Sitede Arama Yapayım
Diğer Konulara Bakayım
Son Yayınlananlar Nelerdir?
Yorumları Okumak İsterim
İnanılmaz Hastalıklar
Poli Kistik Over Sendromu Kadınlarda Aşırı Kıllanmaya Neden Oluyor

Boğaz ağrısı, birçok rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. İltihaplar, boğaz ağrısının en sık sebepleridir ve bunlar bulaşıcıdırlar. İltihaplar, çoğunlukla virüs (soğuk algınlığı, enfeksiyöz mononükleaz) veya bakteriler (strep, mikoplazma) tarafından oluşturulurlar. Bakteriler ile virüsler arasındaki en önemli fark, bakterilerin antibiyotik ile tedavi edilebilmesi, virüslerin tedavi edilememesidir.

Boğaz ağrısına neden olan Virüsler

Çoğu soğuk algınlığının sebebi, virüslerdir. Burun tıkanıklığı, hapşırma, genel halsizlik, boğaz ağrısı ile beraber bulunduğunda muhtemel sebep, bilinen yüzlerce virüsten bir tanesidir. Çok bulaşıcıdırlar ve özellikle kışın salgın yaparlar. Vücut, kendi yaptığı mücadele ile bu hastalıktan yaklaşık bir hafta içerisinde kurtulur.

Sponsorlu Bağlantılar

Kızamık, su çiçeği, boğmaca gibi virüslerin yol açtığı hastalıklara da boğaz ağrısı eşlik eder. Boğazdaki aft ve pamukçuk da oldukça ağrılıdır. Bir haftadan fazla süren bir virüs enfeksiyonu, “enfeksiyöz mononükleaz”dır. Bu virüs, lenf bezlerini tutar, bademcikte büyüme yapar ve üzerini beyaz bir zar kaplar. Boyun, koltuk altı ve kasıktaki lenf bezlerinde şişme görülür.

Bazen boğaz ağrısı, solumayı bile zorlaştırır, karaciğeri etkileyerek  sarılığa sebep olabilir. 6 hafta veya daha uzun sürebilen aşırı halsizliğe yol açabilir. Bu hastalık, yetişkin ve bulûğ çağında ağırdır, fakat çocukluk döneminde daha hafif geçer. Tükürük ile geçtiği için “öpücük hastalığı” da denir. Mamafih, ağızdan ele, oradan tekrar ağıza geçerek de bulaşabilir. Bu yüzden, aynı havlu, yemek kapları kullanılmamalıdır.

Boğaz ağrısı Yapan Bakteriler

“Strep” iltihabı, “streptococcus” diye isimlendirilen bakteri ailesinden kaynaklanır. İltihap, kalp kapakçıklarını (romatizmal ateş) ve böbreği (nefrit) etkileyebilir. Bu tür mikroplar, aynı zamanda kızıl, bademcik iltihabı, zatürre, sinüzit ve kulak iltihaplarına da sebep olabilirler.

“Strep” iltihabının oluşturabileceği zararlar gözönüne alınarak, antibiyotik ile tedavi edilmelidirler. Çoğunlukla basit soğuk algınlığından daha uzun süre boğaz ağrısına sebep olurlar. Bu bakteri, muayene ile her zaman tespit edilemez, boğaz kültürü gerekebilir.

Bademcik, dilin arka kısmına gelen, boğazın her iki tarafında bulunan lenf dokusu kitlesine verilen isimdir. Bazı durumlarda, bu dokular mikrop barındırabilir. Son yapılan araştırmalar, sık bademcik iltihabı geçiren çocukların, bademcikleri alındığında, daha sağlıklı olduklarını göstermiştir. Burun ve sinüs iltihabı olan kişilerde, bu iltihaplı akıntının genizden boğaza gelmesi sebebi ile boğaz ağrısı oluşabilir.

En tehlikeli boğaz iltihabı, boğazın girişinde bulunan “epiglot” denilen yapının iltihaplanmasıdır. Bu durum, nefes yolunu tıkayabileceği için aciliyet arzeder. Yutmanın çok ağrılı olduğu, ağızdan salya aktığı ve solumanın zorlaştığı durumlarda şüphelenilir.

