BOŞALTIM SİSTEMİBoşaltım Sistemi

Üriner sistem yada boşaltım sistemi insan vücudunda oluşan idrarı oluşturma ve uzaklaştırma amacıyla çalışan birbiri ile bağlantılı yapılar sistemidir. Bu sistemin bir parçası olarak kabul edilen organlar böbrekler, mesane, üreterler ve idrar yoludur. Mesane ve üretra karında bulunmakta ve bunlar üreter denilen iki boru tarafından böbrekler bağlanmaktadır. Böbrekler omurganın her iki tarafında yaklaşık olarak bel bölgesinde ve arka alanda yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

İnsanlar sıvıları içtikçe vücut, kendisinin çalışması için gerekli kadarını alır ve daha sonra ise geri kalanını atık olarak kan dolaşımına gönderir. Bu atık maddelerin boşaltılması ise böbrekler ile başlar.  Böbrekler sürekli olarak vücuttan atık maddeleri uzaklaştırmak yada filtrelemek kanı süzer. Böbreklerde toplanan atıklar idrara dönüşür. Böbreğin filtrelediğin atıkların bazıları vücuda alınan sıvılardan değil, vücut dokularındaki hücrelerin normal süreçteki yıkımından meydana gelir.

Böbreklerin vücuttan kanı süzerek atık maddeleri atma süreci son derece karmaşık ve gelişmiştir. Böbrekler sadece atık maddelerin vücuttan uzaklaştırma değil yanı sıra kanın kimyasal içeriğinin de dengelenmesi açısından önemlidir. Böbrekler vücut için gerekli olan kimyasalları süzer ve kan dolaşımına geri katarak vücudun kullanımına sunar. İlaveten böbrekler insan hayatı açısından çok önemli hormonların üretiminden de sorumludur.

Üreterler, böbrekleri mesaneye bağlayan ve iki kanaldan oluşan tüplerdir. Mesane ise bir balona çok benzer ve idrarla doldukça kasılıp gevşeyerek idrarın boşalmasını sağlar. Mesane tamamen dolduğunda, bu idrar ihtiyacının giderilmesine işaret eder. Mesane boşalırken idrar üretra içine geçer, oradan da penis yada vajina yolu ile vücuttan dışarı atılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Boşaltım Sistemi- üreter

İnsan vücudunun sağlığı büyük ölçüde üriner sisteme bağlıdır. Bazen problemleri böbrek ve mesane enfeksiyonları, böbrek hastalığı ve diyabet üriner sistemi etkileyen ortak hastalıkları olarak sıralanabilir. Böbrek ve mesane enfeksiyonları genellikle ciddi olarak kabul edilmez ve genellikle antibiyotik ve kükürt bazlı ilaçlar ile tedavi edilebilir. Böbrek hastalığı oldukça ciddi kabul edilir ve genellikle hayatı tehdit eder.

Diyabet bazen üriner sistem üzerinde büyük bir gerginliğe neden olabilir. Kan dolaşımındaki yüksek şeker seviyesi kanı ve suyu filtrelemek için böbreklerin çalışmasını çok zorlaştırır. Bu şekilde aşırı şekilde çalışan böbrekler bazen böbrek yetmezliği gibi bir sorun ve diyalize girme gibi bir ihtiyaca neden olabilir.   

Sponsorlu Bağlantılar


KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  Slm arkadaşlar benim aradıgım malesef burda yok boşaltım sistemi hastalıgı nedenleri,nasıl tedavisi olur bunları nerden bulucam ben ya.Artık int. dolaşır dururum…

  Sağlık

  çok güsel olmuş sağolun tamda ödewim çok tşk:d

  Sağlık

  çok güzelllllll olmuş ya elinize saglık valla:::::)))))

  Sağlık

  cok güzel olmamış

  Sağlık

  slm arkadaşlar benim adım ceren bende 7. sınıf ögrencisiyim banada boşaltım sistemi ni verdi nejva hocamız ne yazıkki konumla ilgili bir şey bulamadım KOLAYGELSİN

  Sağlık

  ellerınıze saglık
  cok guzel

  Sağlık

  İdare eder ben genel derslik hocasıyım …

  Sağlık

  arkadaşlar boşaltım sistemi hastalıkları burda BOŞALTIM SİSTEMİ HASTALIKLARI ‘nı yazdım. burdan gerekli ödevi tamamlayabilirsiniz.

