Böbrekler bel kemiğinin iki tarafından ve bel nahiyesinde olup fasulye biçimindedir. Vazifesi, vücudun artık maddelerini süzüp dışarı atmaktır. İdrarda da bu artıklardan biridir.

Böbrek hastalığı: çeşitli sebeplere bağlı olarak, zamanla böbrek, mesane ve idrar yollarında kendiliğinden oluşan, muhtelif büyüklükte kristalleşmiş taşlar insan vücuduna ağrı verir. Böbrek taşların oluşumu ise çeşitli sebeplere bağlıdır, katı ve sert gıdalar alınmasından dolayı böbrek ve mesanede tortu (çökelti) meydana getirmesi, böbrekler ve mesanede, yani idrar torbasında iltihap oluşması veya buralarda kon pıhtısı meydana gelmesi ve zamanla taş haline dönüşmesidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Belirtileri:
Zaman zaman ağrı sızı yapar. İdrar yollarında taş hareket ettiği zaman çok kere ağrı sızı nöbetleri halinde gelir. Hasta kendisinde şiddetli ağrılar görülebilir, çünkü taşlar kırılmış veya parçalanmış olarak idrar yollarına girmiş olabilir.
Böbreklerde taş oluşmasından korunmak için bazı gıdaları almamak veya taşı meydana getiren sebepleri terk etmek yahut ta bazı gıdalara ve ilaçlara devam etmekle olur.
Undan yapılmış ekmek, şekerli ve yağlı hamur tatlıları, un helva, kadayıf, simitler, pastalar, balık, zerdali, armut, olgunlaşmamış elma ve şeftali, fazla tuz, kirli su, devamlı et yemek, tok karnına hamama gitmek, böbrekleri üşütmek, aşırı spor, özellikle tok karına spor yapmak, soğuk şeyler yiyip içmek, kirli ve bulanık sular böbreklerde taş oluşmasında sebep olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Basit tedavi yöntemleri:
Taşları yerinden söktürücü ve idrarı çoğaltıcı ilaçlar kullanılır.
Dıştan gevşetici ve yumuşatıcı merhemler sürülür, ağız yoluyla da idrar yollarını kaygınlaştıran ilaçlar verilir.
Eğer ağrı sızı idrar yollarına kadar sirayet etmişse, hasta kimse küçük bir havuz veya küvet içinde sıcak su içine oturtulmalıdır. Havuzdan sonra da kaynatılmış papatya ve gebre otunun suyuna oturmalıdır. Bunlar sıraladığımız basit yöntemlerdir, ancak günümüzde modern tıbbın olanaklarından yararlanarak düzenli tedavi yollarını da ihmal etmemeliyiz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bel soğukluğu
Skolyoz
El Titremesi
Cinsel Gücü Artıran Bitkiler
Nefrotik Sendrom
ÜST SIRT AĞRISI İLE OLUŞABİLECEK DİĞER BELİRTİLER
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.