BEYİN TÜMÖRÜ NEDENLERİ NELERDİR?

Beyinde başlayan beyin tümörleri;
Birincil beyin tümörleri denilen bu tümörler beyni kapsayan doku kökenlidirler. Kranial sinirler, hipofiz bezi veya epifiz bezi gibi, beynin kendi dokularından çıkar. Normal hücrelerde DNA hataları (mutasyonlar) başladığında birincil beyin tümörleri başlar. Bu mutasyonlar hücrelerin büyümesine ve artan oranlarda bölünmesine sebep olurlar. Sağlıklı hücrelerin ölmesiyle bu hücreler yaşamaya devam ederler. Sonuç olarak, bir tümör; anormal hücrelerden oluşan bir kütledir.

Sponsorlu Bağlantılar

Birincil beyin tümörleri kanserin başka yerde başlayıp sonra beyne sıçradığı ikincil beyin tümörlerine göre çok daha az yaygındır. Birincil beyin tümörlerinin birçok farklı tipleri vardır. Her katılan hücre tipine göre adlandırılır. Örnekler şunları içerir:

– Akustik nöroma (schwannoma)
– Anaplastik astrositom ve glioblastoma içerir ayrıca glioma olarak bilinen Astrositom,
– Ependimoma
– Ependymoblastoma
– Germ hücreli tümör
– Medulloblastom
– Meningioma
– Oligodendroglioma
– Pineoblastoma

Kanserin başka yerde başladığı ve beyne yayıldığı tür;
İkincil (metastatik) beyin tümörleri vücudunuzun başka yerindeki bir kanserden başlayıp sonra beyne yayılmasıyla (metastaz) devam eder. İkincil beyin tümörleri en sık kanser öyküsü olan kişilerde görülür. Ancak nadir durumlarda, metastatik beyin tümörü vücudunuzun başka yerinde başlayan bir kanserin ilk belirtisi de olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

İkincil beyin tümörleri birincil beyin tümörlerinden çok daha yaygındır. Herhangi bir kanser beyne yayılmış olabilir, ama en yaygın türleri şunlardır:

– Meme kanseri
– Kolon kanseri
– Böbrek kanseri
– Akciğer kanseri

RİSK FAKTÖRLERİ

Doktorlar primer (birincil) beyin tümörleri için genetik mutasyonlara nelerin sebep olduğundan emin değiller. Fakat beyin tümörü riskini artıran faktörler için şunlar sıralanabilir:

1- Irk: Genel olarak beyin tümörleri beyaz ırktan olan insanlarda diğer ırklardan olanlara göre daha fazla olmaktadır.
2- Yaş: Beyin tümörü riski yaşla birlikte artar. Beyin tümörleri yaşlı erişkinlerde en yaygın şekilde görülür. Ancak, beyin tümörü herhangi bir erken yaşta da ortaya çıkabilir. Ve örneğin “medulloblastomas” gibi beyin tümörlerinin bazı türleri, neredeyse tamamen çocuklarda oluşur.
3- Radyasyona maruz kalmak: Bir tür iyonize radyasyona maruz kalmış insanlarda beyin tümörü riski vardır. İyonize radyasyon örnekleri kanser ve atom bombalarının yol açtığı radyasyon tedavisinde kullanılan radyasyon tedavisi sayılabilir. Cep telefonu ve mikrodalga fırınlar, elektromanyetik alanlar gibi radyasyon yayan cihazların beyin tümörleri ile bağlantılı olduğu ispat edilmemiştir.
4- İş ortamında kimyasallara maruz kalma: Belli sektörlerde çalışan insanlar işleri nedeniyle kimyasallara maruz kalmakta ve bu da onlarda muhtemel beyin tümörü riskini oluşturmaktadır.
5- Ailede Beyin Tümörü Öyküsü: Beyin tümörlerinin küçük bir kısmı aile geçmişinde genetik sendromlar ve beyin tümörü vakası olan kişilerde beyin tümörü riski oluşturmaktadır.

KOMPLİKASYONLAR 

Bir beyin tümörünün etkilediği beyin parçasına bağlı olarak komplikasyonlar da gelişebilir. Komplikasyonlar şunları içerebilir:

a. Zayıflık: Bir beyin tümörü beynin herhangi bir parçasına zarar verebilir. Eğer ilgili beyin kısmı bir kol veya bacak kuvveti veya hareketini kontrol ediyorsa, vücudun bu bölümünde de güçsüzlük ortaya çıkabilir. Bir beyin tümörü nedeniyle oluşan zayıflık, bir inme nedeniyle ortaya çıkan zayıflıkla çok benzer olabilir.

b. Görmede değişiklik: Görsel bilgiyi (görsel korteks) işleyen beyin sinirlerinin bulunduğu kısımda oluşan bir tümör buna bağlı olarak gözlerde çift görme ve görmede azalma gibi görme problemlerime yol açabilir.

c. Baş ağrısı: Beyin içinde basınç artışına sebep olan bir beyin tümörü beraberinde baş ağrılarını da getirir. Bu baş ağrıları çok acımasız ve şiddetli olabilir, ayrıca beraberinde bulantı ve kusma da getirir. Baş ağrısı tümör nedeniyle olabilir, ya da beyinde biriken sıvı nedeniyle (hidrosefali) de olabilir. Çoğu baş ağrısına beyin tümörü neden değildir.

d. Kişilik değişiklikleri: Beynin belli bölgelerindeki tümörler davranış ve kişilik değişikliklerine de neden olabilir.

e. İşitme kaybı: Özellikle işitsel sinirleri etkileyen beyin tümörleri beynin yan taraflarında yer alan kulaklarda işitme kaybına neden olabilir.

f. Nöbetler: Bir beyin tümörü nöbetlere neden olabilir ve beyinde tahrişe neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dudak Çatlaması
Yüksek Ateş Nedir?
TREMOR YADA İRADE DIŞI TİTREME
Bel Ağrısı Nedir? Belde Ağrı
Böbrek Ağrısı Nedenleri
Mitokondriyal Yaş
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.