  Sağlık

  ben zekai dede i.ö.okulunda okuyorum site çok güsel tavsiye ederim

  Sağlık

  daha çok bilgiye ihtiyacımız var arklar yha

  Sağlık

  boşaltım sisteminin rahatsızlıklarının belirtileri nelerdir? acil lazıam lütfen

  Sağlık

  ayrıca cok güzel olmus ama benim ödevimle ilgili yok lütfen kardesler yardım edin bana yarın a

  Sağlık

  Boşaltım Sisteminde (Böbreklerde) Görülen Hastalıklar :
  ***Boşaltım sisteminde; böbrek iltihabı, böbrek taşı, böbrek yetmezliği, idrar torbası ve idrar yolu iltihabı, nefrit, üremi, albümin, sistit, şeker hastalığı ve yüksek tansiyona bağlı olan böbrek rahatsızlıkları görülür.

  a) Böbrek İltihapları :
  Böbreğin öz bölgesinde veya havuzcuğunda görülür. İdrar tutamama, bel ağrısı, halsizlik, üşüme, ateşlenme gibi belirtileri vardır.

  b) Böbrek Taşları :
  İdrardaki madensel tuzların (kalsiyum tuzları, D vitamini ve azotlu bileşiklerin), idrar kanalcıklarında veya havuzcukta veya idrar borusunda birikmesi ile oluşur. Erkeklerde daha fazla ortaya çıkar. Sancı ve idrarda kan görülmesi gibi belirtileri vardır. (Taş oluşumunun önlenmesi için günde yeterince su içilmeli, süt ve süt ürünlerinin aşırı tüketiminden uzak durulmalıdır.)
  Böbrek taşlarının tedavi yöntemlerinden biri taş kırmadır. Bunun için yüksek enerjili (ultrasonik) ses dalgaları kullanılır ve ses dalgaları cilde ve böbreklere zarar vermeden taşları kırabilir. Kırılan taşlar idrarla dışarı atılır. Büyük ve kırılamayan taşlar ise ameliyatla alınabilir.

  c) Böbrek Yetmezliği :
  Böbreklerin tamamen veya kısmen (%80) görevini yerine getirememesi hastalığıdır. Bu hastalığı taşıyan insanların kanındaki su, üre, ürik asit ve madensel tuzları temizlenmesi için DİYALİZ makinesine bağlanması veya böbrek naklini yapılması gerekir.
  Diyaliz makinesi, idrarla atılamayan su, üre, ürik asit ve madensel tuzların kandan süzülerek kanın temizlenmesini sağlar. Bu yöntem, kalıcı tedavi sağlamaz. Kalıcı tedavi için böbrek naklinin yapılması gerekir.
  Organ nakli, canlı bir kişinin bir böbreğini (sağlıklı bir kişi tek böbrekle de yaşayabilir ) ya da yeni ölmüş ama organları hala canlı birinin böbreğini alarak yapılabilir.

  6- Boşaltım Sisteminin Sağlığı ve Korunması :

  1- Yeterli miktarda sıvı alınmalıdır. (Böbreklerin rahat çalışması için bol sıvıya ihtiyacı vardır. Alınan sıvı miktarı sıcak ve kuru havalarda arttırılmalıdır. Günlük en az 2 litre su alınmalıdır.)
  2- İdrar uzun süre tutulmamalıdır. (Böbrek taşları oluşabilir).
  3- Böbrekler ve idrar yolları soğuktan korunmalıdır. (Böbrek sağlığı için).
  4- Aşırı acı ve baharatlı yiyecekler yenilmemelidir.
  5- Düzenli banyo yapılmalıdır. (Derideki gözeneklerin açılması için).
  6- İçilen su ve yenilen besinler temiz olmalıdır.
  7- Böbrek iltihabı rahatsızlıklarında tedavi yarıda kesilmemeli ve ilaçlar zamanında alınmalıdır.
  8- Diş çürükleri ve boğaz iltihabı hemen tedavi ettirilmelidir. (Çürük veya iltihaba yol açan mikroorganizmalar, kalıcı böbrek rahatsızlıklarına yol açabilir.)
  9- Kişisel temizliğe dikkat edilmelidir.

