BOĞAZ AĞRISIBoğaz Ağrısı

Boğaz ağrısı, bakteriyel enfeksiyon, viral enfeksiyon ya da yaralanmaya bağlı olarak gelişen boğaz tahriş veya iltihabıdır. Boğaz ağrılarının çoğu soğuk algınlığı ile ilişkilidir ve yeterli dinlenme ve sıvı alımı ile bir veya iki gün içinde geçer.

Bazı boğaz ağrıları ise daha kalıcıdır ve “mononükleoz” gibi viral veya bakteriyel enfeksiyonların belirtilerini gösterir. Boğaz ağrısına bağlı şikayetlerle başa çıkmak için aşağıdaki genel ipuçları, ev ilaçları ve doktor tarafından önerilen prosedürler faydalı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

EVDE HAZIRLAYABİLECEĞİNİZ İLAÇLAR

**** Şişliği azaltma ve rahatsızlığı gidermeye yardımcı olması için gargaraları yapılabilir. 1 tatlı kaşığı tuz ile bir su bardağı ılık suyu karıştırarak kendiniz gargara hazırlayın. Ağzınıza suyu alıp başınız hafif yukarı çevirerek boğaz bölgesinde gargara yapın ve sonra tükürün. Saatte bir gibi aralıklarla gargarayı tekrarlayın. Gargaradan sonra ağzınızı normal su ile çalkalamanız kötü tat kalmasını önler.

 • İsteğe bağlı olarak gargara çözeltisinin içine bir çay kaşığı limon suyu veya sirke de ekleyebilirsiniz.

**** Reçetesiz satılan boğaz pastilleri kullanılabilir. Piyasada reçetesiz olarak satın alabileceğiniz limon veya bal gibi analjezikler içeren birçok bitkisel pastil bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

 • “Sucrets maksimum güç” veya “Spec-T” gibi bazı boğaz pastilleri, içeriği sayesinde boğazda lokal anestezi sağlar. Güvenli ve etkili şekilde acıyı dindirmeye yardımcı olurlar.
 • Boğaz pastilleri ile anestezikleri birlikte üç günden fazla almayın. Aksi halde streptokok gibi (strep boğaz) ciddi bakteriyel enfeksiyonları maskeleyebilir.

**** Yardım için boğaz spreylerini kullanın. “Sepasol” gibi boğaz spreyleri de pastillerde olduğu gibi boğaz astarını uyuşturmak suretiyle ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Aldığınız ilaçları uygun dozda kullanmak için etiketlerinde yer alan talimatlarını izleyin.

**** Sıcak kompres ile de boğaz ağrısı rahatlatılabilir. Sıcak çay, pastiller ve boğaz spreyleri ile boğazın iç kısmındaki ağrıyı azaltmaya yardımcı olursunuz. Peki dış kısmındaki ağrılar için neler yapılabilir? Bunun için de ısıtma pedi, sıcak su şişesi veya nemli sıcak bezler ile kompres yapılabilir.

**** Papatya çayı ile lapa hazırlanabilir. 1 yemek kaşığı papatya çayının üzerine 1-2 bardak sıcak su dökün ve dinlendirin. Çay istenilen yumuşaklığa geldikten sonra bir havlunun içinde sıkın ve havlunun suyunu emmesini sağlayın. Ardından papatya suyu ile sılanmış olan havluyu boğaz bölgenize uygulayın.

**** Deniz tuzu ve su ile bir sıvı çözelti hazırlanabilir. 2 bardak deniz tuzu ile 5-6 yemek kaşığı ılık suyu karıştırın. Bu karışımı bir havlunun tam ortasına döküp rulo yapın ve boynunuza sarın. Üstüne de başka bir kuru havluyu sarın. Mümkün olduğu kadar uzun süre bu şekilde boyna sarılı olarak bekletin.

**** Rahatlama için nemlendiriciler veya buhar tedavileri de kullanılabilir. Ilık veya soğuk buğulamanın sağladığı nemlendirme de boğazdaki ağrının yatışmasını sağlar.Boğaz Ağrısından Nasıl Kurtulurum

 • Sıcak su ve havlu yardımıyla buhar tedavisi yapılabilir. 2-3 bardak suyu kaynatın ve ateşten alın. İsteğe bağlı olarak papatya, zencefil, ya da limonlu çay da uya eklenebilir. Yaklaşık 5 dakika beklettikten sonra elinizi buharın önüne götürerek çok sıcak olup olmadığını test edin. Buharın uygun sıcaklıkta olduğunu test ettikten sonra, suyu büyükçe bir kaseye dökün. Başınızın üzerine bir havlu atarak, bu kasenin üzerine götürün. Havlu, buharın yanlardan kaçmasını önleyecektir. Başınızı bu vaziyette yaklaşık 5-10 dakika bekletin ve bu esnada derin nefes alarak buharı boğazınıza çekmeye çalışın. Gerektiği kadar bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

**** Asetaminofen veya ibuprofen alınabilir. Ağrıyı kesmek için “asetaminofen” veya “ibuprofen” etken maddeli ilaçları alabilirsiniz. Ancak 20 yaşından küçüklerde aspirin kullanılması ciddi bir hastalık olan “Reye sendromu” riskinden dolayı önerilmemektedir. Kullanma dozu içinse etiketinde belirtilen talimatlara uyun.

