BEYİN GÜCÜNÜ ARTIRMAK MI İSTİYORSUNUZbeyin-gucunu-artirmak-mi-istiyorsunuz

Sponsorlu Bağlantılar

Beyin gücünü artırmak için meditasyon, derin nefes alma, görselleştirme ve diğer bazı egzersizleri duymuşsunuzdur. Ama, bunların yanı sıra diyetinizde dikkat ettiğiniz bazı baharat, bitki, sebze ve meyvelerin de beyin gücünüze ve aktivitesine etki edeceğini biliyormuydunuz. Mutfağınızda hafıza ve beyin gücünü artıran baharatlar neler olduğunu sizler için araştırdık.

1- Zerdeçal

Tükettiğiniz gıdalar arasında zerdeçalın yer alması beyninizi keskin tutabilirsiniz. Zerdeçal, Alzheimer hastalığı ile bağlantılı beyin plakların azaltan bir kimyasal olan kurkumin içerir. Ayrıca, güçlü antioksidan özellikleri nedeniyle de Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatmaktadır.

Kurkumin hafızayı güçlendirir ve antidepresan etkiye sahiptir. Ayrıca, Hindistan’daki yeni bir çalışmada, bu aktif bileşenin alkole bağlı beyin hasarına karşı koruduğunu göstermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

2- Kekik

Kekik beyin sağlığını desteklemek için mükemmeldir. İçeriğindeki uçucu yağlar beyinde, omega-3 yağ asitleri (özellikle de dokosaheksaenoik asit (DHA)) seviyelerini arttırmaktadır.

Bu uçucu yağlar yaşa bağlı bilişsel gerileme ya da demansa karşı beyni korur, öğrenme ve belleği geliştirir.

Ayrıca, DHA beyin hücrelerinin düzgün işleyişini ve gelişmesini sağlar. Kekik aynı zamanda antioksidan kapasitesini artıran flavonoidler içerir.

3- Biberiyebeyin-gucunu-artirmak-mi-istiyorsunuz-biberiye

Antioksidan ve anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle biberiye, beyinde serbest radikal hasarının defedilmesine yardımcı olur. Karnosik asit denilen bileşik Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif koşullar ve felçten beyni korumak için özellikle iyidir. 

Ayrıca, sinir büyüme faktörü sentezini uyarır ve böylece sinir hücresi hasarını tersine çevirir. Buna ek olarak, beyindeki kan dolaşımını artırarak beyin fonksiyonlarını geliştirir.

4- Adaçayı

Adaçayı beynin işleyişi ve hafıza hatırlama yetisinin artırılması için mükemmeldir. Aynı zamanda beyinde serbest radikal hasarını durdurma yeteneğine sahip olan karnozik asit içerir.

Adaçayı Alzheimer ve otizm gibi nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan anti-aging antioksidan glutatyon üretimini artırır. Bitki bileşiminde yer alan diğer bileşikler bellek ve öğrenme için gerekli olan asetilkolinin bozulmasını engeller.

Adaçayındaki terpenoid bileşenler de bilişsel işlevleri geliştirir. Günlük bazda adaçayı içerek bu özelliklere sahip olabilirsiniz.

5- Karabiber

Piperaceae ailesindeki karabiber ve diğer bitkiler beyinde beta-endorfin miktarını artıran bilişsel işlev geliştiren piperin isimli keskin bileşik içerir. Beta-endorfin ruh halinizi iyileştiren ve rahatlama duygularını teşvik eden nörotransmitter niteliklere sahiptir.

Bu aktif bileşik ayrıca serotonini parçalayan enzimi de inhibe eder. Bu nedenle, durum bozukluklarının tedavisinde yararlı olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, araştırmacılar, Parkinson hastalığının tedavisinde de etkili olduğuna inanmaktadırlar.

6- Tarçın

Alzheimer Hastalığı Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada tarçın, Alzheimer hastalığı önlemeye yardımcı olabilecek bileşikler içerdiği tespit edilmiştir.

 Bu bileşikler (sinamaldehit ve epikateşin) tau proteinlerinin birikmesini inhibe eder (engeller). Tau proteinleri, mikrotübüllerin stabilizesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu proteinlerin bozulması Alzheimer ve demans gibi sağlık sorunlarına yol açar.

Bunlara ilaveten, tarçın özündeki beyin hücrelerin şişmesini önleyerek travmatik beyin hasarı ve inme ile ilgili komplikasyonların azaltılmasına yardımcı olabilir. Şişlik sıklıkla ileri nöronal hasara katkıda bulunur.

7- Nutmeg (küçük Hindistan cevizi)beyin-gucunu-artirmak-mi-istiyorsunuz-kucuk-hindistan-cevizi

Küçük hindistan cevizinde yer alan myristicin bileşiği beynin zinde tutulması ve beyin aktivitesini artırmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda hafızayı artırır ve Alzheimer hastalığının oluşumuna katkıda bulunan bir enzimi engeller.

Küçük hindistan cevizi stres ve yorgunluğu azaltır. Bu bitkinin yağı da zihinsel berraklığı teşvik etmek ve stresi rahatlatacaktır. Ancak aşırıya kaçmadan kullanılmalıdır, fazla tüketim (günde taze çekilmişinden bir ya da iki tutam alınabilir) mide bulantısı, kusma, güçlü öfori, çarpıntı ve halüsinasyonlara neden olabilir.

8- Karanfil

Bu aromatik baharat iyi bir zihinsel uyarıcıdır. Antioksidan özellikleri sayesinde oksidatif stresi azaltır. Ayrıca, bu toksinleri kaldırır ve hücre sağlığını destekleyen fenol bileşikler içerir.

Ayrıca, karanfil yağı beyni uyarır, kişiyi daha dikkatli yapar ve kişiyi enerjik hale getirmek için aromaterapi olarak kullanılabilir. Karanfil yağı nane, biberiye, fesleğen, lavanta ve portakal yağı gibi diğer yağlar ile de çok iyi uyum gösterir.

Yapılan bir araştırma karanfil yağının öğrenme ve hafıza açıklarını tersine çevirmektedir.

9- Kutsal Fesleğen

Kutsal fesleğen çok sayıda tıbbi özellikleri olan güçlü bir bitkidir. Bünyesinde faydalı uçucu yağlar (kafur, eugenol, nerol, çok sayıda terpenlerin ve flavonoidler) bulunmaktadır.

Hayvanlarla yapılan çalışmalarda kutsal fesleğenin metanol ekstraktları, serebral dolaşımı azaltmasından dolayı beyin hasarı en aza indirmede faydalıdır.

Bununla birlikte kutsal fesleğen stres hormonlarının üretimini azaltarak stresin giderilmesinde yardımcı olur. Ayrıca hafıza ve konsantrasyonu geliştirmek için aromaterapi olarak fesleğen yağı kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hemanjiomun Şifalı Bitkilerle Tedavisi
Yemekten Sonra Kalp Çarpıntısı
Kolon Polipleri İçin Hangi Testler Yapılır?
Kafein Kan Basıncını Artırır Mı
Çörek Otu Neye İyi Gelir
Mide Fıtığı Nedenleri ve Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.