Bitkisel ilaçların hekimden habersiz kullanılması sakıncalı.

Yeditepe Üniversitesi Eczacıl

Prof. Dr. Yeşilada, son yıllarda sağlıklı ve uzun yaşamın son derece popüler bir konu haline geldiğini ifade etti.

Yıllardır “kocakarı ilacı” olarak bilinen bitkisel ürün ve ilaçların uzun yaşamın popüler hale gelmesiyle birlikte önem kazandığını belirten Prof. Dr. Yelişada, şunları kaydetti: “Bu ürünlerin çok konuşulmasının iki nedeni var. Birincisi, son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar sonucu, bazı hastalıkların yaşam ve beslenme tarzında değişikliklerle önlenebileceği öğrenildi, bağışıklık sistemiyle ve besinlerin kimyasal yapılarıyla ilgili yeni bulgular ortaya çıktı. İkinci neden ise yazılı ve görsel basında sık sık bu konularla ilgili haberlerin yer alması. Yayınlanan kitapların sayısında da muazzam bir artış var ve internet ile herkes doğru ve yanlış her bilgiye kolayca ulaşabiliyor.”

Sponsorlu Bağlantılar

Bitkisel ilaçların, özellikle hafif hastalıklarda etkili olabildiklerini, ancak tek başlarına bir tedavi yöntemi olamayacaklarını vurgulayan Prof. Dr. Yeşilada, “Maalesef, kişilerin para kazanma hırsı, kendilerine öne çıkarma dürtüsü, gazetelerin sansasyonel başlık takıntısı ve sağlık bilgisi olmayan kişilerin tedavi konusunda yanlış yaklaşımı, bitkisel ilaçların özelliklerinin abartılmasına neden oluyor” dedi.

Prof. Dr. Yeşilada, hastaların, tedavileri süresince çevrelerindeki farklı önerilerden etkilendiklerini belirterek, şöyle devam etti: “Hastalar, tedavilerine yardımcı olmak amacıyla ilaçla birlikte ya da tedavinin yararlı olmayacağı endişesiyle ilacı bırakarak, çevrelerinden gelen bitkisel ilaç önerilerini uygulama çalışıyorlar. Genellikle bunu ‘bir arkadaşım duymuş’ şeklinde sorarlar, hekim de ‘yararı yok ama istersen kullan’ diyorsa, kullanmamazlık etmezler. Çünkü çevresinde yarar görmüş kişiler vardır.”

Sponsorlu Bağlantılar

Söz konusu durumun önemli sakıncaları olduğunu dile getiren Prof. Dr. Yeşilada, “Bazı satıcılarda ve güvenli olmayan internet sitelerinde bitkisel ilaçlarla şifa aramak isterken, şarlatanların eline düşüp para kaptıranların sayısı oldukça fazla. Ayrıca bazen sadece para kaptırmakla kalmayıp, yanlış tedavi uygulanmasına ve sonuçta istenmeyen durumların ortaya çıkmasına da neden olabilmekteler” diye konuştu.

Prof. Dr. Yeşilada, bitkisel ilaçların hekimden habersiz kullanımının, hastalıkların belirtilerinin gizlenmesi sonucu yanlış teşhis konma ya da verilen ilaçlarla olumsuz etkileşme gibi sonuçlar doğurabildiğini de sözlerine ekledi.

TRT

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    BİTKİSEL ÇÖZÜM MÜ? BİTKİSEL ÖLÜM MÜ?

    E-mailime gelen bir maille Acı çehre AKDİKEN TOHUMU adlı bitkiyi kullanmaya başladım. Açıklamasında Tarım Bakanlığı onaylı ve yüzde yüz doğal ürün olarak lanse edilmiş ve hiçbir yan etkisi yoktur denilmiş. Bende ezbere bu tür ürünleri kullanan biri olmadığım için internetten araştırma yaptım ve gördüm ki hiçbir yan etkisi yok. Ürünü kullanmaya başlayalı yaklaşık 1 ay olmuştu ki , bir gün aniden midemde bir ağrı hissettim çok önemli olmadığını düşünerek o gün bir mide ilacı aldım ve ağrım geçti. Ertesi gün tekrar midem ağrımaya başladı ben yine aynı mide ilacını aldım ama ağrı geçmedi 2 saat sonra bir ilaç daha aldım yine geçmedi. Akşama doğru kusma ve mide bulantısı başladı. Ben o akşam GATA acile gittim. Benden kan aldılar serum takıldı bir ağrı kesici yapıldı ve ağrım dindi. Eve geldikten sonra gece acil doktoru bizi aradı ve karaciğer enzimlerimde anormal bir artış olduğunu yarın Gastro bölümüne gitmemizi söyledi. Ertesi gün biz hastaneye tekrar gittik. Doktor kan aldırmamı istedi değerleri kontrol edecek ve ona göre karar verecekti dolayısı ile biz eve döndük ancak akşam tekrar ağrım tuttu tabi soluğu hastanede aldık. Yine aynı işlemler tekrarlandı ve biz tekrar eve döndük. Ertesi gün yani cumartesi günü yine ben acile gittim kusmam devam ediyor ben bu birkaç gün zarfında ağzıma hiçbir şey alamıyorum ve günde 1 kilo vermeye başladım. Mide ağrısı devam ettiği için cumartesi müşahade altında kaldım ve o geceyi hastanede geçirdim. Pazartesi günü öğlene doğru tekrar midemde ağrı ve kusma başladı. Tekrar acile gittim Kan tahlillerimde karaciğer enzimlerimdeki sürekli artış devam ettiği için o gün hastaneye yatış işlemim yapıldı. 9 gün sonra yavaş yavaş düşme eğilimi göstermeye başladığı içinde taburcu edilip evde istirahat etmem önerildi ve bu arada da ayaktan tedavim devam edecekti. Doktorlarımın yaptığı araştırmada bu ürünün direk karaciğeri tahrip ettiği ve aynı zamanda sinir sistemini etkilediği ve yurtdışında yasaklandığı öğrenildi. Biraz daha geç kalsaydım maalesef karaciğerimi kaybetme riski vardı ve ben ucuz kurtulduğuma sevinmek durumunda kaldım. Benim gibi bu ürünü kullananlara önerim hemen gidip karaciğer testlerini yaptırmaları. Yanlız ben hastalanmadan 10 gün önce test yaptırmıştım küçük bir artış vardı onunda üzerinde durmadık. 10 gün sonra birden değerler önce 10 katına çıktı daha sonra da artmaya devam etti. Şu an evde dinleniyorum ve karaciğerimin kendisini toplamasını bekliyorum. Benim başıma gelenlerin kimsenin başına gelmememsi içinde elimden geldiğince herkezi bilgilendirmeye devam edeceğim.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Şifalı Bitkilerden Yam Ve Faydaları
AZGIN KEÇİ OTU (EPİMEDİUM)
Rezene Çayı
Kestane
Sumak Faydaları
Kivi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.