GENEL SAĞLIK KURALLARINA UYUN

**** Bol bol dinlenin. Mümkünse gün boyunca yatın ve geceleri ise normal uyku düzeninizi devam ettirin. Şikayetleriniz geçinceye kadar normal günlük uyku miktarından daha fazla yatmaya çalışın. Yaklaşık 11-13 saat uyuyun.

**** Ellerinizi sık sık yıkayın veya dezenfekte edin. Ellerimizin bakteri kaynadığını bilmeyen yoktur. Yüzümüze ve diğer nesnelere dokunarak bakterilerin yayılma olasılığını arttırırız. Boğaz ağrısı yaşadığınızda daha fazla bakterinin bulaşmasını önlemek için sık sık ellerinizi yıkayın.

**** Bol sıvı tüketin, özellikle de su için. Su, boğazdaki ince salgılara yardımcı olabilir, sıcak sıvılar ise boğazdaki tahrişi yatıştırmaya yardımcı olur. Vücuda yeterince su alınması ve dehidrasyonun önlenmesi, enfeksiyonların yok edilmesi ve boğazın hızlı şekilde temizlenmesine yardımcı olacaktır.

 • Günlük olarak erkeklerde 13 su bardağı (yaklaşık 3 litre), bayanlarda ise 9 bardak (yaklaşık 2.2 litre) su tüketilmesi önerilmektedir.
 • Eğer üşütmüşseniz ya da dehidratasyon (sıvı kaybı) belirtileri gösteriyorsanız, aşırı kahve içmekten kaçının. Günde 5 bardaktan fazla kahve içilmesi diüretik özellik göstermesine neden olur. Yani vücudun su kaybetmesine yol açar. Ancak son zamanlarda yapılan bazı çalışmalar, normal kahve tüketiminin güvenli olduğunu ve vücudun sıvı tutuma kabiliyetini etkilemediğini ortaya koymuştur.
 • Zengin elektrolit içerikli sporcu içecekleri, vücudun tuz, şeker ve diğer gerekli mineralleri almasını sağlar ve boğaz ağrısı ile mücadeleye yardımcı olur.

**** Her sabah ve her gece duş alın. Sık ve buharlı duş alın.Duş almak hem vücudun temizlenmesini sağlar hem de buharı ile boğazı yatıştırır.

Boğaz Ağrısına Etkili ve Hızlı Çözümler**** C vitamini tüketmeye çalışın. C vitamini antioksidan görevi görerek serbest radikallerin yol açtığı hasarlardan hücreleri korur. Serbest radikaller, vücudumuzun tüketilen besinleri enerjiye dönüştürmede kullanmış olduğu bileşiklerdir. C vitamininin özellikle boğaz ağrısı için faydalı olup olmadığı bilimsel olarak tartışmalı bir konudur. Ancak boğaza zarar vermediği kesindir. Bu nedenle rahatlıkla tüketebilirsiniz.

 • Antioksidanlar bakımından zengin diğer gıdalar arasında yeşil çay, yaban mersini, kızılcık, fasulye (barbunya, barbunya fasulyesi ve siyah fasulye), enginar, erik ve elma yer almaktadır.

**** Sarımsak çayı yapılabilir. Sarımsağın doğal bir antibiyotik olduğu göz önünde bulundurulunca bunun boğaz ağrısı için faydalı bir içecek olduğu söylenebilir.

 • Kullanmak için öncelikle birkaç diş sarımsağı küçük şekilde dilimleyin.
 • Ardından dilimlediğiniz sarımsakları bir çay fincanının içine koyun ve üzerini su ile doldurun.
 • Fincanı mikrodalga fırının içine yerleştirip iki dakika kadar kaynatın.
 • İki dakikalık sürenin sonunda fincanı çıkarın ve hala sıcak iken sarımsak parçalarını çıkartın.
 • Tercihen vanilya gibi aromayı ekleyerek sarımsağın kötü kokusunu öldürün.
 • Biraz bal ya da diğer tatlandırıcılar da ilave ederek içilebilecek lezzete getiriniz.
 • Tatlandırıcı ve aromalar ile tadı güzelleşen sarımsaklı içeceğinizi içiniz. İstediğiniz kadar tüketebilirsiniz.

KAÇINILMASI GEREKEN BESİNLER NELERDİR?

 1. Süt, tereyağı ya da dondurma gibi süt ürünlerinden kaçının. Bazı insanlarda süt mukus üretimini arttırır.
 2. Boğaz ağrısı yaşadığınız dönemlerde aşırı şekerli kek ve çikolata benzeri gıdalardan da uzak durun. Şekerli gıdalar boğazda tahrişe yol açabilir. Boğazı yatıştırmaya yardımcı tercihen şekersiz besinler almaya çalışın.
 3. Soğuk yiyecek ve soğuk içeceklerden kaçının. İçeceklerin soğutma hissi sizi aldatmasın. Vücudunuzun iç sıcaklığını yüksek tutmaya çalışmalınız. Sevmeseniz bile ılık su içmeye çalışın.

