BİLİRUBİN TESTİ

Bilirubin testleri kanınızdaki bilirubin düzeylerini ölçmek için yapılır. Bilirubin, turuncu-sarı renkli bir pigmenttir ve kırmızı kan hücrelerinin yıkımları sonucu oluşan bir atık üründür. Bilirubin karaciğerinden geçer ve son olarak, çoğunlukla dışkıdan atılır. Küçük bir miktarı da idrarla atılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilirubin karaciğere ulaşmadan önce, “indirekt” olarak yani birleşmemiş olarak adlandırılır. Karaciğerde, bilirubin bazı şeker türleri ile birleşerek suda çözünen “konjuge bilirubin” denilen bir forma dönüşür. Bu işleme konjügasyon denir. Bilirubin karaciğerden dışarı çıktıktan sonra kolona geçer ve dışarı atılabilmesi için tekrar indirekt forma dönüştürülür.

Çoğu laboratuarlar “konjuge bilirubin” denilen direkt biliriubinleri saptayabilen testler kullanırlar. Total bilirubinden direkt bilirubinin çıkarılması sonucu konjüge olmamış yani indirekt bilirubin miktarı tespit edilmiş olur.

Direkt veya indirekt bilirubin düzeylerinin normal değerlerden yüksek çıkması karaciğer sorunların olduğunu gösterir. Bazen, yüksek bilirubin düzeyleri kırmızı kan hücrelerinin yıkım oranında bir artış olduğunu (hemoliz) gösterir.

BİLİRUBİN TESTİ NİÇİN YAPILIR?

Sponsorlu Bağlantılar

Bilirubin testleri genellikle karaciğer sağlığını değerlendirmek için uygulanan test guruplarının bir parçası olarak yapılır. Özellikle aşağıdaki durumlarda Bilirubin testi yapılabilir:
• Sarılığı araştırmak için. Yükselen Bilirubin düzeyleri cildiniz ve gözlerinizin sararmasına (sarılık) neden olabilir. Test, en yaygın olarak yeni doğan bebeklerde bilirubin seviyelerini ölçmek için kullanılır.
• Karaciğer ve safra yollarında bir tıkanıklık olup olmadığını belirlemek için kullanılabilir.
• Hepatit gibi karaciğer hastalıklarının tespit edilmesi veya izlenmesi amacıyla uygulanabilir.
• Kırmızı kan hücrelerinin yıkımındaki artmışı belirlemeye yardımcı olur.

• Şüpheli ilaç toksisitesinin karaciğeri nasıl etkilediğini değerlendirmek için kullanılabilir.

Bilirubin testi ile birlikte yapılabilecek bazı testler şunlardır:
Karaciğer fonksiyon testleri. Kanınızdaki bazı enzimler ve proteinleri  ölçmeye yarayan kan testleridir.
Albumin ve toplam protein. Albümin karaciğer tarafından üretilen bir proteindir. Toplam protein düzeyleri, karaciğerin vücudun enfeksiyonlarla savaşmak ve diğer işlevleri gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğu proteinleri ne miktarda ürettiğini gösterir.
Tam kan sayımı. Bu test kanınızdaki çeşitli bileşenleri ve özellikleri ölçer.
Protrombin zamanı. Bu test kan plazmasının pıhtılaşma süresini ölçer.

RİSKLER
Bilirubin testi için kullanılan kan genellikle kolunuzdaki bir damardan alınır. Kan testleri ile ilişkili başlıca risk, kan alınan bölgede meydana gelen ağrı ve morarmadır.

İŞLEMDEN NELER BEKLEYEBİLİRSİNİZ?
Test sırasında:
Bilirubin testi, bir kan örneği kullanılarak yapılır. Genellikle, kan koldan damar içine yerleştirilen küçük bir enjeksiyon yoluyla çekilir. Eğer uzun kollu giyiyorsanız, gömlek kolunu kıvırmanız istenir. Kan alımı yapan kişi kolunuzun üst kısmına bir bant bağlayıp elinizi yumruk yapmanızı isteyebilir. Bu durum damarın belirginleşmesini ve iğnenin damar içine daha kolay girmesini sağlar. Kan alınmasını sağlayan iğnenin içine kanı toplayan bir tüp geçirilir. Tüm bu işlemler genellikle sadece birkaç dakika sürer.

Yeni doğan bebeklerde kan almak için genellikle topuklar kullanılır. Topuk derisinden yapılan ufak bir kesiden kan alımı gerçekleştirilir. İğne kolunuza geçirilirken biraz ağrı hissedebilirsiniz. Kısa bir müddet boyunca kan alınan bölgede de bir rahatsızlık oluşabilir.

İşlemden sonra:
Kan alımı gerçekleştirilip iğne çekildikten sonra, kan alınan bölge bir gazlı bez ile temizlenir ve bir bandaj ile kapatılır. Kanamanın durmasına yardımcı olmak için bir dakika kadar bir süre basınç uygulanır daha sonra bandaj hafifçe kaldırılır.

Sizden alınan kan analiz için laboratuara gönderilir. Eğer laboratuar analizleri kan alınan yerde yapılırsa, test sonuçları saatler içinde alınabilir. Eğer kan kurum dışına gönderilirse, sonuçların çıkması daha fazla zaman alabilir.

SONUÇLAR
Tipik bir bilirubin testi için normal değerler 0.1 ila 1 mg (mg/dL) arasında olmalıdır. Bu değerlerin 0 ile 0.3 arası direkt bilirubin için geri kalanı da indirekt bilirubin değerleri içindir. Bu sonuçlar laboratuvardan laboratuvara ve kişiden kişiye biraz değişiklik gösterebilir. Normal sonuçlar kadın ve çocuklar için de biraz farklı olabilir. Aynı zamanda sonuçları, bazı gıdalar, ilaçlar ya da yorucu egzersiz gibi faktörler de etkileyebilir. Sonuçların doğru yorumlanması için, yemek yemişseniz, herhangi bir ilaç kullandıysanız ya da bir aktivite yapmışsanız doktorunuza bildirmeniz gerekir.

Bilirubin düzeylerinin normalden daha düşük olması genellikle endişe verici bir durum değildir. Yüksek seviyelerde olması ise karaciğerde hasar ya da hastalık belirtisi olabilir.

Kanınızdaki direkt bilirubin düzeylerinin normal değerden yüksek olması, karaciğerinizin safra yollarının tıkanması gibi bir nedenden dolayı, bilirubinleri yeterince temizleyemediğini göstermektedir.

İndirekt bilirubin düzeylerindeki yükselme ise diğer bazı sorunlara işaret edebilir. Bu sorunlardan bilirubin seviyelerini yükselten en yaygın ve zararsız olanına “Gilbert sendromu” örnek verilebilir. Bu hastalıkta bilirubini yıkmaya yardımcı olan enzimde eksiklik görülür. Doktorunuz durumunuzu araştırmak için başka testler de isteyebilir. Bilirubin test sonuçları, aynı zamanda, sarılık gibi bazı koşulların ilerlemesini izlemek için de kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ayak şişmesi
Onu gerçekten seviyor muyum?
Deve Dikeni Kapsülü
Omurilik Yaralanması ve Tedavisi
Geçici ve Kalıcı Cilt Sorunları
Günlük Magnezyum İhtiyacı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.