BÖBREK AĞRISI
böbrek ağrısıBöbrekler, vücudumuzun filtreleridir. Böbrekte yaklaşık olarak 1 ile 3 milyon arasında “nefron” adı verilen süzme üniteleri yer almaktadır. Sağ ve solda olmak üzere, bel hizasında ya da karnın arka tarafında bulunan fasulye biçiminde olan iki tane organımızdır. Boyu 10cm kadar olan ve ağırlığı 100-150 gram böbrekler, vücutta oluşan veya dışarıdan vücudumuza giren vücut için toksik mahiyetteki maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar. Bunun dışında böbreklerin diğer görevleri, kanın asit- baz ve elektrolit dengesini sağlar. İlaveten hormon ve şeker metabolizmasına da destek olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Böbreklerin görevini bir şekilde yapamaması durumunda insan hayatı ciddi tehlikeler altına girer. Çözüm ise, diyaliz veya böbrek nakline kadar gidebilir. Tabii ki bu aşamaya gelene kadar vücudun doğal mekanizması olan “ağrı” devreye girer. Böbreklerdeki bir ağrı da böbreklerdeki bir problemin işaretidir. Aslında sadece böbrek değil, vücuttaki herhangi bir ağrı bir arızanın sinyalini verir. Düşünsenize, ağrı olmadığını. Herhangi bir hastalık, hiçbir işaret vermeden, aniden ortaya çıkacaktı. Bu yüzden değerli okuyucularımız, böbrek ağrıları ciddiye alınması, değerlendirilmesi gereken ve bizi yönlendiren köşe taşlarıdır.

BÖBREK AĞRILARI NEREDE BAŞLAR?
Böbrek ağrıları genelde bel hizasında hissedilir. Ağrılar bazen hafif veya sancılar şeklinde devam eder. Bazen de böbreklerden karın ortalarına hatta kasıklara kadar gidebilir. Böbrek ağrıları, hastanın pozisyon değiştirmesi ile artmaz veya azalmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

BÖBREK AĞRILARININ NEDENLERİ
Böbrek ağrılarını tek bir nedene bağlamak doğru değildir. Böbrek ağrılarının çeşitli nedenleri olabilir. Böbrek ağrılarındaki olası sebepler şunlardır;

 • Böbrek taşları: İdrardaki bazı maddelerin böbrekte ya da idrar yollarında çökmesi sonucu taş meydana gelir. Böbreklerde ağrı ve idrarda kan ile kendini belli eder. Ağrı kaburganın altında biraz arkadadır. Bulantı, kusma ve ateş görülür.
 • Piyelonefrit: Ateş, böbrek ağrısı ve idrarın iltihaplı gelmesi piyelonefritin başta gelen belirtileridir.
 • Böbreklerden idrar akışının düzensizliği ya da böbreklerden idrar torbasına giden kanallarda(üreter) taş, ur veya kan pıhtısı olması böbrek ağrılarına neden olur.
 • Böbrek apsesi(böbrek ara dokusunun irinli iltihabı): Akut ve kronik olmak üzere iki tipi bulunmaktadır. Her iki durumda da ateşin yükselmesine, bulantı ve kusmaya, sırt ve bel kısmında ağrılara neden olur. Akut nefritin kronikleşmeden tedavi edilmesi gerekir. Geç kalınan tedavi organın alınmasına neden olabilir.
 • İdrar kanallarının iltihaplanması(Üretrit): İdrar torbasını dışarıya bağlayan kanalın iltihaplanmasıdır. Genellikle, cinsel yolla bulaşırlar.
 • Böbrek (uru = tümörü)kanseri: Böbrek ve kasıkta ağrı, böbrekte şişlik, kanlı idrar ve ateşle kendini belli eder.
 • Böbrek büyümesi(hidronefroz): Böbrek boşluğunda idrarın birikmesi böbreğin şişmesi ya da büyümesine neden olur. Bu durum kişide, künt bel ağrısı olarak hissedilir.

BÖBREKLERE BAKIM NASIL YAPILIR?
Böbreklerin mazotu “su”dur. Vücudu, böbrekleri susuz bırakmamak gerekir. Günde 2 ile 2,5 litre arası su içmeye çalışınız. Hangi mevsim olursa olsun ayaklarınızı sıcak tutmalısınız. Öte taraftan eğer böbrek taşınız varsa, taze limondan elde edilmiş limonata taş oluşumuna engel olur. Diğer yandan ise böbrek ağrılarını giderir. Böbrek taşlarını, aynı zamanda şifalı sularla da tedavi edebilirsiniz. Örnek olarak Van- Merkeze yakın uzaklıkta (Özalp İlçesi ve Köşe başı Köyü(Faruk suyu) olmak üzere iki tane)bulunan şifalı sular da iyi gelmektedir. Birçok kişi, bu suyu böbrek taşlarının tedavisinde kullandıklarını ve şikyetlerinin azaldığını ifade etmektedirler. Böbreklerinizin olduğu bölgelere sıcak su torbaları uygulamakta her zaman faydalıdır. Böbreklere basit bitkisel bakım kürü ise şu şekildedir:

