BİBERİYE ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

Rosmarinus officinalis adı verilen şifa deposu Akdeniz Bölgesinde her zaman yeşil ve yapraklarını dökmeyen çalı formunda bir bitkidir. Mutfaklarda keskin aromaya sahip baharat olarak kullanılmasının yanı sıra yüzlerce yıldır tıbbi amaçlı olarak kullanılmıştır. Biberiye çayı, sindirime destek olur, beynin kavrama yeteneğini artırır ayrıca bir antioksidan olarak etki ederek kanser ve kalp hastalıklarından vücudu korur.

Sponsorlu Bağlantılar

BİBERİYE ÇAYININ FAYDALARI

Yapısında yer alan zengin antioksidanlar ve anti-inflamatuar bileşikler bağışıklık sistemi ve kan dolaşımını iyileştirerek vücutta oluşabilecek çoğu rahatsızlığın önüne geçer. Laboratuvar çalışmaları bu antioksidanların serbest radikaller denilen zararlı partikülleri nötralize etiğini göstermiştir.

Sindirimi iyileştirilmesi – Avrupa’da biberiye ve biberiye çayı genellikle hazımsızlık tedavisine yardımcı olmak için kullanılır ve Almanya Komisyon E, biberiyeyi dispepsi tedavisi için onayladı.

Nörolojik koruma – Bilim adamları biberiyenin beyin için de çok yararlı olduğunu, hafıza ve konsantrasyonu artırıcı bileşikler içerdiğini belirtmişlerdir. Biberiye de karnozik asit denilen bileşik beyindeki serbest radikal hasarını en aza indirmektedir. Biberiye çayı beyine giden kan miktarını artırarak potansiyel olarak Alzheimer gibi hastalıkların önlenmesinde umut olabilir. Yanı sıra “Journal of Medicinal Food” Ocak 2010 sayısında küçük dozlarda alınan biberiyenin yaşlı yetişkinlerde hafıza hızını geliştirebileceği belirtilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

“Cell” dergisinde yayınlanan araştırmaya göre karnosik asit beta amiloid kaynaklı nörodejenerasyona karşı korumada yararlı olabilir. Ayrıca Japonya Kyoto Üniversitesi’nden araştırmacılar biberiye ve biberiye çayının önemli ölçüde beyin yaşlanmasını önlemeye yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur.

Kanser – Yapılan araştırmalara göre ham etanolik biberiye özü, insanda lösemi ve meme kanseri hücreleri üzerinde farklı anti-proliferatif etki göstermektedir. Bioscience, Biotechnology and Biochemistry’ de yayınlanan diğer bir çalışmaya göre ise biberiyenin etkili bir bitkisel anti-inflamatuar ve anti-tümör ajanı olabileceği belirtiliyor.

Makula Dejenerasyonuna Karşı Koruma- Biberiye çayında yer alan karnosik asit adlı önemli bir bileşenin göz sağlığına önemli ölçüde katkıda bulunabileceğini göstermiştir.

Saça Destek- “Journal of the American Medical Association Dermatology- 1998” dergisinde biberiye yağının yaygın şekilde saçkıran hastalığının önlenmesi ve saç büyümesini teşvik edeceği belirtilmiştir. Biberiye çayı da benzer şekilde kafa derisi ve saç sağlığı için yıkama toniği olarak kullanılabilir.

UYARILAR VE ÖNLEMLER

Biberiye çayından gebelikte rahim uyarıcı özellikleri nedeni ile özellikle de büyük miktarlarda kullanmaktan kaçınılmalıdır. Baharat herkes için güvenli olarak kabul edilir fakat yüksek miktarlarda kullanım kusma, spazm, koma ya da akciğerlerde sıvı birikimine neden olabilir. Aynı zamanda biberiye kan sulandırıcılar, ACE inhibitörleri, diüretikler ve lityum gibi bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir. Her zaman ilaç kullanıyorsanız herhangi bir şifalı bitki kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Aspirin Alerjisi. Biberiye aspirin çok benzer bir kimyasal içerir. Salisilat olarak bilinen bu kimyasal, aspirin alerjisi olan kişilerde reaksiyona sebep olabilir.

Kanama bozuklukları: Biberiye kanama ve kanama bozukluğu olan kişilerde morarma riskini artırabilir. Dikkatli kullanın.

Nöbet bozuklukları: Biberiye varsa nöbet bozukluklarını kötü hale getirebilir.

BİBERİYE ÇAYI NASIL DEMLENİR?

Bir büyük kupa için yaklaşık olarak iki çay kaşığı önerilir. İlk defa bu şekilde demleyerek daha sonra oranı kendiniz ayarlayabilirsiniz. Taze için ise bu miktar bir çay kaşığı kadar olabilir. Kaynamış suya biberiyeyi ekleyerek 10 dakika kadar bekleyin. Keskin aromasına aldırış etmeden yudumlayın. Tatlandırıcı olarak çeşitli baharat, meyve yada bal kullanabilirsiniz. Günlük bazda 1-2 bardak kullanabilirsiniz. AFİYET OLSUN.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın



.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Spirulina
Brokoli
Patlıcan
Keçi Sütü
Karpuz Çekirdeği Yağı
Elma Sirkesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.