BÖBREK NAKLİBöbrek Nakli

Böbrek nakli canlı veya vefat etmiş birinin vücudundan sağlam ve sağlıklı böbreğin cerrahi yöntemle alınması işlemidir.

Böbreklerimiz vücuttaki fazla suyun ve kandaki atık maddelerin vücuttan dışarı atılmasını sağlayan hayati organlardır. Böbrekler işlemlerini düzgün şekilde yapamadığı zaman vücutta zararlı şekilde sıvı ve kirli madde birikimi gerçekleşir. Bu da böbrek yetmezliği adı verilen hastalığın ortaya çıkması anlamına gelmektedir. Ya da son dönem böbrek hastalığı ortaya çıkabilir. Böbrek nakli ileri derecedeki Böbrek yetmezlikleri için genellikle başvurulan en iyi tedavi seçeneğidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Böbrek yetmezliğinin tedavi edilmesi ve kişinin sağlıklı olması için bir böbreğin nakli yeterli olmaktadır. böbrek nakli gereken hastalar için genellikle sıra verilir ve uygun böbrek bulununcaya kadar beklemeleri gerekir. Bu bekleme süresi bazen birkaç yılı bulabilmektedir.

Böbrek nakli niçin yapılır?

Böbrek nakli böbrek yetmezliği ve böbrekteki son evre hastalıklarının olması durumunda ya da böbreğin normal kapasitesinin sadece bir kısmını kullanabildiği durumlarda gerekli görülmektedir.

Son dönem böbrek hastalığı olan kişilerin sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam edebilmeleri için vücuttaki kanın diyaliz yöntemiyle temizlenmesi ya da böbrek nakillerinin yapılması gerekir. Son dönem böbrek hastalıklarının en yaygın nedenleri arasında aşağıdakiler gösterilebilir:

Sponsorlu Bağlantılar

 • – Diyabet şeker hastalığı
 • – Kronik ve kontrol altına alınmamış yüksek tansiyon
 • – Kronik glomerülonefrit ( Böbrek içindeki minik filtrelerin (glomerül) iltihaplanması)
 • – Polikistik böbrek hastalığı

Böbrek hastalıkları bazen diyet değişiklikler, ilaç kullanımı ve altta yatan hastalıkların uygun tedavisi ile sağlıklı hale gelmektedir.Böbrek Nakli Nasıl Yapılır

Eğer bu çözüm seçeneklerine rağmen hala böbrekleriniz çalışamaz ve kanı filtreleyemez halde ise bu durumda böbrek nakli gerekli bir hal alır.

Riskler

Böbrek ameliyatları önemli komplikasyonlar da dahil olmak üzere birçok riski de beraberinde getirir. Bu risklere bakacak olursak;

 • – Kan pıhtıları
 • – Kanama
 • – Böbrek ile mesaneyi birbirine bağlayan kanalda tıkanma veya sızıntı olması
 • – Enfeksiyon
 • – Donörden alınan böbreğin uyum sağlamaması ve işlemin başarısız olması
 • – Alınan böbreğin vücut tarafından ret edilmesi
 • – Alınan böbrekte enfeksiyon veya kanser gibi hastalıkların bulunması
 • – Ameliyat sonrası ölüm, kalp krizi ve felç riski
 • – Verilen bazı ilaçların yan etkileri

Böbrek nakil ameliyatlarından sonra vücudun aktarılan böbreği reddetmemesi için bazı ilaçlar verilir. İşte bu ilaçlar da önemli bazı yan etkilere sebep olabilmektedir:

 • – Akne oluşumu
 • – Kemik incelmesi (osteoporoz) ve kemik hasarı (osteonekroz)
 • – Diyabet
 • – Aşırı kıllanma ya da saç dökülmesi
 • – Yüksek tansiyon
 • – Yüksek kolestorol
 • – Kanser riski, özellikle deri kanseri ve lenfoma
 • – Enfeksiyon
 • – Şişkinlik (ödem)
 • – Kilo alma

Ameliyattan beklentiler

Böbrek ameliyatı genel anestezi altında yapıldığı için prosedürün farkında olmazsınız. İşlem sırasında sağlık ekibi kalp hızınız, tansiyon ve kandaki oksijen değerlerini tüm ameliyat süresince kontrol ederler.

