Beta-Sitosterol
Beta-sitosterol maddesi nedir?
Beta-sitosterol bitkilerden elde edilen bir maddedir. Bu madde meyveler, sebzeler, kabuklu yemişler ve tohumlarda bulunur. İlaç yapmak için kullanılır.

DİĞER İSİMLERİ NELERDİR?
Angelicin, Angélicine, B-Sitosterol 3-BD-glucoside, B Sitosterolin, Beta Sitosterin, beta-sitostérine, beta-sitosterol, beta-sitosterol, beta-sitosterol Glucoside, beta-sitosterol glikozit, kampesterol, kampesterol, Cinchol, Cupreol, fitosterol

Sponsorlu Bağlantılar

OLASILIKLA ETKİN

  • Yüksek kolesterol
  • Prostat büyümesi sonucu idrar rahatsızlığı yada ya da iyi huylu prostat hiperplazisi

İSPATLANAMAYAN ETKİLERİ
Yanmalar, prostat enfeksiyonları, cinsel işlev bozukluğu, kolon kanserini önleme, romatoid artrit, sedef hastalığı, alerjiler, serviks kanseri, fibromiyalji, sistemik lupus eritematozus (SLE), astım, kellik, migren, kronik yorgunluk sendromu, menopoz ve diğer koşullar.

BETA-SİTOSTEROL NASIL ETKİ EDER?
Beta-sitosterol, kolesterol benzeri bitkiden elde edilen maddedir. Beta sitosterol vücuda alındığında kolesterol miktarını sınırlayarak kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca şişlik (inflamasyon) azaltmaya yardımcı olmak için prostat için kullanılabilir.

GÜVENLİ Mİ?
Beta-sitosterol, çoğu insan için güvenlidir. Bulantı, hazımsızlık, gaz, ishal veya kabızlık gibi bazı yan etkilere neden olabilir. Beta-sitosterol ayrıca erektil disfonksiyon ve libido kaybı ile bağlantılı olmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

  • Hamile veya emziren.
  • “Sitosterolemia” adı verilen nadir bir kalıtsal yağ depolama hastalığı

İLAÇLARLA ETKİLEŞİM
Ezetimib (Zetia)
Etkileşim Değerlendirmesi: Orta derecede olabilir, dikkatli olun. Doktorunuzla irtibat halinde olun. Ezetimib (Zetia) almak vücuda emilen beta-sitosterol maddesi miktarını azaltabilir. Bu da beta-sitosterol etkinliğini düşürebilir.
Pravastatin (Pravachol)
Etkileşim Değerlendirmesi: Küçük derecede etkileşimi olabilir. Doktorunuzla irtibat halinde olun. Vücuttaki beta-sitosterol Pravastatin (Pravachol) ialcının etkinliğini düşürebilir.

DOZ AYARLAMASI
Aşağıdaki dozlarda bilimsel araştırmalar incelenmiştir:
Ağızdan:
İyi huylu prostat büyümesi (BPH): Günde 2-3 defa bölünmüş dozlarda 60-130 mg beta-sitosterol
Yüksek kolesterol için: Yemeklerden önce günde 6 gram 800 mg. kadar bölünebilir. Beta-sitosterol maddesi, genellikle düşük yağlı bir diyet ile birlikte alınır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
C VİTAMİNİ (ASKORBİK ASİT)
Fitoform Kapsülü
BİFİDOBAKTERİ
TRİCHOPUS ZEYLANİCUS
Erkeklere Özel 16 Beslenme Takviyesi
Bıldırcın Yumurtası
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.