Böbrek Temizleyici Diyet Programları

 Böbrekte birikmiş olan bir takım zehirli maddeleri ve toksinleri temizlemenin bir yolu böbrek temizleme özelliği bulunan diyet programlarını uygulamaktır. Bu programlar tamamen uzman hekimler ve diyetisyenler tarafından kişinin sağlığına herhangi bir yan etki yaratmayacak şekilde tasarlanmıştır. Birbirinden farklı böbrek temizleme diyetleri bulunsa da hepsinin hemen hemen ortak noktası yoğun miktarda sebze ve meyve içeriyor olmasıdır. Bütün diyet programlarında hem sağlığımız açısından hem de diyetin başarılı bir şekilde amacına ulaşması için gün içinde bol miktarda sıvı tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Böbrek Ne İşe Yarar? Böbreğin Fonksiyonu Nedir?

Böbrekler bir çok canlıda olduğu gibi insan vücudunda da temel düzenleyici organ olarak kabul edilmektedir. Ana özelliği, vücutta bulunan elektrolitleri, kan basıncı seviyesini ve asit-baz dengesini kontrol altında tutmaktır. Bunun dışında vücudumuzda besinleri sindirdikten sonra meydana gelen atıkları ve toksin maddelerin dışarı atılmasıyla görevlidir. Bu toksin maddeler günlük hayatımıza bir çok farklı etken sayesinde dahil olurlar. Özellikle, alkol, şeker, doğal olmayan besinler, kimyasal maddeler, kafein, hava kirliliği gibi etkenlerden dolayı toksinler zamanla vücudumuzda birikir. Bu biriken maddeler düzenli bir şekilde vücuttan atılmadığı taktirde ise mide bulantısı, sürekli yorgunluk durumu ve çeşitli kalıcı rahatsızlıklara sebep olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Böbrek Temizleme Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Böbreği temizleme özelliği bulunan diyet programları, vücutta fazla miktarda birikmiş olan toksinleri ve bu toksinlerin verebileceği muhtemel hasarları engelleyebilmek adına tasarlanmışlardır. Bunun dışında böbrek taşlarının da oluşmasını engellemektedir. Bu diyet programını gerçekleştirirken olabildiğince az ve tamamen doğal yöntemlerle üretilmiş olan besinleri tüketmeniz tavsiye edilir. Sarımsak, soğan, çilek, yumurta, lahana, kırmızı biber, balık, zeytinyağı ve yaban mersini böbrek temizleme özelliği bulunan besinlerdir. Bu besinleri bol miktarda tüketmeye özen gösterirken bazı besinlerden de kesinlikle uzak durulmalıdır. İçerisinde aşırı miktarda tuz ve sodyum bulunan besinler kan içerisindeki sıvıyı tutacağından dolayı böbreğe zarar vermektedir. Bunun dışında gün içerinde tüketilen kola gibi asitli içecekler fazla miktarda tüketildiği zaman kan basıncını ani bir şekilde yükselteceğinden dolayı uzak durulmalıdır. Böbrek temizleme diyeti yaparken kesinlikle kırmızı et, işlenmiş gıdalar, süt ve tereyağı tüketilmemelidir.

Böbrek Temizleme Diyetinde Ek Besin Önerileri Nelerdir?

Ek besin takviyeleri içerisinde vücudun kendisinin yapamayacağı bir çok vitamin ve minerali barındırdığı için diyet süresince tavsiye edilmektedir. Bu maddeler aynı zamanda toksinleri dışarı atma özelliği de bulunduğu içinde böbreklerin işini yapmasına yardımcı olurlar. Nane yaprağı, tarçın kabuğu, keten tohumu, zerdeçal, üzüm yaprağı, greyfurt, sarımsak ve çemen diyet programı boyunca tüketilmesi gereken ek besin önerileridir.

Önemli : Böbrek temizleme özelliği bulunan diyet programları ve besinlerin henüz net olarak bilimsel bir kanıtı bulunmamaktadır. Çok eski yıllardan beri süregelen çeşitli geleneklerden ve alternatif tıp literatüründen faydalanılarak diyet programları hazırlanır. Fakat programda yer alan besinlerin toksinleri vücuttan atılmasında etkili olduğu bilinmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Aç kalmadan diyet yapmanın sırları
Uyuyarak zayıflama diyeti
4-5 kilo zayıflamanın 12 yolu
Böbrek Temizleyici Diyet
LAKTOZSUZ diyet listesi
Bir Yılda 24 Kilo Zayıflamak Mümkün
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.