BIYIK KILLARININ ALINMASI (KIZLAR İÇİN)Bıyık Kıllarının Alınması ( Kızlar İçin)

Bayanlarda en sık rahatsızlık duyulan tüylenmeler üst dudağın üstünde görülen tüylenmelerdir. Bunlardan kurtulmanız için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

AĞARTMA YÖNTEMİ

#### Ağartıcı kremler yüz bölgesindeki tamamen siyah olmayıp koyu renkli olan kılların renginin açılması için uygundur. Etkisi 2 hafta kadar sürmektedir. Tercih ettiğiniz ağartıcı ürünün sadece yüz tüyleri için olduğundan emin olun. Çünkü burada cilt çok hassas olduğundan dolayı tahrişi önlemek için fazladan dikkatli olmanız gerekir.

Mümkünse cilt tipinize (kuru, yağlı, normal, karma) uygun bir krem tercih ediniz.

#### Aldığınız kremi yüzünüzde kullanmadan önce başka bir bölgede test edin. Deneme yapacağınız yer hassas ama güvenle kullanabileceğiniz bir yer olmalıdır. Örneğin bileğinizin içindeki kıllar üzerinde test edebilirsiniz. Kremi kullanma talimatında yazıldığı gibi kullanın ve kaşıntı ya da kızarıklık gibi herhangi bir reaksiyonun olmadığından emin olmak için en az 10 ya da 15 dakika bekleyin. Bekleme süresi geçtikten sonra yüzünüzü yıkayın. 

Sponsorlu Bağlantılar

#### Kremi güvenle kullanabileceğinizi öğrendikten sonra bıyık bölgesine uygulayabilirsiniz. Krem bir aplikatör ile birlikte gelir, ancak eğer yoksa bir eldiven giyerek doğrudan parmağınızla da sürebilirsiniz. Uygulama yaparken dudağın kendisine ya da burunun hassas derisine temas ettirmemeye dikkat ediniz.

#### Önerilen bekleme süresinin çoğunu tamamlayın. Daha sonra az bir kısmını silerek etkisini görmeye çalışın. Kremi silip tüylerin renginin açılıp açılmadığını görmek için bir pamuk parçası kullanabilirsiniz. Eğer renginde açılma olmamışsa biraz daha bekleyin.

Normalde ağartıcı kremin hızlı etkili bir ürün olmasından dolayı cilt üzerinde 10 dakikadan uzun süre durmaması gerekir. Bu nedenle eğer aldığınız kremin kullanma talimatında daha fazla süre beklemenizi istiyorsa bile, 10 dakika sonunda kontrol edin, eğer işe yaramışsa daha fazla beklemeniz gerekmez, silebilirsiniz.

#### Kontrol ettikten sonra kalan kremi pamuk pedler veya benzer bir şeyler ile silin ve hassas bölgelere değdirmeyin. Cildinizi silme işleminden sonra iyice durulayın. Cildinizi tahriş edebilecek hiçbir kalıntının kalmadığından emin oluncaya kadar yıkayınız.

AĞDA YÖNTEMİNİ DENEYİN

#### Yüzdeki tüyler için uygun olabilecek bir ağda tercih edin. Ağda ile tüylerin hepsi alınabilir ve bir eczaneden temin edilip evde kolaylıkla kullanılabilir. Hızlı etkili olan ve hazır bantlar şeklinde sunulan türlerini de bulabilirsiniz.

Ağdayı ancak tüylerin uzunluğu bandın tutabileceği kadar olduğunda kullananız mümkündür. Eğer tüyler yeterince uzamadan ağda yapmak istiyorsanız, bunun için kısa tüyler için uygun olan ağda bantlarını kullanabilirsiniz (bazılarının 2 mm ye kadar aldığı iddia edilmektedir) veya burada sıralanan diğer seçeneklerden birine başvurmanız gerekecektir (örneğin ağartma tekniği gibi).

#### Sıcak bir duş alın, yüzünüzü buhara tutun veya sıcak su ile yıkayın. Sıcak cildinizdeki gözenekleri açacak tüylerin alınmasını kolaylaştıracaktır.bayanlarda bıyıkların alınması

#### Gerekirse ağdayı ısıtın. Çoğu ağda ürününün kullanılmadan önce ısıtılması gerekir. Ancak ağda bantları istisnadır. Ayrıntılar için aldığınız ağda bandı ambalajının üzerindeki talimatları okuyunuz.

