Böbrek hastalıkları

Sponsorlu Bağlantılar

Böbrekler bel kemiğinin iki tarafından ve bel nahiyesinde olup fasulye biçimindedir. Vazifesi, vücudun artık maddelerini süzüp dışarı atmaktır. İdrarda da bu artıklardan biridir.

Böbrek hastalığı: çeşitli sebeplere bağlı olarak, zamanla böbrek, mesane ve idrar yollarında kendiliğinden oluşan, muhtelif büyüklükte kristalleşmiş taşlar insan vücuduna ağrı verir. Böbrek taşların oluşumu ise çeşitli sebeplere bağlıdır, katı ve sert gıdalar alınmasından dolayı böbrek ve mesanede tortu (çökelti) meydana getirmesi, böbrekler ve mesanede, yani idrar torbasında iltihap oluşması veya buralarda kon pıhtısı meydana gelmesi ve zamanla taş haline dönüşmesidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Belirtileri:
Zaman zaman ağrı sızı yapar. İdrar yollarında taş hareket ettiği zaman çok kere ağrı sızı nöbetleri halinde gelir. Hasta kendisinde şiddetli ağrılar görülebilir, çünkü taşlar kırılmış veya parçalanmış olarak idrar yollarına girmiş olabilir.
Böbreklerde taş oluşmasından korunmak için bazı gıdaları almamak veya taşı meydana getiren sebepleri terk etmek yahut ta bazı gıdalara ve ilaçlara devam etmekle olur.
Undan yapılmış ekmek, şekerli ve yağlı hamur tatlıları, un helva, kadayıf, simitler, pastalar, balık, zerdali, armut, olgunlaşmamış elma ve şeftali, fazla tuz, kirli su, devamlı et yemek, tok karnına hamama gitmek, böbrekleri üşütmek, aşırı spor, özellikle tok karına spor yapmak, soğuk şeyler yiyip içmek, kirli ve bulanık sular böbreklerde taş oluşmasında sebep olur.

Basit tedavi yöntemleri:
Taşları yerinden söktürücü ve idrarı çoğaltıcı ilaçlar kullanılır.
Dıştan gevşetici ve yumuşatıcı merhemler sürülür, ağız yoluyla da idrar yollarını kaygınlaştıran ilaçlar verilir.
Eğer ağrı sızı idrar yollarına kadar sirayet etmişse, hasta kimse küçük bir havuz veya küvet içinde sıcak su içine oturtulmalıdır. Havuzdan sonra da kaynatılmış papatya ve gebre otunun suyuna oturmalıdır. Bunlar sıraladığımız basit yöntemlerdir, ancak günümüzde modern tıbbın olanaklarından yararlanarak düzenli tedavi yollarını da ihmal etmemeliyiz.

Yazar Hakkında
Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız
  • Kanal D Doktorum Programı
  • Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

  • Samanyolu TV Hayatın Nabzı Programı
  • Opr. Dr. Bülent Erkurt'un sunumuyla Hayatın Nabzı hafta içi her sabah, saat 08:30'’da Samanyolu TV'de

  • ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER
  • “ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor