Belirtiler:

Böbrek taşları zaman içinde yavaş yavaş oluşurlar. Zaman zaman küçük belirtiler verebilirler. Ancak belli bir boyut ve pozisyona ulaştığında ani olarak belirtiler ortaya çıkar.Henüz yeterince büyük olmayan ve böbrek fonksiyonlarına zarar vermemiş ” sessiz” olan taşlar rutin röntgen incelemesi esnasında ortaya çıkabilir.Bazen bu sessiz taşlar böbrek fonksiyonunu bozana kadar fark edilemeyebilir ve böbrekte kalıcı hasarlar oluşabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bazen sırt ağrısı, kas ağrısı sanıla bilen küçük belirtiler verirler. Bu tür hastalarda sık sık idrar yolları enfeksiyonu gelişir.

Ancak en klasik belirtisi taşın bulunduğu bölgede yaptığı irritasyona veya tıkanıklığa bağlı olarak oluşan ve renal kolik adını alan şiddetli ağrılardır.

Renal kolikte ağrı aniden, genellikle gece veya sabaha karşı gelir. Akut apandisit veya barsak kökenli ağrılarla karışabilir. Ağrı belde, iki yanda veya mide bölgesi ve kasıkta başlayabilir.Erkeklerde testislere veya penise yayılabilir. Ağrı ,ile birlikte mide bulantısı, kusma, titreme, ateş görülebilir.Hasta huzursuzdur. Bir oturur, bir kalkar. şiddetli idrar yapma isteği ve idrar yaparken yanma oluşur.

Böbrek taşlarında görülen bir diğer klasik belirti ise hematüri olarak adlandırılan idrara kan hücrelerinin karışmasıdır.Bu kan hasta tarafından çıplak gözle görülebileceği gibi ancak mikroskopla görülebilecek tarzda az da olabilir. İdrar genellikle koyu renkli, bulanıktır ve bazen kokulu olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar


KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  sağlık

  benimde böbreğimde 5 mmlik taşım var.doktor saplanmış bir şekilde diyor.düşmesi için ne yapmalıyım?

  fidel

  Mrh hocan benim sag böbregin tas yapiyor ne yapmam gerek tas olmamasi icin

  fidel

  Hocam ben sag bobregimde gecen sene taş kirdim bu sene gene agrimayA basladim

  konul rzazade

  Selam benim adetim gecikti hamile ola bilirim yukarda yazdiklariniz aynen bendede oluyor bobrek tawi olmasi hamileliyimi etkilermi hangi ilaclari kullanmaliyim

  haci aslnr

  hocam ben bundan 10 sene önce sol böbrekten ameliyat oldum taş vardi ama ameliyattan sonra hep ağrimaya ve bel ağrisi yaşamaya başladim defalatca doktora gittim hiç bir sonuç çikmadi neden acaba gayet normal dendi

  derya

  hayırlı geceler.. şikayetlerim şunlar böbreklerim ağrıyor ve o bölgede çok ateş var.. o ağrı kasıklarıma kadar hatta belime kadr vuruyor. idrarda yanma oluyor.. böbrek enfeksiyonu ve taş olabilir mi?

  merve can

  Hocam benim sol böbreğim ağrıyor idrarım ağrıyor ve üstelik idrarımdan kan geliyor bu nasıl bir hastalığın belirtisi


  selamlar. idrardan kan gelmesi başlıklı makalemiz sizin sorunuzun cevabını verecektir. saygılarımız ile…

  dilaraz16

  Merhaba bende 5mm ilk yas varmis fakat yerinden kipirdamiyor agri da yapmiyor tasi yok etmek mumkunmu

  kasım kaya

  merhaba sağ ve sol boşluk tarafı cok ağrı yapıyor
  ne deagrı yapar birde çok su içmeye başladım

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Mide Kanseri Belirtileri
Safra Kesesi
Dünyada Boğmaca Salgını Arttı
BOYUN LENF BEZLERİNDE ŞİŞME
İsilik Nedir ve Neden Oluşur
Horlama Tedavi Edilirmi?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.