Ameliyat sırasında

Cerrah alt karın bölgesinden kesi yaparak buradan böbreğin transferini gerçekleştirir. Mevcut böbreğiniz yüksek tansiyon, böbrek taşları, enfeksiyon ağrısı gibi komplikasyonlara neden olmadığı sürece yerinde bırakılır.

Yeni böbrekteki kan damarları alt karın bölgesinde bulunan sizin diğer kan damarlarımıza bağlanır. Ayrıca yeni böbreğin idrar torbasıyla de bağlantısı gerçekleştirilir. Diğer böbreğinizde olduğu gibi bu böbreğinde ilgili organlarla bağlantısı tamamlandıktan sonra cerrahi işlem sonlanır.  Böbrek nakil ameliyatı yaklaşık olarak 3 ile 4 saat arası sürmektedir.

Böbrek nakli sonrası

Böbrek nakil ameliyatı gerçekleştirildikten sonra karşılaşılması muhtemel durumlar aşağıdaki gibi olabilir:

Bu ameliyat ciddi bir ameliyat olduğu için Hastanın yaklaşık 7 gün boyunca hastanede yatış yapması gerekli görülür. Bu süre zarfında sizden sorumlu Doktorunuz ve diğer sağlık personelleri vücudunuzdaki belli değerleri kontrol ederek herhangi bir komplikasyon gelişip gelişmediğini kontrol altında tutarlar. Transfer edilen yeni böbrek de eskisi gibi normal şekilde idrar üretimini yapar.Böbrek Nakli Nelere Dikkat Edilir

İdrar üretimi genelde erken bir şekilde başlar. Bazı durumlarda 7 günü bulabilir. Ameliyat sonrası ayrıca iyileşme süresinde kesi yapılan yerin etrafında ağrı yaşanabilir.  İyileşirken sık sık kontrol edilmesi de ihmal edilmemelidir. Özellikle hastaneden ayrıldıktan sonraki ilk birkaç hafta kontrollerin düzenli şekilde yapılması çok önemlidir. Zaten ilgili doktorunuz bu kontroller için bir planlama yapacaktır. Hastaneye uzak ya da yakın olmanız bu ilk birkaç hafta içerisinde ki kontrolleri ihmal etmenize sebep olmamalıdır. Hatta eğer kaldığınız yer uzakta ise bu ilk bir kaç hafta hastaneye yakın bir yerde ikamet etmeye çalışınız.

Böbrek ameliyatı sonrası ömür boyu kullanmanız gereken ilaçlar olacaktır. Bu ilaçlar ameliyat sonrası doktorunuz tarafından zaten reçete edilir ve nasıl kullanmanız gerektiği tarif edilir. İlaçlar bağışıklık sisteminizin yeni nakli yapılan böbreğe saldırmasını önleyen bağışıklık baskılayıcı ilaçlardır. Bunun dışındaki diğer ilaçlar enfeksiyon gibi ameliyat sonrası ortaya çıkabilecek komplikasyon risklerini azaltmaya yönelik kullanmanız gereken ilaçlar olacaktır.

Sonuçlar

Başarılı bir böbrek ameliyatından sonra yeni böbreğin ise eskisi gibi artık kanı filtrelemeye başlayacak ve diyalize daha fazla gerek kalmayacaktır. Başarılı geçen böbrek ameliyatından sonra böbreğin vücut tarafından red edilmemesi için, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar reçete edilir. Bu ilaçları hastaların ömürlerinin sonuna kadar kullanmaları gerekir. Bu ilaçlar bağışıklık sistemini baskıladığı için vücut enfeksiyon kapmaya daha meyilli hale gelir. Bu nedenle Ayrıca anti bakteriyel, anti viral ve anti mantar ilaçların da reçete edilmesi gerektiği görülebilir.

Böbrek naklinden sonra cildinizin cilt kanseri açısından düzenli olarak bir dermatolog tarafından kontrol edilmesi ve aynı şekilde diğer kanser türleri açısından da diğer poliklinikler tarafından kontrol edilmesi önemlidir.