Alerji

Saman nezlesi ve alerjisi olanlar, burun akıntısı, burun kaşıntısı, hapşırık, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı gibi şikayetlerinin olduğu sıra boğaz ağrısı da hissederler. Burunu rahatsız eden, aynı çiçek tozu ve küfler, boğazı da rahatsız edebilirler.

Kedi ve köpeğe alerjisi olanlar, bu tür hayvanlarla birlikte oldukları zaman boğaz ağrısından şikayetçi olabilirler. Ev tozu da en sık alerji sebeplerindendir ve özellikle kışın ısınmanın etkisiyle kuru havada rahatsızlık yaratırlar.

İritasyon Boğaz Ağrısı Yapıyor

Kışın, evlerin ısıtılması sonucu oluşan kuru havanın etkisiyle, bilhassa sabahları artmış olarak hissedilen boğaz ağrısı olabilir. Bu, odanın nemlendirilmesi ve sıvı alımı ile önlenebilir.

Burun tıkanıklığı sebebi ile sürekli ağzından nefes alan insanlarda da boğaz kuruluğu ve ağrı görülebilir. Burun muayenesi ve tedavi gerekir. Sabahları olan boğaz ağrısının bir sebebi de, asitli mide muhtevasının boğaza kaçmasıdır. Yatağınızın başını 15-20 santimetre daha yukarıda tutmanız faydalı olur. Yatmadan önce birkaç saat bir şey yememeniz gerekir. Mide asidine iyi gelen ilaçlar faydalı olabilir.

Endüstriyel hava kirliliği ve havadaki kimyasal maddeler, burun ve boğazı tahriş edebilir; fakat şu ana kadar bilinen en sık ve etkili tahriş maddesi, tütün dumanıdır. Sigara dumanının içindeki maddelere alerjik kimseler, buna tahammül edemezler. Diğer tahriş eden maddeler, alkol ve baharatlı yiyeceklerdir.

Bir müsabakada veya başka bir yerde aşırı bağıran bir insanda, hem boyun kaslarının yorgunluğu, hem de boğazın tahrişinden dolayı boğaz ağrısı görülür. İyi eğitilmiş spiker ve şarkıcılar, boğazlarını nasıl koruyacaklarını bilirler. Derin nefes alarak, boğaz kasları yerine göğüs ile karın kaslarını kullanarak, yükses ses çıkartabilirler.

Tümörler En Tehlikeli Boğaz Ağrısı Nedenlerindendir. 

Boğaz, dil ve nefes borusunun tümörleri her zaman olmasa da, çoğunlukla uzun süreli sigara ve alkol kullanımı ile ilgilidir. Bazen kulaklara da yansıyan boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü, böyle bir tümörün belirtisi olabilir. Boğaz ağrısı, çoğunlukla uzun süreli ve hafiftir. Diğer önemli şikayetler, ses bozukluğu, boyunda şişlik, açıklanamayan zayıflama, tükürük veya balgamda kan olmasıdır. Teşhis, kulak-burun-boğaz doktorlarınca konur. Özel aynalar veya endoskopik aletler ile bu bölgeler muayene edilir.

Boğazınız Ağrıyorsa

 • Sıvı alımınızı arttırınız (ballı sıcak çay).
 • Yatak odanızda bir nemlendirici veya buhar kaynağı bulundurunuz.
 • Tuzlu su ile günde birçok kez boğazınızı gargara yapınız (yarım bardak suya dörtte bir çorba kaşığı tuz konur).
 • Hafif ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.
 • Boğazı uyuşturan pastillerden kullanabilirsiniz.

Doktora Ne Zaman Gitmeli?

Boğaz ağrısı, basit bir soğuk algınlığının yol açtığı 5-7 günden daha uzun sürüyorsa, kaçınabileceğiniz bir alerji veya tahriş edici maddeden kaynaklanmıyorsa, doktora görünmelisiniz. Şu belirtiler, doktora başvurmanız için size uyarı olmalıdır:

Şiddetli ve uzun süren boğaz ağrısı.

