BEYİN KONTROL YÖNTEMLERİBeyin Kontrol Yöntemleri

Bilgi, kişilerin günlük yaşantılarındaki tutumlarına ve hareketlerine yön veren etkenlerin başında gelmektedir. İnsanın geçmiş zamandan beri yaşam standartlarına bakacak olursak yüzyüze kaldığı problemlere ürettiği cevaplar için bir hammadde olarak nitelendirilebilecek olan bilgi, bir çok kez bu tutumlara yön vermiştir. Bu nedenle, bilginin nereden doğduğu ve nasıl edinildiği, direk olarak kişinin hareketlerini etkiler ve bu davranışların oluşmasına sebep olur. Günümüz dünyasında teknolojinin aşırı hızlı bir şekilde ilerlemesiyle birlikte kitle iletişim yollarının daha yaygın bir biçimde kullanılması, bilginin, geçmişten bugüne kadar olan döneminde çok tehlikeli bir silah olarak kullanılabileceği durumunu gözler önüne sermektedir. Bilgi sayesinde beyin ve davranış mekanizmasının kontrolü, herkesi şahsi olarak alakadar ettiğinden dolayı tahmin edilenden çok daha büyük bir anlama sahiptir. Kişilerin bu konuda bilinçlenmesi, toplumsal olarak beyin kontrol sistemini güçleştiren nedenlerin başında gelmektedir ve beyin kontrol mekanizmaları da en fazla bu konuda gerçekleştirilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Beyin kontrol yöntemleriyle ilgili ortaya atılan komplo teorileri ve bilim kurgu filmlerinin baş konusu olan bu yöntemler kişiler üzerinde oldukça etki uyandırmaktadır. Örnek vermek gerekirse; milyonların izlediği Mançuryalı Aday isimli filmde, savaştan yaralı bir şekilde dönen askerlere uygulanan beyin kontrolü sistemi sayesinde adeta bir savaş robotu şekline getirilmesi ve daha sonradan bu askerlerin bir silah gibi kullanılmasını anlatır. Günümüzde ise bu tip bir beyin kontrol sistemi üretmek teorik olarak kabul edilebilir olsa da pratik şekilde uygulanabilmesi son derece sınırlıdır ve kitlelerin birarada kontrolü için çok fazla uygun olmayan yöntemlerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Beyin Kontrol MetotlarıSon zamanlarda özellikle elektromanyetik dalgalar ile gerçekleştirilen beyin kontrol yöntemleri sayesinde bilimsel verilere dayanarak ortaya çıkartılan söylentiler gerçeği yansıtmamaktadır. Elektromanyetik dalgaların insan vücudunda ki özellikle beyinde yer alan dokuları etkilediği doğrudur ama kişilerin hareket ve tutumları çok farklı bir yapıya sahip olduğundan, beyin içerisine cerrahi bir takım operasyonlar yardımıyla yerleştirilen bir düzenek olmadığı sürece bu davranışlara dışarıdan bir yön verilerek müdehale edilmesi imkansızdır.

Bunun dışında özellikle sosyal medyada ve görsel basında hala geniş yer bulan bir teori ise, günümüzde çok hızlı bir şekilde akan görüntüler arasına konumlandırılan mesajlardır. Bu mesajlara subliminal mesajlar denir ve kişinin biliçaltına girilerek davranışları kontrol edilmek istenir. Belirli bir düzeye kadar bunun doğruluğu kabul ediliyor olsa dahi tamamen bir bireyin bütün beynini bu mesajlarla kontrol etmek imkansızdır.

Beyin Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

Grup Baskısı Yöntemi : Kişinin içerisinde yer aldığı grubun sahip olduğu değerler ve davranış şekillerini uygulamadığı taktirde grubun diğer üyelerinin kişi üzerinde toplu halde yapmış olduğu baskı ve sınırlamalar grup baskısı yöntemine girmektedir.

Eski Değerlere Saldırı Yöntemi : Özellikle günümüzde sık karşılaşılan bu yöntemde yeni oluşturulmuş düşünce akımlarının bir topluluk tarafından daha kolay benimsetilmesi için eski değerlere saldırarak ve gerekirse bu değerler hakkında toplumun tepki göstereceği sanal olaylar yaratarak gözden düşürmek eski değerlere saldırarak bilinç kontrol etme yöntemine girmektedir.

Meta-İletişim Yöntemi : Herhangi iki kişi arasında yazılı veya sözlü konuşma esnasında sürekli tekrarlayacak şekilde bir takım sözcükleri veya jargonu kullanmak meta iletişim yöntemine girmektedir. Örnek olarak modern Türkçe söz kalıplarını sürekli üzerine basarak kullanan kişiler toplum içerisinde “Ben senden daha seçkinim, ben sizden değilim” tarzında mesajlar vermekte ve bunu sürekli tekrarladıkları için belli bir süre sonra otomatik olarak kişilerin beyinlerine yerleşmektedir.

Soru Yasaklama Yöntemi : Elinde bulundurduğu gücü veya otoriteyi kullanarak içerisinde bulunduğu grubun, cemaatin veya rejimin savunduğu fikir akımlarını tehlikeye düşürecek soruların sorulmasının yasaklanması, dogmatik bir hal getirilerek sorgulanmasının önüne geçmesi ve bunu yapanların cezaya maruz bırakılması soru yasaklama yöntemine girmektedir.

Parasal Bağımlılık Yöntemi : Sahip olunan ekonomik ve mali kaynaklar sayesinde kişinin bağımlı hale getirilmesidir. Bu şekilde bağımlılık yaratılan toplumlarda yaşayan kişilerin davranışlarına hükmetmek ve sergileyecekleri tutuma karar verilmesi çok daha kolay bir hal alır.

Sosyal Yalıtım Yöntemi : Otoriteyi elinde bulunduran grubun veya kişinin kendi çıkarlarına ters düşecek birBeyin Kontrol Yöntemleri Nelerdir şekilde tehlike arz eden bireyleri veya grubu toplumdan uzaklaştırarak etkisiz hale getirmesi ve bu sayede gerek birbirleri arasındaki gerekse toplum arasındaki iletişimlerini kesmek sosyal yalıtım yöntemine girmektedir.

Korku ve Paranoya Yaratma Yöntemi : Gücü elinde bulunduran kişinin toplum üzerinde sürekli bir stres, korku ve tedirginlik durumu yaratması bu yönteme girmektedir. Özellikle günümüzde Amerika Birleşik Devletleri’nde bu yöntem kişilerin beyinlerini kontrol etmek ve tek tip düşünceye sahip olmalarını sağlamak için yaygın ve etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

 Kişilerin, doğru bir şekilde yönlendirilmesi ve beyin kontrol alanında yukarıda saydığımız durumların öğretilmesi bu yöntemlerin geçerliliğini kaybetmesi açısından oldukça önemlidir. Bundan daha önemlisi, geleneklerine saygılı, atalarını ve geçmişini unutmayan, gelecekte toplum huzurunu bozmayacak bireylerin yetiştirilmesidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Diz Kapağı İltihaplanması
Yiyerek Zayıflamak İstiyorum
Parmakta Yumru, Kitle, Şişlik
Yaz Kış Ellerin Soğuk Olması
Günlük Şeker Alımı
Çocuklarda Göz Kayması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.