BÖBREK TAŞI OLANLAR DİKKATbobrek-tasi-olanlar-dikkat

Böbrek taşları kalsiyum ve vücudun diğer mineral elementlerinin kaderini etkileyen çeşitli metabolik bozuklukların bir sonucu olarak gelişir. Taşlar böbrek, mesane ve üreter ve üretra lümeninde oluşabilir.

Böbrek taşları özellikle ürik asit, kalsiyum oksalat, üçlü fosfat veya sistinden oluşan katı yapılardır. Kalsiyum taşları, ürik asit taşları, sistin taşları ve struvit taşları olmak üzere dört çeşidi vardır. Amorf haldeki üriner tuzlar koloit matrisine bağlandığında taşlar oluşmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Taş oluşum mekanizması tam olarak anlaşılamamıştır. Kalsiyum taşları kalsiyumun idrarda aşırı salgılanması ile oluşur. Diğer nedenleri arasında düşük idrar çıkışı, hypercalcularia ve hiper parathyrodizmin ardından hipoglisemi ve kemik tümörleri yer alır.

Belirti olarak üreter veya karında aşırı ağrı gösterilebilir. Eğer taşın idrar kanalında sıkışmasına bağlı olarak idrar geçişi engellenirse böbreklerde genişleme görülebilir. Bazen küçük taşlar idrarla birlikte dışarı gelebilir. Klinik olarak böbrek taşları X-ray, ultrason taraması ve manyetik rezonans görüntüleme teknikleri ile tespit edilebilir.

Böbrek taşlarının yapısı

Sponsorlu Bağlantılar

  1. Ürik asit taşları: Bu taşlar sodyum ve amonyum ürattan oluşan ürik asitten meydana gelir. Taşlar sert, pürüzsüz görünür; rengi ise açık veya koyu kahverengidir.
  2. Oksalat taşları: Bunlar dikenli ana hatlarına sahiptir ve son derece sert saf halde bulunurlar. Genellikle taşın dikenli dış kısmından kaynaklanan kanama ile koyu bir renge sahiptirler.
  3. Fosfat taşları: Bu taşlar saf halde ya da diğerleri ile bir arada oluşabilmektedir. Yumuşak, beyaz ve genellikle geyik boynuz taşı bir görünümdedirler.

Tedavibobrek-tasi-olanlar-dikkat

Hem tıbbi hem de cerrahi yönden bir tedavi gerektirirler. Isı fermantasyonu ve analjezik ilaçlar gibi tedaviler ağrıları azaltabilir. Taşlar büyük olduğunda ise ameliyat en iyi seçenek olmaktadır.

Taş çıkarma için başvurulan yeni bir teknikte 3 santimden daha büyük olmayan taşlar için ameliyat gerektirmemektedir. “Ekstra bedensel şok dalgası lithotrypsy (ESWL)” olarak adlandırılan teknikte böbrek taşlarına şok dalgaları gönderilerek toz haline getirilmesi hedeflenir. Masraflı olsa da güvenli bir yöntemdir ve ameliyat risklerinden kurtulmanızı sağlar. kaçınılır. İşlemden sonra tekrar taş oluşumunu önlemek için sıvı içerikli hindistan cevizi dahil sıvıların sürü meyve sularından alınabilir (domates ya da narenciye sularından kaçınılmalıdır.

Böbrek taşları önlenmesi

Bazı böbrek taşlarının oluşumunu önlemek her zaman mümkün olmamaktadır. Yapabileceğiniz en iyi şey dehidratasyonu (sıvı kaybını) önlemek için yeterli miktarda su içmektir. Eğer idrarınız neredeyse berrak ise, bu yeterince sıvı aldığınıza işarettir. Diğer bir şey de, tuz ve tuzlu gıdaların kesilmesi veya azaltılmasıdır. Eğer geçmişte böbrek taşı sıkıntısı yaşamışsanız, muhtemelen doktorunuz daha fazla sıvı tüketmenizi isteyecektir. Günde yaklaşık 8 bardak içmeniz ve düşük sodyum içerikli bir diyet takip etmeniz tavsiye edilecektir. Hayvansal protein (et veya süt gibi) alımını da azaltmanız gerekip gerekmediği konusunda doktorunuza danışabilirsiniz. Böbrek taşı sorunu olduğunda en iyisi neler tüketmeniz gerektiği konusunda bir doktor veya diyetisyene danışmaktır.

Yeni böbrek taşlarının oluşumunu önlemek için düzenli olarak izleme ve kontrol yapılması önemlidir. Dolayısıyla belli aralıklarla 24 saatlik idrar ve kan testleri yaptırmanız gerekebilir. testi ve kan testleri almak gerekebilir. Böbrek taşı türüne bağlı olarak, doktorlar idrarda kristal oluşturucu maddelerin düzeylerini düşürmek için uygun tedavi veya ilaçlar önerebilir.

Böbrek taşları çoğunlukla gençler için endişe sebebi değildir. Yine de her zaman sağlıklı yiyeceklerle beslenmek ve sıvı kaybını önlemek için yeterli miktarda sıvı tüketmek etkili olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kaburga ağrısı
Bronşit Nedenleri, Kimler Risk Altında
Kemik Yumuşaması Osteomalazi
Kemik Erimesi
UYKUSUZLUK NEDENLERİ NELERDİR?
Gebeliğin 11. Haftası
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.