 • Mısır püskülü kurutularak, suda haşlanır. Haşlanarak elde edilen su tatlandırılmadan sabahleyin, kahvaltı öncesi bir bardak içilir.
 • Çoban kesesi, dilimlenmiş turp ve arpa ile beraber suda haşlanır. Haşlandıktan sonra süzülen bitki suyu karışımı soğutulur. Kahvaltı öncesi bir bardak içilir.
 • Sarı sedef otu, sıcak suda demlenir. Elde edilen dem şeker katılmadan yemek öncesi bir bardak içilir.
 • Ayrık otu sıcak suda demlenir. Elde edi­len dem yemeklerden önce tatlandırılma­dan bir bardak içilir.
 • Taze fasulyenin taneleri çıkarılır. Kalan kısım suda bir saat kaynatılır. Elde edilen süzüntü tat­landırılmadan günde bir çay bardağı içilir.

NOT: Böbrek ve böbreklerle ilgili sorunlarla hastanedeki “nefroloji” tıbbi alanına ilgilenmektedir.

 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Ferhat ifşaat

  Hocam benm sağ ve sol tarafımda sancılı bir agrı var bazen bu ağrım karnimın ortamisina doğru ilerliyor ve hatta bazen kasıklarıma kadarda ilerliyor ve affedersiniz ama idrarım rengide sarı ve bazende bel bölgem cok agrıyo acaba ne olabilir böbrekmi veya başka biseymi???

  azada

  salam sorum soyle bobrek polikistleri agri yaparmi? bende genetik bobrek polikistiyim mutleke ileride bobre yetmezliyi yasarmiyim yoxsa ? tesekkurler

  tuba yıldız

  hocam benim sorunum birkaç yıldır devam ediyor. şöyle sabahları uyandığımda veya uyanmadan 1 kaç saat önce her iki yanımda inanılmaz derecede ağrılarım oluyor.ilk başlada belim ağrıyor diye düşündüm ama bel değil. daha sonra doktora gittim ultrason çekildi böbreklerde de birşey olmadıpını söylüyor. ama ben bu uğrıları her sabah çekiyorum ve derin nefes alamıyorum.

  Amed Seydini

  hocam. sabah saat 7 sularda uykudan sidetli ariyla uyandim 30 daka sonra mudem bulanmaya basladi kustum ,astaneye gitim astanede hidra ve kan tahlili yaptilar hidrarda kan karisimi var dediler bir iyne yaptilar ultra zvuka koydular orda birey goremediler ondan sonra rengen goturduler ordan da birsey cikmadi, sag bobregim asz buyumus dedi doktor, TC diye bir makineye koyacaklar orda ersey beli olacak dediler ,ogun arim vardi ama ertesi gun arim kalmadi bol su icmeye basladim bide eczaneden cay aldim iciyom normal hidra normal normal tuvalete cikiyom sorun su 3 gunu yeniden bir ari girdi bayi ari ilk gun kibi Hocam ne tavsiye edersiniz ….

  erkan kutay

  hocam benim böbreyin teki 80 cm teki 90 cm bana böbreklerin normalinden küçük oldu söyleniyor benim bununla ilgile napmam lazım bana devamlı kontrol diyolar

  suat namazcı

  Hocam iki gündür siddetli bir sekilde atesli titremem var ve tam olarak omurgamın sag ve sol tarafından geliyor bu agrılar zaman zaman bütün vucudumu sarıyor marmara eğitim ve arastırma hastanesine gittim ama tam olarak tesis koyamadılar ne yapman lazım sizden bir tavsiye ala bilir miyim simdiden tesekkur ederim hocam

  ilksen

  Selamlar ben zayiflak icin bitki caylari iciyorim gunde iki bardak besi biryerde bitki caylarindan fakat bobreklerim ve belim ciddi sekilde agirmays basladi bitki caylarini kesmelimiyim yoksa devsmmi edeyim belimin agrisindan yiruyemiyorum bazen ne yapmaliyim bitku cayuyla bit alakasi varmidir acaba

  elif yanik

  Sabahtan beri ağrım var sağ arka bölge dekasiklarima kadar vuruyor kivraniyorum ağrıyan sürekli ve ara geliyo ağrı nede ni neacaba

  kader

  hocam benim idrar yolları iltahaplanıyor sık sık bunun için doktora gidiyorum antibiyotik tedavisi veriyorlar fakat hiç iyi olamıyorum tekrar yeniden iltap oluşuyor bu arada böbreklerimde taşta var geçen yıl kanala düşmüş dediler ve aldırdım yeniden hemen yerinde tekrar oluşmuş bu aralar çok ağrım oluyor sabah kalktığımda belimde ve yan taraflarımda çok zor kalkıyorum moralim çok bozuk ne yapacağımı bilemiyorum fazla su içmeye çalışıyorum ama heralde az içebiliyorum ne yapmam gerekir.