Böbrek nakli sonuç oranları

Böbrek nakli yapılan hastaların yaklaşık %98 i en az bir yıl daha yaşamaktadır. Yaklaşık yüzde 90 ı ise en az 5 yıl yaşamaktadır.

Ölen donörden alınan böbreğin nakil edildiği hastaların ise yaklaşık yüzde 94 ü en az bir yıl yaşamaktadır. bu hastalarda en az 5 yıl yaşama şansı yüzde 82 dir.

Eğer böbrek nakil işlemi başarısız olursa ya diyaliz işlemine devam edilir ya da ikinci bir böbrek nakli denenebilir. Buna karar verilmesi, mevcut sağlık durumunuza, yeni bir ameliyatı kaldırma durumunuza ve geriye kalan hayatınızdan beklentilerinize bağlıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  12 yıldır Böbrek transplantasyonu oldum donör kardeşimdirSon günlerde
  1_Tansyon yüselmesi oluyor tam tussuz ve az yemekle 11/8 e düşürdüm.
  2_bacaklarım şiş desal aldım sabaha kadar 4-5 efa idrara çıktım halen şişlik biraz var.
  3_kreatin en son 2.09 çıktı.
  ne yapmam lazım yoksa rejektmi oluyor nasıl kurtarabilirim.

  Sağlık

  çok güzel
  sevindim
  böyle
  güzel
  olduğu
  için
  ben
  büşra
  size
  çok
  seviom

  Sağlık

  A rh+ kan gurubum 34 yaşındayım böbrek hastasıyım 2 yıldır diyaliz görüyorum 3 çocuğum var nakil olmak istiyorum çocuklarımın geleceğınde de yanında olmak için onların başında olmak için ne olur yardımcı olun diyalize girdiğimden dolayı randımanlı bir işte yapamıyorum zor durumdayım ALLAH bana verdi düşmanıma vermesin bir an önce nakil olmak istiyorum annemin hanımımın kan guruplarıda uymuyo böbreğini verecek başka kimsem de yok

  Sağlık

  ben bobrek rahatsizligi yasiyorum.3,5 senedir diyalize girriyorum.sizinle gorusmek istiyorum.

  Sağlık

  kemal garip e nasil ulasabilrim

  Sağlık

  @h.solak normalde kişilerin mail adresleri gizli tutulduğu için kemal GARİP adlı arkadaşa nasıl ulaşabileceğinizi açıkcası yazamam. Bu site kurallarımıza aykırı. kişiler kendi istekleriyle mail adreslerini verirlerse yayınlayabiliyoruz.

  ama madem hayati bir durum sözkonusu, Kemal GARİP yorum yazarken bu mail adresini kullanmış ereser258 @ mynet.com
  Umarım yardımcı olabilmiştirim.

  Geçmiş olsun.

  NOT: saglikvakti.com sitesinde yer alan tüm yazılar birçok siteden derlenerek bir araya getirilmiştir. saglikvakti.com sitesinin içeriği SADECE Bilgi vermek amacında düzenlenmiştir. Sitedeki yazılar Doktor Tavsiyesi yerine geçmez. Hastalığınızla ilgili uygulama yapmadan önce mutlaka bir hekime başvurunuz. Alıntı yapılan siteler kaynak olarak gösterilmiştir.

  Sağlık

  çok sevindim:)

  Sağlık

  ben böbrek hastasıyım:( çok üzülüyomm…

  Sağlık

  ben bir yıldır böbrek nakilliyim.Meyer dünya ne kadar güzelmiş.allah herkese benim gibi ablalar nasip eder inşallah.Ablamın organıyla çok sağlıklı bir şekilde çoluk çocuğumun başındayım. ateş yakından yakıyor.lütfen LÜTFEN kadavra organ bağışı konusunda elinizden geleni yapın.KAPIYI ÇALAN CENNETİ İNSAN HİÇ KABUL ETMEZ Mİ?