 • Nefes almada güçlük.
 • Yutmada güçlük.
 • Ağzı açmada güçlük.
 • Eklem ağrıları.
 • Kulak ağrısı.
 • Döküntü.
 • Ateş (38 derecenin üzerinde).
 • Sık tekrarlayan boğaz ağrısı.
 • Boyunda şişlik.
 • İki haftadan uzun süren ses kısıklığı.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  hayırlı gunlar benım dılımde 3 yıldır ağrı var , ilk gıttığımde doktor test yapmadan bana b12 vıtamın eksiklığı var dedi. sonra test yaptırdım. b12 eksikliği yokmuş, ihtısas hastanesınde ise doktor, bu ilaçla felan geçmez ağrıdığı zaman gargara kullan dedı, dilimin ortaya yarık şeklınde portakal mandalına vs. hiç bı meyve yıyemıyorum kızarıyo halka halka oluyo çok acıyo, ve kesık kesık oluyo, neden kaynaklanıyo bı turlü öğrenemedım yardımcı olursanız çok sevinirim

  Sağlık

  merhaba ben bogaz tümör belirtılerın nasıl başlar ve nasıl şişlik olurmu yoksa nasıl olur benım dayımda bogazda şişlik var da doktor tümörden şupelenıyor

  Sağlık

  merhaba..boğazımda bi şişlik var troid bölgesinde biyopsi yaptırdım sonuç temiz çıktı guatr da yok ama ara araşişiyor ve ağrı yapıyor ,, ayurıca ben hemşirelik okuyorum cevap gönderirseniz meyil adresime çok sevinirim saygılarımla

  Sağlık

  merhabalar benim son 6 aydır dilimin kenarlarında oluşan mor lekeler var tam 4 doktora gittim kimi antibiyotik alerjisi dedi kimi sakız çiğnemekten dedi kimide kılcal damar genişlemesi dediama tatmin edici bir cvp değildi birde son 5 gündür boğazımda şiddetli ağrı var ve kulaklarımada vuruyor bunların nedeni dilim mi yoksa üşütmek mi cvp yazarsanız sevinirim iyi çalışmalar…

  Sağlık

  slmm bende sürekli boğaz ağrısı meydana geliyooo doktora her gittiğimde de soğuk algınlığı dioalrrr bu hastalığın bi tedavisi yokmuu yhaa cvb yazarsanız sevınırımm

  Sağlık

  selda onları bilmiyormusun … herkeste oluyor o ……

  Sağlık

  boğazımda yaklasık bir aydr bir şişlik var ilk zamanlar iltihap denildi iki hafta içinde 20 iğne kullandım ama hala gecmedi boynumu fazla kıpırdatamıyrum ağrı oluyo kulakta ve alt kısmında ağrı oluyor ve sürekli kuruluk hissi var birde sesimde sürekli yarım saatlik bi deişme oluyor bunun nedeni ne olabilir?

  Sağlık

  ya benim boğazım çok kötü yutkunamıyorum öksürdüğümde acıyo

  Sağlık

  benim boğazımda sol taraffta ınanılmaz bır acı var yutkunurkenn hatta konusurken bıle . bu agrıı bazen gecıyor gunun bazı saatlerınde tekrar baslıyor. doktora gıttım fakat bogazımda herhangı bı enfeksıyon , rahatsızlık olmadıgını soyledı.anlayamadım ama acıdıgını soyledıgım halde bogazın gayet saglıklı dedı.bırde evde bır kedım var bununla alakalı bı durum olabılırmı

  Sağlık

  slm ya benım 2 seneden beri boğazşarım dolu bır türlu geçmıyor ne yapa bilırım yardım
  ilaçta kulanıyorum geçmıyor bırde halsızlık yapıyor yardın edın