#### Gerekiyorsa bıyık bölgesine de ağdayı yayın. Ağdayı yaymak için ürün kiti ile birlikte verilen aplikatörü kullanın ve dudakların hassas cilt bölgelerine bulaştırmaktan kaçının.

#### Bir tane ağda bandını bıyık alanı üzerine yapıştırın. Bir taraftan başlayıp altında boşluk kalmayacak şekilde diğer tarafa doğru yapıştırarak ilerleyin. Önerilen süre boyunca bekleyin.

#### Tek hareketle ve hızlı şekilde bandı kaldırın. Tüyler ağda bandıyla birlikte kalkacaktır. Ancak ilk birkaç defa işlemin ağrılı olabileceğini unutmayın. Yavaş veya birkaç hamle ile bandı kaldırmaya çalışmayın, bu işlemi kötüleştirecektir. Bandı kaldırdıktan sonra cildinizi yıkayın. Geriye herhangi bir kalıntı bırakmadığınıza emin olun.

#### Kalan tek tük tüyleri elinizle koparabilirsiniz. Eğer üst dudağınız ağdadan dolayı ağrıdıysa, bunu yapmak için biraz bekleyebilirsiniz.

TÜY DÖKÜCÜ KREMLER KULLANILABİLİR

#### Yüzünüzdeki tüylenmeler için tüy dökücü kremler de kullanabilirsiniz. Tüy dökücüler tüylerin kökünden dökülmesine neden olur ancak içindeki kimyasal bileşiminden dolayı yüzünüzde kullanacağınız ürünün hassas ciltler için satılanlarından olmalıdır.

#### Tüy dökücü kremleri de ağartıcı kremler gibi cildinizin güvenli bir yerinde test ettikten sonra uygulayınız. El bileğinizin üzerindeki kıllarda deneme yaptıktan sonra eğer herhangi bir reaksiyon gerçekleşmezse yüzünüzde de kullanabilirsiniz. Ürünün üzerinde belirtilen süre boyunca (en az 10-15 dakika) bekledikten az biraz silip etkisini görmeye çalışın. Ayrıca kaşıntı ve kızarıklık gibi herhangi bir tahrişe yol açıp açmadığına da bakınız.

#### Eğer test ettiğiniz bölgede herhangi bir sorun çıkmadıysa ve etkili olduğunu gördüyseniz, bu sefer dudağınızın üst kısmındaki alana kalın bir tabaka halinde sürünüz. İsterseniz uygulama yaparken eldiven de kullanabilirsiniz. Ancak son zamanlarda çıkan ürünler için etki etme süresi biraz uzadığı için doğrudan elinizle de uygulayıp sonrasında sabunlu su ile yıkayabilirsiniz.bayanlarda dudak kılları nasıl giderilir

#### Aldığınız ürünün ambalajında önerilen bekleme süresinin çoğunu bekledikten sonra az bir kısmını silerek işe yarayıp yaramadığına bakabilirsiniz. Cildin tahriş olma riskinden dolayı mümkün olduğunca cilt üzerinde az bekletmek daha iyidir. Ancak hala etkisini göstermediyse biraz daha beklemeye devam edin. Bekleme süresinin yeterli olduğunu düşünüyorsanız bir pamuk pedi ya da kağıt havlu ile siliniz.

#### Silme işleminden sonra iyice durulayın. Ciltte kalan miktarının tahrişe yol açmaması için bol su kullanın ve tam temizlendiğinden emin olun. Bazı kıllar kolay dökülmüyorsa elinizle de yavaşça ovuşturarak yıkamayı deneyin. Bu da işe yaramazsa, banyo yapın. Banyonun sıcak buharı kılların kendiliğinden ayrılmasını kolaylaştıracaktır. Son aşamada da kalan tüyler olursa bunları da elinizle çekerek çıkarabilirsiniz.

#### İsteğe bağlı olarak tüy dökücü krem uygulamasından sonra hafif bir krem de sürebilirsiniz. Kremi az kullanmanız durumunda ciltte kuruma meydana gelebilir. Fazla kullanmanız ise hem tahrişe yol açabilir hem de gözeneklerin kapanmasına yol açabilir. Bu nedenle kullanacağınız kremin miktarını iyi ayarlayın.

