BOĞAZ AĞRISI NASIL GEÇER? TEDAVİ NASIL YAPILIR
? NE İYİ GELİR? 

Boğaz ağrılarının tedavisi nedenine bağlı olarak yapılabilir. virüslerin neden olduğu durumlarda genellikle ilaç kullanılmaz ve hastalık bir hafta içinde iyileşir. böyle durumlarda vücudu güçlü tutacak besinler alınması önerilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bakterilerin yol açtığı boğaz ağrılarında doktorunuzun önerdiği bir antibiyotik kullanılabilir. Durumunuza göre bu antibiyotik basit olabildiği gibi penisilin olabilir, oral alınabildiği gibi enjeksiyon yolu ile verilmesi de gerekebilir. Hangi tür ilaç olursa olsun doktorunuzun belirttiği sürece mutlaka kullanın.

Antibiyotiklerin yeterli süre kullanılmaması sonucu tedavi edilmeyen Strep boğaz iltihabı romatizmal ateş ve ciddi böbrek iltihaplarına yol açabilir.

DİĞER TEDAVİLER NELERDİR?

Boğaz ağrısı viral ya da bakteriyel enfeksiyon dışında başka bir durumun belirtisi ise, uygulanabilecek diğer tedaviler konulacak tanıya göre değişecektir.

EVDE HAZIRLANABİLECEK İLAÇLAR NELERDİR? HAYATINIZI NASIL GEÇİRMELİSİNİZ?

Sponsorlu Bağlantılar

Evde dinlenme ve sağlıklı beslenme gibi bakım önerileri genellikle geçici olarak rahatlama sağlamaktadırlar. Aşağıdaki tavsiyeleri deneyebilirsiniz:

Dinlenme. Yeterli miktarda uyuyun ve sessiz bir ortamda dinlenin.

Sıvı tüketimi. Boğazı nemli tutmak ve su kaybını önlemek için bol su içmeniz önerilir.

Rahatlatıcı yiyecek ve içecekler tüketmeyi deneyin. Kafeinsiz sıcak çay, balla birlikte sıcak su gibi içecekler boğaz ağrısının yatışmasına yardımcı olacaktır.

Tuzlu su ile gargara. Belli bir miktarda tuz katılarak hazırlanan tuzlu su gargarası boğaz ağrısına faydalı olacaktır. Gargara yapılan su tükürülür.

Havayı nemlendirme. Hava nemlendirici cihazlar ve buharlı banyo yapılması kuru havadan olumsuz etkilenen boğazlar için faydalı olacaktır.

Pastil tüketimi. Pastil yenmesi boğaz ağrısını yatıştırır. Küçük çocuklar için boğulma tehlikesi olabileceği için 4 yaşından küçük çocuklara verilmemelidir.

• Tahriş edici maddelerden kaçının. Boğaz tahrişine yol açabilecek sigara dumanı ve diğer temizlik ürünlerinden kaçınınız.

Ağrı ve yüksek ateşi tedavi ediniz. “İbuprofen” veya “asetaminofen” etken maddeli ilaçlar boğaz ağrısını en aza indirebilir. Aspirin alınması “Reye sendromu” ile ilişkili olduğu için çocuk veya gençlere verirken dikkatli olun. Aspirinin 2 yaşından büyük çocuklarda kullanımı onaylanmış olmasına rağmen, suçiçeği veya grip benzeri belirtileri yok etmek için asla kullanılmamalıdır.

Bal ve limon kullanınız. Bal ile limonu karıştırarak sıcak bir bardak suyun içine katın ve bu şekilde tüketin. Bal boğazınızı kaplayarak yumuşatır, limon ise balgamın azaltılmasına yardımcı olur.

Boğaz kapsülü veya sert bir şeker emin. Bu işlemin kendisi, mutlak rahatlama sağlamaz, ancak tükürük üretimini arttırarak, boğazın yıkanmasını ve arınmasını sağlayacaktır. Ayrıca havadaki nemi artırmak da balgam zarlarınızın kurumasını önler. Bu da iltihaplanmayı azaltarak uyumayı daha kolay hale getirir.

Sesinizi veya ses tellerinizi dinlendirin. Eğer boğaz ağrısı gırtlağınızı etkilediyse, konuşmanız daha fazla tahrişe ve geçici ses kaybına (laranjit) yol açabilir.

Ayrıca,

• Diğer pek çok hastalıkta olduğu gibi boğaz ağrısında da kuşkusuz el yıkamanın da büyük önemi bulunmaktadır. Hastalıkları önlemenin en basit yollarından biri el yıkamaktan geçmektedir.

• Çatal, bıçak, bardak gibi mutfak gereçleri ile mendil veya havlu gibi kişisel eşyaları başkaları ile paylaşmaktan kaçının.

• Kamuya açık alanlardaki telefonlarla konuşmaktan veya çeşmelere ağzınızı dayayarak su içmekten kaçının.

• Hasta olan kişilerle öpüşme, tokalaşma şeklinde yakın temasta bulunmaktan kaçının.

• Hava kirliliğinin yüksek olduğu günlerde mümkün olduğunca içerde kalmaya çalışın.

• Eğer vakit geçirdiğiniz alanda hava kuru ise ortamı nemlendiriniz.

