BİTKİSEL KOKULARLA TEDAVİ OLUR MU?
Güzel bir koku, insanı rahatlatan, ruhunu ferahlatan, maneviyatını genişleten etkenlerdendir. Kimyasal esanslar bu güzel kokulara örnektir. Fakat hiçbir zaman bu konuda bitkilerin önüne geçememiştir. Nitekim bitkilere bu güzel kokuyu sağlayan, içlerinde saklı olan genellikle %5 civarındaki oranda uçan bitkisel yağlardır. Bitkiler kokularıyla sadece duyularımıza hitap etmez, aynı zamanda sağlığımız için de şifalarını sunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Koku ile tedavi yıllar öncesinden beri tedavi amaçlı kullanılmıştır. Örneğin Mısırlılar, ölülerini mumyalarken; katran ve mür ağacının anti bakteriyel özelliklerinden yararlanmışlar. Fransa’da koku ile tedavi yöntemi, bitkilerle tedavi kategorisine girmiştir. Kokularla tedavide, uçan yağlar ya teneffüs ettirilir, ya ilaç olarak metabolizmaya alınır ya da masaj yapılır. Özellikle akciğer rahatsızlıklarında bitkisel kokuların teneffüsü oldukça yararlıdır. Bitkisel kokunun kullanıldığı diğer alanlar ise şunlardır: 

 • Veremlinin, bronşitlinin, grip olanın odasına çam esansı püskürtülür. Hasta bu kokuyu; esansı ciğerlerine solunum yoluyla alır.
 • Çam esansı; yaraları iyileştirir. Masaj yoluyla vücuda sürülen uçan yağlar, kıl diplerinden, kılcal damarlarla kana karışır. Bu bitkisel esansların zeytinyağı ile değiştirilmesi lazımdır.
 • Itır çiçeği; bir alışkanlık kabul etmeye veya bunu terk etmeyi sağlar.
 • Bitkisel biberiye esansı; kişiye kendine güven ve ispat hırsı, aktivite verir.
 • Bergamot esansı; zihnî canlılığı arttırır, öğrenme şevkini çoğaltır.
 • Tefarik esansı; kişiyi daha enerjik kılıp vücudunu harekete geçirir.
 • Kfur esansı; şehveti yatıştırır, buna ıtır çiçeğini de katabiliriz.
 • Gül yağı kokusu; depresyon, kendine güvensizlik ve cinsî fonksiyonların arızalanması durumlarında tavsiye edilmektedir.
 • Ruhi depresyona, Karabaşotu, adaçayı, gül esansı greyfurt esansını ayrı ayrı öneririz. Bitkisel esanslar damlatılarak, ibrikle çıkartılır.
 • Kansere karşı, Portakal esansı, Mersin yaprağı esansı, Kekik esansı kullanımı oldukça başarılıdır. Bu tabii esanslar Çörek otu yağı ile karıştırılıp hastaya ağız yoluyla 3–5 damla verilir.
 • Bronş yollarını açıcı, nezle ve astıma karşı; Biberiye esansı, Okaliptüs esansı, Nane esansı, Çam terebentin, bunlar Çörek otu yağı ile karıştırılıp 3–5 damla ağız yoluyla alınır.
 • Romatizma ağrılarına karşı, Biberiye esansı, Kekik esansı, Karanfil esansı başarıyla uygulanmaktadır. Bunlar zeytinyağı ile inceltilip 3–5 damla ağız yoluyla alınır. Ve ağrıyan uzuvlar bu yağ karışımıyla masaj yapılır. Zeytinyağı yerine Bademyağı, Devekuşu yağı, Tavşan yağı da olabilir.
 • Diş ağrısına karşı, Karanfil esansı pamuğa batırılıp ağrıyan dişe koyulur.
 • Saç bakımı için Kekik esansı, Acı badem, Mersin esansı zeytinyağıyla karıştırılıp saç diplerine sürülür.
 • Kötü alışkanlıkları terk etmek isteyen kişilere ıtır çiçeği esansı, teorik biberiye esansı ve bergamot esansı karışımını sürekli kullanması tavsiye edilir. Bu bitkisel esans karışımı; sigara, içki, kumar gibi kötü alışkanlıkları terk etmede manevi yönden yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Salatalıkla Güzelleşin!!! Faydaları Nelerdir?
Adaçayı
Mandalina Faydaları
Safran
Kuş Üzümü
KARPUZ KADAR ÇEKİRDEĞİ DE FAYDALI
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.