boy uzatmakBoy uzatmak
Boyunuz kısa mı? Bir türlü uzayamıyor musunuz? Ya da size artık boyunuzun uzayamayacağını mı söylüyorlar? Bütün bunları unutun zira artık tıp bilimindeki gelişmeler hemen hemen her şeyi mümkün kılıyor.

“İLİZAROV” adlı cihaz kol ve bacakları uzatıyor ve sizi cücelikten kurtarıyor. Diğer yönden boy uzatmak isteyenler içinse büyük bir umut oluyor.  Bu boy uzatma yöntem ve teknikleriyle ilgili bilmedikleriniz merak ettikleriniz bu makalede olacak. İyi okumalar.

Sponsorlu Bağlantılar

Boy uzatma ameliyatları kimlere uygulanabiliyor?

Boy uzatma tekniklerinden olan “ilizarov” hemen hemen herkese uygulanabiliyor. Bu teknik özellikle hormonal nedenlerle uzayamayan insanlarda kullanıla gelse de “normal değerlerde olan boyundan” memnun olmayanlar da boy uzatma tekniklerinden faydalanabiliyor. Özellikle cücelik gibi hormonal nedenlere bağlı olarak gelişen kısa boylu olma durumlarında “ilizarov” tekniği başarılı olabiliyor.

“İlizarov” Tekniği Sadece Boy Uzatma İçin mi Kullanılıyor.

Hayır! İlizarov tekniği kolların uzatılması, bacaklar ve kollarda meydana gelen ve iyileşemeyen kırıkların iyileştirilebilmesi, bir uzvun diğerinden kısa olduğu durumlarda uzuvların boyunun eşitlenmesi, bacaklarda ve kollarda meydana gelen doğumsal veya sonradan olma şekil bozuklukları, Ayak şekli bozuklukları,  Gibi birçok durumda başarılı bir şekilde uygulanabilen bir tekniktir.

İlizarov tekniği bir değil birden fazla tedavi yöntemini bünyesinde barındırır. Bazı durumlarda bilinene klasik tedavi yöntemleri işe yaramayacağından değişik tedavi yöntemlerine sapmak bir mecburiyet halini alır.

Sponsorlu Bağlantılar

En zor uygulama alanı cücelik mi?
Hayır aslında boy uzatmak en kolay olan tedavi yöntemlerinden birisi. Zor olan tedavi ayak şekil bozukluklarının tedavisidir. Ayak şekil bozuklukları doğuştan veya sonradan oluşabilir. Örneğin yanık gibi durumlar. “ilizarov” tekniği ayaklardaki şekil bozukluklarını da başarılı bir şekilde tedavi edebilmektedir.

İlizarov tekniğiyle en kolay yapılan tedavi hiç şüphesiz ki kırık tedavileridir. Bundan sonra kolaylık açısından boy uzatma türü tedaviler gelmektedir. Ancak boy uzatma teknikleri uzayan kemiklerin sayısı ve uzama miktarındaki artışa göre zorlaşır. Yani uzaması gereken kemik sayısı ve uzama miktarı tedaviyi zorlaştırır.

Bacak uzatmak için hangi teknikleriniz var?
Şu anda üç farklı teknik kullanılıyor. Sadece dışarıdan cihaz takarak bacağı uzatılan hastalar vardır. Kemiğinde iltihap bulunan veya deformasyonu olan yani kemiğin içine çivi yerleştirilemeyecek durumlar için dışarıdan cihaz takma yöntemi tercih ediliyor. İkinci teknik; kemiğin içine çivi yerleştirerek, onun üzerinden cihazla uzatmak veya yeni geliştirilen ve çok daha güvenli olan yeni bir teknik de cihazla uzatma yaptıktan sonra dokuları koruyan plak uygulaması. Bu yöntem, sorunu olmayan uyluk ve kaval kemiği uzatmalarında tercih ediliyor. Yöntemin avantajı; dışarıda cihazın çok daha kısa süre kalması, böylece çok daha konforlu bir tedavi sağlıyor olması. Üçüncü teknikte ise bacağın içine kendiliğinden uzayabilen çivi yerleştiriliyor. Ancak pahalılığı ve güvenilirliğinin sınırlı olması nedeniyle bu 3. yöntemi, az sayıda hastada kullanılabiliyor.

