BÖBREK BİYOPSİSİ

Ayrıca “renal biyopsi” de denilen bu işlemde, doktorunuz böbrekleri hasar ya da hastalık belirtileri açısından değerlendirmek üzere mikroskop altında incelemek için böbrekten küçük doku parçaları alır.

Doktorunuz böbrekteki şüpheli bir sorunu teşhis etmek, böbrek hastalığının şiddetini belirlemek veya böbrekteki bir hastalığa uygulanan tedaviyi izlemek için biyopsi önerebilir. Ayrıca nakli yapılan bir böbreğin düzgün çalışmaması durumunda da biyopsi gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çoğu zaman, doktor deriye iğne batırmak suretiyle böbreğe ulaşmaya ve biyopsiyi gerçekleştirmeye çalışır. Bu işlem “perkütan böbrek biyopsisi” olarak bilinen bir prosedürdür. Görüntüleme cihazlarından biri doktorunuz dokudan örnek alırken böbrek içinde iğneye rehberlik eder.

İŞLEM NİÇİN YAPILIR?

Böbrek biyopsisi aşağıdaki durumlarda önerilebilir:
• Tespit edilemeyen bir böbrek sorunun teşhisi için,
• Böbreğin durumuna göre tedavi planlarında düzenleme yapmak için,

• Böbrekteki mevcut bir hastalığın nasıl ilerlediğini hızlıca belirlemek için,
• Böbrekteki bir hastalığın veya başka bir hastalığın böbrekte hangi boyutlarda hasara neden olduğunu belirlemek için,

Sponsorlu Bağlantılar

• Böbrek hastalığı için uygulanan tedavinin ne derece iyi çalıştığını değerlendirmek için,

• Nakledilen böbreğin niçin düzgün çalışmadığını öğrenmek için böbrek biyopsisi istenebilir.

Doktorunuz kan veya idrar testlerinin sonuçlarına göre de böbrek biyopsisi önerebilir:
• Böbrekle ilişkili olabilecek şekilde idrarda kan varlığı (hematüri),
• Böbrek hastalığının diğer belirtileri ile birlikte idrarda aşırı miktarda protein varlığı (proteinüri),

• Kanda aşırı atık ürün oluşmasına neden olan böbrek fonksiyon bozuklukları gibi faktörler de böbrek biyopsisi için sebep teşkil etmektedir.

Yukarıda sayılan sorunlara sahip herkesin böbrek biyopsisi olması gerekir diye bir şart yoktur. Biyopsi kararı belirti ve bulgularınıza, test sonuçlarınıza ve genel sağlık durumunuza dayanmaktadır.

RİSKLERİ NELERDİR?

Genel olarak, perkütan böbrek biyopsisi işlemi güvenli bir yöntemdir. Oluşabilecek muhtemel riskler şunlardır:
Kanama. Böbrek biyopsisi nedeniyle en sık görülen komplikasyon idrarda kan görülmesidir (hematüri). Kanama genellikle birkaç gün içinde durur. Kan nakli gerektirecek derecede ciddi bir komplikasyon nadir olarak görülebilir. Kanamayı durdurmak için cerrahi müdahale de çok az bir ihtimalle gerekli olmaktadır.
Ağrı. Biyopsi yerinde ağrı oluşumu, böbrek biyopsisi sonrasında yaygındır, ama genellikle birkaç saat içinde geçer.
Arteriovenöz fistül. Eğer biyopsi iğnesi yanlışlıkla yakındaki bir atardamar veya toplardamar duvarına zarar verirse, iki damar arasında anormal bağlantı (fistül) oluşabilir. Bu tip fistüller genellikle kendi başına kapanır ve hiçbir belirtiye neden olmazlar.
Diğerleri. Nadiren, böbrek çevresinde kan toplanması (hematom) enfeksiyona neden olabilmektedir. Bu komplikasyon antibiyotik kullanımı ve cerrahi drenaj (boşaltma) ile tedavi edilir. Başka nadir olarak görülen bir risk de, hematom ile ilişkili olarak gelişen yüksek kan basıncıdır.

NASIL HAZIRLANMALISINIZ?
Böbrek biyopsisi işleminden önce, uygulanacak biyopsi hakkında konuşmak üzere doktorunuza başvurmalısınız. İşlemin yararları ve risklerini öğrendiğinizden emin olmalısınız.

İlaçlar:

Doktorunuza kullandığınız reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel takviyelerin bir listesini götürmeniz gerekir. Böbrek biyopsisi öncesinde kanama riskini artırabilen ilaç ve takviyelerin kesilmesi istenir. Bu ilaçlar aşağıdakilerden biri olabilir:
• Warfarin gibi kan inceltici ilaçlar (antikoagülanlar),

• Aspirin,
• İbuprofen ve diğer steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar,
• Ginkgo, sarımsak ve balık yağı gibi bazı bitkiler ve diğer diyet takviyeleri gibi.

Doktorunuz veya hemşireniz bu ilaçlar ve besin takviyelerini ne zaman kesmeniz gerektiğini söyleyecektir.

Kan ve idrar örnekleri:
Biyopsi işleminden önce, verilen kan testleri ve idrar örnekleri ile biyopsiyi riskli kılacak enfeksiyonların olmadığından emin olunmaya çalışılır.
Diyet:
Böbrek biyopsisinden sekiz saat öncesinden yeme ve içmeyi kesmeniz istenebilir.

