BEYİN VE VÜCUT SAĞLIĞI İÇİN DOĞRU BESLENME Beyin ve Vücut Sağlığı İçin Doğru Beslenme

Sponsorlu Bağlantılar

Başarılı bir diyet programı için öncelikle dengeli beslenmeye dikkat etmemiz gerekmektedir. Bir diyet programında vücudumuzun ihtiyacı olan bütün besin öğeleri belirlenmeli ve programımızda ona göre düzenlenmelidir. Bunun dışında öğün sayılarımıza, öğün sürelerimize, öğünlerde ne tükettiğimize, sıvı tüketimimize çok dikkat etmeli ve gereksiz kısıtlamalardan kaçınmalıyız. Dönem dönem özellikle uzun süren diyet programlarında küçük ödüllerle kendimizi sevindirmeli ve böylelikle de küçük motivasyon artışlarına sebep olmalıyız. Diyet yaparken diyet programınızın varsa sağlık sorunlarınıza uygun olmasına ve yine sağlık sorunlarınız olup olmadığı durumuna görede ek bir spor programıyla desteklemeliyiz. Diyet yapmak düşünülenin aksine aç kalmak değil tam tersi vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri uygun zamanda tüketmekten ibarettir.

Diyet yaparken kan şekerimizin düşmemesi için ana ve ara öğünleri düzenli olarak tüketmeye çok özen göstermemiz gerekmektedir. Kan şekeri 2-2.5 saatte bir düşme eğilimindedir. Eğer biz bunu bilir ve önceden önlemimizi alırsak ani kan şekeri düşüklükleri ve onun sonrasında oluşan karbonhidrat eğiliminizin önüne Beyin ve Vücut İçin Doğru Beslenmebaşarılı bir şekilde geçmiş olursunuz. Aralarda tüketeceğiniz besinlerin karbonhidrat ve protein içeriklerinin birbirine yakın olması; örneğin bir dilim peynir ya da süt yanına ceviz, badem gibi böyle uygun ara öğün tüketirsek kan şekerimizin düşmesini engelleme şansımız olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki, kan şekerinin en büyük düşme sebeplerinden bir tanesi de bir önceki öğünde basit karbonhidratlardan zengin beslenilmesidir. Yani, ara öğünde tükettiğimiz bir dilim pasta 2-2.5 saat sonra kan şekerimizin çok daha düşmesine ve dolayısıyla bizim şeker ve şekerli besinleri çok daha istememize neden olacaktır. Aynı şekilde şekerli içeceklerin de aynı etkiyi göstereceği unutulmamalıdır. Kan şekerimiz düştüğünde basit şekerler yerine sebze, meyve veya tahıllar gibi besinleri hatta bunların yanına da süt ürünleri gibi protein içeriği olan besinleri birlikte tüketmeyi tercih etmemizde fayda vardır. Ancak burada özel bir nokta; şeker hastaları için durum biraz daha farklıdır. Eğer onların şekerleri çok düşerse anında o şekeri yükseltmek için basit şeker tüketmek zorundadırlar. Ancak bu sadece şeker hastaları için özel bir öneridir. Kan şekerimizi stabil tutabilmek için yardım alacağımız en önemli alanlardan bir tanesi spor yapmaktır. Düzenli yapılan hafif sporun şeker hastaları veya sağlıklı bireylerde kan şekeri üzerinde çok olumlu etkileri olduğunu gösteren bir çok araştırma mevcuttur.

Sponsorlu Bağlantılar

vücudun sağlıklı olmasıBaşarılı bir diyet programı için önce bir uzman tarafından sağlığımızın değerlendirilmesi gerekmektedir. Sağlık problemleriniz belirlendikten sonra diyette zayıflamamızı engelleyecek veya şişmanlamamıza neden olabilecek bir sebep var mı sorusuna cevap aranmalıdır. Buna göre bir uzman kontrolünde diyet programı hazırlanmalıdır. Hazırlanan diyet programı kişilerin yaşına, boyuna, cinsiyetine, sosyal yaşantısına, iş yaşantısına ve özelliklede alışkanlıklarına göre değişiklik göstermektedir. Bir kişinin diyeti kesinlikle bir başka kişi tarafından uygulanamaz. Yani diyet mutlaka kişiye özel olmalı ve kişinin her türlü ihtiyacını karşılayacak nitelikte olup, aynı zamanda da sağlıklı kilo vermesini destekleyecek özelliklere sahip olmalıdır. Başarılı bir kilo verme sürecinde sağlıklı beslenmenin yanında sporunda etkileri yadsınamaz. Dolayısıyla yine bir uzman tarafından sizin özelliklerinize göre belirlenmiş bir spor programıyla desteklenen bir beslenme programı harika bir kilo verme süreci için çok önemlidir.

su ve vücut sağlığıSağlıklı bir yaşam için sıvı tüketimi çok önemlidir. Gün boyunca terleme, solunum, ürüner sistem ve bağırsak yoluyla kaybettiğimiz bütün suyu yerine koyabilmemiz ve tüm vücut fonksiyonlarını yerine getirebilmemiz için gerekli suyu mutlaka vücudumuza almamız gerekmektedir. Kadınlar için bu miktar 2-2,5 litre, erkekler içinde ortalama 2,5-3 litre kadar belirlenmiştir. Kişinin yoğunluğuna, fiziksel aktivite durumuna göre bu miktarlarda oynamalarda meydana gelebilmektedir. Su vücuttaki bütün fonksiyonlar için en önemli elementtir. Eksik alınması durumunda konsantrasyon bozukluğu, yorgunluk, halsizlik gibi bir çok belirti ortaya çıkmakta, dolayısıylada kişi kendini yorgun ve halsiz hissetmektedir. Su tüketiminin özellikle öğün aralarında olması çok önemlidir. Öğün öncesi ve sonrasında su alınması mide öz suyunun azalmasına ve ileride sindirim problemlerine neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
kanlıca mantarının faydaları
Dışarıdan Yemek Söylerken Dikkatli Olun
Göbek Yağını Azaltmak İçin Tuzu Azaltın
Buğday İntoleransı
Kan Yapan Besinler
Yağ Yakan Yiyecekler İle Kilo Verme
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.