HANGİ DURUMLARDA TIBBİ TEDAVİ GEREKLİDİR?

**** Eğer boğaz ağrısı üç günden fazla sürerse bir doktora başvurun. Doktorunuz, boğazınızı muayene edecek, belirtileri dinleyecek ve gerekirse çeşitli testler yapacaktır. Daha sonra teşhise göre uygun tedaviyi önerecektir.

**** “Strep boğaz” belirtilerinin farkında olun. Boğaz ağrısının potansiyel olarak tehlikeli enfeksiyon içeren türü (strep boğaz) de olabilir. Strep boğaza ilişkin aşağıdaki belirtiler için dikkatli olun:

 • Hapşırma, öksürük, burun akıntısı, vb. gibi genel soğuk algınlığı belirtileri olmadan ortaya çıkan şiddetli ve ani boğaz ağrısı
 • Ateşin 38.3 derecenin üzerine çıkması. Daha düşük derecede olması strep boğazdan ziyade viral enfeksiyon ihtimalini arttırmaktadır.
 • Boyunda şişmiş lenf düğümleri
 • Boğaz ve bademcik üzerinde beyaz veya sarı renkli lekeler
 • Boğaza yakın bölgede, damağın arka tarafında koyu kırmızı lekeler görülmesi
 • Boyun bölgesinde veya vücudun diğer bölgelerinde Scarlet lekelerinin varlığı

**** Mononükleoz ya da mono belirtileri açısından kontrol ettirin. Mono, “Epstein-Barr” virüsünden kaynaklanır ve genellikle gençlerde yaygın olarak görülür. Çoğu yetişkinin virüse karşı bağışıklığı olduğu için genellikle görülmez. Mono rahatsızlığı belirtileri şunlardır:

 • 38.3 ila 40 derece arasında titremeli yüksek ateş
 • Bademcikler üzerinde beyaz lekeler ile birlikte boğaz ağrısı
 • Bademciklerde ve vücudun lenf her tarafındaki lenf düğümlerinde şişme
 • Baş ağrısı, yorgunluk ve enerji düşüklüğü
 • Dalağa yakın bölgede, karnın üst sol tarafında ağrı görülebilir. Dalağınız ağrıyorsa acilen tıbbi yardıma ulaşınız. Çünkü dalakta patlama gerçekleşmiş olabilir.

ÖNEMLİ İPUÇLARI

 • Uyurken başınızı yükseltin ve burnunuzun altında, göğüs üzerinde biraz Vapor bulundurun. Buhar, oksijen akışını arttırarak, daha kolay nefes alınmasını sağlar.
 • Boğaz ağrısı varken her 24 saatte bir vücut ısısını kontrol edin. Kritik eşiğin üzerine çıktığı zaman, Mono gibi muhtemel viral veya bakteriyel enfeksiyon belirtileri için bir doktora görünmeniz gerekecektir.
 • Suyun içinde biraz lavanta kaynatın. Sonra biraz bal ekleyin. Hem koksusu çok güzel hem de boğazı oldukça rahatlatır.
 • Sabahları içinde az miktarda tuz ve bal olan taze sıkılmış portakal suyu için.
 • İbuprofen veya geçici rahatlama sağlayan eşdeğer başka bir ilaç alın. Bir doktor veya tıp uzmanının onayı olmadan çocuklara bu ilaçları vermeyin.
 • Çok fazla konuşarak boğazınızı yormayın. Boğazınızın dinlenmesi gerekir. Konuşma aynı zamanda sesiniz üzerinde ekstra baskı oluşturacaktır.
 • Çorba için. Boğaz ağrısı da dahil olmak üzere birçok hastalıktan kurtulma sürecinde çorba içilmesi yararlı olmaktadır.
 • Çok sıcak bir duş alın. Suyun ısısı ile oluşan buhar, solunum yollarını açacak, boğaz ağrısında rahatlama sağlayacak ve iyileşmenizi hızlandıracaktır.
 • Bu süreçte sigara içmekten ya da alkol tüketmekten kaçının. Çünkü ikisi de durumu kötüleştirmektedir.
 • Eğer çay yoksa kahve içebilirsiniz. Kahve aynı zamanda boğazınızı daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Fazlasının ise diüretik (idrar söktürücü) yan etkisin olabileceğini unutmayınız.
 • Su kaynatın ve içine sarımsak ekleyin. Su kaynadıktan sonra bir fincanın içine bir miktar limon ve bal ekleyin. Daha sonra suyu dökün.
 • Bal ve limon suyunu bir fincanda karıştırıp için.
 • Ayrıca zencefil çayı içmeyi de deneyebilirsiniz.
 • Çok fazla konuşmanız gereken bir ortamda iseniz düşük sesle konuşmaya gayret ediniz.
 • Kahvaltı, öğle ve akşam yemeğinden önce çay içmeye çalışın. Boğazınızdaki tüm bakterilerin temizlenmesine yardımcı olur.
 • Boğaz ağrısı geçinceye kadar iyice dinlenmeye özen gösterin.
 • Portakal tüketmekten kaçının. Ağrıyı kötüleştirebilir.
 • Mümkün olduğunca su için ama çok soğuk ya da sıcak olmadığından emin olun.
 • Kendi limon ve bal çayınızı yapın. Bir fincana 1 yemek kaşığı bal koyun. Ardından üzerine sıcak su ve iki limonun suyunu ekleyin.
 • Boğaz ağrısı çeken insanların en çok dikkat etmesi gereken şeyler iyice dinlenmek, bol su ve diğer sıcak içeceklerden içmek ve bal tüketmektir. Su ve diğer içecekler vücuttaki sıvı dengesini koruyacak, bal ise boğazda rahatlatıcı etki sağlayacaktır.

