BOĞAZ AĞRISI YADA BOĞAZDA AĞRIBoğaz Ağrısı yada Boğazda Ağrı

Boğaz ağrısı iş ve meslek grubuna bağlı olmaksızın her yaştan kişide görülebilen bir sorundur. Genellikle yutkunulduğu zaman tahriş olmuş alanın büyüklüğüne bağlı olarak yanma veya acı, sızı hissedilebilir. Hatta yutkunma olmadan da kaşınma ve yanma hissedilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Boğaz, yemek borusu ile soluk borusunu ağıza bağlayan bir tüptür. Boğazın kendine özgü olan ismi farenks ve iltihap türü ise farenjit olarak isimlendirilmektedir. Bir boğaz enfeksiyonu bakteriyel veya viral nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu organizmaların faaliyetleri sonucu boğazda alerji, iltihap, travma, tümörler, hava yolu tıkanıklığı ve diğer anormal süreçler meydana gelebilir.

Boğaz Ağrısı yada Boğazda Ağrı nEDİRBoğaz ağrıları hafif şekilde ortaya çıkabilmesine karşın çok ciddi boyutlarda oluşup hayatı tehdit edebilir. Bir boğaz ağrısı bağırma ile tahrişe bağlı olarak yada influenza (grip), üst solunum yolu enfeksiyonu veya adenoid bozukluğu gibi ılımlı koşullar nedeniyle olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir boğaz ağrısı aynı zamanda hava yolu tıkanıklığı, boğaz travması, epiglottit veya larenks tümörü gibi oldukça ciddi durumlar sonucu da oluşabilir. Bir boğaz ağrısı larenjit, boğaz ağrısı, alerjik reaksiyonlar, burun akıntıları, gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH), kabakulak, enfeksiyöz mononükleoz gibi geniş bir yelpazede diğer koşullar nedeniyle olabilir.

Nedenine bağlı olarak, boğaz ağrısı aşırı konuşma gibi durumlar sonucunda hızlı ve aniden başlar ve kaybolur. Uzun bir süre boyunca devam eden bir kronik boğaz ağrısı, sigara veya larenksteki bir tümör nedeniyle olabilir.

BURAYA DİKKAT!!!

Sizdeki boğaz ağrısı yutkunmanızı zorlaştıracak kadar etkili, yüksek ateş, solunum zorluğu veya boğazın arkasında irin varsa derhal tıbbi bakım isteyin. Diğer potansiyel olarak ciddi belirtiler arasında salya akıntısı, kaba bir döküntü ve şişmiş boyun lenf düğümleri sıralanabilir. Sizdeki boğaz ağrısı inatçı, tekrarlayan veya sizde endişeye neden oluyorsa mutlaka doktorunuza görünün.

BOĞAZ AĞRISI İÇİN YAPMALISINIZ?

Ballı ve acı biberli içecekler hazırlayabilirsiniz. Boğaz ağrısı şikayetlerinde bal içeren çay ve diğer içecekler oldukça fayda sağlar. Balın sadece boğaz ağrısında değil birçok hastalık için şifa kaynağı olduğu çok eskilerden beri bilinmektedir. Öksürük, boğaz iltihabı ve boğaz ağrısında da aynı şekilde etkili bir besindir. Acı biber de boğaz ağrısı ile mücadelede güçlü bir bitkidir. Bu biberin içinde bulunan “kapsaisin” doğal maddesi ağrı kesici olarak görev yapar.

 • Yatıştırıcı, sağlıklı bir içecek hazırlamak için bir bardak kaynar suyun içine 1 çay kaşığı bal ve yarım çay kaşığı acı biber ekleyin. Karışım soğuduktan sonra yudumlamaya başlayabilirsiniz.
 • Eğer acı biberlere çok duyarlı iseniz, içeceğe katacağınız biberin miktarını düşürebilirsiniz.
 • Bal, 1 yaşından küçük bebeklerde “botulizm” diye bir duruma yol açtığından dolayı verilmemelidir.

Papatya çayı yapabilirsiniz. Bilimsel araştırmalar kokulu çiçekli bir bitki olan papatyanın boğaz ve soğuk algınlığı için fayda sağladığı, enfeksiyonla mücadele etkili olduğu ve kasları gevşettiği verilerine uzun zaman önce ulaşmışlardır. Günde birkaç bardak papatya çayından içilmesi, boğaz ağrısı şikayetlerini rahatlatmakta ve genel olarak vücudunuzu da daha rahat hissetmenize yardımcı olmaktadır. Papatya çayının uykuya da faydası olduğu için özellikle yatmadan hemen önce içilmesi de önerilmektedir.

