BİCEPS (PAZU) TENDON YARALANMASIBiceps (Pazu) Tendon Yaralanması

Distal biseps tendonu yaralanmaları 40 ve 60 yaşları arasındaki erkeklerde oldukça nadir görülen bir durumdur. Kısmi biceps tendon yaralanmaları dinlenme ve rehabilitasyon ile tedavi edilebilmesine rağmen bir bütün olarak görülen yaralanmalar genellikle cerrahi ile tedavi edilir ve ameliyattan sonra günlük aktivitelere geri dönülmesi 5-6 ay kadar sürebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Biceps kası ön kolun eğilme ve dönme gibi öenmli faaliyetleri açısından önemlidir. Biceps kası iki omuz seviyesinden kaynaklanan iki tendona sahiptir. Konumu nedeniyle, bu kas ve tendon dirseğin fleksiyonu yani bükülmesi yada eğilmesi için önemlidir ancak en önemli fonksiyonu avuç içini yukarı doğru döndürmektir.

NEDENLERİ NELERDİR?

Distal biceps yaralanması avuö içi ve dirsek arasındaki açı 90 derece olduğu ve önkola kuvvet uygulandıktan sonra gerçekleşir. Genellikle çok ağır nesnelere zorlanması yada kaldırılması buna neden olur.

Bu yaralanma daha yaygın olarak 40’lı ve 60’lı yaşlardaki erkeklerde görülmektedir. Tendonlara yeterli kan akımının sağlanamaması yada tendonlarda birden fazla meydana gelen küçük yaralanmalar başta olmak üzere birçok nedeni olabilir. yaralanmanın hemen sonrası kişi kolunu bükmekte zorlanabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

TANI NASIL YAPILIR?

İlk belirti ön dirsekte şişlik ve ağrının yanı sıra morarmadır. Ön dirsekte gözle görülebilir kusur fark edilebilir, eğer tendon sadece kısmen kopmuşsa bu durumda sağlam hissedebilirsiniz. Hastalar önkol rotasyonu ve eğilme pozisyonunda zorluk yaşayacaklardır. Tam bir yırtık durumunda kolda şişlik meydana getirecek şekilde çıkıntı yada toplanma oluşabilir.

Kısmı yırtık şüphesi durumunda MR çekilebilir. MR, genellikle bursit veya tendon tahrişinden kısmi yırtığı ayırt etmeye yardımcı olacaktır.

TEDAVİBiceps (Pazu) Tendon Yaralanması Belirtileri

Bu yaralanma için en yaygın tedavi önkol üzerindeki tendonları tamir yada yeniden düzenlemektir. Eğer yaralanma yeni olmuşsa tamir edilebilir, fakat tanıda bir gecikme varsa, kas geri gelebilir yada toplanabilir ve önemli skar oluşumu söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda, tendon greft (donör tendon) ile takviye gerekebilir. Tendon, küçük bir çapa ve ağır dikişlerle merkezine sabitlenir. Prosedür ayakta yapılan bir prosedürdür ve hasta cerrahi sonrası kolunu korumak için bir atel kullanmalıdır.

Ameliyat sonrası iyileşme işleme bağlı olarak değişmektedir. Ameliyatın doğası gereği tamir, hasta tendonun kemiğe düzgün bir şekilde iyileşmesine olanak verilmesi ameliyattan 6 haftaya kadar güçlendirme egzersizleri beklememelidir. Doktorunuzun önerisine bağlı olarak, ameliyat sonrası, genellikle 5 ile 6 aya kadar düzenli aktivitelerinize dönmeniz mümkün olmayabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Evde Arka Kol Kasları Nasıl Yapılır
Hangi Yaşta Hangi Spor Yapılır?
Barfiks
Diz Kapağı Ağrısı Nedenleri
Kıkırdak Yırtılması
Yüzmenin Zayıflamaya Etkisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.