BEYİNCİKBeyincik

Serebellum, beyincik yada küçük beyin yaklaşık olarak erik büyüklüğünde serebral hemisfer altında ve beyin sapı arkasına yerleşmiştir. Boyutu beynin yaklaşık % 10‘u kadar olmasına rağmen beynin nöronlarının yarısını içerdiğini inanılmaktadır. Ana içeriği granül hücreleri olması beyinciğe bu potansiyeli vermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Beyinciğin birincil işlevi, motor çıkışı için geri bildirim ve ince ayar sağlamaktır. Aynı zamanda bizim vücut kısımlarımızın yerinin sezgisel bir haritasını sağlayan propriosepsiyon duygusu (vücut içinde meydana gelen bilinç ve istem dışı hareket algısı) ile ilişkilidir. Propriosepsiyon olmadan, kişinin karanlıkta yürürken dengeli kalması imkansız olurdu. Ayrıyeten bacaklarımızın nerede bulunduğu hakkında sezgisel bir hise sahip olmazdık. Beynin diğer bölgelerinde olduğu gibi, beyincik aslında tek bir işlev ile ilişkilidir, ancak Pozitron Emisyon Tomografisi (PET), fMRI ve diğer nöral görüntüleme teknikleri ile dil, müzik, diğer duyusal işlevler ve dikkat gerektiren işlerde de fonksiyonel olduğu keşfedilmiştir.

beyincik nedir

Beyincik beynin birçok diğer bölgelerinde gibi hücresel anlamda benzersizdir. Bu şu anlama gelmektedir ki, buradaki hücreler çok düzenli şekilde dikey olarak birbirleri ile 3 boyutlu bir ağ şeklinde organize olmuşlardır. Bu hücrelerin bu özelliği ise boyanmalarına olanak vermekte ve mikroskop altında incelenmelerini müsait kılmaktadır.

Beyine benzer şekilde beyincik de iki hemisfere (yarımküre) bölünmüş 10 lobdan oluşmaktadır. Beyinciği hasar gören insanlar yaşamlarını nispeten sürdürebilirler. Bu alandaki hasar belirtileri zayıf motor kontrolü, garip bir yürüyüş, güç kaybı veya artışı ve hızlı bir şekilde yapılması gereken hareketleri yapmada yetersizlik olarak sayılabilir. a değişen hareketleri yapmaya yetersizlik sayılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar


KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  riza

  Merhabalar ben 45 yasinda 2013 is kazasi gecirdim 2 metre yukseklikten sirtim uzeri dusdum o an dakikalik bayginliktan sonra kalktimm o gunden bugune Kadar kafa agrisi,konsantrasyon bozuklugu piskolojik cöküs ,kendim tir soforuyum isimi yapamiyorum lutfen bana yardimci olun selamlar….

  Sizlere buradan yardımcı olma gibi bir şansımız yok. Bir doktora görünüp profesyonel bir yardım almanızı tavsiye ediyorum. Hastanelerin nöroloji bölümleri hastalığınızla ilgilenecektir.

  elif

  benim oglum yogum bakımda yatıyor beyin emerı çekildi emarın sonucunda sıvı birikintisi varmış beyincigi gelişmemiş diyolar oglum 1 buçuk yaşında

  şükran

  Kızım 6 aylık beyinde küçülme var nasıl bir tedavi izlemeliyim doktorlar kanamada olbilir dedi en iyi nerede ve nasıl tedavi ettirebilirim bana bir yer ve doktor önerirmisiniz çok çaresizim

  Can cazım

  Merhabalar Hocam ben nörolöjiye gittim MR çektim. Mr de: Kavum septi pellisidi varyasyonu mevcuttur.
  Sağ serebellar hemisferde 29×19 mm boyutunda çevresinde hafif gliotik sinyal kayıtları içeren nodüler komponent izlenmeyen tüm sekanslarda BOS ile izointens,kısıtlı diffüzyon bulgusu saptanmayan ensefalomalazik alan ile uyumlu değerlendirilen görünüm mevcuttur. Bu görünümün öncelikle sekel değişikliğe sekonder geliştiği düşünülmüştür. Hastanın 1 ay sonra kontraslı beyin MR ile kontrolü önerilir. Yazıyordu ne olduğunu anlamadım bana ne olduğu hakkında bilgi verir misiniz?

  Gelişiminiz sırasında beyninizin iki yarım küresi merkezden birleşmesi gerekiyordu. Fakat sizde tam olarak birleşme olmamış ve bira açıklık kalmış. Bu durum bazı sorunlara neden olmaktadır. Durumunuzu kesinleştirmek için ise geçişli MR istenmektedir. Doktorunuza güvenerek onun her söylediğini harfiyen yapmanızı tavsiye ederiz. Geçmiş olsun
  NOT: Aşağıdaki linten kavum septum pellusidum hakkında detaylı bilgi edine bilirsiniz. KSP Bilgi için tıklayınız

  hayal

  Slm hocam ikii ay once sezeryan dogum yaptim belden uyusturmali sezeryandan sonra bi hafta gecti elimle ayagima uyusma girdi ve butun vucuduma yayildi benim suan vucudum uyisuk heoai ve basim cok agrio arkasindan cit cit ses geligo beyin mr cektim temiz dediler kanlarimda temiz cikti bide denge bizuklugum var yiruken sallaniyorum sizce nedeni ne olabiilir?

  Spinal anestezi dediğimiz belden uyuşturma sonrasında bahsettiğiniz rahatsızlıklar sıkça görülür. Bu konuda geniş bir makalemiz mevcuttur. Linkten tıklayarak okumanızda fayda vardır. Sipinal Anestezi için tıklayınız

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kavalkemiği
Dalak
Yutma Zorluğu yada Güçlüğü (Disfaji)
Saçların Beyazlaşması
Bademcik Şişmesi ve Yanlışlar
Zümrüt Taşı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.