BLEFAROPLASTİ

Blefaroplasti, göz kapaklarındaki fazla deri, kas ve yağların alınması hedeflenerek sarkık göz kapaklarını onarma işlemidir. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak göz kapaklarının gergin durmasını sağlayan kaslarda zayıflama ortaya çıkar. Bunun sonucunda, alt ve üst göz kapaklarında aşırı yağ birikmesinden dolayı sarkma meydana gelir. Bu sarkma ile üst göz kapakları aşağı düşer ve gözün alt kısmında torbalar oluşur. Göz çevresindeki sarkmalar daha yaşlı görünmenize ve görüşünüzün engellenmesine neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Blefaroplasti İşlemi ile Sarkık Göz Altı Torbaları Giderilebilir 

Blefaroplasti işlemi ile görme bozukluğu azaltılabilir veya ortadan kaldırabilir. Blefaroplasti genellikle ayaktan tedavi bazında yapılır. Uygulanacak işlemin sizin için uygun olup olmadığını sorabilir ve yararları ile risklerini öğrenebilirsiniz.

NİÇİN YAPILIR?

Eğer göz kapaklarınız aşağı inerek görmenizi engelliyorsa ya da göz torbalarınız oluşmuşsa, Blefaroplasti düşünebilirsiniz. Üst göz kapakları ve alt göz kapaklarındaki fazla dokuların alınması görüşünüzü kolaylaştıracak ve daha genç görünmenizi sağlayacaktır. Eğer aşağıdaki durumlar sizde de varsa Blefaroplasti sizin için iyi bir seçenek olabilir:

Sponsorlu Bağlantılar

• Sarkık veya kabarık üst göz kapakları,
• Görüşünüzü engelleyen üst kapaklardaki fazla deri,
• Gözün renkli kısmı irisin alt kısmının görünmesine neden olacak şekilde sarkan alt göz kapakları,
• Alt göz kapaklarındaki fazla deri,
• Gözlerin altında oluşan torbalar gibi etkenler Blefaroplastiyi sizin için gerekli kılabilir.

Blefaroplasti işlemi kaş kaldırma, yüz germe ya da cilt yenileme gibi başka bir prosedür ile aynı anda da yapılabilir. Görünümünüzü iyileştirmek için yapılacak ameliyatın maliyeti muhtemelen sigorta kapsamında olmayacaktır.

RİSKLER
Herhangi bir cerrahi işlemde olduğu gibi, blefaroplasti işleminde de enfeksiyon oluşma veya anesteziye karşı reaksiyon geliştirme gibi bazı riskler vardır. Bu ameliyata özgü diğer olası riskler şunlardır:


• Göz kapağı derisinde geçici uyuşma,
• Kuru, tahriş olmuş gözler,
• Çift görme ve geçici görme bozukluğu,
• Bozulmuş göz kapağı fonksiyonu,
• Yara izleri,
• Göz kaslarında yaralanma,
• Çok küçük bir ihtimal olarak, göz arkasındaki kanama nedeniyle oluşabilecek körlük gibi.

Bu risklerini sizi nasıl etkileyeceği konusunda doktorunuzla konuşunuz. Blefaroplasti ile ilgili riskleri bilmeniz işlemi yaptırıp yaptırmayacağınıza karar vermenizde etkili olacaktır.

NASIL HAZIRLANMALI?

Blefaroplasti cerrahi işleminden önce, prosedürün sizin için faydalı olup olmayacağını öğrenmeniz için plastik cerrahınızla görüşmeniz gerekir. Risklerin belirlenmesi için plastik cerrah aşağıdaki faktörlere bakacaktır:

• Tıbbi geçmişiniz. Doktorunuz daha önce geçirdiğiniz veya şu an mevcut olan hastalıklarınız olup olmadığını soracaktır. Ayrıca glokom, alerji, kuru göz ve diğer göz ile ilgili problemler hakkında ayrıntılı sorular sorulabilir. Eğer kan dolaşım sorunları, tiroid problemleri, diyabet veya diğer ciddi hastalıklarınız varsa doktorunuza bildiriniz. Doktorunuz reçetesiz ilaçlar da dahil olmak üzere kullandığınız tüm ilaçları öğrenmek isteyecektir. Cerrahi müdaleler esnasında kanamaya neden olacak ağrı kesici gibi ilaçları bir süreliğine kesmeniz gerekebilir.

Fiziki muayene. Cerrahınız gözyaşı üretiminizi görmek için bir fiziki muayene isteyebilir. Özel araçlar ile göz kapaklarınızdan ölçüm yapılmaya çalışılır.

Fotoğraflar. Gözlerinizin farklı açılardan fotoğrafları çekilecektir. Bu fotoğraflar cerrahi işlemin yakın ve uzun vadeli etkilerini değerlendirmeye yardımcı olacaktır.

Beklentilerin belirlenmesi. Blefaroplasti cerrahi işleminin sizde nasıl bir sonuç vereceğini ve nasıl bir sonuç beklediğinizi doktorunuzla konuşunuz. Doktorunuz beklentilerinizin muhtemel sonuçlarla örtüşüp örtüşmediğini söyleyecektir. Blefaroplastiden önce aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekir:
• Kan sulandırıcı Naproksen, Aspirin ve İbuprofen gibi ağrı kesiciler ile diğer kan sulandırıcı besin takviyeleri ve bitkisel ilaçların alımını kesmeniz gerekir. Cerrahi işlemden önceki ve sonraki iki hafta boyunca bu tür ilaçları kullanmamanız gerekir.
Sigarayı bırakın. Sigara içilmesi ameliyattan sonraki iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir.
• Eğer ayaktan ameliyat oluyorsanız, birine ameliyattan sonra sizi alması için haber veriniz.

