Boğmaca
Çocuklarda görülen ve nöbet nöbet gelen öksürüğü horoz ötüşü andıran bulaşıcı salgın bir bronşittir. Başlangıçta nezleli bir devre gösterir. Birden bire başlar. Şiddetli irriten öksürük görülür. Giderek nöbetler haline dönüşür. 1-2 hafta içerisinde bitebildiği gibi 1-2 ay kadar da sürdüğü olur. 1 yaşın altında ve çoğunlukla 6 aylıktan küçük çocuklarda tehlikeli olabilir.
Hava yolu ile yayılır. Yakın temas ile bulaşır. Kuluçka devresi 7 gündür. 10 günü aşan hafta 21 güne kadar varabilen tipleri vardır.
Nezle devrinde ve nöbet şeklindeki öksürüklerden önce ileri derecede bulaşıcıdır. Giderek bulaşması azalır. Aşı yapılarak hastalıktan mutlaka korunmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İshalin Hayatı Tehdit Eden Belirtilerine Dikkat
Orta Kulak Enfeksiyonu (iltihabı) ve Belirtileri
Çocuklarda Kabızlık
Taksoplazmozis
Çocuklarda Konjenital Kalp Defektleri
Çocuk ve Bebeklerin Demir İhtiyacı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.