BÖBREK TAŞLARI NASIL DÜŞÜRÜLÜR?
Böbrek taşları genelde böbrek veya idrar yolu içinde gelişir. Aslında bu sorun her 20 kişiden birinde görülebilen ve ömründe bir kez olsun karşılaştığı yaygın bir sorundur. Böbrek taşları her ne kadar idrar yolunda meydana gelen taşlar olsa da böbrek taşları olarak adlandırılırlar.

Üriner sistemde taş oluşumu, ülkenin birçok yerinde yaygın bir hastalıktır. Bu taşlar genelde idrarda bulunan maddelerin konsantre olması ile oluşmaktadır. Bu maddelerden bazıları kalsiyum oksalat, amonyum fosfat, ürik asit, sistin ve kalsiyum karbonat, magnezyum, lizin, arjinin ve ornitin fosfat, kalsiyum ve oksalik asit olarak sıralanabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Taşların boyutu bir kuş yumurtası büyüklüğünde olabildiği gibi çakıl ya da kum tanesi arasında da değişebilir. Bu taşlar ya kalsiyum oksalat veya fosfattan oluşmaktadır. Fosfat çeşitleri genellikle enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkar. Lakin taşlarının çoğu yani % 90 civarı bir ilke olarak kalsiyumdan oluşmaktadır.

BÖBREK TAŞLARININ NEDENLERİ
Olguların birçoğunda böbrek taşı oluşumuna neden olan aşikar bir sebep yoktur ama bir kaç olgu daha belirgin hale gelmektedir. Örneğin kronik gut hastalığı olanlarda kandaki ürik asit düzeyi yüksek bulunmuştur. Bu ise böbreklerde kristalleşerek taş oluşumuna zemin hazırlar.

Bir böbrek enfeksiyonu taş oluşumunu tetikleyebilir. Sıcak iklimlerde yaşayan insanlar ve yeterli su içmeyen insanlarda böbrek taşı gelişme riski çok fazladır.

Sponsorlu Bağlantılar

BÖBREK TAŞI BELİRTİLERİ
Bazı böbrek taşları hiçbir belirti vermeden gelişebilir. Bunların fark edilmesi ancak tam bir check-up’tan geçmekle fark edilebilir. Ancak, böbrek taşı, idrar yolu içine girerse idrar akışını keserek bloklar veya bazı enfeksiyonlar başladığında acil tedavi gerektirerek yoğun ağrılara neden olabilir.

Ağrı ilk olarak yan tarafta daha sonra ise kasık ve uylukta belirginleşir. İdrar ağrılı ve yanmalı ayrıca idrara çıkma arzusu da sıklaşacaktır. Şiddetli durumlarda titreme, ateş, mide bulantısı ve kusma da eşlik edebilir. Diğer belirtiler;

 • Şiddetli karın ağrısı
 • Taş düşürme esnasında üreme organında acı
 • Kalça bölgesinde dayanılmaz ağrılar

BÖBREK TAŞLARINDA BİTKİSEL TEDAVİ
Sessiz taşlar yani belirti vermeyen taşlar tedavi gerektirmeyebilir. Daha büyük taşlar ise ameliyatla çıkarılır. Ancak, küçük taşlar çözülebilir ve bazı bitkisel ilaçlarla idrar yoluyla dışarı atılabilir. Böbrek taşlarının düşürülmesinde taşın lokalizasyonu ve büyüklüğü önem arz etmektedir. 6 mm ve daha büyük taşlar kendi kendine düşmesi çok zordur. 4-6 mm’lik taşların düşürülmesi ise yarısı kendiliğinden yarısı ise müdahale ile düşer. 4-5 mm’nin altındaki taşların ise %90’ı kendiliğinden düşebilmektedir.

Böbrek taşlarının bir kısmı sadece bol su alımı ve hareket ile düşürülebilmektedir. Bir kısmı ise üreteri açıcı, genişletici ilaçlarla düşürülebilmektedir. Bir kısım taşlar ise ancak operasyon sonucu giderilebilmektedir.

Unutmamanız gereken böbrek taşlarında rahatsızlığın önlenmesi tedaviden çok çok daha kolaydır. Peki böbrek taşlarının oluşumunun önlenmesi ya da oluştuktan sonra ne yapmamız gerekir. Bunları sıralayacak olursak;

