BLOND PSYLLİUM
Blond Psyllium bir bitkidir. Tohum ve tohum kabuğu, ilaç yapmak için kullanılır.

DİĞER İSİMLERİ NELERDİR?
Balle de Psyllium, Blond Plantago, Blonde Psyllium, Che Qian Zi, Diyet Lifi, İngiliz Kullanıcı ayağı, Fiber alimentaire, Hint Plantago, Ipágula, Isabgola, Isabgul, Ispaghul, Ispaghula, Ispagol, Pale Psyllium, Plantaginis Ovatae Semen, Plantaginis Ovatae Testa, Plantago decumbens, Plantago fastigiata, Plantago insularis, Plantago ispaghula, Plantago ovata, Psilio, Psillium Blond, Psyllium, Psyllium Blond, Psyllium Kabuk, Kum otu, Spogel

Sponsorlu Bağlantılar

BLOND PSYLLİUM ETKİLİ MİDİR?
Blond Psyllium, iyi bir diyet lifi kaynağı ve kabızlık için bir müshil olarak etkilidir. Blond Psyllium yüksek kolesterol olan kişilerin kan kolesterol düzeylerini düşürmek için de etkilidir.
Blond Psyllium ayrıca ishalin tedavisinde ve irritabl bağırsak sendromu (IBS) belirtilerini azaltarak yardımcı olabilir. Blond psyllium, ayrıca kan şekeri düşüklüğü ve kolesterol düzeyleri, tip 2 diyabet ve yüksek kolesterolü olan kişilere yardımcı olacak gibi görünüyor. Blond psyllium bitkisinin bilimsel olarak kabızlık giderici ve dışkı yumuşatıcı olduğu kanıtlanmıştır.

Muhtemelen olarak da ülseratif kolit rahatsızlığında relapsın önlenmesi, yüksek kan basıncı, hemoroid ve Orlistat (Xenical, Alli) adı verilen bir ilacın yan etkilerinin tedavisinde kullanılabilir.

  • Ciddi böbrek hastalığı
  • Kalın bağırsak ve rektum deri büyümeleri (kolorektal adenom) rahatsızlıklarında da büyük oranda etkisizdir.

BLOND PSYLLİUM NASIL ETKİ EDER?
Psyllium tohum kabuğu suyu emer ve geniş bir kütle oluşturur. Kabızlığı olan kişilerde, bu kitlesel hareket bağırsak hareketlerini uyarır. İshal olan kişilerde, bağırsak yavaşlamasına ve bağırsak hareketlerini azaltır.

Sponsorlu Bağlantılar

GÜVENLİ Mİ?
Blond Psyllium, bol sıvı ile alındığında, çoğu insan için güvenlidir. Her kabuğu 3-5 gram veya tohum ise 7 gram olan sıvıdan en az 8 ons içiniz. Bazı insanlar, Blond Psyllium gaz, karın ağrısı, ishal, kabızlık ve mide bulantısına neden olabilir. Aynı zamanda baş ağrısı, sırt ağrısı, burun akıntısı, öksürük ve sinüs problemleri de raporlarda bildirilmiştir.
Bazı insanlarda hapşırma, göz kapaklarında, kurdeşen, astım ve iltihaplı müköz membranlar, iltihaplı burun gibi alerjik bir tepki olabilir. Böyle durumlarda Blond psyllium kullanılmasını durdurun. Şayet kızarma, şiddetli kaşıntı, nefes darlığı, hırıltılı solunum, yüz ya da beden, göğüs ve boğazda gerginlik şişlik ya da bilinç kaybı gibi belirtiler ortaya çıkarsa hemen tıbbi yardım isteyin. Eğer;

  • Yutma güçlüğü varsa
  • Sıkışma, tıkanma, spazmlar ya da diğer bağırsak sorunları gibi bağırsak veya bağırsak sorunları varsa
  • Önünüzdeki iki hafta içinde ameliyat yapılacaksa bu ürünü kullanmayın.