Tedavi ne kadar sürüyor, boy uzarken hastaların sürekli yatması mı gerekiyor?
Bir santimetre kemik uzunluğu elde etmek için tedavi süresi 30 ile 40 gün arasında değişiyor. Hastanın boyu 5 santim uzayacaksa, 150 günlük bir tedavi süreci gerektiriyor. Boy aslında 50 günde uzuyor. Ancak, kemiğin tam olarak iyileşmesi için 150 gün gerekiyor. Bu süre içinde hastalar doktor takibine alınıyor. Bacaklarında kullanılan tekniğe göre değişen sürelerde cihaz taşımaları gerekiyor. Ancak bu şekilde yataklı tedaviye gerek kalmadan, bol bol hareket etmelerini, hatta yürümeleri tavsiye ediliyor.

En fazla kaç santim uzama sağlanıyor?
Ulaşılabilmiş en fazla uzunluk 35 cm dir bu da bir tür açık ameliyatla yapılmıştır. Bu yöntemle sağlıklı bir uzama ancak 10-12 cm kadar olabilmektedir. Ancak çocukluktan başlanan tedavi sabırla sürdürülürse 40 cm uzama sağlanabileceği biliniyor. Her ne kadar teorikte bu uzama mümkün olsa da bu tedavi gerçekten zor ve meşakkatli bir zaman sürecidir.

Ne gibi riskler var?
her şeyden önce tedavi gerçekten acı veren bir yöntem yani boyunu uzatmak isteyenler bu tedavinin acı veren kısımlarına katlanmak zorundalar. Diğer yönden tedavinin yarım bırakılması o operasyonun başarısızlığa uğraması anlamına gelmektedir. Bu tedavi yönteminin asıl sorunlu olduğu yerlerden birisi de iltihabi vakalardır. Yani tedavi olan kişilerin bakımları iyi olmalıdır aksi halde iltihap tedaviyi başarısız kılacaktır.

Her İsteyen Boy Uzatabilecek midir?

İlkesel olarak bu yöntem mecburi durumlarda uygulanmaktadır. Yani 10–20 cm uzayım ve alımlı bir manken olayım mantığından yola çıkarak bu tedavi şekline heveslenmemeniz önerilmektedir. Bir diğer durum ise vücut özelliklerinizin bu tedavi şeklini kaldırabilir yetenekte olmasıdır. Mutlaka bir takım testlerden geçeceksiniz ve durumunuz negatif ise tedavi programına alınmayacaksınız.

Tedaviyi Uygulayan Örnekler Mevcut mudur?

Evet! Bu tedavi şekliyle gerçekten olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Ancak bazı hastaların kişisel görüşleri birkaç cm büyüme için bunca acının çekilemeyeceği yönündedir. Bu tedavi şeklinin ancak mecburi durumlarda başvurulması gereken bir yöntem olduğu bütün hastalar tarafından kabul edilmiş bir gerçektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  benim boyunum uzaması için ne yapmam gerkiyoo boyumdan şikayetim var yardımcı olursanız sevinirim

  Sağlık

  benim cocugum 6 yaşında kol ve bacaklarda kısalık var doguştan cuce oldunu ve bedenin normal kol ve bacakta sorun var uzatmanın imkanı varmı bizleri bilğilendirirseniz cok sevinirim

  Sağlık

  ben avrupada yasiyorum ve benimde boy problemim var peki ameliyattan sonra mecburen hastanedemi yatmak gerekiyor yada turkiyedemi kalmem gerek ve masrafi nedir boyle bir ameliyatin?

  Sağlık

  iki gun sonra turkiyedeyim acaba mumkunmu gorusmek
  benimde boy sorunum var dogumdan sonra 3santim kisaldi 156-153 oldum ve alt tarafim cok kisa cok mutsuzum boy uzatmak mumkunmu 7santim boy uzatmak istiyorum cevabinizi bekliyorum tsk

  Sağlık

  boyumun uzaması çok istyorum evlıyı bir kızım var.boyum kıza oldugu için cok mutsuzu kendımı cok eksık hısedyorm.bu konuda yardm istyorum gerekrse ameliyat bile olurum.şuan 1.50santimim en az 10santim uzamak istyorm.yardmcı olun lütfen……….