 • Marketlerde hazır papatya çaylarından alabileceğiniz gibi aktarlar veya bitkisel ürünler satan yerlerden açık bitki şeklinde alıp demleyerek de içebilirsiniz. Çayı doğru demlemek için paketlerindeki yönergeyi takip ediniz.
 • Bir kaşık bal karıştırarak ve limon sıkarak da çayı daha faydalı hale getirebilirsiniz. Limon, şişmiş dokuların küçülmesine yardımcı olur.

Sarımsak suyu deneyebilirsiniz. Sarımsağın antiseptik ve antibakteriyel özelliklerinin yanı sıra, enfeksiyonla mücadele ve bağışıklık sistemini güçlendirme gibi önemli faydaları vardır. Zaten halk arasından doğal antibiyotik olarak bilinmektedir. Vücutta birçok sağlık problemi için yararının yanı sıra boğaz ağrılarını yatıştırma ve solunum yolu enfeksiyonları ile mücadele etme açısınıdan da kullanımı önerilmektedir.

 • 2 diş sarımsak ezip üzerine bir bardak kaynar suyu dökün. Sarımsak suyu boğaz tahrişini hafifletecektir. Hatta daha yararlı olması için içeceğin içine biraz da tuz ilave ediniz.
 • Eğer sarımsak tadını seviyorsanız, diş sarımağı ağzınıda ezerek de çiğneyip yutabilirsiniz.

Meyan tarçın çayı içebilirsiniz. Meyanın içerdiği kimyasallar sayesinde mukozalarda incelme sağlayarak ve şişmeyi azaltarak boğaz ağrısını hafiflettiği düşünülmektedir. Meyan aromalı şekerlerde bu kimyasallardan yeterince yüksek konsantrasyonlarda bulunmaz. Ancak kuru meyan kökünden çay yaptığınızda daha zengin bir içerik elde edersiniz. Tarçın da doğal antibakteriyel özelliklere sahiptir ve meyan kökünün lezzetini tamamlar.

 • Lezzetli bir içecek hazırlamak için, 1 yemek kaşığı meyan kökü ve yarım yemek kaşığı tarçını 2 bardak soğuk suyun içinde karıştırın. Bir tencerenin içinde kaynama noktasına getirip en az 10 dakika boyunca kaynatın. Daha sonra süzün ve keyfini çıkarın.
 • Hazırladığınız içeceğin daha faydalı ve tadının daha güzel olmasını isterseniz içine bal ilave edebilir ve limon sıkabilirsiniz.

Zencefil suyu içebilirsiniz. Zencefilin mide için faydalı olduğunu muhtemelen biliyorsunuzdur ama güçlü etkilerinden birisi de boğaz ağrılarını hafifletmesidir. Sinüslerinizin açılmasını sağlar ve burun ve boğazın temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca anti-inflamatuar özelliklere de sahiptir. Maksimum fayda elde etmek için, kurutulmuş veya öğütülmüş zencefil değil taze zencefil kullanın.Boğaz Ağrısı İçin Ne Yapmalısınız

 • 2.5 cm boyutunda zencefil kökünü soyup doğrayın. Bir kaba alın ve üzerine bir bardak kaynar su dökün. 3 dakika beklettikten sonra süzün ve keyfini çıkarın. Tercihen bal, limon ya da acı biber ekleyerek tadını değiştirebilirsiniz.

Tavuk çorbası hazırlayabilirsiniz. Eğer yukarıdaki içeceklerden başka boğazınızı yatıştırıcı başka içecekler arıyorsanız, uzun zamanlardan beri kullanılan tavuk çorbası iyi bir alternatif olacaktır. Son zamanlarda yapılan bilimsel çalışmalarda tavuk çorbasının enfeksiyonları iyileştirme ve burun kanallarını açmada etkili olduğuna dair veriler elde edilmiştir.

 • Çorbayı kendiniz hazırlayın veya taze tavuk kullanarak yapılan bir yerden satın aldığınızdan emin olun. İçinde katkı maddeleri olan, işlenmiş veya eski tavuk etlerinin kullanıldığı çorbaları tercih etmeyiniz.
 • Eğer isterseniz, et parçalarını süzerek sadece suyunu da içebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Diş Eti Çekilmesi Nedenleri
Geniz Eti Büyümesi
Ağız Bakımı
Sağlıksız Dişler
DOĞAL YOLLARDAN İNCİ GİBİ DİŞLERE NASIL SAHİP OLABİLİRSİNİZ?
Diş Ağrısı Nasıl Geçer?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.