EPİLASYON CİHAZI

#### Yüz bölgesindeki tüylenmeler için bir epilasyon cihazı kullanabilirsiniz. Bu cihaz kılları kökleri ile beraber alır ve cilt üzerinde gezdirmek suretiyle kullanılır. Vücuttaki diğer kıllar için kullanılan epilasyon cihazlarının başlıkları daha kaba olduğu için sizin yüzdeki tüyler için tasarlanmış ince uçlu olanlarını tercih etmeniz gerekecektir.

Epilasyon cihazı tüylerin makinenin yakalayabileceği kadar uzadığı durumlarda uygundur. Eğer tüyler daha kısa ise ağartma ve tüy dökücü kremler gibi diğer seçeneklere başvurmanız önerilir.

#### Bir kabın içine sıcak su doldurup yüzünüzü bu suyun buharın tutun, sıcak bir duş alın veya yüzünüzü hafif sıcak bir su ile yıkayın. Cildin sıcak olması gözeneklerin açılmasını sağlar ve tüylerin dökülmesini kolaylaştırır.kızlarda dudak tüyleri nasıl alınır

#### Epilasyon sırasında dudaklarınızı içe doğru birbirine bastırarak gizleyin. Bu, hem üstteki tüylerin daha rahat alınmasını sağlar hem de dudakların hassas derisini korur.

#### Epilatörü çalıştırarak üst dudağınızın üst taraflarında yavaş yavaş gezdirmeye başlayın. Eğer alışkın değilseniz, biraz ağrılı olduğunu hatırlatmakta fayda var. Zamanla alışacaksınız fakat başlarda muhtemelen biraz rahatsızlık olacaktır.

İlkin yavaş hız ayarı ile başlayın. Alışma sürecine bağlı olarak cihazı kullanmanız da kolaylaşacaktır.

#### Geride kalan tüyleri de elle çekin. Üst dudağınız ağrıdı ise bir süre bekleyip sonra devam edin.

ELEKTROLİZ VE YA LAZER TEMİZLEME YÖNTEMİ

#### Her iki yöntemin de faydalarını değerlendirin. Bu yöntemlerden her ikisinin de etkisi yeterli seanslar uyguladıktan sonra kalıcı olmaktadır. Ayrıca hormonal dengesizliklik gibi sebeplerden kaynaklanan kılların da alınmasında etkilidir.

 • Elektroliz işlemi sırasında, kıl folükülünün içine küçük bir iğne sokularak oluşturulan akım ile kıl kökü öldürülür. Kıllarla tek tek ilgilenilmesi ve işlem yapılması gereken bir süreç olduğu için bazıları için sıkıcı gelebilir. Ancak dudağınızın üst tarafı zaten küçük bir alan olduğu için çok fazla da sürmeyecektir.
 • Lazer epilasyon sırasında ise tek seferde birden çok kıl kökü heef alınır. Elektroliz işlemine göre daha az seans gerekecektir ancak maliyeti daha fazladır. Lazer işlemi koyu renkli kıllarda daha etkili olduğu için, koyu tenli veya açık renkli kılları olan insanlar için çok ideal olmamaktadır.

#### Bu işlemleri yapan yerleri, uzmanlarını ve fiyatları iyi araştırın. Makinelerin daha modern ve uzmanlarının daha deneyimli olduğu yerleri tercih ediniz. 

#### Gerçekçi beklentiler içinde olunuz. Bu nedenle işleme karar vermeden önce daha önce bu tekniklerle tüylerini aldırmış olan insanlarla konuşarak görüş almanız faydalı olacaktır.