  Sağlık

  ben 20.01.1985tarihinde dogdum boyum 1.48.boyumun kısa oldugu için çok mutsuzum.herkesın güzelsin ama tek kusurun boyun kısa demesinden bıktım.enazında 1.60 olmak isterdm.kendimi okadar eksik hissediyorum ki pek fazla ortamlara gitmyorum.lütfen bir çözüm bulun bana………

  Sağlık

  Ben 28 yasinda almanyada yasiyorum,boyum 152 kisa oldugum icin cok üzülüyorum,hatta etrafimdan cüce diye takilnlarda cok oluyor:(
  Boyumun uzamasini cok istiyorum…
  Böyle bir amaliyatin masrafi nedir??Tadavi boyu yatmam gerekiyormu?ise devam gidebilirmiyim???Lütfen bana yardimci olun ve bilgilendirin….

  Sağlık

  slm benim yaşım 17 boyum ise 1.50 boyumdan çok şikayetçiyim
  ne yapmam gerekiyor bu ameliyat çok mu masraflı oluyo ve uzama şansım varmı

  Sağlık

  ben 22 yaşında 1.64 boyundayım boyumu 8 cm uzatmak istiyorum ameliyat masrafınının ne kadar olduğu hakkında bana bilgi verebilirmisiniz işim itibariylede sürekli seyahat etmekteyim ameliyattan sonra bir zararı olurmu lütfen beni bu konularda aydınlatırmısınız şimdiden teşk ederim

  Sağlık

  ben 24 yaşındayım boyum 1,69 ama çıktığım kız arkadaşım benden 10 cm uzun ve bu bende kompleks yaratıo kız arkadaşım sorun çıkarmıyo ama ailesinin beni kabul etmemesinden endişeleniyorum 10 cm uzamak istiyorum mümkün müdür?

  Sağlık

  ben 28 yaşındayım ve boyum yaklaşık olarak 1.65 boyumu 10cm uzatak mümkünmü acaba ve çok atlatik bir yapıya sahibim sporda yapıyorum ltf beni bilgilendirin ve maliyeti nedir teşekkürler

  Sağlık

  benim kız arkadaşımın boyu 1.25 olduğu için ayrıldım boyunu 1.50 olabilir mi bu mümkün mü cevap verirseniz sevinirim iyi çalışmalar.

  Sağlık

  ben 24 yasindayim ve boyum 1m54 acaba ameliyatla boyum uzaya bilirmi birde inkani varsa ne kadar zaman aliyor cevap yaza bilirmisiniz

  Sağlık

  selam….

  ben 23 yasindayim ve 1.65 boyundayim, avrupada yasiyorum. Benim kücük kalmam benim icin hayata cok büyük problemlere yol aciyor. Eger bana yardimci olabilirseniz cok sevinirim. Böyle bi ameliyatin masrafi ne kadardir??

  TESSEKÜRLER

  Sağlık

  merhaba ben 22 yasındayım boyum 157.Boyumun cok kısa oldugunu düşünüyorum.Bu durum beni çok rahatsız ediyor.Ameliyat olmadan boyumun uzamasını saglayabilirmiyim?

  Sağlık

  mrb ben deniz 16 yaşındayım ve boyumdan çok şikayetçiyim bu ameliyatın maliyeti ve riski nedir cevapolarsanız sevinirim….

  Sağlık

  iyi gunler benim sorularimi hemen cvplama gibi bi ilginiz olursa sevinirim cunku zaman kaybetmek istzmiyorum boyle bisey olabiliyorsa tabiki. boy olcumden rahatsizim ve 10cm uzamak istiyorum sadece benim sorum acaba bacaklari uzatirken izin kalip kalmamasi benim icin onemli kaliyormu acaba iz?
  vede bana 10cm ne kadara patlar biran once sabirsizlikla cevabinizi bekliyorum tskler simdiden….