  Sağlık

  RİCA EDERİM!!! :):)

  Sağlık

  arkadaslar bosaltım ve sindirim sistemi hastalıklarının tedavisinde neler kullanıyo acaba???

  Sağlık

  güzel disiplinli bir davranış sergileyen bu arkadaşımıza teşekkür ederim.bu arada asıl öğretmen benim ona göre

  Sağlık

  bende 7.sınıf öğrencisiyim.güzelde.benim aradığım bu değil.yinede saolun.

  Sağlık

  aaa.tuğçe arkadaş çok saol bu tam da benim aradığım bir konu çokkk saol.

  Sağlık

  benim fen ödevim çiin gerekli ama pek fazla bilgi alamadım:)

  Sağlık

  arkadaslar benim ödev boşaltım sistemi hastalıkları ve tedavisi lütfen bana yardımcı olun email gönderin

  Sağlık

  ben 7. sınıfa gidiyorum ama sizinle tanıştıgıma memnun oldum

  Sağlık

  böbrekler çok önemli

  Sağlık

  işime yaradı kim yazmışsa ellerine sağlık bende 7. sınıf öğrencisiyim

  Sağlık

  arkadaşlar boşaltım sistemindeki hastalıklarım tedavi yönleri bilen hmn sölesin:D

  Sağlık

  güzel

  Sağlık

  bencede çok güzel ödevimdede yararlı oldu ve arkadaşlarımı çok seviyorum

  Sağlık

  BEN 7.SINIFA GİDİYORUM.
  ARADIĞIM BURDA DEĞİL
  AMA GÜZEL OLMUŞ.
  TEŞEKKÜR EDERİM…

  Sağlık

  ya gzel olmuta burada tedavi ile ilgili hiç bişi yok lütfen daha detaylı bir sayfa yağın aradığım şeyi bulamıorum:'(

  Sağlık

  olmuşta yapın

  Sağlık

  boşaltım sistemi rahatsızlıklarının belirtilerinide yazarsanız sevinirim

  Sağlık

  boşaltım sistemi rahatsızlıklarından nasıl önlem alınır
  onuda yazarsanız çok çok sevinirim

  Sağlık

  çok güzel bi site hazırlayana tşkkkkk…

  Sağlık

  1- Yeterli miktarda sıvı alınmalıdır. (Böbreklerin rahat çalışması için bol sıvıya ihtiyacı vardır. Alınan sıvı miktarı sıcak ve kuru havalarda arttırılmalıdır. Günlük en az 2 litre su alınmalıdır.)
  2- İdrar uzun süre tutulmamalıdır. (Böbrek taşları oluşabilir).
  3- Böbrekler ve idrar yolları soğuktan korunmalıdır. (Böbrek sağlığı için).
  4- Aşırı acı ve baharatlı yiyecekler yenilmemelidir

  Sağlık

  İdrar yapan ve idrarı dışarıya atan sisteme boşaltım sistemi adı verilir.

  Boşaltma sisteminde bulunan organlar şunlardır :

  1 – İdrarı yapan, vücut için faydasız ve zararlı maddeleri süzerek kandan ayıran böbrekler,

  2 – İdrarı, idrarın toplanma yeri olan torbaya götüren idrar borusu,

  3 – İdrarın toplandığı torba “idrar torbası” (mesane),

  4 – İdrar torbasında birikmiş olan idrarı, vücuttan dışarı atan bölüm.