  Sağlık

  ilayda seni seviyorum

  Sağlık

  arkadaşlar benim babam böbrek hastası yaklaşık 2 sendir bende şu anda askerdeyim halma babama böbreğini vermeye gönüllü ama bizi 4 aydır oyalıyorlar bunun zamnı nedir kaç ayda olur ve bu işte profosyenel olnyer neresi babam şu anda başkentte ama çok oyalıyorlar

  Sağlık

  4,5bucuk yıldır, böbrek hastasıyım. bazı vucut hastalıklarımdan tam kurtuldum. verici babamdı. nakil icin herşey hazırdı. amaliyat gununu aldık. babamın şekeri cıktı. kıssaca butun hayallerim yıkıldı. ama herşeyde vardır bir hayır . nekadar vardır, bir hayır dediysemde, yinede acıdı yureyim. cok ama cok üzüldüm. şuan kadavraya yazıldım. kimbilir nezaman cıkar.herkezle paylaşmak istedim.Allah böbrek hastalarına ve tüm hastalarına şifa versin.30 yaşındayım 2cocuk annesiyim.

  Sağlık

  UYARI:

  http://www.saglikvakti.com sitesinde yayınlanan “Böbrek Nakli” ( http://www.saglikvakti.com/bobrek-nakli/ )adlı yazıya sürekli böbreğini satmak için ilan veren kişilerin yorumları geliyor. Böbrek satmak ile ilgili tüm yorumlar silinmiştir.

  “Böbrek Nakli” adlı konu sadece bilgi vermek amacında yazılmıştır. doktor tavsiyesi yerine geçmez. Herşeyden önce bir hekime görünmelisiniz. http://www.saglikvakti.com sitesi üzerinden herhangi birşey satılamaz/alınamaz.

  Uyarıyı dikkate almaksızın “acil böbreğimi satıyorum” gibi yorumlar geldiği taktirde konu yorumlara kapatılacaktır..

  iyi günler.

  Sağlık

  sağlık çok önemli ben27 yaşındayım sağlık problemim yok Allah herkezin yardımcısı olsun yaşamak çok zor 2 tane çocuğum var kızım 10 oğlum 3 yaşında ama siz kimseyi kınamayın hayat bütünüyle bir sınav meğer ne kadar çok çaresiz insan varmış kimi sağlığına çare arıyor kimi yokluğa ama emin olun yoklukta çok çaresizlik ondada umut yok

  Sağlık

  ben 58 yaşındayım nakil olalı 4 sene oldu ben şanslılar katagorisindeyim çünkü bana ikinci yaşamı bahşeden 32 yıllık eşim oldu bir an bile tereddüt etmeden böbreğini bana verdi şu an ikimizde ikinci baharımızı yaşıyoruz allahtan tek dileğim bütün böbrek hastalarının bir an önce canlı veya kadavradan sağlıklarına kavuşmasını dilerim…

  Sağlık

  ben 3 ay önce böbrek nakli oldum aşırı ödem oluştu vucudumda sorun u gideremiyorum ne yapabilirim

  Sağlık

  selam..
  ben yenı dıyalıze basladım..gercekten ates dustugu yerı yakıyor..suan hasta olmadan yada hasta yakını olmadan bu yazıyı okuyanlar ne demek ıstedıgımızı anlamayacaklardır..
  ama anlamasalarda Allah kımseye bu derdı vermesın..tek ıstedıgım ınsanları nakıl konusunda daha fazla bılınclendırmeye calısmak..herkes ustune dusenı yaparsa bu konuda hastalar daha cabuk saglıgına kavusur..
  herkese Allah’tan sifa dılıyorum..

  Sağlık

  meraba ben moldovyalıyım kardeşim 5_6 aydır böbrek yetmezli hastası 1.5-2 aydır dialize gidiyor 20 yaşında böbrek nakli olmak istiyo burada olabilirmi? tedavisi nekadara mail olur bize burada yardımcı olursanıs çok sevinirim teşekür ederim.