Uyarılar

Soda ve diğer yüksek şekerli yiyecek ve içeceklerden kaçının. Sodalar içinde sadece zencefilli olanıdır. Yapılan çalışmalar zencefilli gazozun boğazda ağrı ve şişliğe iyi geldiğini ortaya çıkarmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  hayırlı gunlar benım dılımde 3 yıldır ağrı var , ilk gıttığımde doktor test yapmadan bana b12 vıtamın eksiklığı var dedi. sonra test yaptırdım. b12 eksikliği yokmuş, ihtısas hastanesınde ise doktor, bu ilaçla felan geçmez ağrıdığı zaman gargara kullan dedı, dilimin ortaya yarık şeklınde portakal mandalına vs. hiç bı meyve yıyemıyorum kızarıyo halka halka oluyo çok acıyo, ve kesık kesık oluyo, neden kaynaklanıyo bı turlü öğrenemedım yardımcı olursanız çok sevinirim

  Sağlık

  merhaba ben bogaz tümör belirtılerın nasıl başlar ve nasıl şişlik olurmu yoksa nasıl olur benım dayımda bogazda şişlik var da doktor tümörden şupelenıyor

  Sağlık

  merhaba..boğazımda bi şişlik var troid bölgesinde biyopsi yaptırdım sonuç temiz çıktı guatr da yok ama ara araşişiyor ve ağrı yapıyor ,, ayurıca ben hemşirelik okuyorum cevap gönderirseniz meyil adresime çok sevinirim saygılarımla

  Sağlık

  merhabalar benim son 6 aydır dilimin kenarlarında oluşan mor lekeler var tam 4 doktora gittim kimi antibiyotik alerjisi dedi kimi sakız çiğnemekten dedi kimide kılcal damar genişlemesi dediama tatmin edici bir cvp değildi birde son 5 gündür boğazımda şiddetli ağrı var ve kulaklarımada vuruyor bunların nedeni dilim mi yoksa üşütmek mi cvp yazarsanız sevinirim iyi çalışmalar…

  Sağlık

  slmm bende sürekli boğaz ağrısı meydana geliyooo doktora her gittiğimde de soğuk algınlığı dioalrrr bu hastalığın bi tedavisi yokmuu yhaa cvb yazarsanız sevınırımm

  Sağlık

  selda onları bilmiyormusun … herkeste oluyor o ……

  Sağlık

  boğazımda yaklasık bir aydr bir şişlik var ilk zamanlar iltihap denildi iki hafta içinde 20 iğne kullandım ama hala gecmedi boynumu fazla kıpırdatamıyrum ağrı oluyo kulakta ve alt kısmında ağrı oluyor ve sürekli kuruluk hissi var birde sesimde sürekli yarım saatlik bi deişme oluyor bunun nedeni ne olabilir?

  Sağlık

  ya benim boğazım çok kötü yutkunamıyorum öksürdüğümde acıyo

  Sağlık

  benim boğazımda sol taraffta ınanılmaz bır acı var yutkunurkenn hatta konusurken bıle . bu agrıı bazen gecıyor gunun bazı saatlerınde tekrar baslıyor. doktora gıttım fakat bogazımda herhangı bı enfeksıyon , rahatsızlık olmadıgını soyledı.anlayamadım ama acıdıgını soyledıgım halde bogazın gayet saglıklı dedı.bırde evde bır kedım var bununla alakalı bı durum olabılırmı

  Sağlık

  slm ya benım 2 seneden beri boğazşarım dolu bır türlu geçmıyor ne yapa bilırım yardım
  ilaçta kulanıyorum geçmıyor bırde halsızlık yapıyor yardın edın

  Sağlık

  Ben yıllardır her ay ilk olarak boğazım acımaya başlar sonraki günlerde ateşim çıkardı… Her seferinde gittiğimiz doktorlar soğuk algınlığı der dururdu… En sonunda özel bir hasteneye gittim ve sorunumu çözdüler. Burun kemiğimin eğri olduğu burnumdan sokulan bir kamerayla banada gösterildi. Bu kemiğim soluk alışverişini sağlayan yerleri büyük ölçüde kapatmış dendi, bende bundan sonra anladım neden burunlarımın yatarken hep tıkalı olduğunu. Daha sonra alerji testi yapıldı ve toza karşı alerjim olduğu tespit edildi. Kıssadan hisse, burun kemiğimin eğri olması burnumun devamlı tıkalı olmasını dağlıyordu, buda rahat soluk alıp vermemi engelliyor, bende uyurken soluk alıp verebilmek için ağzım açık uyuyordum. Tabi sabaha de odada ne kadar toz varsa boğazıma doluyor ve cildin toza karşı alerjisi olması dolayısıyla boğazımın arka tarafında devamlı bir tahriş oluşuyordu. Doktorum burun kemiğimi ameliyat etti, 1 yıldır şaka gibi ama hiç hasta olmadım. Onca sene hastenelerde oyalamışlar beni.

