BİTLENMEbitlenme

Bölüm 1: Saç biti nedir?

Saç biti küçük ve kanatsız kan emen böceklerdir. Baş bölgesinde saçlarının arasında yaşayarak insan kanıyla beslenir. Yetişkin bir saç biti yaklaşık bir susam büyüklüğündedir. Daha küçükleri isen saçtaki kepek büyüklüğünde olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bölüm 2: Nedenleri

Saç bitinin nedenlerini bakacak olursak bulaşıcı olduğunu öncelikle belirtmek gerekir. Bu nedenle  havlu ya da tarak gibi şeylerin paylaşılması başkasına ulaşmasına neden olabilir. Ayrıca başımda saç biti olan birisinin başına dokunmanız, bu kişiye ait  elbiseleri giymeniz, toka, saç bandı ve şapkasını kullanmanız da  size bulaşmasına neden olabilir.

Mobilya, yatak, havlu ve giysiler üzerinde de bir süre yaşayabilirler. Daha uzun süreli yaşayabilmeleri için insan kanı ne yemeleri gerekir.

Bölüm 3: Risk Faktörleri

Saç biti için öne çıkan risk faktörlerine baktığımızda okul öncesi ve ilköğretim öğrencileri arasında bitlenmenin daha yüksek bir oranda görüldüğü tespit edilmektedir. Çünkü bu dönemdeki çocuklarda birbiriyle oynarken birbirinin başlarına temas etme eğilimi daha fazladır. Bu nedenle çocukları ilköğretim ve okul öncesinde okuyan ebeveynlerin saç bitlenmesine karşı daha dikkatli olmaları gerekir. Aynı şekilde okul öncesi ve ilköğretim okullarında çalışan  kişiler de bu risk altında sayılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bölüm 4: Belirtileri

Kafa bitlenmesinin belirtileri şunlardır:

 • – Saç derisinde aşırı kaşıntı
 • – Kafa derisi üzerinde bir şeylerin gezindiği hissi
 • – Kafa derisinde yara ve çizilmelerin görünmesi

Bölüm 5: Teşhis

Siz kendiniz veya bir sağlık kuruluşunda bitlenme teşhisi aşağıdaki şekilde koyulabilir:

Öncelikle saç derisi yakın bir şekilde bit ve bit yumurtaları için kontrol edilir. Daha sonra bir tarak yardımıyla saç taranarak bit ve bit yumurtaları ortaya çıkarmaya çalışılır. Bit yumurtaları koyu renklidir, daha yetişkinleri ise açık renklidir ve genellikle hızlı hareket eder.

Saç kökleri dikkatlice incelendiğinde bitler, kepek ve diğer birikintiler kolayca birbirinden fark edilir. Bit ve kepeklenme karışımı birikintiler  nazik bir şekilde temizlenmelidir. Bitler sanki saça çimentolanmış gibi görünüme sahip olurlar.

Saç diplerinin bulaşıcı olduğunu söylemiştik. Dolayısıyla eğer evde bir kişide var ise diğer aile bireylerine de bulaşması muhtemeldir. Bu nedenle saç bitlerinden tamamen kurtulmak için birkaç gün boyunca evdeki herkesin düzenli şekilde kontrol edilmesi gerekir.

Bölüm 6: Tedavi

Saç bitlenmesi için mevcut birkaç tedavi seçeneği bulunmaktadır. Çoğu tedavi için iki kez kullanmanız gerekebilir. Ilk tedaviden bir hafta ya da 9 gün sonra uygulanan ikinci tedavide çoğu yeni bit de öldürülür.

 Bitlenme için en çok başvurulan bazı tedavi seçenekleri aşağıda sıralanmıştır:

1.İlaçlar:

Bitlenmeye karşı reçeteli ve reçetesiz olmak üzere her iki çeşit de ilaç bulunmaktadır. Reçetesiz satılan bitlenme ilaçlarının içerisinde iki tür kimyasal çoğunlukla kullanılmaktadır.

 • Piretrin krizantem çiçeklerden elde edilen bir ilaçtır.  Bu ilacım 2 yaş ve üzerindeki kişiler için kullanımı uygundur.Eğer krizantem veya ragweed alerjisi varsa piretrin kullanmayın.
 • Permetrin (Nix) ise piretrine benzer sentetik ilaçtır.  Bu ilaç da aynı şekilde 2 yaşın üzerindeki kişiler için kullanımı uygundur.

Reçeteli bitlenme tedavileri ise diğer başka kimyasallar içermektedir.