  Sağlık

  a rh+ kan grubuyum.böbreğe ihtiyacı olanlara yardımcı olmaya çalışırım.bir böbreğimi vermek istiyorum. bana melami_ist@hotmail.com mail adresinden msn veya maille ulaşabilirsiniz… herkese acil şifalar diliyorum…

  Sağlık

  ben hemşirelik okulunda okuyorum Münip günaydın arkadasımda gmrülen belirtiler bir böbrek hastasında görülen normal belirtilerdir . tuzsuz tüketmeli dir. tuz suyun vücutta tutumunu saglar ve ödeme sebep olur . genelde tibia da yani backaların yan ve ön kısımlarında görülür fazla ciddiye almasına gerek yok belki sonradan transplantasyonda sorun cıkmıs olabilir uyumsuzluk falan .. olsun hayat güzel .. ben sadece yardımcı olmak istediMmMM….

  Sağlık

  ab+rh kan grubuyum böbreğe ihtiyacı olanlara yardımcı olmaya çalışırım.bir böbreğimi vermek istiyorum. bana adnan0606@windowslive.com mail adresinden maille ulaşabilirsiniz..herkese şifalar dileriz..

  Sağlık

  Merhaba.
  Öncelikle böbrek yetmezliği çeken tüm hastalara Allah’tan acil şifalar diliyorum. Allah onların yardımcısı olsun. Çok zor gerçekten. Geçen gün bir diyaliz merkezinin ziyaretçi defterini okudum. İçim parçalandı doğrusu. Ben de mümkünse bir hastaya böbreğimin bir tanesini bağışlamak isterim.
  Bana msn’den ulaşabilirsiniz.
  neo_x05@hotmail.com

  Sağlık

  başta böbrek hastalığı çekenlere ve tüm hastalara acil şifalar dilerim.gerekli tetkik ve hastane masraflarını karşılıyacak kişiye bir böbreğimi vermeyi düşünüyorum.bağlantı için sofor-muco@hotmail.com veya.0536.3682847 nolu telefonu arayabilirsiniz.

  Sağlık

  ben 39 yaşındayım 11 yıl önce böbrek nakli oldum.ama şimdi böbreğimi kaybetmek üzereyim protein kaçağıda var.böbreğin %16sı çalışıyor denildi 2 ay içinde diyaliz denildi.böbreğimi kaybetmeden tedavi olabilirmiyim yoksa diyaliz şartmı sizcede.o pozitif kan grubum ve 49 kiloyum.sizinle görüşmek istiyorum.iyi çalışmalar.

  Sağlık

  Ben 18 yaşında diyalize girmeye başladım çok zor günler geçirdim. 1 yıl periton diyalizi yaptım daha sonra canım annem böbreğini verdi 1 yıllık nakilliyim çok iyiyim allah herkese nasip etsin.AMİN

  Sağlık

  babam böbrek hastası böbrek nakli olması gerek her iki böbreği bitmiş durumda bize nolur yardımcı olun ateş düştüğü yeri yakıyor ben 15 yaşındayım ve babamı kaybetmek istemiyorum lütfen el uzatın bize

  Sağlık

  herkese slm ben nakil olalı şimdi 6 ay oldu 3 ay önce yazmıştım. meger böbrek ven damarında %90 darlık varmış stent takıldı. şimndi herşey düzeldi. çok mutluyum allah herkese şifa versin çok zor bir4 hastalık!!

  Sağlık

  YORUMLARIM NE ZMAN ONAYLANACAK

  Sağlık

  Merhaba herkesin dediği gibi başa gelmeden kimse anlamıyor bu hastalığın ne kadar kötü olduğunu..
  benim annem kronik böbrek yetmezliği sonrası senelerdir diyalize giriyor babamın ve dayımın uyumlu bir verici olması yinede bizi sevindiremedi doktorların söylemesine göre crossmatch yada böyle bişey tam ismini bilmiyorum annemde yüksek olduğundan böbrek nakli yapılamıyor bu konuda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. Tüm hastalara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

  Sağlık

  Merhaba öncelikle herkeze acil şifalar diliyorum. Rabbim insana taşıyamayacağı yük vermez. Ablama 2 gün önce böbrek yetmezliği tehşisi kondu. Dialize başlandı. Ben böbreğimi vermek istiyorum. Ancak kontrol altında tutsamda şeker hastasıyım. Vermeyi çok istiyorum. Verebilirmiyim.