  Sağlık

  Ben yıllardır her ay ilk olarak boğazım acımaya başlar sonraki günlerde ateşim çıkardı… Her seferinde gittiğimiz doktorlar soğuk algınlığı der dururdu… En sonunda özel bir hasteneye gittim ve sorunumu çözdüler. Burun kemiğimin eğri olduğu burnumdan sokulan bir kamerayla banada gösterildi. Bu kemiğim soluk alışverişini sağlayan yerleri büyük ölçüde kapatmış dendi, bende bundan sonra anladım neden burunlarımın yatarken hep tıkalı olduğunu. Daha sonra alerji testi yapıldı ve toza karşı alerjim olduğu tespit edildi. Kıssadan hisse, burun kemiğimin eğri olması burnumun devamlı tıkalı olmasını dağlıyordu, buda rahat soluk alıp vermemi engelliyor, bende uyurken soluk alıp verebilmek için ağzım açık uyuyordum. Tabi sabaha de odada ne kadar toz varsa boğazıma doluyor ve cildin toza karşı alerjisi olması dolayısıyla boğazımın arka tarafında devamlı bir tahriş oluşuyordu. Doktorum burun kemiğimi ameliyat etti, 1 yıldır şaka gibi ama hiç hasta olmadım. Onca sene hastenelerde oyalamışlar beni.

  Sağlık

  benim hiç geçmeyen boğaz ağrım var,15 gün içinde 2 kulak burun boğaz uzmanına gittim.bana ağır 1 antibiyotik verdi ve yinede geçmedi. öbür gittiğim doktoda biraz daha düşük antibiyotik verdi oda geçirmedi.ağzım ,dilim diş aralarım kompile yara oldu,yemek değil su bile içemiyorum. ne yapıcam ne yapmam gerktiğini bilmiyorum. lütfen rica ediyorum beni bilgilendirirseniz sevinirim. şimdiden teşekkür ederim

  Sağlık

  Merhabalar; ben konuşurken sürekli boğazıma akıntı geliyor ve sürekli boğazımı temizleyerek yutkunup öyle konuşa biliyorum. bu akıntıyı bazan tükürüyorum. Rengi bazan yeşilimsi oluyor bazan sarı bazan köpüklü gibi hatta bazanda kanlı oluyor. kanlı olduğu zaman çok korkuyorum. ciğerlerimden şüplenip doktora gittim. Kan geldi diye doktorlar çeşitli muayene ve sonrasında Burunoskopi yaptılar ve temiz her hangi birşey yok dediler. Acaba neden olabilir ve ne yapmalıyım. şimdiden Teşekkür ederim Allah Razı Olsun. Kolaylıklar diliyorum.

  Sağlık

  cansu sigara icmekten kaynaklaniyor cogu bogaz agrisi ve halsizlik bu sozum digerlerinede gecerlidir

  Sağlık

  benim bogaz agrıyor mesela 1 hafta geçiyor sonra yine başlıyor ne yapıcamı şaşırdım walla galiba bu hastslıktan hiç kurtulamıcam ne olur bana bir çare gösterin şimdiden teşekür ederim.

  Sağlık

  merhabalar. boğazımda şiddetli bir ağrı var, yutkunurken zorlanıorum durdugu yerde dahi çok şiddetli ağrıyor. daha önceleri sık sık sabahları özellikle boğazımda olurdu agrılar, şimdi uzun zamandır süreklilik kazandı ve agrısı gittikçce şiddetlendi.. bademciklerim değil bunu fark edıyorum, daha aşağıda gırtlagımdaki kemiklerin arasından geliyor ağrı ve yutkunmamıda zorlaşırıyor. bu konuda yardım edebilecek birileri varmı ?

  Sağlık

  aynen nur bendede var 3 gundur gecmeyen yanan bogaz agrisi insana cok sikinti verip gittikce siddeti artiyor ozellikle sabah oluyor nefes verirken sanki ates veriyorum yemek yedigin anda gecip 30 dakika ile 1 saat arasinda tekrar basliyor sizce neden olabilir ?

