Sponsorlu Bağlantılar

BÖBREK AĞRISI
böbrek ağrısıBöbrekler, vücudumuzun filtreleridir. Böbrekte yaklaşık olarak 1 ile 3 milyon arasında “nefron” adı verilen süzme üniteleri yer almaktadır. Sağ ve solda olmak üzere, bel hizasında ya da karnın arka tarafında bulunan fasulye biçiminde olan iki tane organımızdır. Boyu 10cm kadar olan ve ağırlığı 100-150 gram böbrekler, vücutta oluşan veya dışarıdan vücudumuza giren vücut için toksik mahiyetteki maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar. Bunun dışında böbreklerin diğer görevleri, kanın asit- baz ve elektrolit dengesini sağlar. İlaveten hormon ve şeker metabolizmasına da destek olmaktadır.

Böbreklerin görevini bir şekilde yapamaması durumunda insan hayatı ciddi tehlikeler altına girer. Çözüm ise, diyaliz veya böbrek nakline kadar gidebilir. Tabii ki bu aşamaya gelene kadar vücudun doğal mekanizması olan “ağrı” devreye girer. Böbreklerdeki bir ağrı da böbreklerdeki bir problemin işaretidir. Aslında sadece böbrek değil, vücuttaki herhangi bir ağrı bir arızanın sinyalini verir. Düşünsenize, ağrı olmadığını. Herhangi bir hastalık, hiçbir işaret vermeden, aniden ortaya çıkacaktı. Bu yüzden değerli okuyucularımız, böbrek ağrıları ciddiye alınması, değerlendirilmesi gereken ve bizi yönlendiren köşe taşlarıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

BÖBREK AĞRILARI NEREDE BAŞLAR?
Böbrek ağrıları genelde bel hizasında hissedilir. Ağrılar bazen hafif veya sancılar şeklinde devam eder. Bazen de böbreklerden karın ortalarına hatta kasıklara kadar gidebilir. Böbrek ağrıları, hastanın pozisyon değiştirmesi ile artmaz veya azalmaz.

BÖBREK AĞRILARININ NEDENLERİ
Böbrek ağrılarını tek bir nedene bağlamak doğru değildir. Böbrek ağrılarının çeşitli nedenleri olabilir. Böbrek ağrılarındaki olası sebepler şunlardır;

 • Böbrek taşları: İdrardaki bazı maddelerin böbrekte ya da idrar yollarında çökmesi sonucu taş meydana gelir. Böbreklerde ağrı ve idrarda kan ile kendini belli eder. Ağrı kaburganın altında biraz arkadadır. Bulantı, kusma ve ateş görülür.
 • Piyelonefrit: Ateş, böbrek ağrısı ve idrarın iltihaplı gelmesi piyelonefritin başta gelen belirtileridir.
 • Böbreklerden idrar akışının düzensizliği ya da böbreklerden idrar torbasına giden kanallarda(üreter) taş, ur veya kan pıhtısı olması böbrek ağrılarına neden olur.
 • Böbrek apsesi(böbrek ara dokusunun irinli iltihabı): Akut ve kronik olmak üzere iki tipi bulunmaktadır. Her iki durumda da ateşin yükselmesine, bulantı ve kusmaya, sırt ve bel kısmında ağrılara neden olur. Akut nefritin kronikleşmeden tedavi edilmesi gerekir. Geç kalınan tedavi organın alınmasına neden olabilir.
 • İdrar kanallarının iltihaplanması(Üretrit): İdrar torbasını dışarıya bağlayan kanalın iltihaplanmasıdır. Genellikle, cinsel yolla bulaşırlar.
 • Böbrek (uru = tümörü)kanseri: Böbrek ve kasıkta ağrı, böbrekte şişlik, kanlı idrar ve ateşle kendini belli eder.
 • Böbrek büyümesi(hidronefroz): Böbrek boşluğunda idrarın birikmesi böbreğin şişmesi ya da büyümesine neden olur. Bu durum kişide, künt bel ağrısı olarak hissedilir.

