BÖBREK ENFEKSİYONU

Böbrek enfeksiyonu (pyelonefrit), genellikle üretra (idrar yolu) veya mesane (idrar torbası)den başlayıp böbreğe doğru ilerleyen bir tür idrar yolu enfeksiyonudur.

Böbrek enfeksiyonu acil tıbbi müdahale gerektirir. Uygun şekilde tedavi edilmezse kalıcı şekilde böbreklere zarar verebilir ya da enfeksiyona neden olan bakteriler kan dolaşımına katılarak vücuda yayılıp daha ciddi enfeksiyonlara da neden olabilir. Böbrek enfeksiyonlarının tedavisinde genellikle antibiyotik kullanılır ve çoğu zaman da bir süre hastanede kalmanızı gerektirir.

Sponsorlu Bağlantılar

BELİRTİLERİ

Yaygın görülen böbrek enfeksiyonu belirtileri şunlardır:

• Yüksek ateş
• Sırt bölgesi,sırtın yan kısımları veya kasıkta ağrı oluşması
• Karın ağrısı
• İdrara sık çıkma
• Acilen idrara çıkma dürtüsünün gelişmesi
• İdrar yaparken yanma veya ağrı
• İdrarda iltihap veya kan (hematüri) gözlenmesi gibi

Ne zaman doktora görünmelidir?

Yukarıda verilen belirtileri yaşamanız durumunda bir bevliye (üroloji) uzmanına başvurunuz. Bunun dışında bir idrar yolu enfeksiyonu geçirmiş ve kullandığınız ilaçlarla şikâyetler geçmiyorsa, bu durumda böbrek enfeksiyonuna işaret edebilir bu yüzden tekrar bir uzmana görünmeniz gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Şiddetli böbrek enfeksiyonları yaşamı tehdit eder boyuttaki komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle tipik böbrek enfeksiyonu belirtileri ile özellikle de idrarın kanlı olması, bulantı ve kusma gibi belirtiler eşlik ettiğinde vakit kaybetmeden bir sağlık merkezinde ulaşılması gerekir.

NEDENLERİ

Böbrek enfeksiyonunun yaygın nedeni, idrar yolundan vücuda giren bakterilerin idrar kanalı yoluyla ilerlemesi ve çoğalmaya başlamasıdır. Vücudun başka bir bölgesindeki bakteriler de kan yoluyla yayılıp böbreklere ulaşabilir. Bu tür nedenden kaynaklanan böbrek enfeksiyonları pek görülmez ancak yapay eklem ya da yapay kalp kapakçığının enfekte olması gibi durumlarda bakteriler kan dolaşımına katılarak böbreğe ulaşabilir.Nadiren de olsa böbrek ameliyatı sonrası da enfeksiyon gelişebilir.

KİMLER RİSK ALTINDADIR?

Böbrekte enfeksiyon gelişme riskini artıran faktörler şunlardır:

• Kadın anatomisi: Kadınlarda erkeklere göre böbrek enfeksiyonugelişme riski daha yüksektir. Bir kadının üretrası bir erkeğinkinden daha kısadır, bu yüzden bakterilerin vücuda girip mesaneye ulaşması daha kolay olmaktadır. Vajina ve anüsün üretraya olan yakınlığı da bakterilerin mesaneye girmesi için daha fazla fırsat yaratır. Bakteriler mesaneye ulaştıktan sonra böbreklere yayılmaları mümkün olmaktadır.

• İdrar yollarında tıkanma:İdrarakışını engelleyen böbrek taşı, idrar sistemindeki yapısal anormallikler, erkeklerde büyüyen prostat bezi gibi idrar yaparken mesanenin tam boşalmasını engelleyen etkenlerde böbrek enfeksiyonu riskini artırabilir.

Zayıflamış bağışıklık sistemi:Böbreklerde enfeksiyon gelişme riskini arttıran faktörlerden biri de diyabet hastalığı ve HIV virüsü gibi bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etki yaratan koşullarıdır. Organ nakillerinden sonra doku uyuşmazlığını önlemek için verilen bazı ilaçlar da benzer bir etkiye sahiptir.

Mesane çevresindeki sinirlerde hasar oluşması:Sinirlerde veya omurilikte meydana gelen hasarlar enfeksiyon durumunda zamanında fark edilmesini engelleyerek böbrekte gelişen enfeksiyonun ilerlemesine yol açabilirler.

İdrar kateterinin uzun süreli kullanımı: Üriner kateterler mesaneden idrarı boşaltmak için kullanılan tüplerdir. Bazı cerrahi prosedürler ve tanısal testler sırasında ve sonrasında yerleştirilebilirler.Yatalak bazı hastalarda sürekli kullanılması gerekebildiğinden böbrek enfeksiyonuna yol açma riski oluşmaktadır.

İdrarın yanlış bir şekilde akmasına neden olan durumlar: “Vezikoüreteral reflü” durumunda az miktarda idrar üreter ve böbreklere doğru akar. Bu tür reflüsü olan kişilerin çocukluk ve yetişkinlik dönemlerinde sık sık böbrek enfeksiyonları gelişebilmektedir.