  Sağlık

  benim hiç geçmeyen boğaz ağrım var,15 gün içinde 2 kulak burun boğaz uzmanına gittim.bana ağır 1 antibiyotik verdi ve yinede geçmedi. öbür gittiğim doktoda biraz daha düşük antibiyotik verdi oda geçirmedi.ağzım ,dilim diş aralarım kompile yara oldu,yemek değil su bile içemiyorum. ne yapıcam ne yapmam gerktiğini bilmiyorum. lütfen rica ediyorum beni bilgilendirirseniz sevinirim. şimdiden teşekkür ederim

  Sağlık

  Merhabalar; ben konuşurken sürekli boğazıma akıntı geliyor ve sürekli boğazımı temizleyerek yutkunup öyle konuşa biliyorum. bu akıntıyı bazan tükürüyorum. Rengi bazan yeşilimsi oluyor bazan sarı bazan köpüklü gibi hatta bazanda kanlı oluyor. kanlı olduğu zaman çok korkuyorum. ciğerlerimden şüplenip doktora gittim. Kan geldi diye doktorlar çeşitli muayene ve sonrasında Burunoskopi yaptılar ve temiz her hangi birşey yok dediler. Acaba neden olabilir ve ne yapmalıyım. şimdiden Teşekkür ederim Allah Razı Olsun. Kolaylıklar diliyorum.

  Sağlık

  cansu sigara icmekten kaynaklaniyor cogu bogaz agrisi ve halsizlik bu sozum digerlerinede gecerlidir

  Sağlık

  benim bogaz agrıyor mesela 1 hafta geçiyor sonra yine başlıyor ne yapıcamı şaşırdım walla galiba bu hastslıktan hiç kurtulamıcam ne olur bana bir çare gösterin şimdiden teşekür ederim.

  Sağlık

  merhabalar. boğazımda şiddetli bir ağrı var, yutkunurken zorlanıorum durdugu yerde dahi çok şiddetli ağrıyor. daha önceleri sık sık sabahları özellikle boğazımda olurdu agrılar, şimdi uzun zamandır süreklilik kazandı ve agrısı gittikçce şiddetlendi.. bademciklerim değil bunu fark edıyorum, daha aşağıda gırtlagımdaki kemiklerin arasından geliyor ağrı ve yutkunmamıda zorlaşırıyor. bu konuda yardım edebilecek birileri varmı ?

  Sağlık

  aynen nur bendede var 3 gundur gecmeyen yanan bogaz agrisi insana cok sikinti verip gittikce siddeti artiyor ozellikle sabah oluyor nefes verirken sanki ates veriyorum yemek yedigin anda gecip 30 dakika ile 1 saat arasinda tekrar basliyor sizce neden olabilir ?

  Sağlık

  mrb.3senedir özellikle yazın halsizlik ve boğaz ağrısından hastanelik oluyorum.boğazda virüs var dediler.başka bir doktora gittim romatizma teşhisi koydu sizce nedir ne yapmalıyım

  Sağlık

  benımde bogazım agrıyo acaba bu agrıyı azaltmak ıcın bıtkısel ne gıbı cozumler var ne yesek ıcsek gecer bu agrı

  Sağlık

  Hocam sizlere sonsuz teşekkür ederim.Hastalığım olan boğaz ağrısı hakkında sayenizde yeterince bilgi sahibi olduğumu sanıyorum çok sağolun ALLAH razı olsun inşAllah!Açıklamakta bu kadar olur gerçekten sizler bizlere bukadar faydalı olmaya çalışanları RABBİM daim eylesin selamlar sevgiler saygılar efendim!(65 yaşındayım).

  Sağlık

  boğazım sürekli ağrıyor.Ağrımadığı zaman ise kıcıklık oluyor.Uykuda kuruyor neyapabilirim

  Sağlık

  merhaba ben yutkunma zorlugu çekıyorum bellı aralıklarla ben ayrıca yetışkın sytıl hastasıyım bundan kaynaklandıgını söyluyorlar ama bır çare bulunmuş degıl yardımcı olursanız sevınırım .