BÖBREKLERE BAKIM NASIL YAPILIR?
Böbreklerin mazotu “su”dur. Vücudu, böbrekleri susuz bırakmamak gerekir. Günde 2 ile 2,5 litre arası su içmeye çalışınız. Hangi mevsim olursa olsun ayaklarınızı sıcak tutmalısınız. Öte taraftan eğer böbrek taşınız varsa, taze limondan elde edilmiş limonata taş oluşumuna engel olur. Diğer yandan ise böbrek ağrılarını giderir. Böbrek taşlarını, aynı zamanda şifalı sularla da tedavi edebilirsiniz. Örnek olarak Van- Merkeze yakın uzaklıkta (Özalp İlçesi ve Köşe başı Köyü(Faruk suyu) olmak üzere iki tane)bulunan şifalı sular da iyi gelmektedir. Birçok kişi, bu suyu böbrek taşlarının tedavisinde kullandıklarını ve şikyetlerinin azaldığını ifade etmektedirler. Böbreklerinizin olduğu bölgelere sıcak su torbaları uygulamakta her zaman faydalıdır. Böbreklere basit bitkisel bakım kürü ise şu şekildedir:

 • Mısır püskülü kurutularak, suda haşlanır. Haşlanarak elde edilen su tatlandırılmadan sabahleyin, kahvaltı öncesi bir bardak içilir.
 • Çoban kesesi, dilimlenmiş turp ve arpa ile beraber suda haşlanır. Haşlandıktan sonra süzülen bitki suyu karışımı soğutulur. Kahvaltı öncesi bir bardak içilir.
 • Sarı sedef otu, sıcak suda demlenir. Elde edilen dem şeker katılmadan yemek öncesi bir bardak içilir.
 • Ayrık otu sıcak suda demlenir. Elde edi­len dem yemeklerden önce tatlandırılma­dan bir bardak içilir.
 • Taze fasulyenin taneleri çıkarılır. Kalan kısım suda bir saat kaynatılır. Elde edilen süzüntü tat­landırılmadan günde bir çay bardağı içilir.

NOT: Böbrek ve böbreklerle ilgili sorunlarla hastanedeki “nefroloji” tıbbi alanına ilgilenmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları
Ferhat ifşaat
3 Ağustos 2012

Hocam benm sağ ve sol tarafımda sancılı bir agrı var bazen bu ağrım karnimın ortamisina doğru ilerliyor ve hatta bazen kasıklarıma kadarda ilerliyor ve affedersiniz ama idrarım rengide sarı ve bazende bel bölgem cok agrıyo acaba ne olabilir böbrekmi veya başka biseymi???

azada
3 Ekim 2012

salam sorum soyle bobrek polikistleri agri yaparmi? bende genetik bobrek polikistiyim mutleke ileride bobre yetmezliyi yasarmiyim yoxsa ? tesekkurler

tuba yıldız
14 Aralık 2012

hocam benim sorunum birkaç yıldır devam ediyor. şöyle sabahları uyandığımda veya uyanmadan 1 kaç saat önce her iki yanımda inanılmaz derecede ağrılarım oluyor.ilk başlada belim ağrıyor diye düşündüm ama bel değil. daha sonra doktora gittim ultrason çekildi böbreklerde de birşey olmadıpını söylüyor. ama ben bu uğrıları her sabah çekiyorum ve derin nefes alamıyorum.

Amed Seydini
30 Ağustos 2013

hocam. sabah saat 7 sularda uykudan sidetli ariyla uyandim 30 daka sonra mudem bulanmaya basladi kustum ,astaneye gitim astanede hidra ve kan tahlili yaptilar hidrarda kan karisimi var dediler bir iyne yaptilar ultra zvuka koydular orda birey goremediler ondan sonra rengen goturduler ordan da birsey cikmadi, sag bobregim asz buyumus dedi doktor, TC diye bir makineye koyacaklar orda ersey beli olacak dediler ,ogun arim vardi ama ertesi gun arim kalmadi bol su icmeye basladim bide eczaneden cay aldim iciyom normal hidra normal normal tuvalete cikiyom sorun su 3 gunu yeniden bir ari girdi bayi ari ilk gun kibi Hocam ne tavsiye edersiniz ….

erkan kutay
3 Aralık 2013

hocam benim böbreyin teki 80 cm teki 90 cm bana böbreklerin normalinden küçük oldu söyleniyor benim bununla ilgile napmam lazım bana devamlı kontrol diyolar

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız

Google Sayfamızı Beğenir misiniz?
.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Tuz ve Yüksek Tansiyon
Kanser Teşhisi
Analiz ve diyet programları
Ağız Kuruluğu
Sinir Hastalıkları
Bağırsak iltihabı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.