BOĞMACAboğmaca

Boğmaca hastalığı, kuru öksürük ile birlikte ortaya çıkan, mikropların sebep verdiği, kişiden kişiye bulaşma riski bulunan bir solunum yolu enfeksiyonudur. İnsan yaşamı boyuncu herhangi bir dönemde meydana gelebileceği gibi çocukluk zamanlarında geçirilen boğmaca daha çok ciddiye alınmalıdır. Yapılan araştırmalara göre her mevsimde kendisini gösterebilen bu hastalığın özellikle sonbahar mevsiminde görüldüğü ortaya çıkmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Boğmaca hastalığının temelinde vücuda giren Bordetela isimli mikrop yatmaktadır. Hastalık tamamen başka bir kişiden bu virüsün alınmasıyla birlikte gelişir ve herhangi bir hayvandan boğmaca virüsü geçmez. Kişinin nefes alışverişi sırasında bulaşabileceği için damlacık enfeksiyonu grubunda olan hastalıklara girmektedir. Hastalık vücuda girdikten sonra başka kişiye bulaşabilme süreci yaklaşık bir ay kadar sürmektedir. Boğmaca bir kere geçirildiği zaman vücudun hastalığa karşı bağışıklık geliştirmesinden dolayı bir daha görülmemektedir. Günümüzde boğmaca hastalığı için aşı geliştirilmiştir. Bu aşının kişiye sağladığı bağışıklık süresi ise beş seneden yedi seneye kadar değişmektedir. Bu süre zarfından sonra boğmaca hastalığına yakalanmamak için tekrardan aşı olmak önemlidir. Boğmaca hastalığı daha çok bebeklik ve çocukluk döneminde ortaya çıksada günümüzde yetişkinlik döneminde görülme olasılığı gittikçe artmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Boğmaca Hastalığı’nın Belirtileri Nelerdir?

Bulaşabilme özelliği bulunan boğmaca hastalığının tamamen geçirilme süresi ortalama iki ile üç ay arasında değişmektedir. Hastalığa sebep olan mikroplar kişinin vücuduna girdiği ilk ay süresince başka kişilerede bulaşabilme eğilimi göstermektedir. En temel belirtisi kuru öksürük olan boğmacanın dönemlerine göre farklı belirtiler gösterdiği bilinmektedir.

boğmaca belirtileriBoğmaca hastalığının ilk on beş günlük sürecine kataral dönem ismi verilmektedir ve görülen belirtiler çoğunlukla klasik bir soğuk algınlığıyla aynı özelliklere sahiptir. Sürekli öksürük, seste kısılma, hapşırma, burun akıntısı ve vücut ısısının yükselmesi en temel belirtilerdir. İlk on beş günlük dönemin ardından gelen paroksismal adı verilen dönem ise bir ile iki ay boyunca süren hastalığın en ağır geçildiği süreçtir. Bu dönemde kuru öksürük şikayeti iyice belirginleşmiş ve kişinin günlük yaşantısını etkileyecek kadar şiddetli bir duruma gelmiştir. Gün içerisinde 15-20 kere öksürük krizlerinin geçirilmesi normaldir. Hasta genellikle bu öksürük krizlerinin ardından derin derin ve hızlı bir şekilde nefes alışverişi sağladığı için endişe duysada aslında son derece normal bir durumdur ve panik yapılmaması gerekir.

Çocukluk döneminde ortaya çıkan boğmaca hastalığında bu krizlerden sonra akciğerlere yeteri kadar oksijen gidemediği için morarma veya kusma gibi belirtiler görülebilir. Hastalığın en son dönemi konvalesan ismi verilen iyileşme sürecidir. Bu dönemin süresi kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. Genellikle öksürük bir ay içerisinde tamamen kesilir. Uygulanan tedavi yöntemi bu dönemin süresini kısaltmak için önemlidir. Bu dönemde herhangi bir başka solunum yolu enfeksiyonuna yakalanması öksürük krizlerinin bir müddet daha sürmesine neden olacağı için çok dikkatli olunmalıdır. Yetişkinlerde boğmaca hastalığının şiddeti daha hafif olduğu için uygun tedavi yöntemiyle birlikte kolaylıkla geçirilebilen bir hastalıktır.

Boğmaca Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Eritromisin isimli tedavi yöntemi boğmaca hastalığında faydalanılan ilk yöntemdir. Sağlıklı bir yanıt alabilmek için minumum on beş gün süresince uygulanması gerekir. Yetişkin bireylerde florikolon maddeler kullanılabilmektedir. Bebeklerde ve çocuklarda görülen boğmaca hastalığında ise hastanın tedavisinin hastanede doktor kontrolünde ve gerekirse belirli bir süre gözetim altında gerçekleştirilmesi gerekebilir. Tüm bu yöntemlerin dışında destek tedaviside uygulanabilir. Destek tedavilerinde kullanılan maddeler ise çoğunlukla beta 2 agonistleri ve steroidlerdir. Tüm bu tedavi yöntemleri sayesinde hastalığın kataral döneminde ortaya çıkabilecek belirtilerin önüne geçilebilir. 

