BİT VE TEDAVİSİ

Bit, vücudun herhangi bir yerindeki deriyi istila eden küçük böceklerdir. En belirgin özelliği bulunduğu alanda kaşıntı yapmasıdır. Bit kişiden yakın vücut teması, ortak giysilerin kullanılması ve diğer öğeler (şapka, saç fırçaları ve taraklar gibi) vasıtası ile yayılır ve son derece bulaşıcıdır.

İnsanlarda yaşayabilen bitin üç tipi vardır:

Sponsorlu Bağlantılar

  • Baş biti
  • Vücut biti
  • Kasık biti

Baş biti:
Baş biti çoğunlukla çocuk bakımı yapılan yerlerde ve okul çağındaki çocuklar arasında görülür.
Çocuğun genellikle baş bölgesinde kaşıntı vardır. Bit yada onun yumurtaları (sirke olarak adlandırılır) genellikle kulakların arkasında, saçta ve boyunda olabilir.

Vücut biti:
Vücut biti genellikle kötü hijyeni olan kişilerde görülür. Vücut biti çocuklarda nadirdir. Vücut biti genellikle geceleri daha kötüdür ve şiddetli kaşıntıya neden olur. Bazı durumlarda, bitler ve yumurtaları giysi dikişleri arasında bulunabilir.

Kasık biti:
Kasık biti çok bulaşıcı ve cinsel temas yoluyla ya da havlu ve giysi gibi kontamine öğeleri ile bulaşabilir. Kasık biti, kasık kıllarını etkiler ancak göğüs, karın, uyluk ve kaşlardaki kıllar üzerinde enfeksiyona yol açabilir. Etkilenen bölgenin kaşıntıya sahip olması kasık bitinin yaygın bir belirtisidir.

Sponsorlu Bağlantılar

NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Bit yumurtaları doktorunuz tarafından kolaylıkla teşhis edilebilir ve genellikle çıplak gözle görülebilir. Kasık biti ise cinsel organlar veya anüse temas eden iç kıyafetlerde küçük kahverengi lekeler bırakır.

BİT TEDAVİSİ

Bit için özel tedavi doktor tarafından belirlenecektir. Tedavide çocuğunuzun yaşı, genel sağlığı ve tıbbi geçmişi, ne kadar alana yayıldığı ve varsa kullanılan ilaçlara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Tedavi şunları içerebilir:

Baş biti ve kasık biti için:
Bir ilaçlı krem ile durulama ya da şampuan tedavisi genellikle baş ve / veya kasık biti için etkili bir tedavidir. Özel talimatların takip edilmesi gerekir. Çocuğunuzun doktor ile bu konuyu konuşun. İlaçlı krem durulaması veya şampuan örnekleri aşağıdaki gibi olabilir.

  • Malathion (Ovide ®) – Bitler ve bit yumurtaları için güvenli ve etkili yeni bir tedavidir.
  • Lindane (kwell ®) – Toksik olmaları nedeni ile eğer başta açık yaralar varsa kullanmayın.
  • Piretrinler (® RID) – Bu tedavi bit yumurtalarını öldürmez.
  • Bit yumurtaları ince dişli tarak ile saçlardan giderilmelidir.
  • Tarak ve fırça en az 15 dakikalık bir süre şampuanlı sıcak suya batırılmalıdır.
  • Çocuklar baş biti için yapılan ilk tedavi sonrası okul veya kreşe gönderebilirsiniz.

Vücut biti için:
İlaçlar genellikle vücut biti tedavisi için gerekli değildir. Vücut biti tedavisi genellikle hijyen kalitesini artırmak ve giysileri yıkamak ile yapılır. Çarşaf ve battaniye sıcak suda yıkanır ve sıcak kurutma makinesi ile kurutulur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gece Öksürüğü Neden Olur
Akdeniz Diyeti
Keratin
Göz Akıntısı
Kızamıkçık
Lenf bezlerinin normal boyutları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.