  Sağlık

  hepinize acil şifalar:DDD

  Sağlık

  tam 10 ay olmak üzeree geçmiyor boğazımın ağrısı artık dayanacak halim kalmadıı gerçekten boğazım acıyor yanıyor batıyorr gerçi sadece sağ taraf sol tarafta yok bu sağ taraftaki bademcik sola göre daha büyük ve delik delik bazen hafif sarı sıvıda geliyor deliklerden hatta geçen küçübük siyah sert taş gibi bişeyde döküldüü inanın hayattan soyutlandım artık normal günlük hayatımda 7 gün 24 saat acıyor ou düşünüp stres olmaktan hiç bi faaliyette aktif olamıyorum.gitmediğim doktorda kalmadı faranjittir işte iltihaplanmadır anlamadım gitti verdikleri hiç bişey geçirmiyorr lütfen bilgisi olan varsa lütfen bi yol gösterin banaa…

  Sağlık

  Mrhaba hocm ben yaklasik alti yedi aydir bogazimda takinti hissiyle yasiyrm súrekli bogazimi temizleme hissi duyuyorum bogazima birseyler takilmis gibi kbb uzmanina gittim aynayla bogazimi muayene etti temiz dedi ben kabus dolu gúnler yasiyorum girtlak kanserimi diye ama doktor temiz dedi fakat bademcik tasi var orayi kaplamis oyúzden takinti hissi oluyo bademciklerini alirsam geçer ilaç tedavisi yok dedi napmam gerek bilmiyorum bademciklerimi aldirmak istemiyorum aldirmasam ileride baska hastaliga yol açarmi ltf cvp hocam epostama yazarsaniz sevinirm saygilar

  Sağlık

  merhaba, 3 gün önce terleyip soğuğa çıktığım için üşüttüm, ilk önce boğızımda acayip bir yanma hissi vardı, sağlık ocağına aile hekimine gittim nurefon cold flu verdi,sonra boğazımdaki yanma hissi gitti ve çok öksürmeye başladım bu kuru bi öksürüktü ateşim çıktı ama ölçmedim ve sabaha kadar öksürükten ve öksürüğün boğazımda yarattı tahrişten uyuyamadım, boğazım çok tahriş oldu ve çok acıyor, tekrar aile hekimize gittim ağız spreyi ve şurup verdi nurofeni de kullannıyorum ,vikste sürdüm ballı sütte içtim ama hala boğazım çok acıyor, baş ağrım yok kas eklem ağrım yok, ciğerlerim temizmiş, ama şu boğazımdaki tahriş çok canımı yakıyor,yardımcı olucak bir şey önerirseniz çok minnettar olurum.

  Sağlık

  Meraba.Benim boğazım şişdi.Ben daha 11 yaşındayım.Ama hasta olup olmadığımı daha bilmiyorum.Dün akşam arkadaşım parfüm sıktı.Birden ağrıdı öksürdüm.Bugün boğazım çok kötü şişti.Ağrıyor.Birde portakal yemiştim.Portakalın ekşimsi karışımı yapmış olabilir mi?

  Sağlık

  öpücük hastalığıymış!!! 2 aydır çekiyorum bir ay önce 15 penisilin verildi tipik soğuk algınlığı annedilerek geçsede vurun hepsini birdaha uzun süre hasta olmazsın dendi.ama bir haftadır çekiyorum yoğun boğaz ağrısı terleme üşümeve ateş basmasıyla acillik oldum tekrar 10 tane penisilin iğne verdi evet vurunuyorum 4 gündür bitmek üzre kiii dün öpücük hastalığı olduğunu ve bu virüsü eşimden kaptığımı anladık doktorumla..ve müthiş bir gerçek daha bu hastalığın şuan kesin tedavisi yok ve her mevsimde şiddeti değişik olmak üzre yaşamak zorundayım yapabileceğim tek iyi şeyse bu atakların olduğu dönemlerde ağrı kesici ateş düşürücüler kullanmak ve booollll istirahat..

  Sağlık

  mbr ben yaklaşık bir ve aydır boğaz ağrısı çekiyorum aynı zamanda da ses kııklığım var ve bu 1 senedir ayda bi kere yada 2 ayda bi sürekli tekrarlıyrdu.Ama bu sefer ki yaklaşık 1 ay oldu önce aile hekimime gittik antibiyotik,soğuk algınlığı ve gargara verdi kullandım ama geçti.sonra şiddetli baş dönmesi baş ağrısı ve boğaz ağrısı oldu bu sefer acile gittim 10 tane penisilin iğne verdi artı soğuk algınlığı hapı ama gene geçmedi,sonra polikliniğe gittim ordada gene antibiyotikler verdi doktor onlarıda kullandım miğdeden kaynaklanabilir dendi onun içinde ilaçlar kullandım onlarında faydası olmadı.ve halen devam ediyo boğaz ağrım ses kısıklığım ve çok halsizliğim ne yapmam gerekiyo bilmiyorum artık çok doktora gittim ama hepsi ilaç verip
  gönderdi.ayrıca boğazımdaki lenf bezlerimde sürekli şiş ve elleyince çok acıyo ve ağryo boğazımın ağrısı yutkunurken kulaklarımada vuruyo. ne olur bana yardımcı olun ne yapmam gerekiyo?? şimdiden teşekkürler..

  Sağlık

  Ben bogazm agrimadan yagmurda kaldim en azndan bir saat bekledm.sonra ertesi gun bogazim yutkunurken bogazim sag tarafi felaket agridi.dort gundr cok kotu agriyor elimle parmagimi bogazima soktm bademcigmn hemn arkasi pitircik pitircik olmus bu arada yutkunurkn kulagimida agritiyor bu hastalik nedir ALLAH askina soyleyin

  Sağlık

  mrb ben 4 gündür boğaz ağrısı çekiyorum ve çok acıyor bademciklerim iltihaplanmış doktora gittim ilaç ve iğne verdi işe yaramadı ve ben bu durumda ne yapcam . geceleri ağrıdan uyuyamıyorum . uyuyup uyandığım zaman ise daha çok ağrı oluyor . ne yapmalıyım ben ?