  Sağlık

  mrb.3senedir özellikle yazın halsizlik ve boğaz ağrısından hastanelik oluyorum.boğazda virüs var dediler.başka bir doktora gittim romatizma teşhisi koydu sizce nedir ne yapmalıyım

  Sağlık

  benımde bogazım agrıyo acaba bu agrıyı azaltmak ıcın bıtkısel ne gıbı cozumler var ne yesek ıcsek gecer bu agrı

  Sağlık

  Hocam sizlere sonsuz teşekkür ederim.Hastalığım olan boğaz ağrısı hakkında sayenizde yeterince bilgi sahibi olduğumu sanıyorum çok sağolun ALLAH razı olsun inşAllah!Açıklamakta bu kadar olur gerçekten sizler bizlere bukadar faydalı olmaya çalışanları RABBİM daim eylesin selamlar sevgiler saygılar efendim!(65 yaşındayım).

  Sağlık

  boğazım sürekli ağrıyor.Ağrımadığı zaman ise kıcıklık oluyor.Uykuda kuruyor neyapabilirim

  Sağlık

  merhaba ben yutkunma zorlugu çekıyorum bellı aralıklarla ben ayrıca yetışkın sytıl hastasıyım bundan kaynaklandıgını söyluyorlar ama bır çare bulunmuş degıl yardımcı olursanız sevınırım .

  Sağlık

  hepinize acil şifalar:DDD

  Sağlık

  tam 10 ay olmak üzeree geçmiyor boğazımın ağrısı artık dayanacak halim kalmadıı gerçekten boğazım acıyor yanıyor batıyorr gerçi sadece sağ taraf sol tarafta yok bu sağ taraftaki bademcik sola göre daha büyük ve delik delik bazen hafif sarı sıvıda geliyor deliklerden hatta geçen küçübük siyah sert taş gibi bişeyde döküldüü inanın hayattan soyutlandım artık normal günlük hayatımda 7 gün 24 saat acıyor ou düşünüp stres olmaktan hiç bi faaliyette aktif olamıyorum.gitmediğim doktorda kalmadı faranjittir işte iltihaplanmadır anlamadım gitti verdikleri hiç bişey geçirmiyorr lütfen bilgisi olan varsa lütfen bi yol gösterin banaa…

  Sağlık

  Mrhaba hocm ben yaklasik alti yedi aydir bogazimda takinti hissiyle yasiyrm súrekli bogazimi temizleme hissi duyuyorum bogazima birseyler takilmis gibi kbb uzmanina gittim aynayla bogazimi muayene etti temiz dedi ben kabus dolu gúnler yasiyorum girtlak kanserimi diye ama doktor temiz dedi fakat bademcik tasi var orayi kaplamis oyúzden takinti hissi oluyo bademciklerini alirsam geçer ilaç tedavisi yok dedi napmam gerek bilmiyorum bademciklerimi aldirmak istemiyorum aldirmasam ileride baska hastaliga yol açarmi ltf cvp hocam epostama yazarsaniz sevinirm saygilar

  Sağlık

  merhaba, 3 gün önce terleyip soğuğa çıktığım için üşüttüm, ilk önce boğızımda acayip bir yanma hissi vardı, sağlık ocağına aile hekimine gittim nurefon cold flu verdi,sonra boğazımdaki yanma hissi gitti ve çok öksürmeye başladım bu kuru bi öksürüktü ateşim çıktı ama ölçmedim ve sabaha kadar öksürükten ve öksürüğün boğazımda yarattı tahrişten uyuyamadım, boğazım çok tahriş oldu ve çok acıyor, tekrar aile hekimize gittim ağız spreyi ve şurup verdi nurofeni de kullannıyorum ,vikste sürdüm ballı sütte içtim ama hala boğazım çok acıyor, baş ağrım yok kas eklem ağrım yok, ciğerlerim temizmiş, ama şu boğazımdaki tahriş çok canımı yakıyor,yardımcı olucak bir şey önerirseniz çok minnettar olurum.

  Sağlık

  Meraba.Benim boğazım şişdi.Ben daha 11 yaşındayım.Ama hasta olup olmadığımı daha bilmiyorum.Dün akşam arkadaşım parfüm sıktı.Birden ağrıdı öksürdüm.Bugün boğazım çok kötü şişti.Ağrıyor.Birde portakal yemiştim.Portakalın ekşimsi karışımı yapmış olabilir mi?