  Sağlık

  Ben süt gibi besinlerle uzamak istiyorum ameliyat falan istemiyorum çünkü bilmiyorum 12 yaşıdnayım boyum 1.40-1.42 falan ama kısa gösteriyorum:(Süt gibi yeşillik gibi besinlerle uzamak istiyorum ne olabilir bilginiz varsa paylaşırsanız memnun olurum:):)

  Sağlık

  Ben 16 ytaşındayım boyum 1.63cm dir. Arkadaşlarım bana yakışlıklısın ama tek kusurun boy diyorlar bu boy yüzünden pek fazla gezmiyorum okuldada en kısalar arasında ben varım en az 1.75cm olmak istiyorum gerekirse ameliyatat bile girelim tedavisi varmı varsa fiyat ne kadar ne olur çabuk cvb gönderin bana bekliyorum!…

  Sağlık

  mhb arkadaşlar benim boyum 154 çok morelim boz boyumu uzatmak istiyorum ama korkuyom sakat kalma riski varmı bu amelyatı yapan arkaşlardan youm bekliyom neol lutfen ardaşlar şimdinden teşekuler

  Sağlık

  ben 23 yasindayim ve boyum 147… boyumun 160 olmasini istiyorum..ama amaliyatsiz… acaba baska yonden en azindan 10 santim uzama sansim varmi .. lutfen cevabinizi bekloyorum

  Sağlık

  benim boyum 1 45 evliyim iki kızım var eşim 1 90 kendimi aşırı mutsuz hissediyorum deprasyon ilaçları kullanıyorum böyle yaşamaktansa ölmek tercihim eşim ve aile ve diyer insanlar beni çok aşaladı .boyumu uzatmak çok istiyorum ne yapa bilirim bilgilendirirseniz sevinirim

  Sağlık

  merhaba benim boynumla ilgili bi kusurum var. BOYNUMDA tekrar ediyorum boyumda değil boynumda kısalık var küçükken yapılan aşının yanlışlıkla kemiğe yapılmasından dolayı boynumda kısalık durumu söz konusu oldu. acaba bunun tedavisi varmı lütfen cevap bekliyorum ..teşekkürler..

  Sağlık

  ya bn 16 ysndaym boyum 1.50 ailemdede en uzun 1.65 dir. bnm uzama şansımm yokmuuu sizce yardımcı oLursanız sewnırm

  Sağlık

  21 may 1987 doğumluyum 1.70 boyundayım 1.78 olmak istiyorum piyasada satılan ürünlerin herhangi bir faydası olurmu ameliyatla olabilirmiyim herhangi bi zararı varmı fiyatı n kadar tşk.ler

  Sağlık

  merhabalar ben 29 yaşındayım benim bacaklarım hem kısa hede çok şekilsiz çok çarpık üstüm çok düzgün ama bacaklarım çok rahatsız ediyor lütvfen bana yardımcı olun

  Sağlık

  mrb ben 17 yaşındayım ve boyum 150 cm boyumu uzatmak istiyorum çok kısa oldugmu düşünüyorum bu tedavi haricinde ilaç tedaviside uygulanabilirmi??ben tedavi olup boyumu uzatmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim tşkler:)

  Sağlık

  mrb ben 17 yaşındayım byum 1.83 dizimde bir şişlik belirdi doktorlar uzama hastalığı diyor ne yapmam gerekiyor bu şişliği geçirmek için ne yapmalıyım

  Sağlık

  benim boyum 1.73 10 santim uzatmak istiyorum bunun içişn hangi tedavileri uygulayabilirim

  Sağlık

  ben meral bende boyumun uzamasını istiyorum ama hiç biryerde böyle bir şifa yok bir yol olsada uygulasak bir gün içinde boyumun uzamasını isstiyorum birşey bulunur inşallah.

  Sağlık

  boyum 1,55 ve ben 24 yaşındayım bu yüzden cok mutsuzum hep sorun yaşıyorum ne yapmam gerekiyo artık daha fazla katlanamıyorum bunu ben secmedim bana yardımcı olursanız cok sevinirim..lütfen..

  Sağlık

  Merhaba hocam, 1990 doğumluyum ben boyum 1,53 ve uzatmak istiyorum, ne olur yardımcı olun.

  Sağlık

  Slm ben 25 yaşındayım boyum 1.58 bundan çok rahatsızlık duyuyorum ve enaz 10cm daha uzamak istiyorum bukonuda yardımcı olursanı sevinirim sevgiler.

