Boşaltım sistemi organları:

Boşaltım işini yapmak içim bir düzen oluşturmuş organ ve dokulardan oluşmuştur. Boşaltım vücuttaki sıvı yada gazların vücut dışına atılmasıyla gerçekleşen bir metabolik olaydır. Boşaltım işini gerçekleştiren yapılara boşaltım sistemi organları denir. Bu yapılar; Boşaltım sistemi ana organlar ve bunlara yardımcı organlar olmak üzere iki grupta incelenebilirler.

Yazının altında bu organları gösteren resimler bulunmaktadır. Bu resimlerden konuyu daha iyi kavrayabilirsiniz.

Boşaltım sistemi Organları ve görevleri:

Sponsorlu Bağlantılar

Böbrekler: Kandaki atık maddelerin süzülmesi işlevini yerine getiren organdır. Vücudun karın bölgesinde sağlı sollu bele yakın yerde iki adet bulunur. Böbrekler ayrıca kandaki eksik suyun idrardan geri süzülmesi işini de üstlenmiştir. İdrarın asıl üretildiği yer böbreklerdir.

Üreterler: Böbreklerde üretilmiş olan idrar ve atıkların idrar kesesine aktarılmasını sağlayan kanaldır. Üreter böbrek ve idrar kesesi arasında bulunur.

İdrar Kesesi: Böbrekte üretilmiş ve üreter tarafından taşınmış olan idrar ve atık maddelerin toplandığı yerdir. Yapısı oldukça esnek olduğundan idrarı zamanla depolayarak şişer. Bu şişkinlik belli bir seviyeye ulaştığında insanda idrar yapma isteği oluşur.

Üretra: İdrar kesesinde birikmiş olan idrarın dışarıya atılması için oluşmuş bir kanaldır. Üretra devamında cinsel organın açıklığına bağlanır. Böylece boşaltımın idrar şeklinde yapılmasına olanak verir.

Boşaltıma yardımcı organlar ve görevleri:

Sponsorlu Bağlantılar

Akciğerler: Vücudun üst bölümünde kaburgaların içerisinde yer alır. Sağlı sollu iki parça halindedir. Yapısında bulunan kanallar sayesinde nefes alıp vermeyi sağlar. Boşaltımdaki görevi iki türlüdür. Birinci görevi kandaki zararlı gazların(karbondioksit) nefes verme sırasında dışarıya atılmasıdır. İkinci görevi ise kandaki su buharının nefes yoluyla dışarıya atılmasıdır.

Kalın Bağırsak: Bu organımız karın bölgemizin hemen altında yer alır. Dışkının içerisindeki fazla suyun geri emildiği ve hazırlandığı en nihayetinde de dışarıya atıldığı bağırsak bölümüdür.

Deri: Bütün vücudumuzu sarıp sarmalayan hemen hemen her yeri ter bezleri ve kıl kökleriyle bezenmiş organımızdır. Kandaki fazla su terleme yoluyla dışarıya atılır. Ter yoluyla aynı zamanda kandaki zararlı tuzlar da dışarıya atılır. Dışarıya atılan bu tuzların bazıları faydalı olabilir.

Karaciğer: Vücudumuzun orta kısmında yer alır. Kaburgaların bittiği karnın başladığı yerde karaciğer bulunur. Kara ciğer kandaki zararlı maddelerin parçalanarak etkisiz hale getirildiği organımızdır. Bu yüzden zararlı alışkanlıklarda uyuşturucu, akol vb ilk zarar gören organ kara ciğerdir.

Boşaltım sistemi hakkında diğer Yazılar

Boşaltım sistemi özet

Boşaltım sistemi hastalıkları kısaca

 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kan Gurupları
pankreas kistleri
Bonzai Sentetik Uyuşturucu Tehlikesine Dikkat
Kalp Krizi
Yaşlanmayı Hızlandıran Nedenler
Ayak Bileği Şişmesi ve Diğer Belirtileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.