  Sağlık

  öpücük hastalığıymış!!! 2 aydır çekiyorum bir ay önce 15 penisilin verildi tipik soğuk algınlığı annedilerek geçsede vurun hepsini birdaha uzun süre hasta olmazsın dendi.ama bir haftadır çekiyorum yoğun boğaz ağrısı terleme üşümeve ateş basmasıyla acillik oldum tekrar 10 tane penisilin iğne verdi evet vurunuyorum 4 gündür bitmek üzre kiii dün öpücük hastalığı olduğunu ve bu virüsü eşimden kaptığımı anladık doktorumla..ve müthiş bir gerçek daha bu hastalığın şuan kesin tedavisi yok ve her mevsimde şiddeti değişik olmak üzre yaşamak zorundayım yapabileceğim tek iyi şeyse bu atakların olduğu dönemlerde ağrı kesici ateş düşürücüler kullanmak ve booollll istirahat..

  Sağlık

  mbr ben yaklaşık bir ve aydır boğaz ağrısı çekiyorum aynı zamanda da ses kııklığım var ve bu 1 senedir ayda bi kere yada 2 ayda bi sürekli tekrarlıyrdu.Ama bu sefer ki yaklaşık 1 ay oldu önce aile hekimime gittik antibiyotik,soğuk algınlığı ve gargara verdi kullandım ama geçti.sonra şiddetli baş dönmesi baş ağrısı ve boğaz ağrısı oldu bu sefer acile gittim 10 tane penisilin iğne verdi artı soğuk algınlığı hapı ama gene geçmedi,sonra polikliniğe gittim ordada gene antibiyotikler verdi doktor onlarıda kullandım miğdeden kaynaklanabilir dendi onun içinde ilaçlar kullandım onlarında faydası olmadı.ve halen devam ediyo boğaz ağrım ses kısıklığım ve çok halsizliğim ne yapmam gerekiyo bilmiyorum artık çok doktora gittim ama hepsi ilaç verip
  gönderdi.ayrıca boğazımdaki lenf bezlerimde sürekli şiş ve elleyince çok acıyo ve ağryo boğazımın ağrısı yutkunurken kulaklarımada vuruyo. ne olur bana yardımcı olun ne yapmam gerekiyo?? şimdiden teşekkürler..

  Sağlık

  Ben bogazm agrimadan yagmurda kaldim en azndan bir saat bekledm.sonra ertesi gun bogazim yutkunurken bogazim sag tarafi felaket agridi.dort gundr cok kotu agriyor elimle parmagimi bogazima soktm bademcigmn hemn arkasi pitircik pitircik olmus bu arada yutkunurkn kulagimida agritiyor bu hastalik nedir ALLAH askina soyleyin

  Sağlık

  mrb ben 4 gündür boğaz ağrısı çekiyorum ve çok acıyor bademciklerim iltihaplanmış doktora gittim ilaç ve iğne verdi işe yaramadı ve ben bu durumda ne yapcam . geceleri ağrıdan uyuyamıyorum . uyuyup uyandığım zaman ise daha çok ağrı oluyor . ne yapmalıyım ben ?

  Sağlık

  benim yaklaşık 3 aydır boğazlarım hem ağrıyo hem acıyo. kaç kere kbb doktoruna gittim geçmedi.bir hafta geçer gibi oluyo yine devam ediyor.geceleri çok terleme ve kulağima yansıyan ağrılar da olabiliyor. hatta bu nedenle başlanan tedavi sonrası da kulağım delindi.sanki boğazlarım boyunum şiş gibi geliyor. yemek yerken, konuşurken çok zorlanıyorum.bu acıya dayanamıyorum . hangi doktara gideceğime de şaşırdım artık.lütfen bana bir akıl verin yol gösterin

  Sağlık

  sıcak su bile içmiyom tam bogazımdan geçerken çok acıyo napmam gerek tükürümü bile yutamıyom allah rızası için yardım edin

  onur

  mehabalar.boğazım her ay mutlaka şişiyor yada yanma acıma batma gıcıklanma oluyor.artık öyle bi hal aldı ki en ufak bi soğuk almam da hemen boğazım acımaya başlıyor.doktora gittim faranjit başlangıcı var dedi.ilaç verdi kullandım o zaman için geçti ancak her ay bu tekrarlıyor.oda sıcaklığındaki bi sodayı bile içemez oldum.antibiyotik kullanmaktan bi hal oldum.lütfen yardım edin.

