BEYİN TÜMÖRÜ NASIL TEŞHİS EDİLİR? TESTLER NELERDİR?

Eğer sizde bir beyin tümörü olduğuna dair şüpheler varsa, doktorunuz aşağıdaki testleri isteyebilir:

1- Nörolojik bir test: Bu nörolojik test görme, işitme, denge, koordinasyon ve reflekslerini kontrol gibi testler içerebilir. Bu alanlardan birinde veya daha fazlasında bir zayıflık ya da sorunun olması beynin tümör tarafından etkilenmiş olan kısmı hakkında ipucu verebilir.

2- Görüntüleme testleri: Manyetik rezonans ile görüntüleme (MRG) beyin tümörlerinin tanısında yardımcı olmak için yaygın olarak kullanılır. Bazı durumlarda bir boyar madde koldan damar yoluna enjekte edilerek görüntüleme yapılır. Bir dizi görüntüleme testi (Fonksiyonel MRG, perfüzyon MR ve manyetik rezonans, spektroskopi gibi) uzmanların tümör tedavisini değerlendirmesine yardımcı olabilir. Diğer görüntüleme testleri bilgisayarlı tomografi (BT) ve pozitron emisyon tomografisi (PET) içerebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

3- Vücudun diğer bölgelerinde kanseri bulmak için testler: Beyin tümörünüzün vücudun başka bir bölgesindeki kanserden yayılarak beyine uaştığı şüphesi varsa, doktorunuz kanserin kesin kaynağını ve yerinin tespit etmek için başka test ve prosedürlere başvurabilir. Örneğin akciğer kanseri belirtileri için göğüs CT taraması yapılabilir.

4- Anormal doku testi (biyopsi): Biyopsi beyin tümörünü çıkarmak için bir operasyon olarak yapılabilir ve bir biyopsi iğnesi kullanılarak yapılır. Bir “stereotaktik iğne” ile beynin hasar görmüş, çok hassas olan ve ulaşması zor bölgelerine ulaşarak daha kapsamlı bir operasyon yapma imkanı verir. Önce beynin kafatasından ufak cerrahi matkaplar ile ufak bir delik açılır, daha sonra da iğne delikten içeri sokulur. İlgili doku BT veya MRI tarama tarafından yönlendirilerek iğne kullanılarak alınır. Biyopsi örneği daha sonra kanser veya iyi huylu olup olmadığını belirlemek için mikroskop altında incelenir. Bu bilgiler tedavinin planlanmasında yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

BEYİN TÜMÖRÜ NEDİR?

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Bir beyin tümörü tedavisi tümörün tipi, boyutu ve tümörün konumuna bağlıdır, bunların yanı sıra genel sağlık durumunuz ve tercihlerinize de bağlıdır. Doktorunuz sizin özel durumunuza göre kişiye özel tedavi uygulayabilir. Uygulanan tedavi yöntemleri aşağıdaki gibidir;

A-  Ameliyat:
Hastadaki beyin tümörü bir operasyon için erişilebilir bir yerde bulunuyorsa, doktorunuz mümkün olduğunca beyin tümörünü çıkarmak için çalışacaktır. Bazı durumlarda, tümörler küçüktür ve beyni çevreleyen dokudan çıkarılması cerrahi müdahale ile mümkün ve kolaydır. Diğer durumlarda, tümörler beyni çevreleyen dokudan ayrılamaz ya da beynin hassas alanlarında yer aldığı için konum itibariyle ameliyatı riskli olmaktadır. Bu durumlarda doktorunuz  tümörü mümkün olduğunca güvenli olarak çıkarmaya çalışacaktır. Hatta beyin tümörünün bir kısmını kaldırmak belirti ve işaretleri azaltmaya yardımcı olabilir. Bazı durumlarda sadece küçük bir biyopsi tanıyı doğrulamak için alınır.