İŞLEMDEN NELER BEKLENEBİLİR?
Blefaroplasti genellikle lokal anestezi sonrası ayaktan tedavi ile yapılır. Doktorunuz göz kapaklarınızın içine uyuşturucu ilaç enjekte eder ve rahatlamanıza yardımcı ilaçlar kullanır. Bu ilaçlar halsizliğe neden olabilir.

İşlem sırasında:
Eğer üst ve alt göz kapaklarında ameliyat yapılacaksa, cerrah genellikle ilk olarak üst kapak üzerinde çalışır. Cerrah üst göz kapağı boyunca bir kesi yapar. Sonra fazla deri ve deri altındaki fazla kas ve yağlar çıkarılır. Kesi izleri neredeyse görünmez olan küçük dikişler ile kapatılır. Bazen cerrahi bant veya cilt yapıştırıcıları da dikiş yerine kullanılır.
Alt kapaktaki kesi ise gözünüzün doğal kırışıkları içinde veya alt kirpiklerinde yapılır. Cerrah aşırı yağ, kas ve sarkmış cildi kaldırır veya dağıtır. Kesilerin yapıldığı yere bağlı olarak, dikiş doğal kırışıklıkları takip edebilir ya da göz kapağı içine yerleştirilir.

Eğer göz kapağınız göz bebeğinize yakın düşmüşse, sorunu çözmek için “ptozis” dinilen başka bir prosedür ile blefaroplasti birlikte yapılır.

İşlemden sonra:
Blefaroplasti işlemi genellikle kaldırılan doku miktarı ve yerine bağlı olarak, iki saatten daha az sürer. İşlemden sonra komplikasyonları izlemek açısından servis odasına alınabilirsiniz. Daha sonra aynı gün içinde de taburcu olabilirsiniz.

Blefaroplastiden sonra bir merhem ile gözler korunmaya ve kuruluk giderilmeye çalışılır. Merhem geçici olarak bulanık görmeye neden olabilir. Ameliyattan sonra gözlerde aşırı sulanma, ışığa duyarlılık ve çift görme ile de karşılaşabilirsiniz. Kesiler ilk başta kırmızı görünür ve göz kapaklarınız şişebilir. Ayrıca gözlerde birkaç gün boyunca uyuşukluk hissedebilirsiniz. Şişmeler ve “siyah gözlülük”, benzeri morarma bir hafta ya da daha fazla bir süre sonra geçecektir. Buz paketleri veya soğuk kompres şişliği azaltmaya yardımcı olacaktır.
İşlemden sonra ağrı genellikle çok az olur. Hafif rahatsızlıklar için “asetaminofen” gibi bir ağrı kesici verilebilir. Ancak kanamayı arttırıcı etkiye sahip aspirin, ibuprofen, naproksen ve diğer herhangi bir ilaç ya da bitkisel takviye almaktan kaçınmanız gerekir. Eğer dikiş kullanılmışsa, üç ya da dört gün sonra alınacaklarıdır. Doktorunuz tarafından aksi tavsiye edilmedikçe, ameliyattan sonraki bir hafta için aşağıdaki önlemleri alınız:

• Ağır kaldırmaktan, ıkınmaktan ve yüzmekten kaçının.
• Aerobik ve koşu gibi yorucu faaliyetlerden kaçının.
• Göz kapaklarınızı güneş ve rüzgar gibi etkilerden korumak için güneş gözlüğü takınız.
• Uyurken kafanızın göğüs kısmınızdan daha yüksekte olduğundan emin olunuz.
• Göz kapaklarınızın temizliği ve göz damlaları ile merhemlerin kullanılması konusunda doktorunuzun talimatlarına uyunuz.
• Nefes darlığı, göğüs ağrısı, sıra dışı bir kalp hızı, yeni bir ağrı, kanama veya görme bozukluğu yaşarsanız derhal tıbbi yardım isteyiniz.

SONUÇLAR
Kesilerden dolayı oluşan izlerin solması ve kaybolması için altı ay veya daha uzun bir sürenin geçmesi gerekebilir. Bu süre içinde narin olan göz kapağı cildinizin çok fazla güneşe maruz kalmasına engel olunuz.

Birçok kişide blefaroplasti sonucu genç bir görünüm ve kişilerde özgüven artışı gibi memnuniyet verici sonuçlar elde edilir. Bazı insanlar için, cerrahi sonuçlar bir ömür boyu sürebilir; ama bazılarında ise, göz kapaklarındaki sarkmalar tekrar nüksedebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Burun Üstündeki Siyah Noktalar Nasıl Giderilir?
Bir Meme Estetiğinden Sonra …
Organik Estetik
Koltuk Altı Terlemesi
Botox ‘un Zararı Var mıdır
Lazer Epilasyonu Güvenli Midir? Yan Etkileri Ve Riskleri Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.