GÖĞÜS ESTETİĞİBir Meme Estetiğinden Sonra

Meme büyütme

Göğüsler bir bayanın fiziksel görünümünün önemli parçasıdır. Omuz genişliği, göğüs, kalça ve bel çevresinin fiziksel görünümleri memelerin duruşunu tamamlar. Memeler bazı sebeplerden dolayı küçük olabilir. Birisi diğerinden daha küçük olabilir, bazı sebeplerden dolayı hiçbiri olmayabilir veya ikisi arasında bir asimetriklik olabilir. Her iki memeyi de eşit bir büyüklüğe getirmek ve makul bir hacim kazandırmak için başvurulan yöntem silikon implant tedavisidir. Meme implantları şekil olarak balonlara benzerdir. Damla şeklinde yuvarlak ve anatomik bir düşme mevcuttur. Memelerden biri kadının göğüs durumuna göre seçilir. Balonun dış kısmı silikon iken iç kısmı ise jel ile doludur.

Sponsorlu Bağlantılar

40 yaşın üzerindeki hastalarda gerekli görülmesi durumunda mamografi ve ultrasonografi gibi radyolojik incelemelerde protez peynir altı suyu kullanılır. Her ameliyatta olduğu gibi bu operasyonların da kendine özgü riskleri bulunmaktadır. Ameliyattan sonra ağrı ve ödem görülebilir ama ameliyat sonrası kanama ve enfeksiyon ise nadiren görülür. Meme uçlarında hassasiyetin artması veya azalması, yine kesi yapılan yerin etrafında uyuşukluk şikâyeti görülebilir. Ancak bunlar geçici durumlardır. Yapılan bazı araştırmalarda silikon proteze bağlı olarak bağ dokusu hastalıkları ve emzirmede güçlük gibi şikayetler tespit edilmiştir ancak bunların hiçbiri bilimsel olarak kanıtlanabilmiş değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

Meme silikon protezleri operasyondan sonra yapılacak mamografi ve diğer ameliyat testleri için herhangi bir problem teşkil etmemektedir. Çekilen mamografi testlerinde meme protezleri bir boşluk olarak görüntülenmektedir. Meme kanseri için de herhangi bir risk teşkil etmemektedir.

Meme kanseri gibi bir durum ortaya çıktığı zaman normal memeye uygulanan standart tedavinin aynısı protez silikon memeye de uygulanır.

Meme silikon ameliyatları genel anestezi altında ve hastane şartlarında gerçekleştirilir. Ameliyatın yaklaşık suresi 1 ile 2 saat arasıdır. Meme bölgesinde protezin yerleştirilebilmesi için yaklaşık 4 ila 5 santim arasında bir kesi yapılır. Kesinin yapıldığı yer genellikle meme altındaki kıvrımlı bölge, memenin alt kısmı (sirkumareolar) ve koltuk altı (aksiller) gibi bölgeler olmaktadır. Protez meme dokusu normal göğüs dokusunun arkasına veya meme dokusunun arkasına yerleştirilebilir. Bu durum hastanın göğüslerine bağlıdır. Her uygulamanın da kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu tür detaylar ameliyattan önce düşünülmeli ve konuşmalıdır.

Ameliyat sonrası dönem kolay bir şekilde geçer. Ağrı düzeyi minimal düzeydedir. Eğer protez göğüs kaslarının arkasına yerleştirilmiş ise birkaç gün boyunca kol hareketlerinde bir kısıtlamaya neden olabilir. Ameliyat sonrası memeye sutyen ya da bandaj uygulanır. Eğer kullanılan dikişler eriyen dikişler değil ise yaklaşık 10 ile 12 gün içerisinde bu dikişler de alınır. Eğer eriyen dikişler ise zaten alınmasına gerek yoktur. Çünkü kendiliğinden kaybolur. Hastalar yaklaşık 3 ila 4 gün içerisinde normal günlük yaşantılarına devam edebilirler. Operasyondan 3 hafta sonra yedek protez tamamen değiştirilerek memenin fonksiyonları normal olacaktır. Ameliyattan sonraki erken dönemde şişlik, meme derisinde uyuşma ve morumsu bir renk ortaya çıkması normaldir. Onlar da belli bir süre sonra ortadan kaybolur. 2 ay süresince ağır sporların yapılması önerilmez. Protez meme büyütme ameliyatı genellikle iyi ve kalıcı sonuçlar vererek kişinin ruh sağlığı ve psikolojik durumunda iyileşme yaratır. Buna bağlı olarak da yaşama daha çok bağlar.

Meme küçültme

Estetik meme küçültme, sadece kozmetik bir ameliyat değil aynı zamanda dış fiziksel görünümü de iyileştirmeyi hedefleyen bir ameliyattır​. Kadınlarda fazla şişmanlığa bağlı olarak memelerde meydana gelen sarkma kifoza yol açabilir, ayrıca sırt ve boyun ağrılarına da neden olabilir. Kol sinirleri üzerinde oluşan sütyen basıncı uyuşmaya neden olur. Nefes güçlüğü yaratır. Göğüs cildi ile meme cildi arasındaki sürekli sürtünme açık yaralar ve döküntülere yol açabilir. Bunun yanında günlük aktivitelerin yapılmasını sınırlar, istediğiniz elbiseleri seçemeyebilirsiniz ve en önemlisi, sosyal ve psikolojik problemler yaşanmasına neden olabilir. İşte meme küçültme ameliyatları, göğüslerinize daha doğal bir görünüm kazandırmayı hedeflemekte ve ayrıca yukarıda saymış olduğumuz problemleri çözerek size daha iyi bir yaşam vadetmektedir. 

Estetik meme küçültme ameliyatlarında meme dokusu kişinin vücut büyüklüğüne göre yeniden şekillendirilir. Fazla meme dokusu ve deri çıkarılır, ardından meme olması gereken yere konumlandırılır. Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında ve hastane şartlarında gerçekleştirilir. Yaklaşık olarak 2 buçuk ile 4 saat arası sürer. Uygulanan prosedüre bağlı olarak T şeklinde memenin alt kenarının ortasından aşağı doğru kıvrılmış bir iz kalır. Ancak son dönem cerrahi teknikler ile memedeki bu izler de büyük oranda ortadan kaldırılmıştır. Sadece meme başından alt kısma doğru dört buçuk ile beş santim civarında bir iz kalır.  Bu izler genellikle ilk başlarda görülür ve zamanla kaybolur. Yara izlerinin derecesi göğüs ölçüsüne, kullanılan cerrahi yönteme ve son olarak hastanın cildine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Hastalar yaklaşık bir hafta içerisinde normal günlük işlerine dönebilirler. Üç ay boyunca ağır sporlardan uzak durulması önerilmektedir. Estetik göğüs küçültme ameliyatları genellikle iyi ve kalıcı sonuçlar vermektedir. Bu şekilde başarılı sonuçlar hastaların yaşama daha çok bağlanmalarını, annelik duygularını daha sıkı hissetmelerini ve daha çok beğendikleri bir giyim tarzına kavuşmalarını sağlar. Memelerin yeni şekli uzun bir süre korunur ancak kilo değişiklikleri, gebelik, emzirme ve yer çekimi gibi farklı etkenler ile zamanla tekrar büyüme gerçekleşebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Lazer Epilasyonun Avantajları
Lazer Epilasyonu Güvenli Midir? Yan Etkileri Ve Riskleri Nelerdir?
Kulak Kıllarından Nasıl Kurtulabilirim
El ve Tırnak Bakımı
Göğüs Kırışıklığı Nasıl Önlenir
Alın Estetik
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.