BOTOKSUN ZARARI VAR MIDIRBotox 'un Zararı Var mıdır

Botoks enjeksiyonları içerdiği “botulinum toksin” ile kas aktivitesini geçici olarak felce uğratan bir tekniktir. Botoks’un kullandığı toksin, botulizme neden olan ve bir tür gıda zehirlenmesi olan mikroplar tarafından üretilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Botoks enjeksiyonlarının en bilinen etkisi ciltteki kırışıklıklar için kullanılmasıdır. Ancak bunun yanı tekrarlayan boyun spazmları (servikal distoni), aşırı terleme (hiperhidroz), aşırı aktif mesane ve şaşı görme gibi birçok farklı amaç için de başvurulur. Botox enjeksiyonları bazı kişilerde kronik migreni önlemeye de yardımcı olur.

Botulinum toksini daha önce sadece botoks için kullanılmaktaydı. Günümüzde “Dysport”, “Myobloc” ve “Xeomin” için de kullanılır. Her ürün için farklı dozajlar söz konusu olduğu için birbirlerinin yerine kullanılamaz.

Riskler

Deneyimli bir doktor tarafından yapıldığında botoks enjeksiyonları nispeten güvenlidir. En sık görülen yan etkileri enjeksiyon yerinde, baş ağrısı veya grip benzeri semptomlar ile şişlik veya morarma görülmesidir. Eğer enjeksiyonlar doğru yapılmazsa ilaç komşu dokulara da yayılarak aşağıdaki sorunlara neden olabilir:

Sponsorlu Bağlantılar

  • Göz kapaklarının düşmesi
  • Çarpık gülümseme
  • Gözlerde kuruluk ya da aşırı gözyaşı

Çok olası olmamakla birlikte, botulinum toksin etkisi vücudun diğer bölümlerine de yayılarak botulizm benzeri belirti ve bulgulara neden olabilir. Eğer botoks işleminden sonra aşağıdakine benzer değişikliklerle karşılaşırsanız doktorunuza başvurunuz:

  • Vücudun her yerinde kas güçsüzlüğü
  • Görme problemleri
  • Konuşma ve yutmada güçlük
  • Nefes almada güçlük
  • Mesane kontrolünün kaybı

Bebekler üzerindeki etkisi bilinmediği için gebe ve emziren kadınlar için botoks enjeksiyonları önerilmemektedir.

Doktorunuzu iyi seçin

Botoks işlemi sadece doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Yanlış uygulandığında tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle referansları çok olan ve deneyimli bir doktorda yaptırmanız daha doğru olur. Bu konuda yetkin ve uygulama için gerekli sertifikalara sahip olan doktora gitmeniz, ihtiyaçlarınıza en uygun önerilerde bulunacak ve prosedürün sizin için sağlıklı olup olmayacağını daha doğru şekilde belirleyecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Botox ‘un Zararı Var mıdır
SAÇ YIPRANMALARINI ÖNLEYİN: İŞTE 6 İPUCU
Varise Ne İyi Gelir
Göz ve Alın Şekillendirmek
Epilasyon, Jelli Epilasyon
Akne Tedavisi Nasıl Yapılır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.