BİRİNCİ DERECE EL YANIKLARI NASIL TEDAVİ EDİLİR1. Derece El Yanıkları Nasıl Tedavi Edilir

Ocakta veya soba üzerinde pişirme yaparken elinizi hiç yaktınız mı? Ne yapacağınız ve nasıl müdahalede bulunacağınız konusunda kararsız kaldınız mı? Aşağıda ellerinizde meydana gelen yanmanın derecesine göre nasıl bir tedavi sürecini takip edeceğinize yönelik güvenli adımlar yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Durum Değerlendirilmesi

#### Öncelikle yanmaya sebep olan çevre şartlarını güvenli hale getirin. Eliniz yandığında yaptığınız iş her ne ise bırakınız. Bu yüzden hiç kimsenin canının yanmaması için herhangi bir açık alev varsa kapatarak ortamı güvenli hale getirin. Eğer kontrolden çıkan bir yangın durumu varsa, en kısa sürede ortamı terk edin ve acil hizmetlere haber veriniz.

 • Eğer kimyasal bir yanık ise, ilgili bölgeyi temizleyerek güvenli hale getiriniz. Cildinizde yanmaya sebep olan kimyasalı mümkünse ciltten temizleyin. Mümkünse cildinizden kimyasal çıkarın. Kuru kimyasallar için kuru bir fırça kullanın, ya da soğuk suyun altına tutun.
 • Eğer bir elektrik yanığı ise elektrik kaynağını kapatın ve kabloların olduğu bölgeden uzaklaşın.

#### Yardım çağırın. Yangının oluştuğu yeri güvenli hale getirdikten sonra yapacağınız iş bir yardım istemektir. Eğer yangın evinizde ise ve kontrolden çıkmışsa vakit kaybetmeden itfaiyeye haber veriniz. Kimyasal diğer yan etkilere neden olma ihtimaline karşı da zehir kontrol merkezini de arayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer yangın yüksek gerilim gibi bir elektrik probleminden kaynaklanmışsa sorumlu elektrik işletmesi ya da doğal gaz sızıntısından kaynaklanmışsa sorumlu doğalgaz şirketine de acilen haber vermeniz gerekir.

 • Elektrik çarpması nedeniyle vücudunda yanıklar oluşan kişilerin tıbbi destek alması gerekir. Çünkü vücuda geçen ve vücudu etkileyen elektrik akımı, aynı zamanda vücut sistemindeki elektriksel sinyallerin işleyişini de olumsuz etkiler. Ayrıca değişik yan etkilere de neden olma riski taşır.1. Derece El Yanıkları Tedavisi
 • Eğer tellerde hala elektrik olduğunu düşünüyorsanız, sakın dokunmayınız. Kendinizden uzaklaştırmak veya müdahale etmeniz gerekirse, kuru, ahşap veya plastik bir nesne ile dokunun.

#### Ellerinizde meydana gelen yanığın durumuna bakın. Meydana gelen hasarın boyutunu görmek için etkilenen alanın genişliği önemlidir. Yanığın elinizin neresinde meydana geldiği ve karakteristik özelliklerini bilmeniz hangi tip bir yanık meydana geldiğine karar vermeniz açısından gereklidir. Yanıklar birinci, ikinci ve üçüncü dereceden yanıklar olmak üzere sınıflandırılır.

Bu sınıflama yanığın cildin ne kadar derin etkilenmiş olmasına göredir. Birinci derece yanıklar hafif yanıklar iken üçüncü derece yanıklar ise en kötü yanık çeşitleridir. Yanıkların derecelerinin değişmesine paralel olarak müdahale ve tedavi şekli de değişmektedir.

 • Eğer eldeki yanık avuçta ise acilen tıbbi yardım almanız gerekir. Çünkü avuçlardaki yanıklar uzun süreli ve kalıcı sakatlık neden olabilir.
 • Aynı şekilde eğer parmakların çevresinde veya birkaç parmağı kapsayacak şekilde yanıklar varsa yine acil tıbbi müdahale şarttır. Parmaklardaki bu tür şiddetli yanıklar kan akışını engelleyebilir. Dolayısıyla tedavi edilmediği takdirde sakat kalma riski taşır.