  Böbreklere süzülmek, içindeki zararlı ve faydasız maddeler dışarı çıkarılmak için gelmiş olan kan, böbreklerin kabuk bölgesinde süzülmeye uğrar. Kanda bulunan üre, böbreklerde bu süzülme sonucu kandan ayrılır ve böbreğin havuzcuk denen bölümünde toplanarak, idrarın meydana gelmesini sağlar. İdrar, buradan idrar borusu yolu ile idrar torbasına gelir. İdrar torbasında birikme olduktan sonra da, refleks meydana getirecek kadar çoğalınca, uretra yolu ile dışarı atılır.

  İdrar, sulu bir sıvıdır. İçinde, normal hallerde şu maddeler bulunur :

  1 – Proteinlerin yanmasından meydana gelen üre ile ürik asit ve üratlar,

  2 – Magnezyum, potasyum, sodyum tuzları, 3- Su, İdrardaki su oranı, her zaman değişir. Bu oran, kanın basıncı ve alınan su ile ilgilidir. Normal hallerde, 24 saatte 1 – 1,5 litre olarak çıkarılan idrar, suyun çok alındığı zamanlarda artabilir. Bu arada, idrarda bulunan maddeler, normal hallerde de yenilen yiyeceklere göre değişiklik gösterebilir. Çok et yiyenlerde asit, çok sebze yiyenlerde bazlar çoğalır. İdrar içinde bulunan üre, idrardaki bakteriler ve sıcağın etkisi ile kimyasal bir ayrışıma uğrar ve karbon asidi ile amonyak meydan gelir. Sıcakta kalmış idrarda, bu sebeple amonyak kokusu meydana gelir.

  Böbreklerle kandaki zararlı ve faydasız maddelerin dışarı atılmasından başka, vücudumuzdaki zararlı ve faydasız maddelerin dışarı atılması işleri, başka yollarla yapılmaktadır. Biz, yalnız boşaltım sistemi ile vücudumuzdaki zararlı maddeleri dışarı atmak zorunda kalsak, çok geçmeden, kendi kendimize zehirlenip ölürüz.

  Vücudumuzdaki zararlı maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olan sindirim sistemindeki zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlayan kaim barsaklardan ayrı olarak, başlıca derimiz sayılabilir. Derimizle, kanda bulunan su, az oranda üre, ürik asit, tuzlar, karbon dioksit dışarı atılır. Bundan başka solunum yolu ile de, kanımızda birikmiş olan ve vücudumuz için zararlı olan karbondioksit gazını da dışarı çıkarırız.

  Sağlık

  Besin maddelerinin içeriklerine göre karbonhidrat, yağ, protein, vitamin, su ve mineraller olarak gruplandırıldığını biliyoruz. Besin içerikleri büyük moleküllerdir. Büyük moleküllü besin içeriklerinin hücrelerimizin kullanabileceği kadar küçük moleküllere parçalanması gerekir. Yediğimiz besinler hücrelerimize geçebilecek duruma sindirim işlemi sonucunda gelir.
  Sindirim büyük moleküllü besin içeriklerinin hücrelerimizin kullanabileceği kadar küçük moleküllere dönüştürülmesidir. Öyleyse vücudumuzda sindirim nasıl Gerçekleşir? Besinlerin hücrelerimiz tarafından kullanılabilecek kadar küçük parçalar bölerek kana geçişini sağlamak sindirim sisteminin görevidir.
  Sindirim çiğnemeyle başlar. Besinlerin çiğneme ve kas hareketleriyle küçük parçalara ayrılması mekanik sindirimdir. Besinlerin enzim adı verilen bazı salgılar yardımıyla parçalanmasına ise kimyasal sindirim denir.

  Sağlık

  yaa çok özür dilerim ama ben ne istiyorum siz ne vermişsiniz lütfen boşaltım sisteminin hastalıklarının tedavisini sitenize eklerseniz sevinirim.Ama yine de teşekkürler.

