BÖBREĞİN GÖREVİ
Vücudun dolaşım ve boşaltım sistemleri arasında köprü vazifesi gören böbreklerin görevi, kanda bulunan zararlı atık maddeleri süzmek suretiyle kanı temizlemektir. Yaşam içerisinde hiç durmadan çalışan böbrekler, bu görevi yerine getirirken bazen sıkıntı yaratabilmekte ve hastalıklara sebebiyet verebilmektedir.

Böbrek ağrısı; böbrekte kum ve taş varlığı, böbrek iltihaplanmaları ve idrar kanalı problemleri böbrek ağrılarına sebep verebilmektedir. Bu ağrımalar, sızlama şeklinde kendisini belli edip, durumun vehamiyetine göre artış gösterebilir ve dayanılmaz hale gelebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kum ve Taş oluşumundan kaynaklı böbrek ağrıları; idrar taşıması görevini üstlenen üreterlerin tıkanması ve iltihaplanması sonucunda, atık maddelerin zamanla kum ve taş haline dönüşmesi sonucu bu ağrı türü meydana gelmektedir. Çözümü için, bol miktarda sıvı tüketilmeli, üzüm ve enginar gibi besin grupları yenilmelidir. Kesin tedavi için, taş kırma operasyonları uygulanabilir. Bu sistem son yıllarda oldukça gelişmiştir ve günümüzde taş kırma operasyonları lazer eşliğinde gerçekleştirilmektedir.

İltihaplanmadan kaynaklanan böbrek ağrıları; böbrek iltihaplanması, zamanla böbreğin işlevini kısmen veya tamamen bitirebilecek tehlikeli bir durumdur. İlk aşamasında dahi çok şiddetli ağrılara yol açabilir.

İdrar kanalı probleminden kaynaklı böbrek ağrıları; idrar kanalının tıkanması veya iltihaplanması sonucu kişi sağlıklı bir şekilde boşaltımı gerçekleştiremez. Bu durumda böbreklerde ağrıya sebebiyet verir.

Sponsorlu Bağlantılar

Böbrek ağrılarından kurtulmak için;

 • Bol miktarda su ve sıvı tüketin,
 • Böbreklerinizi ve boşaltım sisteminin diğer organlarını üşütmemek için sıcak tutmaya gayret edin.
 • Sebze tüketimini artırın. Özellikle üzüm, enginar, çilek gibi meyve-sebzeleri bolca tüketin.
 • Ağrı oluşumu durumunda sıcak su torbaları uygulayın. Bu ağrının dinmesine yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak;
Böbrekler boşaltım sisteminin en önemli organıdır. Sağlıklı bir bünyeye sahip olabilmek için böbreklerinize gereken hassasiyeti göstermeli, ufak problemlerde dahi tedavi yolunu aramalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  ben su içmemeye başladı suyu resmen unutmuş bir kişiyim oyüzden doktoro gititim doktor su iç diye uyardı yoksa böbreklerin iflas eder dedi ama ben dinlemememeye başladım su imedim şuan böbrek lerim iflas emek üzer elütfen siz suyunuzu büyük bir sıklılıkla içmee özen gösterin

  Sağlık

  böbrek agrlarım var ve su tuketmeme rağmen gc gdyrm idrara bazende ck sk özllikle kısin cok üşüdğmde de ağri ve sık idrara cıkma olyr gdyrm ne yapmalym tskkr

  mine

  Cevabini cok merak ettigim bir sorum olacak size iltihapli bolgelere sicak temas ettirmeyin iltihabi daha cok yayar diye cogu insandan duydum ama siz sicak su torbasi koyun diyorsunuz aklim cok karisti mutlaka cevap bekliyorum..

  İltihap bir mikroorganizma etkinliğine bağlı durumdur. Yani bu bölgedeki sıcaklığı beslerseniz mikropların daha kolay üremesine yardımcı olursunuz. Bizim börek ağrısına sıcak su torbası uygulama tavsiyemiz böbrek kanallarının açılması ve daha rahat bir süzme i,şemi,nin gerçekleşmesi içindir. Bu da ağrılı durumu ortadan kaldıracaktır.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Göz Tansiyonu (Glokom) Belirtileri Nelerdir?
AKUT BRONŞİT TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Kaburga ağrısı
Karın Ağrısı Nedenleri
Bağırsak iltihabı
Bir Gözde Bulanık Görme
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.