ALTERNATİF TIP

Bakteriyel veya viral enfeksiyonlar nedeniyle kaşınan, kızaran, şişen ve tahriş olan boğazınız rahatsızlık veren ve yemek yemeği ve konuşmayı zorlaştıran ağrılara neden olabilir.
Alternatif tedaviler boğaz ağrısı tedavisinde kullanılmasına rağmen, bilimsel açıdan kanıtlanmamışlardır. Reçeteli ilaçlar ile etkileşime girebilir ve bazı sağlık koşulları olan çocuklar, hamile kadınlar ve insanlar için güvenli olmayabilirler. Bu nedenle bitkisel ilaçlar gibi alternatif tedavilere geçmeden önce doktorunuza danışınız.
Boğaz ağrısı için önerilen bitkisel ya da alternatif ürünler genellikle çay, spreyler ya da pastil şeklinde satılmaktadır.
Nedeni ne olursa olsun ortaya çıkan boğaz ağrılarını hafifletmek ve boğazınızı yumuşatmak için bitki çaylarından faydalanabilirsiniz. Tüketilen doğru bitki çayları, öksürüğü de azaltarak boğazın daha fazla tahriş olmasını önler. Papatya çayı, adaçayı ve okaliptüs gibi boğaz ağrısı belirtilerine iyi gelen çayların dışında doğal bir antibiyotik olan sarımsak da boğaz ağrısı tedavisinde etkili bir bitkisel çözümdür.

Bitkiler kullanılarak hazırlanan çaylar ve ağız gargaraları, boğaz ağrısı tedavisinde iki farklı şekilde faydalı olur. Birincisi, tahriş olan boğaz iç zarı üzerinde mukozaya benzer bir tabaka oluşturarak daha fazla tahriş meydana gelmesini engeller. İkincisi ise bağışıklık sistemine yardımcı olarak boğazda oluşan iltihaplanmayı azaltmak ve ağrılara neden olan hastalığın daha kısa sürede geçmesini sağlamaktır. Aşağıdaki bitkileri sıcak çay şeklinde hazırlayarak tüketebilirsiniz. Ancak düzenli olarak ilaç kullananlar, gebe kadınlar veya başka bir rahatsızlığı olan hastalar bu çayların olası yan etkilerinden korunmak için soğuttuktan sonra suyunu yaparak tüketebilirler.

En yaygın tüketilen bitki çayları şunlardır:

Papatya Çayı

Genel özellikleri arasında sinirleri yatıştırma ve uyku getirme olan papatya çayının iltihap önleyici özelliği de vardır. Bu nedenle boğaz ağrısı tedavisinde de kullanılabilir. Gün içerisinde iş başında kullanılması uyku getireceğinden dolayı kaynatılıp hazırlandıktan sonra gargara şeklinde kullanılması daha iyidir.

Okaliptüs Çayı

Soğuk algınlıkları ve grip belirtilerini hafifletmek için yaygın olarak kullanılan bir bitki olan okaliptüs, boğazdaki tahrişi yatıştırır, bronşit ve sinüzit ağrılarını da hafifletir. Kaynar suya 2-3 kaşık okaliptüs bitkisi attıktan sonra buharı solunarak burun ve sinüslerin açılması sağlanabilir. Diğer çaylar gibi okaliptüs çayı da soğumaya bırakıldıktan sonra gargara olarak kullanılabilir.

Karaağaç Çayı

Latincesi “Ulmus Rubra Muhl” olan madde karaağacın iç kabuklarından elde edilmektedir. Elde edilen kabuk suyla temas ettiğinde jel benzeri bir hale dönüşür ve boğaz iç zarını kaplayarak tahrişi azaltır ve dolayısıyla boğaz ağrısını da hafifletir. Karaağaç kabuğunun bulunamaması halinde piyasada karaağaç içeren pastil ve şuruplar alınabilir.

Adaçayı

Soğuk algınlığında ilk akla gelen bitkisel çay adaçayıdır. Boğaz ağrısı ve öksürük tedavisinde oldukça etkili bir bitkidir. Mikropları önleme ve anti-enflamatuar özellikleri ile boğazdaki iltihaplanmaları azaltır. Adaçayına, bir kaç damla limon eklenerek vücuda C vitamini desteği de sağlayabilir ya da doğal bir antiseptik olan balla tatlandırılabilir. Hazırlamak için 2 çay kaşığı adaçayına 1 bardak kaynar su eklenir ve 5 dakika boyunca demlenmesi beklenir. Suya çayın çok katılması tadını acılaştırabilir.

Meyan Kökü Çayı

Meyan kökü; boğaz ağrısı rahatsızlıklarında eskiden beri kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır. Latincede “Glycyrrhiza glabra” olarak geçen meyan kökü, boğaz enfeksiyonlarının yanı sıra ağız içinde çıkan yaralar, mide ülseri, alerji ve viral enfeksiyonlar için de etkili bir bitkidir. Bitkinin çayı sıcak olarak içebildiği gibi soğuduktan sonra günde 3-4 kez gargara şeklinde de kullanılabilir. Meyan kökü çayının aşırı tüketimi tansiyonu yükseltebilir ve vücuttaki potasyum oranını düşürebilir. Bu nedenle dikkatli kullanılması gerekir ve riskli durumlarda gargara suyu şeklinde kullanılması önerilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  leyla

  hiç bişey geçmedi

  hayri

  ooooo

  kerim

  offffffffff

  Cansu

  Buazim 3 gundur felaket bugun kusdum et parcasi cikdi neyse acimadi ondan sonnra ise kucuk bir parca cips yetim ve yine arimaya basladi :'( Galiba geriye kalan et parcasina kucuk bir cips yapismis olabilir :(

  Mert

  Hiç işe yaramadı

  fatma unal

  Benim adim fatma unal yasim 24
  Benim sol boğazim çok kötü agriyor

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Akneler İçin Glikolik Asit Peelingi
Seboreik Dermatit
Ellerinize Genç Görünüm Kazandırma
Kol Sarkması Nasıl Önlenir
Yağ Kisti (Sebase Kisti)
Yatak Yaraları Nasıl Önlenir? Tedavisi Nasıldır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.