BİRİNCİ DERECE YANIKLAR İÇİN TEDAVİ

1- Öncelikle yanığın birinci dereceden olup olmadığını kesinleştirin. Birinci derece yanıkların cildin sadece “epidermis” denilen en üst tabakasını etkilediğini unutmayın. Bu tür yanıklarda biraz şişlik ve kızarıklık vardır. Aynı zamanda ağrıya da neden olur. Cilt üzerine bir süre baskı uyguladıktan sonra rengi beyaza dönüşür. Yanık olan cilt bölgesi kabarmış veya açık yara haline gelmemiş, sadece kızarmış ise birinci derece yanık gurubundadır.

 • Yanık türü hafifi olmakla birlikte ellerin dışında ayaklar, kasık, kalça, ya da büyük eklemler üzerinde de varsa bir doktora gidilmesi önerilir.
 • Güneş yanıkları da patlayan kabarcıklara dönüşmediği sürece birinci dereceden yanık gurubuna girer.

2- Birinci derece yanıkların müdahalesini yapınız. Belirtilerden yola çıkarak yanık türünün birinci dereceden olduğu netleştikten sonra yanık olan bölgeyi hızlıca lavabonun altına tutun. Eliniz veya kolunuzu musluğun altına tutup yaklaşık 15-20 dakika boyunca soğuk suyun altında bekletin. Bu işlem, ısıyı ciltten uzaklaştırarak inflamasyonu azaltmaya yardımcı olacaktır.

 • Ayrıca içinde soğuk su olan bir kaseyi de alıp elinizi birkaç dakika içinde tutabilirsiniz. Aynı şekilde ısının ciltten uzaklaştırılması, inflamasyonun azaltılması ve yara oluşumlarının önlenmesi için faydalı olacaktır.
 • Cilt üzerinde çok uzun süre bırakıldığında, yanmış cilt üzerinde soğuk yakmasına sebep olabildiğinden dolayı buz kullanmayınız. Yanık çevresindeki deri üzerinde de buz varsa yine zarar görebilir.
 • Ayrıca yanık bölgesine tereyağı sürmeyin ya da esen havaya tutmayınız. Bu şekilde bir müdahale yanığın tedavisine yardımcı olmaz ve enfeksiyon olasılığını artırabilir.

3- Takılarınızı çıkarın. Yanıklardan dolayı oluşan şişlikler nedeniyle yüzük ve bilezik gibi takılarınız sıkışabilir, cilde batabilir, kan dolaşımını engelleyebilir ve rahatsız edici olabilir. Bu yüzden yanık bölgesinde olan yüzük veya bilezik gibi takılarınızı çıkarın.

4- Yanık bölgesine aloe vera veya merhem uygulayabilirsiniz. Eğer evde aloe vera bitkisi varsa, sapına yakın alt yapraklarından birinden bir parça kesiniz. Kestiğini dilimin içinden çıkan jeli doğrudan yanık bölgesine uygulayınız. Kısa sürede bir rahatlama sağlayacaktır. Aloe vera jeli, özellikle birinci derecen yanıklar için iyi bir rahatlama kaynağıdır.

 • Aloe vera bitkisi yoksa, mağazalardan % 100 aloe vera jeli içerikli ürünlerden birini de alabilirsiniz.
 • Açık yara üzerine aloe jelini sürmeyin.

5- Gerekirse ağrı kesici alın. Asetaminofen (Tylenol), naproksen (Aleve), veya ibuprofen (Advil, Motrin) gibi ağrı kesiciler, kısa süreli kullanımlar için güvenli kabul edilmektedir.

6- Yanığı kontrol edin ve iyileşme sürecini izleyin. Birkaç saatlik bir süre içinde daha kötü hale gelebilir. Yanığı suya tuttuktan ve gerekli diğer tedavileri uyguladıktan sonra, ikinci derece bir yanık haline dönüşmediğinden emin olmak için yanığı kontrol edin. Eğer bu yönde bir gelişme fark ederseniz tıbbi yardım almanız gerekecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hayvan Isırıkları İlk Yardım
Ciltteki Kabarcıklar İlk Yardım
Gıda Zehirlenmesi
Kan kusma
Apandisit Ağrısı Nasıl Anlaşılır?
İlk Yardım Çantasında Neler Olmalı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.