Bit hayvanlar  ya da insanlarda görülen bir çeşit parazit böcektir. Hayvansal dokulara sahip canlıların  kanını emerek beslenen bu parazit;  Yer yüzünde geniş alanlarda yayılış gösterebilir.  “Bit”, hayvana ve ya insana özgü türleri barındıran geniş bir canlılar gurubunun genel  adıdır . Bu meyanda “hayvanlarda barınabilen ve yayılış gösteren bit türleri insanlarda barınamazlar” doğru bir bilgidir. Böylece bitlerin bazıları hayavana özgü olurken bazıları da insana özgüdür.

Bitler canlı dokularındaki kanı yada öz suyu emerek beslenirken bu canlılarda da değişik etkilere neden olabilmektedirler. Hayvansal dokulara sahip canlıların derisinde enfeksyona neden olabilen bitler, bu etkilerini bünyelerinde barındırdıkları bir takım zararlı mikrobik canlılara borçludurlar.

Sponsorlu Bağlantılar

İyi bir hastalık yayıcı olan bitler biyolojide “vektör” olarak adlandırılan geniş zararlılar gurubuna dahildirler. Çeşitli hastalıkların yayılmasında birinci basamakta sorumlu canlılardır bitler. Ayrıca bir çok mikrobik canlının konağı durumda olan bu canlılar hijyen olmayan ortamların bildirgeci konumundadır.

Dünya yüzeyinde bitki ve hayvanların yayıldığı her ortamda yaşayarak üreyebilen bitler, insanlarda bulunundukları yere göre adlandırılırlar. Dahası bu canlılar insanlarda bulundukları yere göre bir takım vücut formasyonlarına da sahip olmuşlardır.

Saç biti dediğimiz bit türü insanların saç derisinden emdiği kanla beslenirken buradan diğer insanlara kolayca yayılabilmekte ve sosyal yapı içerisinde kalabalık topluluklara hayatı zindan edebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kasık biti denilen bit türü ise insanların cinsel organlarının kuytu yerlerini kendisine mesken tutmuş olabilir. Zira bunun için yası bir vücuda sahip olan parazitin dış kabuğu da insanların yaydığı protein ve ter karışımına karşı oldukça dayanıklıdır.

Bulaştığı insandan kolayca uzaklaştırılamayan bit, insanlar açısından iyi olmayan  bu  yanını şüphesiz ki mükemmel üreme stratejisine borçludur.  Bitler yaşamları boyunca sürekli beslenirler ve sirke denilen larvalarını vücudumuzdaki kıl ve saç diplerine bırakırlar böylece  sürekli devam eden bir üreme periyoduna sahip olurlar.

Bit sirkeleri  dirençli bünyeleri sayesinde sıcak soğuk gibi fiziksel etkenlere karşı koyabilirler. Aynı zamanda  sabunlar gibi kimyasal maddelere karşı yaşamlarını sürdürebilen sirkeler,  bitle mücadelelerin büyük bir bölümünün hüsranla sonuçlanmasına zemin hazırlarlar. Zira bit salgını başladığında bu canlıları vucudunuzdan ve toplumunuzdan uzaklaştırabilmeniz ancak iyi bir tedavi süreciyle mümkün olabilmektedir. Bit tedavisi zaman alan ve disiplin isteyen bir süreçtir ve kesinlikle ihmal edilemeyecek öneme sahiptir.

Bit zararlısının hijyen olmayan ortamların bildirgeci olduğunu belirtmiştik. Bu söylediğimiz doğruluk payına sahiptir ancak kesin değildir. Şöyle ki bit, temizliğine ve hijyen şartlarına dikkat eden insanlarda da ortaya çıkabilen bir parazittir. Ancak bit zararlısının, temizliğine ve hijyen kurallarına dikkat eden insanlarda barınabilmesi temizliğine dikkat etmeyen insanlarda barınabilmesinden daha zordur.

Günümüz modern tıbbi laboratuvarlarının bizlere bitlerle mücadele için geniş olanaklar sunduğunu söyleyerek sizleri ferahlatmak isteriz. Bu cümleye bağlı olarak günümüzde bitlerle mücadele için çok çeşitli ürünlerin ticari olarak üretildiği bir gerçektir. Bu ürünlerin en önemli ve ileride gelen özellikleri ise insanlara zarar veren yan etklerinin minimum düzeyde tutulabiliyor olmasıdır. Yan etkileri bakımından insanlara zararları dokunmayan kimyasal ürünler, bitlere ve dahası bit sirkelerine karşı ise gerçekten çok etkili maddelerdir.

Son olarak: Sosyal yapıyı parçalayan ve kişinin kendine güvenini  yerle bir eden “bitlenmek” olgusu asla ve asla toplumun sadece belli zümrelerini ilgilendiren bir durum değildir. Şu kesinlikle unutulmamalıdır ki toplumun her tabakasından insanlar bitlenme sorunu yaşayabilir. Bitlenme sorunu yaşayan insanların uzman görüş almak ve tedavi olmak yerine durumlarını saklamaları kelimenin tam anlamıyla trajediyle sonuçlanır. Buna bağlı olarak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki bitlenmek ayıp değildir. Bitlenmek mücadele edilmesi gereken bir olgudur. Bit tedavisi uzman gözetiminde ve disiplinize bir şekilde yapılmadığı taktirde yüksek ihtimalle başarısızlıkla sonuçlanacak ve daha kötü durumlara sebebiyet verecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kabızlığın Nedenleri Nelerdir?
İçtikten Sonra Kan Kusma
Prezervatif
Kaburga ağrısı
NEFES KOKUNUZ HANGİ HASTALIKLARI HABER VERİYOR?
Kemik hastalıkları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.