BOTOKS ENJEKSİYONLARI

Botoks enjeksiyonları kas aktivitesini geçici olarak felce uğratmaya yarayan ve “botulinum toksin” in çeşitli şekillerde kullanıldığı ilaç gruplarından en iyi bilinenidir. Bu toksin gıda zehirlenmesine yol açan “botulizm” mikrobu tarafından üretilir.

Botoks öncelikle yüzdeki kırışıklıkların görünümünü azaltmak için kullanılmaktadır. Aynı zamanda, tekrarlayan boyun spazmı (servikal distoni), aşırı terleme (hiperhidroz), aşırı aktif mesane ve gözde şaşılık gibi bazı sorunların tedavisinde de kullanılır. Botoks enjeksiyonları bazı kişilerde kronik migreni önlemeye de yardımcı olabilmektedir.
Botoks, botulinum toksinin kullanıldığı ilk ilaçtır ama Dysport, Myobloc ve Xeomin gibi yeni ilaçlar da çıkmaktadır. Bu ilaçlar özellikle dozaj üniteleri konusunda biraz farklı oldukları için birbirinin yerine kullanılamazlar.

Sponsorlu Bağlantılar

NİÇİN UYGULANIR?

“Botulinum toksin” enjeksiyonlarının çoğu, sinir ve kaslarda sinyal iletimini sağlayan bazı kimyasalları bloke ederler. Bu enjeksiyonların en yaygın kullanımı yüz kaslarında geçici rahatlama sağlayarak kırışıklıkların oluşmasına engel olmaktır. Botoks enjeksiyonlarının uygulandığı yüz bölgeleri aşağıdakiler olabilir:
• Kaş çatma esnasında kaşlar arasında oluşan çatma çizgileri,
• Göz çevresinde oluşan kırışıklıklar,

Sponsorlu Bağlantılar

• Özellikle kaşlarınızı kaldırdığınızda alın bölgesinde oluşan yatay çizgiler gibi.

Botulinum toksin enjeksiyonları sadece kozmetik işlemlerde görünümünü iyileştirmek için kullanılmamaktadır. Bunlara ek olarak, bazı vücut fonksiyonlarında meydana gelen sorunları düzeltmek için de kullanılmaktadır. Bu sorunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Servikal distoni. Boyun kaslarını etkileyen bir durumdur. Boyun kaslarını istemsiz olarak etkileyerek başınızı rahat olmadığınız bir pozisyonda tutmak zorunda kalabilirsiniz.

 • Göz tembelliği. Göz tembelliğinin en sık nedeni göz konumlandırmadan sorumlu olan kaslarda meydana gelen bir dengesizliktir. Bu durum şaşılığa neden olabilir.
Kas kontraktürleri. Beyin felci gibi bazı nörolojik durumlar, eller ve ayaklarınızı vücuda doğru çekmenize neden olabilir. Bazı durumlarda, bu kasılmış olan kaslar “botulinum toksin” enjeksiyonları ile rahatlayabilmektedir.
Hiperhidroz. Ortam sıcak olmadığı ve terlemenizi gerektirecek bir egzersiz yapmadığınız halde bile, aşırı terleme oluşan bir durumdur. Bazı kişilerde, terleme o kadar aşırı olur ki, ellerden ter damlar.
Kronik migren. Eğer migreni 15 gün ya da bir aydan daha fazla yaşıyorsanız, botulinum toksin enjeksiyonları baş ağrısı sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir.
Mesane disfonksiyonu. Botulinum toksin enjeksiyonları, aşırı şekilde aktif olan mesane nedeniyle oluşan idrar kaçırma problemlerini azaltmaya da yardımcı olabilir.

RİSKLER NELERDİR?

Deneyimli bir doktor tarafından yapıldığında Botoks enjeksiyonları nispeten güvenlidir. En sık görülen yan etkileri enjeksiyon yerinde oluşan şişme, morarma, baş ağrısı veya grip benzeri belirtilerdir. Eğer enjeksiyonlar doğru yerleştirilmemişse, ilaç komşu dokularda da yayılarak aşağıdaki sorunlara neden olabilir:

• Göz kapaklarında düşme,

• Çarpık kaşlar,
• Çarpık gülümseme,
• Kuru ya da aşırı gözyaşı oluşumu gibi.