Bir beyin tümörü çıkarmak için ameliyat; enfeksiyon ve kanama gibi riskler taşır. Diğer riskler tümörün bulunduğu beynin parçasına bağlıdır. Örneğin, gözlere giden sinirlerin bağlı olduğu yakın bir bölgedeki cerrahi müdahale görme kaybı riski taşıyabilir.

B-   Radyasyon tedavisi:
Radyasyon tedavisi tümör hücrelerini öldürmek için, X-ışınları veya protonlar gibi, yüksek-enerjili ışınlar kullanır. Radyasyon tedavisi vücudunuzun dışındaki bir makineden gelen radyasyonla(harici radyasyon) ya da çok nadir durumlarda beyin tümörüne yakın bir yerden vücudunuzun içine yerleştirilerek(dahili radyasyon) uygulanır.

Harici radyasyon sadece tümör bulunan yere ya da tüm beyne odaklanarak uygulanabilir. Tüm beyin radyasyonu en sık diğer bazı vücut kısmından beyne sıçrayan kanserleri tedavi etmek için kullanılır.

Radyasyon tedavisinin yan etkileri aldığınız radyasyon tipine ve dozuna bağlıdır. Genel olarak yorgunluk, baş ağrısı ve saçlı deride tahrişe neden olabilir.

C-   Radyocerrahi:
“Stereotaktik radyocerrahi” geleneksel anlamda cerrahi bir yöntem değildir. Bunun yerine, radyocerrahi radyasyon ışınlarını çok küçük bir alanda tümör hücrelerini öldürmek çoklu ışınlarını birden kullanır. Radyasyon ışınlarını her biri tek başına çok fazla güçlü değildir aslında, ancak bir araya gelen çok sayıdaki bu radyasyon ışınları beyin tümörü üzerinde çok kuvvetli ve öldürücü bir etki yaratır.

Radyocerrahide tipik bir tedavi yapılır ve çoğu durumda aynı gün evinize gidebilirsiniz. Yan etkileri yorgunluk, baş ağrısı ve mide bulantısı olabilir.

D-   Kemoterapi:
Kemoterapi tümör hücrelerini öldürmek için ilaçları kullanır. Kemoterapi ilaçları hap şeklinde ağızdan alınır veya bir damardan enjekte edilebilir. Beyin tümörleri tedavisi için en sık kullanılan kemoterapi ilacı hap olarak alınan Temozolomide etken maddesi ‘dir. Pek çok diğer kemoterapi ilaçları bulunmaktadır ve kanserin tipine bağlı olarak kullanılabilir.

Kemoterapinin başka bir türü de ameliyat sırasında uygulanabilir. Beyin tümörü tamamen ya da kısmen çıkarılırken, cerrah tarafından tümör kalan alana bir veya daha fazla disk-şekilli ilaç kapsülü yerleştirebilir. Bu ilaç kapsülü takip eden birkaç gün içinde kemoterapi ilacı salmaya başlar.

Kemoterapin yan etkileri alınan ilacın türü ve dozuna bağlıdır. Kemoterapi bulantı, kusma ve saç dökülmesine neden olabilir.

Hedeflenen ilaç tedavisi
Hedeflenen ilaç tedavileri kanser hücrelerinin anormalliklerine odaklanarak uygulanır. Bu anormallikler engellenerek, hedeflenen ilaç tedavileri kanser hücrelerinin ölmesine sebep olur.

Glioblastoma denilen beyin tümörü kanserinin tedavisinde hedefe yönelik olarak kullanılan ilaç tedavisi “(Avastin)-Bevasizumab”dir. Damar yoluyla verilen bu ilaç, tümöre giden kan akışını keserek, tümör hücrelerinin öldürülmesini sağlar ve yeni kan damarlarının oluşumunu durdurur.

Hedeflenmiş ilaç tedavilerinden birinde de “Everolimus” etken maddeli  ilaç “tuberoskleroz” denilen genetik bozukluğa sahip kişilerde oluşan kötü huylu bir beyin tümörünün tedavisinde kullanılır. Everolimus kanser hücrelerinin büyümesinde önemli bir rol oynayan enzimi vücut içinde engeller.

