BEYAZ BAŞLI SİVİLCE TEDAVİSİ NASIL YAPILIRBeyaz Başlı Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır

“Kapalı komedon” olarak da bilinen beyaz başlı sivilceler deride küçük, beyaz tümsekler şeklinde görülen aknelerin daha hafif bir formudur. Siyahkafa sivilcelere de benzerler. Ancak beyaz başlı sivilceler, gözeneklerde yağ, ölü deri hücreleri ve bakteri birikmesinden dolayı ortaya çıkar.

Sponsorlu Bağlantılar

Çoğunlukla yağlı ciltlerde veya vücudun burun, alın, çene ve yanaklar gibi yağlı bölgelerinde ortaya çıkarlar. Beyazkafalı aknelerin tedavisi evde iyi bir cilt bakımı ve hijyen ile sağlanabilir.

**** Günde iki kez yüzünüzü yıkayın. Beyaz başlı sivilceler daha çok cilt gözeneklerinde aşırı yağ, bakteri ve ölü hücreler biriktiğinde ortaya çıkarlar. Gözenekleri temizlemek içinse günde iki kez yumuşak olan ve yağlı olmayan bir yüz yıkama ürünü kullanarak temizlik yapmalısınız. Bu şekilde gözeneklerdeki birikintiler ortadan kaldırılabilir. Temizleme esnasında cildi sert şekilde ovuşturmamaya ve tahriş etmemeye özen göstermelisiniz. Ayrıca kullandığınız ürünlerin de tahriş edici özellikte olmaması önemlidir.

 • Günde iki defadan fazla yüzünüzü yıkamak belki cildinizi daha temiz yapar diye düşünebilirsiniz. Ancak durum öyle değildir. Çünkü fazla yıkamanız cildin kurumasına yol açar ve bu da yağ bezlerinin daha fazla çalışmasını tetikler.
 • Ciltteki yağları büsbütün kötülemek de olmaz. Çünkü cildin sağlıklı kalması için bir miktar yağa ihtiyacı vardır. Günde iki kez yıkamanız, fazla olan yağ miktarının atılmasına yardımcı olur.

**** “Benzoil peroksit” içerikli kremler kullanılabilir. ​​Benzoil peroksit, siyah nokta ve kistik akneler ile birlikte, beyazkafa akneleri tedavi etmek için de kollanılabilen bir tedavi seçeneğidir. Cilt yüzeyindeki bakterileri öldürür, gözeneklerin açılmasını sağlar ve ölü cilt hücrelerinin atılmasına yardımcı olur. Benzoil peroksit içerikli ilaçlar değişik konsantradyonlarda piyasada bulunmaktadır. Reçetesiz sunulan çeşitleri olduğu gibi reçete ile satılan daha güçlü formları da bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Benzoil peroksit kullanıldığında cilt üzerinde tahriş edici etkiye, kaşıntıya ve pullanmaya sebep olabilir. Her zaman, özellikle hassas cilde sahipseniz daha düşük etkiye sahip olan türü ile başlayınız ve sadece sorunlu bölgeye uygulayınız.
 • Ağartıcı etkisi olduğu için giysi, çarşaf ya da saçınıza temas ettirmemeye çalışınız.

**** “Salisilik asit” kullanabilirsiniz. Salisilik asit de benzoil peroksit gibi cilt yüzeyindeki bakterilerin öldürülmesinde etkilidir. Gözenekleri açmaktan ziyade, salisilik asit saç köklerinden cilt hücrelerinin dökülmesini yavaşlatır. Bu şekilde gözeneklerin tıkanması ilk noktada engellenmiş olur.

 • Salisilik asidin hem krem ​​hem de merhem şeklinde reçetesiz sunulan farlı güçlerde çeşitleri mevcuttur.
 • Benzoil peroksit gibi salisilik asidin de cilt üzerinde tahriş edici etkisi görülebilir. Bu nedenle doğrudan sivilceler üzerine uygulayın ve etraftaki diğer cilde temas ettirtmemeye çalışın.

**** Retinoid kremler uygulayabilirsiniz. Retinoid içerikli kremler ve jeller akneler ile ilgili sorunlarda, akne izleri ve renk bozulmalarında, çizgiler ve kırışıklıklar gibi diğer cilt problemlerinde kullanılan ve A vitamini türevlerinden bir tedavi seçeneğidir. Retinoid kremler gözenekleri açarak beyazkafa aknelerinin de ortadan kaybolmasında ve hücre yenilenmesini teşvik etmede yardımcı olur.

 • İlk başlandığında retinoid kremler ciltte biraz kızarma ve tahrişe yol açabilir. Ancak zamanla cildiniz bu yeni tedaviye kendini uyarladığında belirti ve şikayetlerde de azalma olacaktır.
 • Retinoidler ayrıca ağızdan hap şeklinde de alınabilir. Aşırı yağ üretimi ve bakterilerin öldürülmesi için içerden de oldukça etkilidir. Ancak bu tür retinoid ilaçlar genellikle şiddetli akneler için önerilmektedir.

Beyaz Başlı Sivilce Tedavisi**** Beyaz başlı sivilceler için doktor tarafından müdahale yapılabilir. Bazı durumlarda, cildiye uzmanları tarafından “comedone çıkarıcı” olarak adlandırılan steril bir cihaz ile sivilcelerin içindeki irin ve ölü cilt hücreleri alınabilir.

 • Doktorunuzun kullandığı cihazı internet üzerinden kendiniz de edinebilirsiniz. Ancak önemli olan nasıl kullanıldığıdır. Doğru kullanılmadığı taktirde cilt üzerinde skarlara neden olabilir.

Beyazkafa sivilcelerini asla parmak ve tırnaklarınızla sıkmaya çalışmamalısınız. Bu şekilde bir müdahale, cildin tahriş veya enfekte olmasına ve ayrıca sivilce yerinde iz kalmasına neden olabilir.

**** Eğer beyazkafa sivilceler 8 hafta sonra ortadan kaybolmadıysa bir dermatologa uğrayın. Çünkü eğer cilt bakımı konusundan doğru bir rutin takip ettiyseniz ve yukarıda belirtilen kremleri de önerildiği şekliyle kullandıysanız, birkaç ay içinde belirgin bir iyileşmenin görülmesi gerekir. Ama eğer sivilceleriniz bunlara rağmen aynı kaldıysa veya daha da kötüleştiyse bir cildiye doktoruna uğramanız gerekecektir. Doktorunuz alternatif başka tedavi seçenekleri önerecek veya kullandığınız ilaçlardan daha güçlü topikal kremler veya oral antibiyotikler kullanmanızı isteyecektir.

 • Oral antibiyotikler genellikle sadece orta veya şiddetli akneler için reçete edilir. Bu antibiyotiklerin tedavisi genellikle 4 ila 6 hafta sürmekte ve genellikle topik tedavisi ile birlikte kullanılmaktadır.
 • Diğer seçenekler ise genellikle beyazkafa sivilceler ile birlikte diğer aknelerin görüldüğü hastalarda kullanılır. Lazer tedavisi, kimyasal peeling ve oral kontraseptif tedaviler içerir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
10 Dakikada Daha Genç Görünme
Yüz İçin Cilt Canlandırma (Yağlı, Hassas, Normal Cilt)
Saçınıza Nasıl Güzel Şekil Verebilirsiniz
Akne Nedir?
AKNE/SİVİLCE İZLERİNDEN NASIL KURTULABİLİRİM
Kalçadaki Sivilceler Nasıl Geçer
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.