Çok az bir ihtimalle, botulinum toksin etkisi vücudun diğer kısımlarına da yayılabilir ve “botulizm” benzeri belirti ve bulgulara neden olabilir. Botoks olduktan sonraki ilk birkaç saat içerisinde veya bir hafta sonrasına kadar aşağıdaki belirtilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuza danışınız.

• Vücudun tümünde oluşan kas zayıflığı,
• Görme problemleri,
• Konuşma veya yutmada sorun,
• Nefes almada sorun,
• Mesanede kontrol kaybı gibi.

Doktorlar genellikle hamile olduğunuzda ya da bebek emzirdiğinizde botoks olmamanızı önerirler. Çünkü bebekler üzerindeki etkileri henüz bilinmemektedir.

Doktorunuzu dikkatli seçin:
Botoks sadece bir doktor gözetiminde olunmalıdır. Yanlış yapılması tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu konuda uzmanlaşmış ve deneyimli bir doktor arayınız ve ilgili yerlerden tavsiyeler alınız. Yetenekli ve sertifikalı doktorlar işlemin sağlıklı yürütülmesinde size yardımcı olabilir ve yapılacak botoks işleminin gerekli olup olmadığını söyleyecek ve sağlığınız açısından değerlendirecektir.

NASIL HAZIRLANMALISINIZ?

Doktorunuz son dört ay içinde botulinum toksin enjeksiyonların herhangi bir türünü alıp almadığınızı bilmek isteyecektir. Eğer kan sulandırıcı ilaç alıyorsanız, kanama ve morarma riskini azaltmak için, enjeksiyondan birkaç gün önce bu ilaçları bırakmanız gerekebilir. Doktorunuz ayrıca kas gevşetici, uyumaya yardımcı veya alerji ilaçları alıp almadığınızı da soracaktır.

İŞLEMDEN NELER BEKLEYEBİLİRSİNİZ?

İşlem öncesi:
Çoğu insan enjeksiyonun yarattığı rahatsızlığa tahammül edebilmesine rağmen bazı insanlar cildinin işlemden önce uyuşturulmasını isterler. İlgili yeri hissizleştirmek için uygulanabilecek çeşitli seçenekler mevcuttur:

Enjeksiyonlar. Doktorunuz cildinize bir enjeksiyonla uyuşturucu ilaç enjekte edebilir.
Krem. Reçete edilecek bir kremi işlemden 60 ila 90 dakika önce uygulamanız gerekir.
Soğuk sprey. Çok soğuk bir hava uygulaması yaklaşık 10 saniye süreyle deriye yöneltilir. Ancak uyuşma sadece birkaç saniye sürmektedir.

İşlem sırasında:
Doktorunuz cilt veya kasın içine botulinum toksini küçük miktarlarda enjekte etmek için ince bir iğne kullanır. Gerekli olan enjeksiyon sayısı, tedavi edilen alanın ölçüsü de dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır. Botoks enjeksiyonları genellikle bir doktor muayenehanesinde yapılır.

İşlemden sonra:
İşlemden sonra normal günlük aktivitelerinize devam edebilirsiniz. Tedavi alanlarını ovarken veya masaj yaparken dikkatli olunuz. Çünkü toksin, farklı bir alana yayılabilir.

SONUÇLAR

Botoks enjeksiyonlarının sonuçlarını genellikle işlemden birkaç gün sonra fark edersiniz. Botulinum toksin enjeksiyonlarının tedavi amacına bağlı olarak, etkisinin görülebilmesi için 3 ila 12 ay geçmesi de gerekebilir. Etkisini korumak için, düzenli olarak takip enjeksiyonları yaptırmak gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
EVDE SAÇ BAKIMI NASIL YAPILIR?
Cildi Genç Tutmak 9 İçin İpucu
Dudak Üstü Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?
Hamilelikte Saç Boyanır mı?
Göğüs Üzerinde Kahverengi Leke
Akneleri Azaltmak İçin Soğuk Krem
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.