Tedavi sonrası rehabilitasyon
Beyin tümörlerinin oluştuğu ve zarar verdiği yerler arasında kontrol motor becerilerini, konuşmayı, görme ve düşünmeyi etkileyen bölgeler olabileceği için, rehabilitasyon tedavinin gerekli bir parçası olabilir. Doktorunuz yardımcı olabilecek bir rehabilitasyon hizmetine sizi sevk edebilir.

Fizik tedavi kayıp motor becerileri veya kas gücünü yeniden kazanmanıza yardımcı olabilir.Mesleki terapi almak, bir beyin tümörü ya da başka bir hastalıktan sonra, normal günlük aktivitelere geri dönebilmek için yardımcı olabilir. Eğer konuşmada zorluk varsa konuşma güçlüğü uzmanları (konuşma terapistleri)  ile konuşma terapileri yardımcı olabilir.

Okul çağındaki çocuklar için rehberlik hizmeti çocukların bir beyin tümörü sonrasında bellek ve düşünme değişiklikleri ile başa çıkmalarında yardımcı olabilir.

ALTERNATİF TIP

Tamamlayıcı ve alternatif beyin tümörü tedavisi üzerinde çok az araştırma yapılmıştır. Beyin tümörü üzerinde etkili bir alternatif tedavi ispatlanmamıştır. Ancak, beyin tümörünün etkilerini azaltmada ve tedavilerin yan etkilerini azaltmada yardımcı olabilecek alternatif tedavi seçenekleri mevcuttur. Bazı tamamlayıcı ve alternatif tedaviler şunlardır:

    1- Akupunktur
    2- Hipnoz
    3- Meditasyon
    4- Müzikli terapi
    5- Gevşeme egzersizleri

Başa Çıkma ve Destek

Bir beyin tümörü tanısı ezici ve korkutucu olabilir. Bu sizin sağlığınız üzerinde çok az kontrole sahipmişsiniz gibi hissetmenize neden olabilir. Ama tanıdan sonra yaşadığız şok ve keder ile başa çıkmak için bazı adımları atabilirsiniz. Şunları yapmaya çalışın:

Beyin tümörünüz hakkında olabildiğince çok şey öğrenmeye çalışınız. Sorularınızı bir kenara yazın ve randevularınıza götürünüz. Doktorunuzdan sorularınıza aldığınız cevapları not alın veya randevularda yanınızda not alması için birini getirin. Tedavi zamanı geldiğinde kendinizi daha emin hissedeceksiniz.

Konuşup duygularınızı paylaşabileceğiniz birilerini bulun. İyi bir dinleyici bir yakın arkadaş ya da bir aile üyesi olabilir. Ya da ruhban sınıfı üyesi bir danışmanı ile konuşun. Beyin tümörleri ile ilgili diğer insanlara benzersiz bir fikir sunmak mümkün olabilir. Bölgenizdeki destek grupları hakkında doktorunuza danışın. Ulusal Beyin Tümörü Vakfı tarafından sunulan online mesaj panoları ya da başka seçenekler vardır mutlaka.

Kendinize iyi bakın. Tedavi sırasında vücudunuzu ve zihninizi dikkat edin. Meyve, sebze ve tam tahıllar açısından zengin sağlıklı bir diyet seçin. İstekli olduğunuzda egzersiz yapın. Yeterli uyku alın böylece kendinizi dinlenmiş ve daha dinç hissedersiniz. Müzik dinleme, günlük yazma gibi rahatlatıcı aktiviteler ile hayatınızda stresi azaltın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çene Ağrısı Nedenleri
Boyun Artriti İçin Kanıtlanmış Çözümler
b1 vitamini
El ve Ayaklarda Titreme
Vitamin Eksikliği
Myastenia Gravis
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.