BÖBREK KİSTLERİ

Böbrek kistleri, yuvarlak keseler içinde böbrekte oluşan sıvılardır. Böbrek kistleri böbrek fonksiyonlarını bozabilen ciddi bozukluklar ile ilişkili olabilir. Ancak bu kistler nadiren kansere neden olabilmektedir. Genellikle komplikasyonlara neden olmayan basit böbrek kistleridir.

Böbrek kistlerinin neden oluştuğu net değildir. Tipik olarak, sadece tek bir kist bir böbrek yüzeyinde ortaya çıkar, ama birden fazla kist böbreklerden birini ya da her ikisini etkileyebilir. Ancak, basit böbrek kistleri “polikistik böbrek hastalığı” ile oluşan kistlerle aynı değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

Basit böbrek kistleri çoğu zaman başka bir hastalık için yapılan görüntüleme testleri sırasında tespit edilir. Genellikle belirtilere neden olmazlar ve tedavi gerektirmezler.

BELİRTİLERİ

Basit böbrek kistleri genellikle belirti veya işaretlere neden olmazlar. Eğer böbrek kisti büyürse, oluşacak belirtiler şunları içerebilir:
• Sırt kısmında ya da yan taraflarında oluşan donuk ağrı,
• Ateş,
• Üst karın ağrısı.

NE ZAMAN BİR DOKTORA GÖRÜNMELİ?

Eğer böbrek kistlerine ait yukarıda sayılan belirtileri yaşarsanız bir üroloji (bevliye) doktoruna görünmeniz gerekir.

NEDENLERİ

Basit böbrek kistlerinin neyden kaynaklandığı net değildir. Bir teoriye göre, böbrek yüzeyindeki tabakanın zayıflamasına bağlı olarak keseler (divertikül) oluşarak böbrek kistlerini meydana getirmektedir. Keseler daha sonra sıvı ile dolarak içinde kist geliştirir.

Sponsorlu Bağlantılar

Basit böbrek kistleri her yaşta görülebilmesine rağmen, yaşlandıkça oluşma riski daha da artmaktadır.

KOMPLİKASYONLAR
Böbrek kistleri bazen aşağıdaki komplikasyonlara neden olabilir:
Enfekte olmuş kist. Bir böbrek kisti enfekte olarak ateş ve ağrıya neden olabilir.
Kist patlaması. Patlamış bir böbrek kisti sırt ya da sırtın yan taraflarında şiddetli ağrıya neden olur.
İdrar yolarında tıkanıklık. İdrarın normal akışını engelleyen bir böbrek kisti böbrek şişmesine (hidronefroz) yol açabilir.

TESTLER VE TEŞHİS

Basit böbrek kistlerini teşhis etmek için kullanılan testler ve prosedürler şunları içerir:
Görüntüleme testleri. Ultrason, bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) gibi görüntüleme testleri, genellikle basit böbrek kistlerini araştırmak için kullanılır. Görüntüleme testleri doktorunuzun böbrekte bulunan kitlenin bir kist veya tümör olup olmadığını belirlemesine yardımcı olabilir.
Böbrek fonksiyon testleri. Yapılacak bir kan testi ile böbrek kistinin böbrek fonksiyonlarını bozup bozmadığı ortaya çıkarılabilir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Tedavi gerekli olmayabilir.
Böbreklerinizde bulunan basit böbrek kistleri hiçbir belirti vermiyorsa ve böbrek fonksiyonlarına etki etmiyorsa, tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Bunun yerine, doktorunuz periyodik olarak böbrek kistinin genişlemiş olup olmadığını görmek için, ultrason gibi görüntüleme testleri önerebilir. Böbrek kistinde değişiklikler ve belirtiler varsa, o zaman tedavi tercih edebilirler. Bazen basit bir böbrek kisti zamanla kendi kendine kaybolur geçer.

Belirti ve bulgulara neden olan kistler için tedaviler:
Mevcut basit böbrek kistleri belirtilere neden oluyorsa, doktorunuz bazı tedavi seçenekleri önerebilir. Uygulanabilecek tedavi seçenekleri şunlardır:
Kisti delip içindeki suyu akıttıktan sonra alkol ile yıkama. Nadiren, doktorunuz deri yoluyla böbrek kistinin olduğu böbrek duvarına ulaşacak şekilde uzun, ince bir iğne ile ilerler ve kisti delerek kisti küçültür. Daha sonra kistteki sıvı drene edilir (boşaltılır). Doktorunuz kistin yeniden oluşmasını engellemek için bir alkol solüsyonu ile kisti doldurabilir. Kistler genellikle bu tip işlemden sonra tekrar oluşmaktadırlar. Bu nedenle bu prosedür bazı durumlar için ayrılmıştır.
Kisti kaldırmak için ameliyat. Büyük veya semptomatik (belirti veren) kistleri boşaltmak ve kaldırmak için cerrahi müdahale gerekebilir. Kiste erişmek için, cerrah cildinizde küçük kesiler oluşturur ve küçük bir kamera ile bazı aletleri kullanarak kistli bölgeye ulaşır. Ameliyathanede video monitörü izlenerek kesilerden gönderilen cihazlar yönlendirilir. Bu şekilde kist içindeki sıvılar drene edilir. Daha sonra kistin duvarları kesilir ve parçaları yakılır. Doktorunuzun tavsiye ettiği işlemin türüne bağlı olarak kısa bir süre hastanede yatışınız gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    ismail saltoğlu

    Böbrek basit kistleri hani boyutlarda ağrılara ve tansiyon yükselmesine neden olabilir. Açıklamalarda belirtilmemiş. Ancak yine de aydınlattığınız için teşekkür ederim.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Raynaud Hastalığı ve Belirtileri
Piyelonefrit
Gebeliğin 4.Haftası
Horlama Hastalığı
Ses Kısıklığı Nasıl Geçer?
Tiroid Nodülü Belirtileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.