  Sağlık

  selam benim annaemde böbrek yetmezligin den 5 aydır diyalize giriyor.annem şu anda 11 kere ameliyat oldu.5 şi katater 6 sıda kolundan olmak üzere.çok zor allah hiç kimseyi bununla imtihan etmesin.annemin böbreklerini fmf yani akdeniz ateşi dedikleri bir hastalık neden bu yüzden sürekli kolşisin kullanıyor.ben böbrek nakline sıcak bakmıyorum çünkü teyzem de giriyor ve 3,4 sene önce nakil oldu böbrek 15 gün çalıştı tabi olmadı attı.annem şimdi iyi oluyor kendini toparlıyor rabbin bu hastakıgı çeken herkese hayırlı uzun ömür versin

  Sağlık

  barce kardeşim benimde babam böbrek hastası bizde ankarada tedavi olmaya çalıştık ama ankarada diyaliz merkezleri çok olduğu için oyalıyorlar bence izmir de daha güzel tedavi olabilir benim babamda izmirde tedavisini sürdürüyor ben sadece yardımcı olmak istedim allah hepimizin yardımcısı olsun

  Sağlık

  meraba herkese çok geçmiş olsun bende diyaliz hastasıyım ve nakil düşünüyoruz zor günler geçiriyorum bu aralar ama epilepsi hastasıyım nakil olabilirmiyim acaba?

  Sağlık

  mrb iyi günler hasta olan herkeze acil şifalar diliyorum tesadüf okudum yazıları çok üzücü benim öğrenmek istediğim insan tek böbrekle yaşayabilirmi eğer yaşayabilirse neden kimse bu insanlara yardımcı olmuyor duyduğum kadarıyla birde böbrek satıyorlarmış yaa satacağınıza insanlık namına yapsanıza insan tek böbrekle ne kadar sağlıklı olur teşekkür ederim herkeze tekrardan geçmiş olsun

  Sağlık

  Rabbim tüm hastalara şifalar versin!

  Şu sorulara cevap arıyorum:
  Bir bayan böbreklerinden birisini verdikten sonra çocuk sahibi olabilir mi?
  Hayatına eskisi gibi devam edebilir mi?
  75 ve üzeri yaşlardaki hastalardan böbrek nakli yapılabiliyor mu?
  TEŞEKKÜRLER!!!

  Sağlık

  merhaba benim annem 1o yıldan fazladır tek böbrekle yaşıyor.Böbrek hastalığının zorluğunu ve insana yaşattığı sıkıntıyı iyi biliyoruz.Allah hiç kimseye dermansız hastalık vermesin.Okuduğum yorumlarda ki tüm hastalara ve daha bilemediğimiz tüm hastalara acil şifalar diliyorum.

  Sağlık

  böbrek verdikten sonra çocuk sahibi olunuyor 75 yaş üzeri yaşlardaki hastalardan böbrek nakli yapılmıyor diye biliyorum

  Sağlık

  bobrek hastalarına Allahtan sabır dılerım kardesım karacıgerınde problem vardı neler yasadıgımızı bız bılıyoruz aslında bır bobregımı bagıslamak ıstıyorum yasalar nıcın ızın vermıyor bodrek mafya gurublarının elıne dustu hher neyse hasta kardeslerım eger bobregım veya karacıgerden bır parca bagıslayacagım bana tel=5377919421 den ulasabılırsınız Allah yardıcınız olsun

  Sağlık

  benim annem 1 aydır diyalize giriyor ona çok üzülüyorum bitkin halsiz çok acı çekiyor ben anneme nakil olmasın istiyorum ama annem şeker ve yüksek tansiyon hastası ben bağış yapabilirmiyim acama bilenler beni bilgilendire bilirmi acaba..