  kadir akcakoyun

  hocam benim sorunum birkaç yıldır devam ediyor. şöyle sabahları uyandığımda veya uyanmadan 1 kaç saat önce her iki yanımda inanılmaz derecede ağrılarım oluyor.ilk başlada belim ağrıyor diye düşündüm ama bel değil. daha sonra doktora gittim ultrason çekildi böbreklerde de birşey olmadıpını söylüyor. ama ben bu uğrıları her sabah çekiyorum ve derin nefes alamıyorum.

  Ayça

  Arkadaşalar aynı şekilde benimde sol böbreğimde problem var tam 5 gündür hastane hastane geziyorum intihap diyorlar ama birtürlü ağrıda sabit şekilde duruyor ve derin nefes alamiyorumm rabbim hepimize acil şifalar versin çeken bilir bu ağrıyı (

  Furkan Sakir

  hocam benim 2 3 aydir suren bir bobrek agrim var, yururken veya kosarken aniden birseyler saplanmis gibi hissediyorum. Biraz dinlendikten sonra geciyor sebebi ne olablir?

  gulay

  Uzun süredir bel ve karın ağrısı çekiyorum. Bu aralar iyice şiddetlendi böbrek taşı var acaba omu yapıyor kasiklarim belim aşırı ağrıyor Karnım şişiyor ne yapacağımı bilmiyorum doktora gidiyorum yok birsey diyor

  fff

  Benim sol bobregim asiri derece agriyorve suanda oruc tutuyorum bozamam da idrarin rengi de sapsari ne yapacagimi bilmiyorm

  tığtor

  eğer böbreğinizde taş yoksa veya önemli bir hastalıktan ileri gelmiyorsa, böbrek ağrılarının temel nedeni üşütmekten ileri geliyor. serin mevsimlerde, sırt tarafı duvara yakın gelecek şekilde uyumak veya uyurken bel etrafının açıkta kalması ağrılara neden olur. Eğer denilen gibiyse hiç bir ilaç kullanmadan sadece belinizin etrafına kalın bir örtü (temiz havluyu 3’e katlayarak böbrek bölgesine koyup üstünü sarabilirsiniz ve onun üzerine de gece kıyafetini giyerek yine normal günlük üstünüze örteceğiniz battaniyelerlerinizle) saracak şekilde uyumanız anında iyileşmenizi sağlayacaktır. Benim başıma geldi, Allah’a şükür aynı anda iyileştim. akrabalarıma da önermiştim hayret edip bana hediyelerle teşekküre geldiler :)… -serin mevsimlerde sırtınızı duvara gelecek şekilde uyumayın, mümkünse yatağınız duvardan uzak olsun.. üstünüzü iyi örtmeye dikkat edin.. serin havalarda uyurken çok su içmeyin çünkü üşütmenizi dahada çok artıracaktır.. mide, barsaklar, böbrekler her zaman sıcağı sever. serin havalarda yemek yediğinizde mümkünse midenizin üstünü iyice örtün. çünkü tüm kan midenizi sıcak tutuk sindirimi sağlamak için midenizle meşgul olacaktır ısının kaybolmayıp midenin ve barsakların sindirim işlemlerini iyi yapabilmesi için mutlaka sıcak tutulmalıdır….. off yazacak çok şey var.. :)

  Helbest

  Merhaba! Benim sol böbregim yaklasik 4 gundur cok agriyor 5 yil önce tas dusurmustum yani ameliyatla alindi ve stent takildi ondan sonra fazla agrim yoktu simdi yeniden basladi nedeni nedir acaba?

  ibrahim

  hocam benim yeni yeni agrılarım oluşmaya başladı sağ tarafta yağınca bı ağrı çalışırken ağrı idrarımı sık sık gitme gece kalkma idrara bobreklerımde mı sorun yoksa prostat baslangıcımı

  ibrahim

  hocam gecen sene Sağ böbreğimde taş vardı şimdi ise sırt bel izasında ağrılar olustu

  Fatma

  Hocam benim sol bobregim dunden beri cok kotu agriyor ve dunden beri cok asiri yemek yiyorum nedeni nedir acaba

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
sağlıklı besinler
Yara İzi
Savunma Sisteminin Yetersizlikleri;
Kan Kanseri
Eklem Ağrısı
TRİGEMİNAL NEVRALJİ BELİRTİLERİ NELERDİR?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.