BINGILDAĞIN ANNE VE ÇOCUK İÇİN ÖNEMİ

 Yeni bebek sahip olmuş birçok ebeveynin karşılaştığı ve endişe yaşadıkları bir kavramdır. Aslında bıngıldak, tamamen insanın doğası gereği olmaktadır. Bıngıldak, kafa kemiklerinin birleşme noktalarının arasında kalan bağ dokudan oluşmuş bölgedir. .

Sponsorlu Bağlantılar

 Bebeğin fark edemediğimiz bıngıldakları da vardır. Bunlar ön-yan bıngıldakları doğumundan sonraki 2–3 ay; arka-yan bıngıldakları ise, 1 yıl içinde kapanır. Doğumdan önce 6 tane olan bıngıldağın genelde doğum öncesi 5 tanesi kapanır. Doğum sonrası sadece en büyük olan ön bıngıldak mevcuttur. Bu da zamanla kendi kendine kapanıp, kemikleşecektir.

BINGILDAĞIN GÖREVİ NEDİR?

 1.Doğumu kolaylaştırmak: Bebek bıngıldak sayesinde, oldukça dar olan doğum kanalından zarar görmeden geçmektedir. Hatta doğumda, kafatası kemikleri birbirine yaklaşır, üst üste binebilir. Bu süreç; bebeğin kafatasının, doğum kanalının şeklini alıncaya kadar devam eder ve doğum bu sayede gerçekleşir.  

 2.Beynin rahatça büyümesini sağlamak: Çocuklar hızlı büyür ve organlar orantı içinde büyür. Bütün doku ve organlar eşit miktarda büyümez. Özellikle ilk 2 yıl hızlı olan beyin büyümesine, kafa kemiklerinin büyümesi uyum sağlayamaz. Bu nedenle, kemikler arası birleşme yerleri ve bıngıldak sayesinde kafa büyür. Böylece beyin dokusuna zarar gelmez. Bıngıldak sayesinde yan etkiler azalabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

BINGILDAKLA İLGİLİ ANNELERİN BİLMEK İSTEYECEKLERİ

  • Bıngıldağa dokunmak, çok sert bir darbe almadıkça bebeğe hiçbir zararı yoktur.
  • Ön bıngıldak, 5 cm’ yi bulabilir.
  • Kız bebeklerde daha geç kapanmaktadır.
  • Bıngıldağın geç kapanması, kalıtsal, Troid bezi yetmezliği, Down sendromu, kafa içi basıncının artması ve Raşitizm’ e bağlı olabilir.
  • Bıngıldağın erken kapanması, baş kemiklerinin erken kapanması ve beynin anormal gelişmesine bağlı olabilir.
  • Bıngıldakta, nefes alıp verme ve ağlama sırasında şişme olabilir. Nabız hissedilebilir. Bunlar normaldir.
  • Bıngıldak genellikle 12–18 aylık süreçte kapanmakta olup, bebekten bebeğe değişmektedir.
  • Bıngıldak tiroit hormonu eksikliği veya D vitamini yetersizliğinde bıngıldaklar geç kapanabilir.
  • Bıngıldakların geç kapanması, bir hastalık belirtisi olabilir. Bu sebeple sürece dikkat edin.
  • Bıngıldakta şişme meydana geldiği durumlarda bebekte, tümör veya beyin zarı iltihabı (menenjit) gelişmekte olabilir. Bu nedenle, mutlaka erken müdahale gerekir. Çökme durumu ise bebeğin, ishal gibi aşırı su kaybettiği durumlarda meydana gelir.

 SAĞLICAKLA KALIN

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bebek Cilt Bakımı İçin 2 Öneri
Biberon Mamalarının Hazırlanışı
Bebeklerde İshal ve Korunma Yolları
Bebeklerde Kafa Terlemesi
Çocuklarda Depresyon Geçirir
Tüp Bebek Hakkında
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.