Bir Senede 24 Kilo Zayıflayabilirsiniz

Fazla kilosu olan çoğu kişiler herhangi bir çaba sarfetmeden kilo veremeyeceklerini düşünerek yaşamlarına devam ederler. Fazla kilolar kişinin estetik görüntüsünü bozabileceği gibi kendisine güvenine kaybetmesine ve içine kapalı biri olmasına neden bile olabilir. Aşırı fazla kilosu olan kişilerde çeşitli psikolojik rahatsızlıklara bile neden olabilmektedir. Fakat kilo vermek sanıldığı kadar zor bir olay değildir. Tek bir cümle ile zayıflamayı açıklamak gerekirse; gün içerisinde harcadığınız kalori miktarının yediğiniz yiyeceklerden aldığınız kalori miktarından fazla olmasıdır. Kalori dengesini sağladığınız zaman herhangi bir işleme gerek bile duymadan bir sene içerisinde fazla bir problemle karşı karşıya kalmadan kilo verebilirsiniz. Üstelik bu rakam ayda iki kilo olmak üzere senede 24 kiloya denk gelmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Zayıflamak için yaktığınız miktardan yaklaşık üç bin beş yüz kalori daha az alırsanız gün içerisinde ortalama dört yüz elli ile beş yüz gram arasında yağ yakarsınız. Bunu basit bir hesapla açıklamak gerekirse gün içerisinde tüketmiş olduğunuz besinlerden yaklaşık beş yüz kalori az aldığınız taktirde haftada 450 gram, bir sene içerisinde ise 23.400 gram yağ vermiş olursunuz. Bu rakamda 24 kiloya denk gelmektedir. Eğer kilonuzdan memnunsanız ve sadece formda kalmak istiyorsanız gün içerisinde almanız gereken kalori miktarının ne altına düşerek ne de üzerine çıkarak kolaylıkla formunuzu koruyabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

“Ne Zaman Kilo Vereceğim?”

Bu soru genellikle diyete yeni başlamış ve çok çabuk şekilde etkisini görmek isteyen kişiler tarafından sorulmaktadır. Hemen hemen bütün diyet programlarında yağ yakımından bir müddet sonra kilo verilmeye başlanır. Bu yüzden ilk ay gözle görülür bir azalma meydana gelmez. Bu durumda kesinlikle endişelenmeyin ve sabırlı bir şekilde uyguladığınız programa devam edin, bir iki ay geçtikten sonra aradaki farka siz bile inanamayabilirsiniz. Diyet programlarının adaptasyon süresi biraz zorlu geçse de bir kere alıştıktan sonra gerisi çok rahat bir şekilde gelecektir.

“Nasıl Kilo Verilir?”

Sağlıklı ve düzenli bir şekilde kilo vermek için uzman diyetisyenlerin size özel olarak hazırlayacağı beslenme programları bu konuda en ideal seçenektir. Fakat bütçesi bunun için yeterli olmayanlar veya yavaş yavaş olsa da ben internetten bulduğum listelerle zayıflarım diye düşünen kişilere yardımcı olması için birkaç madde tavsiyesini aşağıda bulabilirsiniz. Tüm bu maddeler uzmanlar tarafından da onaylanmış olup herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Günlük Egzersizi Aksatmayın: Gün içerisinde çok fazla aktif değilseniz ve normalde harcamanız gereken enerji miktarını harcayamıyorsanız yavaş yavaş kilo alır ve zamanla şişmanlarsınız. Bu durumun meydana gelmemesi için her gün yaklaşık yarım saat süreyle yürüyüş yapmak yeterli olacaktır. Metabolizma hızınıza göre günlük yürüyüş size ekstradan yüz ile iki yüz kalori arasında kayıp sağlayacaktır. Bunun dışında asansör yerine merdivenleri kullanırsanız gün içinde fark etmeden ekstra bir egzersiz daha yapmış olursunuz.

Bol Su İçin: Gün içerisinde meyve suyu, çay, gazlı içecekler, alkol gibi içeceklerden mümkün olduğunca az tüketip bol su tüketmekte fayda vardır. Su kilo aldırmayacağı gibi bol bol içildiği zaman size tokluk hisside verecektir.

Atıştırmalık Seçimine Dikkat: Ülkemizde ve dünyada özellikle hazır gıda yani fast food türü yiyecekler son günlerde çok sık bir şekilde tüketilmektedir. Fakat bu tür gıdalar aşırı miktarda yağ içerdiği için çok az bir porsiyon tüketseniz bile kilo almanıza neden olacaktır. Bu yüzden özellikle ara öğünlerde bisküvi, cips, dondurma vs gibi yiyecekler yerine mümkün olduğunca sebze ve meyve tüketmek sizin yararınıza olacaktır.

Kahvaltı Öğününü Aksatmayın: Kahvaltı oldukça önemli bir öğündür ve kesinlikle hiçbir zaman atlanmaması gerekir. Kahvaltı yaparken pastırma, salam, sucuk, krep tarzı seçenekler yerine hem daha sağlıklı hem de kilo almanıza sebebiyet vermeyecek yiyecekler tercih etmeye özen gösterin. Domates, peynir, zeytin, salatalık gibi hafif ama içerisinde yüksek lif içerdiği için sizi doyuran ve bir sonraki öğüne kadar tok tutan yiyecekleri tüketin. Kahvaltıda iki üç tane ceviz yemekte sağlığınız için oldukça faydalıdır.

Yemeklerinizi Çiğneyerek Yiyin: Özellikle çok aç olduğumuz zamanlarda yemeklerimizi hızlı bir şekilde yemek için ağzımızda çok iyi çiğnemeden yutarız. Fakat yeterince ufak parçalara ayrılmadan yuttuğumuz yiyecekler vücut tarafından daha zor parçalanır ve hızlı bir şekilde yağ olarak depolanır. Ayrıca beyin açlık hissini mideden gelen komuttan yaklaşık yirmi dakika sonra algıladığı için bu süre zarfında tükettiğimiz besinler sizi doyurmamış gibi gözükse bile daha sonradan şişkinlik ve fazla kilo olarak geri gelecektir. Bu yüzden mümkün olduğunca lokmalarınızı iyi çiğneyerek yavaş yavaş yemekte büyük fayda vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Diyet Yaparken Arkadaşlarınıza Uymayın
akşam yemek yememek zayıflatırmı
Diyet Yanlışları
Ünlülerin diyetleri
Vejeteryen Yemekleri Seçin
Kış Diyeti Nasıl Yapılır? Kışın Nasıl Zayıflanır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.