  dursunali

  merhaba benim şikayetim sol kaburga altı ve sol boğaza kadar bi yanık şekli ağrı ve 3 yıldır doktora gidiyorm doğru dürüst bi tedavi olumlu sonuç olamadı lütfen bi yardmcı olun şimdiden çok saolun…

  barış

  merhaba benim şikayetim 3 haftadır boğazım ağrıyor doktor antibiyotik verdi içtim ama hala ağrıyor ne yapmalıyım

  inci tanem

  Merhaba ben kusarak zayıflıyorum kustuktan sonra tükürdüğümdee kan oluşuyor kan çok değil ama tükürüğün içinde az bişey yani ama boğazım ağrıyor kustuğum zaman ne yapmam lazımm.

  Bu yöntem çok tehlikeli bir yöntemdir. Anoreksiya denilen bir hastalığın ilk etapları bu şekilde geçilir. Sizlere tavsiyemiz normal yollarla zayıflamaya çalışmanızdır. Kusarken boğaz ve yutak kaslarında zorlamalar meydana gelir. Bademcik gibi organlar bu zorlamalardan etkilendiğinden kanamalar oluşması olasıdır.

  Yasin Özkan

  iyi Günler yaşım 20 ve 2 senedir boğazlarımda bir ağrı ve beraberinde bir kasılma söz konusu yaklaşık 10 farklı Doktora Göründüm Kamera İle baktılar gayet temiz Dediler Antibiyotik Ve Gargara Veriyolar Ama hiç Geçmiyor Hastalıgım (MR) Çekindim Doktor Boyun Düzlüğün Var Dedi Yani geçmek Bilmiyor Boğazımda Ağrılar ve Beraberinde Kasılmalar Çok Oluyor Ne Yapmam Lazım…

  birgül

  merhabalar; nışanlım boğaz ağrısından şikayetçi fakat doktora gitmiyor endişelenyrm. sürekli boğaz ağrıları oluyorkorkmaya başladım boğazda yara oluşup gırtlak kanserne yol açar diye. neler yapmam gerekyor bitkisel yönlü tedavi uygulanabilir mi.şimdiden çook sagln

  akın

  merhaba benim boğazımın sağ tarafı dil temizliği yapamıyor ve dilimin sağ tarafı yeemiş oladuğum yiyecekler ve içeceklerden dolayı bir tabaka oluşuyor fırça ile temizlik yapıyorum ama yine geçmiyor yutkunma sorunları yaşıyorum

  yasemin arslaoğlu

  BENİM BOĞAZIM SÜREKLİ AĞRIYOR DAHA ÖNCE ANTİBİYOTİK İÇTİĞİMDE GEÇERDİ BOKTOR SİNİR BOĞAZLARDA ENFEKSİYON YAPIYOR DEMİŞTİ ÇOOK HALSİZLİK YPIYOR BENDE NE YAPMAM LAZIM

  esra korkmaz

  hayırlı günler bir aydır geçmek bilmeyen boğaz ağrılarım mevcut buna halsizlik de eklendi dra göründüm antibiyotik ve boğaz spreyleri kullandım ama geçmedi iki defa da serumun içine antibiyyotikli ilaç takındım ama geçmedi dr boğazımda sarı lekeler olduğunu ve akıntı olduğunu belirtti şimdi ise öksürük hapşurma ve burun akıntısı eşlik etmekte ve yüzümün sol tarafı ağrımakta sürekli terlenekteyim uyuma isteğim var ne yapmam gerekiyor?

