boswellia-serrataHindistanda yetişen ve yüz yıllardır kullanılan boswellia bitkisi, orta yada yüksek boyda dallanma gösterir. Bu şifalı bitkinin ayırıcı yanı gövdesine dokunduğunuzda aleorezin denen (sakızımsı) bir madde yaymasıdır.

Boswellia bitkisi %50-60 civarında boswellik asit ve türevlerini içerir.  Boswellianın uçucu yağlar açısından oldukça zengin olan sakızımsı etken maddesi, reçineli bir yapıya sahiptir. Diğer yandan boswellianın sakızımsı reçinesinde bulunan Pinen ve Fallandren isimli uçucu yağlar, Bu şifalı bitkiye sığlaya benzeyen hoş bir koku verir.

Sponsorlu Bağlantılar

Boswellia Hangi Hastalıklara iyi gelmektedir?

Yüz yıllardır kullanılan bu şifalı bitkinin özütü gerçekten faydalı bir etkiye sahiptir. Özellikle Osteoartrit,

gibi hastalıkların tedavilerinde çok etkili olan bu şifalı bitki alternatif tıp açısından oldukça önemli bir geleceğe sahiptir.

Boswellia Bitkisinin asıl etkisini gösterdiği hastalık yukarıda sayılanlardan   artrit olmuştur çünkü bu şifalı bitki iltihabı önlemede gerçekten iyi etkilere sahiptir. Yapılan deneyler bu şifalı bitkinin hastalarda belirgin bir yan etki göstermeden kısa sürelerde tedavi sağladığını kanıtlanmış ve vücutta oluşan bazı kimyasal aktivitelerin baskılanmasında iyi etki yaptığını göstermiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Boswellia bitkisinin ağrı azaltmada da iyi bir ün yaptığını bildirmekte fayda vardır. Bu yönüyle bitki eklem deformitelerine(bozulmaları) bağlı artrit ağrılarında da kullanılabilecek iyi bir alternatif yöntemdir.

Boswellia bitkisinin artrite iyi gelmesinin gerçek nedeni nedir?

boswelliaBoswellia bitkisinin boswellik asit açısından zengin olduğunu söylemiştik. Yapılan araştırmalar bize göstermiştir ki bu asit yapılı etken madde, glikozaminoglikan metabolizması üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bu etki boswellia bitkisinin artrit rahatsızlıklarında sıkça kullanılması için geçerli bir sebeptir.

Boswellia nasıl kullanılır?

Boswellia kapsüller şeklinde veya extratlar şeklinde kullanılabilir. Ticari olarak %37.5 boswellik asit içeren extratlar vardır. Bunlar günde tercihen 200-300 mg şeklinde kullanılır. Diğer yandan eklem ağrılarında veya eklem deformasyonlarında yine %37.5 boswellik asit içeren yağlar veya merhemler kullanılır.

Boswellianın yan etkileri nelerdir?

Boswellia kullanırken yan etki görmek çok nadir bir durumdur. Ancak eğer

  • Mide Bulantısı,
  • Deri döküntüsü,
  • İshal gibi etkiler görürseniz kullanımı kesiniz ve bir müddet sonra tekrar deneyiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Ahmet

    Ben SWANSON firmasının ürününden 2×400 mg. bir hafta süreyle kullandım karaciger GGT değeri 251 e çıktı ve Gastro uzmanı derhal bırakmamı istedi.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Spirulina
Enginar Neye İyi Gelir
Gotu Kola Nedir? Neye İyi Gelir?
Ahududunun Yararları
Kekik
ISPANAK ŞİFA DAĞITIYOR
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.