HERHANGİ BİR İLAÇLA ETKİLEŞİMİ VAR MI?
Karbamazepin (Tegretol)
Etkileşim Değerlendirmesi: Blond psyllium ile orta derecede etkileşimlidir. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır. Doktorunuza danışarak kullanın.
Blond Psyllium yüksek miktarda lif içerir. Fiber, karbamazepin (Tegretol) ilacının vücuttaki emilimini azaltabilir. Bu da ilacın etki mekanizmasını düşürebilir.
Lityum
Etkileşim Değerlendirmesi: Blond psyllium ile orta derecede etkileşimlidir. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır. Doktorunuza danışarak kullanın. Blond Psyllium yüksek miktarda lif içerir. Fiber, vücuttaki lityum emilimini azaltır. Blond Psyllium ile birlikte lityum, lityum etkinliğini azaltabilir. Blond Psyllium kapsüllerinin lityum sonra en az bir saat sonra alın.
Diyabet için ilaçlar (antidiyabetik ilaçlar)
Etkileşim Değerlendirmesi: Blond psyllium ile orta derecede etkileşimlidir. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır. Doktorunuza danışarak kullanın.
Blond Psyllium gıda şeker emilimini azaltarak kan şekerini düşürebilir. Diyabet ilaçları da kan şekeri azaltmak için kullanılır. Diyabet ilaçları ile Blond Psyllium beraber alınması kan şekerinin çok düşük olmasına neden olabilir. Kan şekerinizi yakından izleyin. Diyabet ilaçlarının dozunun değiştirilmesi gerekebilir.
Diyabet için kullanılan bazı ilaçlar  glimepirid(Amaryl), gliburid (DiaBeta, Glynase PresTab Micronase), insülin, pioglitazon (Actos) rosiglitazon (Avandia), klorpropamid (Diabinese) glipizid (Glucotrol), tolbutamid (Orinase) ve diğerleridir .
Warfarin (Coumadin)
Etkileşim Değerlendirmesi: Blond psyllium ile orta derecede etkileşimlidir. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır. Doktorunuza danışarak kullanın.
Warfarin (Coumadin), kan pıhtılaşmasının yavaş olması durumunda kullanılır. Bazı insanlarda, Blond Psyllium, bu ilacın emilimini azaltır ve pıhtılaşma riskini artırabilir.
Digoxin (Lanoxin)
Etkileşim Değerlendirmesi: Blond psyllium ile küçük derecede etkileşimlidir. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır. Doktorunuza danışarak kullanın.
Blond Psyllium yüksek lif. Fiber emilimini azaltır ve digoksin (Lanoxin) etkinliğini azaltabilir. Blond Psyllium önce ya da dört saat sonra bu etkileşimi önlemek için genel bir kural olarak, ağız yoluyla alınan herhangi bir ilaç bir saat olmalıdır.
Etinil estradiol
Etkileşim Değerlendirmesi: Blond psyllium ile küçük derecede etkileşimlidir. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır. Doktorunuza danışarak kullanın.
Etinil estradiol bazı östrojen ve doğum kontrol hapları gibi östrojen şeklindeki bir ilaçtır. Bazı insanlarda Psyllium bitkisinin ne kadar etinil östradiol ilacının vücuttaki emilimini azaltabileceği söz konusudur. Söz konusu ilacın etkisinin azalması ise bu ilaçtan istendiği kaar sonuç alınamamasına yol açar.
BLOND PSYLLİUM İLE İLGİLİ DOZ AYARLAMASI
Blond Psyllium alınırken yeterli su almak için önemlidir. Yeteri kadar sıvı almamak, boğulma ya da yemek borusu veya barsak tıkanması yol açabilir. Blond Psyllium tohumundan 7 gram, Psyllium kabuğundan 5 gram yada daha  az olarak en az 240 ml ile alın. Bazı sık görülen gastrointestinal yan etkileri en aza indirmek için, düşük doz ile başlayıp gerekli miktarda artış ile devam edilir. Aşağıdaki dozlarda bilimsel araştırma incelenmiştir:
Ağızdan:
Kabızlık için müshil olarak: Blond Psyllium tohumu, günde 7-40 gram olarak 2-4 bölünmüş dozlarda kullanılabilir.
İshal: Blond Psyllium 7-18 gram yada 2-3’e bölünmüş dozlarda yada Blond Psyllium, kalsiyum karbonat, kalsiyum fosfat karşımı 5 gram şeklinde alınmalıdır. Bu karışımda 04:01:01 oranı olmalıdır.
Tüple beslenen hastalarda ishali azaltmak için: Blond Psyllium 30 gram kadar, günlük ortalama 2,5-7,5 gram dozlar şeklinde bölünmüş halde alınır. Psyllium beslenme tüpüne yapışmaya neden olabilir. Dikkatli kullanın.
Safra kesesi ameliyatı sonrası kronik ishal: Blond Psyllium 6.5 gram, günde üç kez.

Misoprostol adı verilen bir ilaç kullanımında eşlik eden ishal: Günde iki kez 3.4 gram Blond Psyllium

İrritabl bağırsak sendromu (IBS): Blond Psyllium tohum kabuğu günde 2-3 bölünmüş dozlarda 10-30 gram. Günde iki kez Blond Psyllium tohum kabuğundan 10 gram ve Propantelin günde üç kez 15 mg şeklinde alınarak da kullanılabilir.
Orlistat olarak adlandırılan bir ilacın Gastrointestinal (Gİ) yan etkileri azaltmak için: Her orlistat dozu için günde üç kez, 6 gram Blond Psyllium.
Ülseratif kolit belirtilerini kontrol altında tutmak için: Blond Psyllium tohumu, 10 gram, günde iki kez.

Hemoroid kanaması rahatlatmak için: Üç ay boyunca günde iki kez 3.5 gram, Psyllium tohum kabuğu.
Yüksek kolesterol için: 3.4 gram Blond Psyllium tohum kabuğu günde üç kez veya günde iki kez 5.1 gram. Ancak, günlük ortalama 20,4 gram dozlarda denenmiştir.
Yüksek kolesterol olan çocuklar: Günde 5-10 gram Psyllium içeren tahıl.
Tip 2 diyabet ve yüksek kolesterol için: Blond Psyllium üçe bölünmüş dozlar halinde 15 gram.
Tip 2 diyabetli hastalarda glisemik gıda indeksini azaltmak için: Karbonhidratlı yemeklerle ile üçe bölünmüş dozlarda Blond Psyllium 15 gram kullanılır.
Yüksek tansiyon için: 15 gram Blond Psyllium kabuğu 8 hafta boyunca her gün.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
THEANİNE
VİTAMİN E
KONDROİTİN SÜLFAT
SİTOSTANOL
GLUCOMANNAN
Çin Kurtpençesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.