  Sağlık

  öncelikle bütüüün böbrek hastalarına acil şifalar diliyor ve allahtan sabır vermesini de diliyorum.bende börek nakli oldum 2 yıl oldu annem hiç düşünmeden bana bi böbregini verdi şimdi rabbime bin şükür çok iyiyim dilerim bütün böbrek hastaları nakil olur ve benim yaşadıgım sevinci yaşarlar.amiinn

  Sağlık

  allahim kimse dert verip derman aratmasın.bütün hastalara acil şifalar dilerim.benim eşim yaklaşık 10 yıdır tedavi görüyor ama malesef iki böbregi de iflaz etmiş durumda.yaklaşık 5 ay oldu dogtor diyalize girmesini söykedi girmiyor dogtorada gitmiyor .benim böbregim nakıil için uygun dediler
  sıra bekliyoruz.doktorlardan rıca ediyorum biran önce nakil yapılamsını istiyorum.eşim kan gurubu ab+ pozitif kendim memurum yadımcı olan herkese teşekür ederim.sayın hocalarım makınaya girmiyor beş ay oldu sakıncalarını anlatırmısın .kendinde ne şiş ne başka belirtileri şu an normal insan gibi yaşıyor çok saolun allh razı olsun herkese acil şifalar dilerim.

  Sağlık

  herkese acil sifalar diliyorum bnım 28 dayım var ve iki böbreyide bitmiş acil nakil olması gerekiyor ve iki cocugu var biri özürlü madi olarakta durumu iyi deyil verici olarakta bulamadık caresiz kaldık bilmıyorum ama cok üzülüyorum allahım çocuklarının yüzüne baksın dayımı evlatlarına bagışlasın lütfen cıdıye alın iremsibel1@hotmail.com burdan ulaşın bana allaha emanet olun acil

  Sağlık

  Bunlar iyi hoşta bnim sorum BÖBREK NAKLİ SIRASINDA BÖBREK ÜSTÜ BEZİDE ALINIR MI ? bu sorunun cevabını bilen var mı ???

  Evet böbrek nakli sırasında bütün destek dokularıyla birlikte bir böbrek diğer bir hastaya nakledilir.

  Sağlık

  ARKADASLAR BEYLER BAYANLAR BENIM DÖNEM ÖDEVİ VR LTFEN YORUMLARA BÖBREK NAKLİ İLE SORULAR VE CEVAPLARI BEKLIYORUM

  Sağlık

  kan grubumu bilmiyorum ama ogrenip size haber verebilirim belli kosularda böbregimin birini verebilirim tel 05059031987 msn exel_2009@hotmail.com

  Sağlık

  Merhaba hocam kolay gelsin, çalışmalarınızda başarılkar dilerim ve hastalarımıza bol şifalar dilerim en acilinden, Hocam ben bişi soracaktım; Şimdi ben 27 yaşındayım, hiçbir problemim yok sağlık yönünden olsun, başka bir şekilde olsun, Ben bu tarz hastalarımızın yaşama dönmesini isteyen biriyim, fakat Benden bir böbreğimi aldığınızda Benim hayatımda ne gibi bazı değişiklikler yapmam gerekiyor, Böbreğimi bağaşladığım zaman. Bana mailimden ulaşabilirseniz bilgilendirmek için…

  Mustafa özcan

  Öncelikle buradaki bütün arkadaşların paylaşımlarını okudum. Sağlıklı bir bireyim, ama ne hissettiğinizi ne kadar üzüldüğünüzü biliyorum. Benim annemde maalesef 10 yıldır kby hastası. Kadavradan nakil çıktığında by-pass tan çıkalı bir gün olduğu için nakil gerçekleşmemişti. Kim bilir belkide daha genç bir arkadaşımı Mutlu etmişti annem. Daha sonra babam vermeyi denedi ama malesefki tahliller sonucunda kanser olduğu anlaşıldı. Sonrasında ben vereyim dedim bu seferde peritonite yakalandı uzun bir süre yoğunluk bakımda kaldı. Yani nedense bir türlü nakil gerçekleşmedi. Herşeyin Allah C.C takdirinde olduğunu unutmayalım. Rahman ve Rahim olan Allah C.C. Lü Şafi ismiyle hepinize şifa versin. Kur’an a yakın olun bütün sıkıntılarınızı alacaktır.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sinir Ağrısı
pankreas kistleri
Böbrek Nakli
Kepek
Göz Akıntısı
Bağırsak Tembelliği
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.