  Sağlık

  benim yaklaşık 3 aydır boğazlarım hem ağrıyo hem acıyo. kaç kere kbb doktoruna gittim geçmedi.bir hafta geçer gibi oluyo yine devam ediyor.geceleri çok terleme ve kulağima yansıyan ağrılar da olabiliyor. hatta bu nedenle başlanan tedavi sonrası da kulağım delindi.sanki boğazlarım boyunum şiş gibi geliyor. yemek yerken, konuşurken çok zorlanıyorum.bu acıya dayanamıyorum . hangi doktara gideceğime de şaşırdım artık.lütfen bana bir akıl verin yol gösterin

  Sağlık

  sıcak su bile içmiyom tam bogazımdan geçerken çok acıyo napmam gerek tükürümü bile yutamıyom allah rızası için yardım edin

  onur

  mehabalar.boğazım her ay mutlaka şişiyor yada yanma acıma batma gıcıklanma oluyor.artık öyle bi hal aldı ki en ufak bi soğuk almam da hemen boğazım acımaya başlıyor.doktora gittim faranjit başlangıcı var dedi.ilaç verdi kullandım o zaman için geçti ancak her ay bu tekrarlıyor.oda sıcaklığındaki bi sodayı bile içemez oldum.antibiyotik kullanmaktan bi hal oldum.lütfen yardım edin.

  dursunali

  merhaba benim şikayetim sol kaburga altı ve sol boğaza kadar bi yanık şekli ağrı ve 3 yıldır doktora gidiyorm doğru dürüst bi tedavi olumlu sonuç olamadı lütfen bi yardmcı olun şimdiden çok saolun…

  barış

  merhaba benim şikayetim 3 haftadır boğazım ağrıyor doktor antibiyotik verdi içtim ama hala ağrıyor ne yapmalıyım

  inci tanem

  Merhaba ben kusarak zayıflıyorum kustuktan sonra tükürdüğümdee kan oluşuyor kan çok değil ama tükürüğün içinde az bişey yani ama boğazım ağrıyor kustuğum zaman ne yapmam lazımm.

  Bu yöntem çok tehlikeli bir yöntemdir. Anoreksiya denilen bir hastalığın ilk etapları bu şekilde geçilir. Sizlere tavsiyemiz normal yollarla zayıflamaya çalışmanızdır. Kusarken boğaz ve yutak kaslarında zorlamalar meydana gelir. Bademcik gibi organlar bu zorlamalardan etkilendiğinden kanamalar oluşması olasıdır.

  Yasin Özkan

  iyi Günler yaşım 20 ve 2 senedir boğazlarımda bir ağrı ve beraberinde bir kasılma söz konusu yaklaşık 10 farklı Doktora Göründüm Kamera İle baktılar gayet temiz Dediler Antibiyotik Ve Gargara Veriyolar Ama hiç Geçmiyor Hastalıgım (MR) Çekindim Doktor Boyun Düzlüğün Var Dedi Yani geçmek Bilmiyor Boğazımda Ağrılar ve Beraberinde Kasılmalar Çok Oluyor Ne Yapmam Lazım…

  birgül

  merhabalar; nışanlım boğaz ağrısından şikayetçi fakat doktora gitmiyor endişelenyrm. sürekli boğaz ağrıları oluyorkorkmaya başladım boğazda yara oluşup gırtlak kanserne yol açar diye. neler yapmam gerekyor bitkisel yönlü tedavi uygulanabilir mi.şimdiden çook sagln

  akın

  merhaba benim boğazımın sağ tarafı dil temizliği yapamıyor ve dilimin sağ tarafı yeemiş oladuğum yiyecekler ve içeceklerden dolayı bir tabaka oluşuyor fırça ile temizlik yapıyorum ama yine geçmiyor yutkunma sorunları yaşıyorum

  yasemin arslaoğlu

  BENİM BOĞAZIM SÜREKLİ AĞRIYOR DAHA ÖNCE ANTİBİYOTİK İÇTİĞİMDE GEÇERDİ BOKTOR SİNİR BOĞAZLARDA ENFEKSİYON YAPIYOR DEMİŞTİ ÇOOK HALSİZLİK YPIYOR BENDE NE YAPMAM LAZIM

  esra korkmaz

  hayırlı günler bir aydır geçmek bilmeyen boğaz ağrılarım mevcut buna halsizlik de eklendi dra göründüm antibiyotik ve boğaz spreyleri kullandım ama geçmedi iki defa da serumun içine antibiyyotikli ilaç takındım ama geçmedi dr boğazımda sarı lekeler olduğunu ve akıntı olduğunu belirtti şimdi ise öksürük hapşurma ve burun akıntısı eşlik etmekte ve yüzümün sol tarafı ağrımakta sürekli terlenekteyim uyuma isteğim var ne yapmam gerekiyor?