  Ülkemizde bir tür virüsün yaptığı ciddi bir hastalık salgını var söylediğiniz belirtiler bu salgın hastalığın belirtilerine uyuyor. Yapabileceğiniz hiç bir şey yok salgın virütik bir salgın. ancak vücut ısınızı yüksek tutmak adına sıcak şeyler içebilir yatarken sıcak su torbasıyla yatağa girebilirsiniz. geçmiş olsun

  metin demir

  Öncelikle benim boğazımin sol tarafi kulak altı cok agri var ne tapmam lazim?

  bu zamanlar h2n3 türevi virüslerin neden olduğu bu tür hastalıklar atmış bulunuyor vücudumuzu sıcak tutmanızı ve vitamin açısından bol sebze Meyve almanızı tavsiye ediyoruz. Gecmis olsun.

  Ayşe

  Dilde Boğaz’da hpv olur mu öpmekten çocuğa bulaştırır miyim ikimizin dilinde de karnabahar kabarcıkları var o 8 yaşında halsizlik çabuk yorulma da söz konusu. 2 sene önce bende genitalde tip 16 18 ve 6 donduruldu ama 2 senedir kontrole gitmiyorum. Doktor çocuğa bulaşmaz demişti, çok tedirginim, bulaşmışsa oğluma olabilecek en kötü sonuç nedir? Birçok doktor bunu bilemiyor bu konuyla ilgili deneme tahtası yapmadan çözüm sunabilecek oğlum ve benim için doktor önerebilir misiniz?

  cengiz

  Boğazım şiş değil ancak yutkunduğumda gırtlağım yanıyor. Bir de aşırı derecede balgam çıkartıyorum. Buna ne sebep oluyor? Bilgilendirirseniz sevinirim.

  Bu son zamanlarda sık karşılaştığımız bir boğaz enfeksiyonuna benziyor. Değerli ziyaretçimiz, bu enfeksiyonu bir tür bakterinin yaptığı ve bu bakteriyal hastalığın uygun antibiyotiklerle rahatlıkla tedavi edilebileceğini bilmenizi isterim. Dikkat edeceğiniz husus verilen ilaçları zamanında ve tam dozunda kullanınız, hastalık iyileşti zannıyla antibiyotikleri almayı yarıda kesmeyiniz. Tedavinizin 10. gününde mutlaka doktorunuza görünerek boğazınızı kontrol ettiriniz.
  Hastahanelerin KBB(kulak-burun-boğaz) poliklinikleri sizi muayene edecek ve tedavinizi uygulayabileceklerdir. Aile hekiminize de başvurabilirsiniz. Geçmiş olsun

  lala

  merhaba, benimde bogazimda ozellikle sol tarafta agri var,iki yildir agridan muztaribim,hic bi sey cikmadi ama agri hala var ceneme dogru yayiliyor omuzumu da etkiledi baya.

  Cem

  Boğazımın sağ kısmı yutkunurken acıyor ve halsizliğim var Neden olur ve çözümü nelerdir

  fatma

  Benim adim fatma unal benim yasin 24
  Merhaba hocam benim bogazam çok kötü ağriyor bem ne yapacam billmiyorum

  Pinar

  Merhaba ben viyanadan yaziyorum benim sikayetim bogazimin sag tarafi bogademcik tarafinda cok degisik bir agri var sizliyor batiyor birde bununla birlikte bas dönmesi var sanki boagzimin sag tarafinda bi sisme varmis gibi ben 11 sene evel bogademcik amalyati oldum bunun sebebi nedir acaba.Tesekkürler

  Sinan poyraz

  Bundan uc hafta once birisiyle kavga ettik. Kavga sirasinda sahis benim bogazimi her iki eliyle sarildi ve girtlagimi sikti. O olaydan sonra girtlagimin sag cene kemigine yakın yeri agiriyor ayni zamanda her yutkundugumda bir aci hissediyorum. Bigazima olusan bu agridan dolayı dahiliyeye gittim bana lenf belerinin zarar gormus olabilecegini soyledi. Detayli arastirma icin emar vs. Cektirmem gerektigini soyledi. Ancak ben henuz kbb uzmanina gorynmedim. Acaba korkulacak bir durum var midir. Tesekkurler.

  Bunu biz nasıl bilelim? Ancak detaylı araştırmalar sonucunda durumunuz belli olur. Bir an önce bir KBB uzmanına danışınız.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.