 • Benzil alkol losyonu (Ulesfia) aromatik alkoldür. Bu ilaç 6 aylık veya büyüklerde kullanılır.
 • Malathion (Ovide) bir organofosfat ilaçtır. 6 yaş ve büyüklerde bitlenme için kullanılır. Hamile olan veya emziren kadınlar için kullanımı önerilmez. Malathion yanıcıdır. Bu ürünü kullanırken, saç kurutma makinesi gibi açık alevler ve ısı kaynaklarından uzak durun.
 • Lindan ise bir organochloride ilaçtır. Losyon veya şampuan formları mevcuttur. Nöbetler ve ölüm dahil olmak üzere ciddi yan etkilere neden olabilir. Prematüre bebekler ya da nöbet öyküsü olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.

Yan etkilerini azaltmak için:

 • – İlacı normal dozundan fazla kullanmayınız.
 • – Her defasında tek ilaç kullanın.

Alternatif tedavi

Eğer pestisitleri kullanmaktan kaçınmak istiyorsanız, bitlere karşı pet mağazalarında satılan ince dişli bit tarağı veya pire tarağı kullanabilirsiniz. Taramadan önce saçlarınıza zeytinyağı sürünüz. Daha sonra saçınızı taramaya başlayın ve saçınızın tümünü aradığınızdan emin olun. Eğer bitlenme belirtileri hala devam ediyorsa her iki üç günde bir bu işlemi devam ettirin.

Evin bitlerden arındırılması

Evde bitlerden kurtulmak için tarım ilaçlarını kullanmanıza gerek yoktur. Zaten saçınızda olmadıkları birkaç gün sonunda yaşayamaz ve  ölürler. Aşağıdaki farklı diğer yöntemler ile de bitleri yok etmeyi deneyebilirsiniz:

 • – Elbiselerinizi çok yüksek sıcaklıklarda yıkayabilir ve kurutabilirsiniz.
 • – Elbise ve yatak örtülerini kurulayınız
 • – Giysi, çarşaf ve peluşlarınızı iki hafta boyunca plastik bir torba içerisinde muhafaza ediniz.
 • – Saç fırçaları, taraklar, saç tokaları ve diğer saç aksesuarlarını 5 ila 10 dakika boyunca sıcak suda bekletiniz.
 • – Yer döşemelerini ve mobilyaları vakumlayarak temizleyiniz.

Bölüm 7: Prognoz

Düzenli tedavi seçenekleri ile saç bitlerinden kolayca kurtulabilirsiniz. Ancak bir süre sonra yine de tekrar enfekte olma ihtimaliniz de bulunmaktadır. İşte bu tekrar enfekte olma riskini azaltmak için hem evinizi düzenli şekilde temiz tutmaya çalışın hem de enfekte olmuş kişilerden uzak durmaya ve baş bölgelerine temas etmemeye çalışın. Başkalarına ait kişisel hijyen ürünlerini kullanmayarak saç bitleri ne yakalanma riskinizi de azaltabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  bende bitlendim
  bitlendiğimde çok kaşınıyordum aynaya baktım saçımda bit vardı şampuan kullandım geçmedi tinerde geçirmedi 20 haftadan beri durmadan kaşınıyorum üstelik yeni oğlum oldu emzirirken kafamdan dökülüyor büyük büyük ve canlı üstelik çok

  Sağlık

  nefret ediyorum şu bitlerden ya

  Sağlık

  bizim okulda var ben ne yapıyımm

  Sağlık

  bitlerden kesin çözüm nasıldır? deri altına yuva yapar mı? kızım 2 ayda bir periyodik olarak bitleniyor…

  Sağlık

  bende bitlendim su bitten kurtulama dım ne olur bana bir yol gösterinnnnnnnnn

  Sağlık

  arkadaşlar ben 7.sınıftayım ve ve yeni bitlendim yardım edin çokk sıkıldım sürekli kaşınıyor annneme ilaçlar aldırıyorum arkadaşlarım dalga geçicek diyede çok korkuyorum

  Sağlık

  Özellike çok fazla insanla temas edenlere önerim (ben bu arada 3 defa çocuklardan bit kapan öğretmenim) bitlenmeye karşı en ektiki yöntem Damla Sakızlı Şampuan kullancaksınız bu şampuanlar gem saçı besliyor canlandırıyor hemde damla sakızının antiseptik etkisiyle bitleri uzak tutuyor heryerde pek çok markanın var

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Boyun Egzersizleri
Alzheimer Neden Olur
Metanol
Ayak Parmağı Ağrısı
Kronik Bronşit İçin Şifalı Bitkiler
Dünyada Boğmaca Salgını Arttı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.