 • Ardıç(Juniperus) meyvesi böbreklerin çalışmasını sağlar. Ardıç tohumlarının görevinin önemli bir kısmını da üriner sistem ve safra kesesindeki bakterileri yok etmesi kapsar. Ardıç taneleri böbrek temizleme ve taş problemlerine karşı şifa mahiyetindeki bir bitkidir.
 • Mısır püskülü de böbrek dostudur. Geleneksel olarak kullanılan püsküller özellikle böbrek iltihabı ve taş oluşumuna zemin hazırlayan rahatsızlıklarda başarı ile kullanılmaktadır.
 • California Üniversitesi’ndeki araştırmanın doğruladığına göre limonatada yer alan sitrat böbrek taşlarına karşı etkili olmaktadır. Benzer şekilde limonda yer alan sitrik asit açısından zengin olan içecekler içilmesi şiddetle tavsiye edilmektedir. Tedbir olması açısından limon suyu ilaç kullanımını müteakip 2 saat sonra ya da önce içilmelidir.
 • Su veya sıvı alımı taş için en iyi ilaçtır.Bu yüzden böbrek taşları olan bir kişinin içtiği su her gün en az üç litre olmalıdır.
 • Hindistan cevizi suyu ve arpa suyu düzenli kullanımda böbrek taşlarının taşıyan insanların ortak bir sorunu olan yanmalı idrara çıkma hissinin hafifletilmesinde yardımcı olabilir.
 • Tribulus terristris idrarın miktarını artırarak çıkışını kolaylaştırır. İdrar yaparken yanmayı azaltır.
 • Amanita pantherina böbrek taşı tedavisinde kullanılan yaygın bitkisel ilaçlardandır.
 • Soğan kaynatılarak suyuna şeker ilave edilip içildiğinde böbrek taşlarına yardımcı olmaktadır.
 • Patherina tabletleri böbrek taşı için tedavi edici bir ilaç olabilir.
 • Chander Prabha vati idrara çıkmada yanma hissi tedavisi için başka bir bitkisel ilaçtır.
 • Kırmızı acı biber, baharat ve süt ürünlerinden böbrek taşı hastaları kaçınılmalıdır.
 • Meyveler arasında taze olgun elma ve üzüm böbrek taşının eritilmesine yardımcı olan besinlerdir.
 • Kavun ve karpuz bol suya sahip olduğundan ve ayrıca potasyum tuzları bakımından zengin olduğundan güvenli bir idrar söktürücü olarak ve besleyici olarak kullanılabilir.
 • Soda çok faydalıdır. Günde üç kez yemeklerden sonra içilebilir.

YAPILACAKLAR VE YAPILMAYACAKLAR
Su ve sıvı gıdalar bol miktarda alınmalıdır. Üriner sistemi ve böbrekleri tahriş eden alkol, turşu, balık, tavuk gibi gıdalardan kaçınılmalıdır. Sınırlı olmak üzere bezelye, soya fasulyesi, pancar, karnabahar, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, havuç, badem ve yumurta gibi diğer gıda maddeleri tüketilebilir.

Böbrek taşlarında sıcak su banyosu ya da kompres ciddi rahatlama sağlar.  Siyah çay, kahve, çikolata, yer fıstığı da yüksek miktarda oksalat içerdiklerinden dolayı yüksek oranda tüketilmemesi tavsiye edilmemektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  kazim çınar

  slm böbre ğimde 10 ml taş var butaş gilaburnu nektarı ile eritilirmi acaba yada lityazin le teşekkür

  ayşe

  benim böbreğimde 1.22 büyüklüğünde taş var.39 yaşında 77 kiloyum.herhangi bir operasyon olmadan düşürebilirmiyim.sanırım çok zor benim taşım biraz büyük sanırım.tavsiyelerinizi bekliyorum

  Böbrek Taşı Nasıl Düşer?

  Böbrek taşı nasıl düşer?

  Böbrek taşlarının oluşumu kişiden kişiye farklılık gösterir. Tıpkı oluşumu gibi böbrek taşlarının düşme şekli de farklılık gösterir. Genel olarak taşlar bulundukları yerden, sarsıntılar, böbreğin normal faaliyetleri, ilaçla müdahale yada cerrahi müdahale sonucu hareket eder. Bu hareketin sonucunda taş eğer kanallara sığacak büyüklükteyse idrar yoluyla dışarıya atılır. Bolca su içmek, heyecanlı filmler izlemek, idrar söktürücü ilaçlar ve sarsıntılı hareketler (zıplamak gibi) taş(kum düşürmeyi tetikleyen etkenlerdir.

  merve

  Merhaba esimde 3.5 mm tas var cok agrisi oluyo ve kusmasi siddetli oluyo doktora gittik birini dusurmus bu ikinci bi tasmis dusurmesi icin ne yapnaliyiz

  Bilal Özkaya

  Ne yaptıysam olmuyo sıvı tuketiyorum bi işe yaramadan geri çıkarma olayı oluyo ne yapmaliyim

  mustafa

  tasim dustu evet nasilmi avakado yapragi sayesinde 3 ogun ac karna bir su bardagi avakado yapragi suyu sayesinde .kullanin ama bol su ve bol hareket sart … allah sifa versin…

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Aort Genişlemesi
Parabenler Hakkında Şüpheler Var
Huzursuz Barsak Ne Demektir
TRİGEMİNAL NEVRALJİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Kas Yırtılması
Angina Pektoris Nedenleri Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.