KOMPLİKASYONLAR

Tedavi edilmediği taktirde böbrek enfeksiyonları aşağıdaki gibi ciddi bazı komplikasyonlara yol açabilir:

Kalıcı böbrek hasarı:Böbrek enfeksiyonu kronik böbrek yetmezliğine neden olarak kalıcı böbrek hasarına yol açabilir.

Kan zehirlenmesi (septisemi): Böbreklerinizin yeterince süzemediği kan vücuda geri döner.Böbrekteki enfeksiyondan dolayı kana karışan bakteriler de bu yolla vücuda yayılabilir.

Gebelik komplikasyonları: Gebelik sırasında böbrek enfeksiyonu yaşayan kadınlarda düşük doğum ağırlığı riski ortaya çıkar.

TESTLER VE TEŞHİS

Doktorunuz yüksek ateş ve üst sırt ağrısı gibi belirtilerden yola çıkarak böbrek enfeksiyonundan şüphelenebilir.Bu durumda büyük ihtimalle idrarda bakteri, kan veya irin olup olmadığını görmek için idrar tahlili istenecektir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Antibiyotik

Antibiyotik kullanımı böbrek enfeksiyonlarınıntedavisinde ilk sırada yer alır.Hangi antibiyotiğin ne kadar süre ile kullanılacağı idrar testlerinin sonucuna ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olmaktadır.

Enfeksiyon belirtileri genellikle tedaviye başlandıktan sonraki birkaç gün içinde geçmeye başlar. Çoğunlukla antibiyotiklerebir hafta veya daha uzun süre devam etmek gerekebilir. Yazılan ilaçlar belirtiler kaybolsa bile doktor tarafından önerilen süreden önce kesilmemelidir.

Şiddetli böbrek enfeksiyonları için yatış

Ağır böbrek enfeksiyonu vakalarında hastanede yatış gerekebilir. Hastanede iken koldan damar yolu ile antibiyotikler verilir. Yatış süresi durumun ciddiyetine bağlıdır.

Tekrarlayan böbrek enfeksiyonları için tedavi

Böbrek enfeksiyonlarının sık sık tekrarlaması ve kronik bir hal alması durumunda altta yatan nedene yönelik tedavi uygulanır. Tekrarlayan böbrek enfeksiyonları yapısal bir anormallik gibialtta yatan bir sağlık sorunundan kaynaklanabilir. İdrar kanalları ve üriner sistemin diğer bölgelerindeki yapısal anormalliklerin tespit edilebilmesi için hasta bir nefrologyada üroloji uzmanına yönlendirilebilir. Yapısal anormalliklerin tedavisi ise çoğunlukla ameliyat gerektirmektedir.

YAŞAM TARZI VE EV İLAÇLARI

Tedavi sürecinde ağrıları ve oluşan rahatsızlıkları gidermek için aşağıdaki adımlar atılabilir:

• Sıcak uygulama:Oluşan basınç veya ağrıyı azaltmak için sırtın arka, yan veya karın bölgesine sıcak uygulama yapılabilir.

• İlaç kullanımı:Yüksek ateş ve diğer rahatsızlıkları gidermek içinönerilen şekilde“asetaminofen” etken maddeli aspirin olmayan ağrı kesici bir ilaç alınabilir.

• Hidrasyon: Bol sıvı tüketimi idrar yollarındaki bakterilerin temizlenmesinde yardımcı olacaktır.Enfeksiyon geçene kadar kahve ve alkolden kaçının. Çünkü bu tür içecekler idrar üretimini sıklaştırabilir ve kötüleştirebilir.

ÖNLEME

İdrar yolu enfeksiyonları önlenerek böbrek enfeksiyonu riski de azaltılabilir. Özellikle kadınlarda daha çok görülen idrar yolu enfeksiyonlarını azaltmak için aşağıdaki öneriler faydalı olacaktır:

• Bol sıvı, özellikle su içiniz. Bol sıvıtüketimi idrar yaparken vücudun bakterilerden kurtulmasına aldırmak yardımcı olur.
• İdrara zamanında çıkınız.İdrara çıkmadürtüsü hissettiğinizde ertelemekten kaçının.

• İlişkiden sonramesaneyi boşaltınız. İlişkiden sonra enfeksiyon riskini azaltmak ve bakteri çoğalmasını engellemek için en kısa sürede idrara çıkılması önerilir.
• Ürogenital bölgenin temizliğine dikkat ediniz. Kadınlar için, idrar yaptıktan veya büyük tuvaletten sonra önden arkaya doğru temizlik yapılması üretraya yayılan bakterilerin çoğalmasını engeller.
•Genital bölgede bayanürünlerini kullanmaktan kaçının. Genital bölgede deodorant spreyleri gibi ürünlerin kullanılması tahriş oluşmasına yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Beslenme Kılavuzu
Manyetik Alanın Zararları
Kasık Kılları Nasıl Alınır
Sağlığınıza dikkat edin
Hoş Kokular İyi Geliyor
Sırt
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.