  Ülkemizde bir tür virüsün yaptığı ciddi bir hastalık salgını var söylediğiniz belirtiler bu salgın hastalığın belirtilerine uyuyor. Yapabileceğiniz hiç bir şey yok salgın virütik bir salgın. ancak vücut ısınızı yüksek tutmak adına sıcak şeyler içebilir yatarken sıcak su torbasıyla yatağa girebilirsiniz. geçmiş olsun

  metin demir

  Öncelikle benim boğazımin sol tarafi kulak altı cok agri var ne tapmam lazim?

  bu zamanlar h2n3 türevi virüslerin neden olduğu bu tür hastalıklar atmış bulunuyor vücudumuzu sıcak tutmanızı ve vitamin açısından bol sebze Meyve almanızı tavsiye ediyoruz. Gecmis olsun.

  Ayşe

  Dilde Boğaz’da hpv olur mu öpmekten çocuğa bulaştırır miyim ikimizin dilinde de karnabahar kabarcıkları var o 8 yaşında halsizlik çabuk yorulma da söz konusu. 2 sene önce bende genitalde tip 16 18 ve 6 donduruldu ama 2 senedir kontrole gitmiyorum. Doktor çocuğa bulaşmaz demişti, çok tedirginim, bulaşmışsa oğluma olabilecek en kötü sonuç nedir? Birçok doktor bunu bilemiyor bu konuyla ilgili deneme tahtası yapmadan çözüm sunabilecek oğlum ve benim için doktor önerebilir misiniz?

  cengiz

  Boğazım şiş değil ancak yutkunduğumda gırtlağım yanıyor. Bir de aşırı derecede balgam çıkartıyorum. Buna ne sebep oluyor? Bilgilendirirseniz sevinirim.

  Bu son zamanlarda sık karşılaştığımız bir boğaz enfeksiyonuna benziyor. Değerli ziyaretçimiz, bu enfeksiyonu bir tür bakterinin yaptığı ve bu bakteriyal hastalığın uygun antibiyotiklerle rahatlıkla tedavi edilebileceğini bilmenizi isterim. Dikkat edeceğiniz husus verilen ilaçları zamanında ve tam dozunda kullanınız, hastalık iyileşti zannıyla antibiyotikleri almayı yarıda kesmeyiniz. Tedavinizin 10. gününde mutlaka doktorunuza görünerek boğazınızı kontrol ettiriniz.
  Hastahanelerin KBB(kulak-burun-boğaz) poliklinikleri sizi muayene edecek ve tedavinizi uygulayabileceklerdir. Aile hekiminize de başvurabilirsiniz. Geçmiş olsun

  lala

  merhaba, benimde bogazimda ozellikle sol tarafta agri var,iki yildir agridan muztaribim,hic bi sey cikmadi ama agri hala var ceneme dogru yayiliyor omuzumu da etkiledi baya.

  Cem

  Boğazımın sağ kısmı yutkunurken acıyor ve halsizliğim var Neden olur ve çözümü nelerdir

  fatma

  Benim adim fatma unal benim yasin 24
  Merhaba hocam benim bogazam çok kötü ağriyor bem ne yapacam billmiyorum

  Pinar

  Merhaba ben viyanadan yaziyorum benim sikayetim bogazimin sag tarafi bogademcik tarafinda cok degisik bir agri var sizliyor batiyor birde bununla birlikte bas dönmesi var sanki boagzimin sag tarafinda bi sisme varmis gibi ben 11 sene evel bogademcik amalyati oldum bunun sebebi nedir acaba.Tesekkürler

  Sinan poyraz

  Bundan uc hafta once birisiyle kavga ettik. Kavga sirasinda sahis benim bogazimi her iki eliyle sarildi ve girtlagimi sikti. O olaydan sonra girtlagimin sag cene kemigine yakın yeri agiriyor ayni zamanda her yutkundugumda bir aci hissediyorum. Bigazima olusan bu agridan dolayı dahiliyeye gittim bana lenf belerinin zarar gormus olabilecegini soyledi. Detayli arastirma icin emar vs. Cektirmem gerektigini soyledi. Ancak ben henuz kbb uzmanina gorynmedim. Acaba korkulacak bir durum var midir. Tesekkurler.

  Bunu biz nasıl bilelim? Ancak detaylı araştırmalar sonucunda durumunuz belli olur. Bir an önce bir KBB uzmanına danışınız.

  Rabia

  Yaklaşık 1 bck aydır gecmeyen bir boğaz ağrım var . 2 farklı kbb uzmanına gittim görüntüde kizariklik disinda bir şey olmadığını söylediler. Kan testi yapıldı, dikkat ediyorum özellikle soğuk tüketmemeye. geniz akıntısı yok. Ara ara ateşim oluyor çok yüksek olmamakla birlikte ama ne deneniyorsam geçmedi. Neden kaynaklanabilir ne onerirsiniz

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Lenf Bezleri Nerede Bulunur
KULAK AĞRISI
Helicobacter pylori Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?
Şeker Hastalığı
ÜST SIRT AĞRISI NEDENLERİ NELERDİR?
Dalak Büyümesi (splenomegali) Tedavisi Nasıl Yapılır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.