İŞLEMDEN NELER BEKLEMELİSİNİZ?
Böbrek biyopsisi bir hastane veya ayaktan tedavi merkezinde uygulanabilir. Biyopsiden önce, sağlık ekibi işlem sırasında rahatlamanız için uyutucu bir ışık sunabilir.

İşlem sırasında:
Biyopsi sırasında uyanık olacaksınız ve karın üzerinde yatar vaziyette uzanırsınız. Biyopsi eğer böbrek nakli içinse, karın üstü yerine sırt üstü yatmanız gerekecektir.
Perkütan biyopsi yaklaşık bir saat sürer ve aşağıdaki adımları içerir:
• Bir ultrason mili ile doktorunuz biyopsi iğnesini tam olarak nereye sokacağını belirler. Bazı durumlarda, ultrason yerine bir BT (bilgisayarlı tomografi) taraması da kullanılabilir.
• Doktorunuz, cildinizin biyopsi yapılacak alanını işaretler ve temizler. Ayrıca uyuşturucu ilaç ile lokal anestezi uygular.
• Doktorunuz iğnenin gireceği yere küçük bir kesi açar ve böbrek içine doğru ilerleyen iğneye ultrason cihazı rehberlik eder.
• İşlem sırasında, biyopsi alanında basınç hissedebilir ve keskin bir klik sesi duyabilirsiniz.
• Doktorunuzun yeterli miktarda doku örneği almak için iğneyi birkaç kez kullanması gerekebilir. İğne genellikle aynı kesiden sokulur.

•  30 ila 45 saniye süren doku toplama esnasında nefesinizi tutun ve sabit durmaya çalışın.
• Doktorunuz iğneyi çıkardıktan sonra kesi üzerine küçük bir bandaj yerleştirir.

Diğer böbrek biyopsisi prosedürleri:
Perkütan böbrek biyopsisi bazı insanlar için uygun bir seçenek olmayabilmektedir. Eğer kanama problemleriniz olmuşsa, kan pıhtılaşma bozukluğu varsa veya tek böbrekli iseniz, doktorunuz “laparoskopik biyopsi” uygulamayı düşünebilir. Bu prosedürde, doktorunuz küçük bir kesi açar ve ucuna video kamera eklenmiş olan ince, ışıklı bir tüp (laparoskop) ile işlemi gerçekleştir. Bu araç, doktorunuzun bir video ekranında böbreğinizi görmesini ve doku örnekleri almasını sağlar.

İşlemden sonra:
Biyopsiden sonra şunların yapılması beklenir:
• Kan basıncı, nabız ve solunum değerlerinizin izlendiği bir ayılma odasında zaman geçirme,
• Kanama ve diğer komplikasyonlar için idrar tahlili ve tam kan sayımı testlerinin yapılması,
• Birkaç saat sessizce dinlenme,
• Hızlı iyileşme hakkında yazılı talimatlar alma,
• Biyopsiden sonraki bir kaç saat içinde biyopsi yerinde ağrı hissedilmesi gibi durumlar beklenebilir. Ağrıyı gidermek için size ilaçlar verilecektir.

Çoğu kişi aynı gün hastaneden taburcu olabilmektedir. Doktorunuzun belirttiği şekilde, biyopsi sonrası 12 ila 24 saat boyunca yatakta dinlenmeniz gerekebilir. Ağır şeyleri kaldırmama ve yorucu egzersizlerden kaçınma gibi önlemler toparlanmanızı hızlandıracaktır.

Böbreklerden alınan doku örnekleri hastalık tanısı konmasında uzmanlaşmış bir doktor (patolog) tarafından incelenmek üzere laboratuara gider. Patolog, mikroskop kullanarak incelediği doku numunelerinde enfeksiyon veya böbrek dokusunda diğer anormalliklerin olup olmadığını aramak için boyalar kullanır.

Eğer aşağıdaki durumlardan biriyle karşılaşırsanız doktorunuza başvurunuz:
• Biyopsiden sonraki 24 saatten fazla bir süre boyunca idrarda parlak kırmızı kan veya pıhtı görülmesi,
• İdrar çıkaramama,
• Ateş,
• Biyopsi yerinde kötüleşen ağrı,
• 38 dereceyi aşan vücut ısısı,

• Baygınlık veya halsizlik gibi durumlarla karşılaşırsanız doktorunuza görününüz.

SONUÇLAR
Yaklaşık bir hafta içinde patoloji laboratuarından biyopsi raporunuzun gelmesi beklenir. Acil durumlarda, tam veya kısmi rapor 24 saatten daha kısa bir sürede çıkabilir. Biyopsi raporu doktorunuzun eline geçtiğinde sonuçları sizinle paylaşacaktır. Sonuçlara bakarak böbrekteki probleme neyin neden olduğunu açıklayabilir ya da size uygulanan tedavi planında değişikliklere gidebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    semih

    Renal biyopsi yaptırdım, üzerinden üç hafta geçti.Acaba futbol oynasam bir sıkıntı olur mu ?

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gaitada Gizli Kan Testi
El Bileği Üstünde Şişlik
Light Sigara
Böbrek (Renal) Biyopsisi
Hileli sucuk ve peynir markaları
Alo Gıda 174
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.