  Sağlık

  gerçekten gamzeye katılıyorum ben boşaltım sistemi hastalıkları ve tedavi yöntemlerine bakıyorum ama hastalık çkıyo tedavi çıkmıyo ya lütfen tedavi yöntemlerinide eklermisiniz

  Sağlık

  ii yapmışlar tebriklerrrrrrBesin maddelerinin içeriklerine göre karbonhidrat, yağ, protein, vitamin, su ve mineraller olarak gruplandırıldığını biliyoruz. Besin içerikleri büyük moleküllerdir. Büyük moleküllü besin içeriklerinin hücrelerimizin kullanabileceği kadar küçük moleküllere parçalanması gerekir. Yediğimiz besinler hücrelerimize geçebilecek duruma sindirim işlemi sonucunda gelir.
  Sindirim büyük moleküllü besin içeriklerinin hücrelerimizin kullanabileceği kadar küçük moleküllere dönüştürülmesidir. Öyleyse vücudumuzda sindirim nasıl Gerçekleşir? Besinlerin hücrelerimiz tarafından kullanılabilecek kadar küçük parçalar bölerek kana geçişini sağlamak sindirim sisteminin görevidir.
  Sindirim çiğnemeyle başlar. Besinlerin çiğneme ve kas hareketleriyle küçük parçalara ayrılması mekanik sindirimdir. Besinlerin enzim adı verilen bazı salgılar yardımıyla parçalanmasına ise kimyasal sindirim denirrr

  Sağlık

  yararlandım beğendi yazana ve yazdırana teşekkürrlerişallah herkeze busite yardımcıolur

  Sağlık

  çok güzel olmuş.
  size çok teşekür ediyorum

  Sağlık

  slm. ben hilmi.beğendim çok güzel olmus. herkese yardım etmesini dilerim(^)

  Sağlık

  arkadaşlar çok güzel olmuş ben begendim bence sizin aradığınızın burda olduğuna emin olun bence ben şimdi yazıcam fazla uzatmiyim

  SAĞOLUN

  Sağlık

  Güzel olmuş ama bence bölümlere ayırarak yapsaydınız daha güzel olurdu

  Sağlık

  ya kusura bakmayın ama ben size ne dedim siz ne koymuşsunuz boşalrtım sistemi hastalıklarınıda eklerseniz sevinirim yinede tşk

  Sağlık

  Yeterli miktarda sıvı alınmalıdır. (Böbreklerin rahat çalışması için bol sıvıya ihtiyacı vardır. Alınan sıvı miktarı sıcak ve kuru havalarda arttırılmalıdır. Günlük en az 2 litre su alınmalıdır.)
  2- İdrar uzun süre tutulmamalıdır. (Böbrek taşları oluşabilir).
  3- Böbrekler ve idrar yolları soğuktan korunmalıdır. (Böbrek sağlığı için).
  4- Aşırı acı ve baharatlı yiyecekler yenilmemelidir.
  5- Düzenli banyo yapılmalıdır. (Derideki gözeneklerin açılması için).
  6- İçilen su ve yenilen besinler temiz olmalıdır.
  7- Böbrek iltihabı rahatsızlıklarında tedavi yarıda kesilmemeli ve ilaçlar zamanında alınmalıdır.
  8- Diş çürükleri ve boğaz iltihabı hemen tedavi ettirilmelidir. (Çürük veya iltihaba yol açan mikroorganizmalar, kalıcı böbrek rahatsızlıklarına yol açabilir.)
  9- Kişisel temizliğe dikkat edilmelidir.

  heryerde bu yazıyor..

  Sağlık

  bnim aradığım bu deil ama yorumlar işe yaradı saolun arkadaşlar….

  Sağlık

  bence cokk kötü olmuş
  boşaltım sistemi rahatsızlıklarının tedavilerini
  yazmanız gerekirken
  konuyla alakasız şeyler yazmışsınız

  Sağlık

  bencede çok alakasız şeyler yazmıssınız

  Sağlık

  ya of ne yazdım ne geldi yaa aradığım konu bu değil of yaa eminim daha çok aırıcam aşk olsun size

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Damar Tıkanıklığı
Glokom Tedavisi (Göz Tansiyonu) ve İlaçlar
İÇTİĞİNİZ SUYUN PH DEĞERİ YÜKSEK OLMALI
Karpal Tünel Sendromu
Çikolatanın faydaları
Kan Nakli
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.