İpuçları

 • Bir genç kız olarak dudaklarınızın üst tarafında tüyler var ve siz bunun için bir şeyler yapak istiyorsanız, cımbız da kullanabilirsiniz. Birkaç uygulamadan sonra ustalaşabileceğiniz bir işlemdir. Cımbızla tüy almak hem sıfıra yakın bir maliyet hem de evde kolaylıkla yapabileceğiniz bir işlem olması açısından avantajlıdır. Elbette ki başlarda bu da ağrılı olacaktır ama zamanla ve tecrübe edindikçe ağrıyı en aza indirmenin yollarını keşfedeceksiniz.
 • İplikle tüy almak da etkili güzel bir yöntemdir. Ama fazla yapmamanız lazım çünkü ciltte ağrıya ve kanamaya yol açabilir. Eğer güzellik uzmanlarına yaptıracaksanız düzgün yaparlar. Ancak kendiniz yapacaksanız nerede durmanız gerektiğiniz bilmeniz lazım. Ayrıca tüyleri alırken kökleri bırakmadan almayı öğrenmiş olmanız gerekir.
 • Cildinizde siyah noktaların oluşmasını önlemek için cilt fırçalama sonrası ılık su kullanmayın.
 • İplikle tüy alma işlemi ciltte kızarıklığa neden olmadığı ve cilt üzerinde günlerce leke bırakmadığı için özellikle hassas ciltler için harika bir alternatiftir. İşlemi yapmanın en iyi yolu aslında bir güzellik salonuna gitmektir ama nasıl yapılacağını kavradıktan sonra kendinizde evde kolayca yaparak bir maliyetten kendinizi kurtarabilirsiniz.
 • Ağda işlemi hızlıdır ve duyulan ağrı ise sadece ağda bandını çekerken oluşmaktadır. Cildinizin dinlenmesine fırsat tanımak için ağda işlemini gece uyumadan yapınız. Uygulamadan sonra cildinize nemlendirici de sürünüz.
 • Lazer tedavisi tüylerden kalıcı şekilde kurtulmanızı sağlar ancak diğer seçeneklere göre daha pahalıdır. Bu nedenle ayda bir ağda yaptırmayı tercih edebilirsiniz.bayanlarda dudak kılları nasıl yok edilir
 • Bıyık bölgesindeki tüylerden kurtulmak için başvuracağınız yollar için en iyi zaman gece yatmadan öncedir. Bu şekilde cildinizde oluşması muhtemel herhangi bir kızarıklık, tahriş ve şişme gibi yan etkiler gece boyunca geçecektir.
 • Oluşan tahrişi yatıştırmak için bir buz paketi ile kompres uygulayabilirsiniz.
 • Dudak üstlerindeki bölgeye ağda yaptıktan sonra ciltte koyu pigmentler oluşmasını önlemek için 24 saat boyunca güneşe çıkmayın.
 • Tüy dökücü kremleri ilgili bölgeye uygulamadan önce küçük bir bölgede test ediniz. Çünkü bazı insanların cildi hassas olduğu için reaksiyon verebilmektedir. Bu reaksiyona bağlı olarak kaşıntı, şişkinlik, tahriş ve kızarıklık ortaya çıkabildiği için dikkatli olunması önemlidir.
 • Tüy alma işlemleri için önerilen yöntemler eğer 13 yaşından büyükseniz yapmanız tavsiye edilir.
 • İplikle tüy alma işlemi için ipi bir bölgedeki tüyleri içine alacak şekilde dolayın ve ipliklerin arasına tüylerin sıkışarak dökülmesini sağlayın.
 • Lazer tedavisinin kalıcı faydasının yanında bazı yan etkilerinin de olabileceğini unutmayın. Tedavi sonrası da siyah noktalar görülür.
 • Ağdanın gençlere de kullanılabilir olduğu söylenmektedir.

Uyarılar

 • Tüyleri tıraş etmeyin. Çünkü tıraş sonrası tüyler daha da kalınlaşarak çıkabildiği için daha çok dikkat çeker.
 • Önemli bir gün öncesi tüy alma işlemi yapmayın, cildin dinlenmesine ve iyileşmesine zaman tanıyın.
 • Ürünlerin üzerindeki talimatta belirtilen süreden daha fazla bekletmeyin. Aksi halde tahrişe ve ciltte aşırı yanmaya neden olur.
 • Tüy dökücü ürünler için de dikkatli olun. Çoğu yan etkilere neden olabildiği için yüz bölgesinde kullanılamaz. Kullanılabilir olanların ise bazıları yüzde cildi tahriş eder.
 • Bilmeniz gereken bir diğer husus ise tüy dökücü kremlerin kalın kıllarda başarılı sonuç vermediğidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Adet Döneminde Neden Kilo Alınır, Sorun Nedir
MEME KANSERİNİN BELİRTİLERİNİ TANIYIN
Adet Dönemi Nasıl Geciktirilir
Menoraji Testleri, Tedavisi ve İlaçları
Kadınlarda Fizyolojik Vajinal Akıntı
Vajinadan Et Parçası Gelmesi Ne Anlama Gelir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.