Boğmaca Aşısı Nedir? Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?boğmaca aşısı

Boğmaca hastalığına neden olan mikropları bir kere vücuduna almış olan kişide bu mikroplara karşı doğal bir bağışıklık meydana gelir. Hastalığa yakalanmadan önce ise korunmak için aşılanma yöntemi tavsiye edilmektedir. Boğmaca aşısı diğer tüm aşılarda olduğu gibi kişi sağlıklı iken kas dokusu içerisine enjekte edilen ve içerisinde ölü boğmacaya neden olan mikropların yer aldığı bir aşıdır. Bu mikroplara karşı vücut bağışıklık sistemini devreye sokarak antikor üretmeye başlar. Yaklaşık beş ile yedi sene süresince etkisini koruyan aşı sayesinde dışarıdan boğmaca mikrobu alındığı taktirde vücut bu mikrobu tanıyarak gerekli antikorları üretir ve hasta olmamızı engeller. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise aşının etkisinin dönemlik olduğudur, beş senede bir tekrarlanan boğmaca aşısı sayesinde hastalıktan tam anlamıyla korunabilmektedir.

Bebeklik döneminde uygulanan boğmaca aşısı dört doz şekilde gerçekleştilir. Aşının ilk dozu ikinci ayda, ikinci ve üçüncü dozu ise birbirini takip eden ikişer ay içerisinde yapılır. Dördüncü olan son doz ise bebek 1.5 yaşına bastığında yapılmaktadır. Doktor kontrollerinin ardından eğer gerek varsa bebek 5-6 yaşına geldiğinde bir doz daha aşı yapılabilir. 7 Yaşını geçmiş olan çocuklara aşı yapılmaz çünkü aşının çeşitli yan etkileri bulunmaktadır. Gün içerisinde kişinin enerjisini düşürülebildiği gibi ateşinin yükselmesine ve zaman zaman mide bulantılarına neden olabilmektedir. Fakat aşı yapıldıktan sonra maksimum 62 saat içerisinde tüm bu yan etkiler kendiliğinden geçecektir. Aksi bir durumda en yakın sağlık kuruluşuna gitmek oldukça önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  benim bebeğim 3 aylık 15 günlükken boğmaca oldu 1 ay hastanede yattı şu an ilaç tedavisi görmüyor ama hala tıkanarak öksürükleri devam ediyor bu daha ne kadar devam eder

  G. Kandemir

  Kasım-Aralık 2012 dünyada boğmaca salgınları görülüyor. ABDde birçok eyalette salgın ilan edildi. Ülkemizde de başladığından eminim. Gittiğim hastanenin enfeksiyon hastalıkları bölümünde bekleyen hastaların çoğu benim gibi öksürüyordu. Doktorlarımız henüz farkında değil. Kan tahlili sonucu bakteri aldığım anlaşılınca antibiyotik verildi ve tesadüfen doğru tedavi başladı. (Teşhis konulamadan).

  Çocuklar aşılandığı için onlarda sorun yok fakat boğmaca geçirmiş olsalar bile yaşı büyük olanlar tekrar yakalanabilir. Hekimlerimizi boğmaca salgınına karşı uyarmanızı rica ediyorum.

  İsteğinizi http://www.saglikvakti.com/dunyada-bogmaca-salgini-artti/ makalesinde yerine getirmeye çalıştık. Sevgilerle.

  Ayşem Ayşem

  Benim bebegimde 5 aylık suanda bu hastalıkla mucadele ediyoruz ve cok zor bi süreç 5 tane dr.gittik hic biri bogmaca teşhisi koyamadi ya hayret bisey annem anladida onun uzerine dr.a bogmaca hastaligi nasil oluyor boylemi oksururler demem uzerine aşısı yokmi dedi yok dedigimde kan tahliline bakarak bogmaca bu cocuk dedi..
  2.gittigimiz dr.un verdigi antibiyotik ler sayesinde dogru tedaviyi uygulamis olduk ama hala oksuruk ataklari ve pesimdem kusmalari devam ediyor.. :(

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bebeklerde Kafa Terlemesi
En Uygun Yumurtalama Günü
Bebeklerde Burun Tıkanıklığı
Mamilan Göğüs Kremi 30 gr
Doğum Sonrası Vücut Şekillendirme
Gebeliğin 16. Haftası
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.