeyi teşhis ve tedavi öncesinde bile kötü etkiler. Kanserin türüne göre az besifi alma, bir tümörün yolu tıkaması nedeniyle veya mide-bağırsak yollarınm tıkanması nedeniyle kötü beslenme olabilir. Bazen doğru beslenmek gerektigini bilen kişi dahi anoreksi (iştahsızlık) durumunda olabilir. Bazen yemeğin tadını alamaz Veya bir iki lokmadan sonra kendini tok hisseder. Tedavi de zaman zaman vücutta yıpranmış dokuların tamiri için daha çok kalori ve protein ihtiyacı yaratabilir. Beslenme konusundaki son buluşlar, kanser kaşeksisinin tedavisinde çok faydalı olmuştur. Bugün kilo kaybı başedilemez bir oigu olmaktan çıkmıştır. Tüple beslenme, damardan beslenme ve hatta ağızndan beslermnede yeni gelişmeler hemen herkesin hatta çok zor beslenme sorunları olanların dahi, beslenme durumlarını iyileştirebilmelerini sağlamaktadır. Doktorunuz kanser konusuoda bilgili bir diyet uzmanıyia görüşerek size Öeslenmeyle ilgili daha yararlı önerirerde buluhabilir. Klinik çalışmalar sağlam ve bilinçli bir beslenmenin kanserin tedavisi sırasındaki sorunları hafifletmede çok yararlı olduğunu göstermiştir. Fakat herhangi bir besinin çok az veya aşırı kullaRilmasmın kanseri etkilediğine dair somut bilgi yoktur.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    annem bu hastalıkta ve IV evresinde amelıyat oldu ve bı kac hafta sonbra kemoterapıye baslayacak bu tedavıye yanıt verme olnagıı neder acaba bana bı cevap yazarsanız cok sevınırım

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Böbrek İltihabının Belirtileri Nelerdir?
KARIN AĞRISI NEDİR?
Trigliserid
Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı
Yağlar
Sürekli sıkışan veya idrar kaçıran hastalar için püf noktalar.
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.