  Sağlık

  merhaba ben melek 24 yasindayim boyum 1.58 benimde boy sorunum var cok aci cekiyorum bü yüzden ne olur bana yardimci olun. bu ameliyati yapmak istiyorum ama korkuyorum ya sonradanda sagligimdanda olursam ne olur beni hayalerime kavusturun benden cok uzun birisine asik oldum oda bana ama onun boyu bana uymadigi icin ona hayir dedim oysa ona deliler gibi asigim bana yardim etin

  Sağlık

  ßen 14 yaşınDaym boyum 1.72 ßnm ßi sorunum yoqqq :D

  Sağlık

  ben 26yaşındayım boyum 156falan boyum böyle yapacak birşey yok fiziğim güzel kendimle barışık olmaya çalıştım ama hayatıma giren insanlar 185-190boyunda oldukları için sorun oldu sadece boyumun kısalığından dolayı sorunlar oldu ayrıldık ve bu hep böyle devam edecek diye korkuyorum hayata küstüm ve boy uzatma imkanı varmı diye araştırma yapıyorum.ameliyata karşıydım ama öyle şeyler yaşadım ki onu bile düşündüm ameliyat masrafları ne kadar bir zarari varmı ameliyat olan ünlüler varmı kısa olan çok ünlü var öyle bir haberle karşılaşmadim. Bitkisel karışımlar kullanan varmı faydalimi….ben uzamax 2ay kullandım bir zarari yoktu kendimi daha iyi hissettim vücudumda değişik şeyler hissettim ama alamadım sonradan belki devam etseydim az da olsa yarari olacaktı yada psikolojik olarak öyle hissettim….

  Sağlık

  benim boyum 1m 58 boyumu uzatmak istiyorum yasım 28 bu benim için sorun oldu kendimi cok kötü hissediyorum lütfen cevap yazın

  Sağlık

  ben 13 yaşındayım arkadaşlarıma göre çok kısayım psikolojim çok bozuk ameyat olmayı bile düşündün herkez tek kusurumun boyum olduğunu söylüyor hayata küstüm nolur bana bitkisel bir yöntem bulun boyumu nasıl uzata bilirim lütfen bana yardım edin nolur çok kötüyüm

  Sağlık

  allah herkeze yardım etsin boyu kısa olmak çok kötü birşey nolur bitkisel olarak boyunu uzatan varsa yazsın lütfen çok zor durumdayım ayrıca orada yazanları okudum da büyük yalara gelmiş boyu çok kısa olanlar var allah yardım etsin herkese çok acı

  Sağlık

  benimde boyum yaşıtlarıma göre kısa ama bence bu sorun olarak görülmemeli kendimizle barışık olmalıyız bırakın etrafınızdakiler ne derse desin .

  Sağlık

  hocam 25 yaşındayım boym 1.53 en sağlıklı şekilde uzatmak istiyorum yardımcı olursanz sevinrm günlük iş haytlarında etkili oluyo boy sorunu cvbnızı bekliyorum

  Serhat

  Merhabalar 21 yaşındayim boyumdan, memnun değilim 1.68 cm operasyon geçirmek istiyorum ve nasıl olacağıni, yan etkilerinin olup, olmadığını merak ediyorum. Umarım beni aydınlatır ve ilgilenirsiniz. Cevabınizi bekliyorum. Iyi günler.

  esra

  boy uzatma amaliyati yas sinirlamasi varmi kac yasina kadar yapila bilir ve maliyeti nedir

  TINTIN

  SLM BEN FRANSADA YASIYOM BOYUMU UZATMAK ISTIYOM 1M58 BIR ERKEGIM AMACIM 172OLMAK MUMKUN MU BIR AMELIYATLA? VE FIYAT HAKKINDA COK BILGIM VAR FRANSADA OLACAKTIM MARSILYADA DR GUICHET TARAFINDAN FIATI UYGUN OLMADI BANA VE TEK BIR AMELIYATLA 10 CM DEDI BANA VE FAZLASI OLABILIR MIS SIZDEN BILGI ISTIYOM FIYAT HAKKINDA NASIL OLACAK VE VARSA SIZI ARAYIP KONUSMAK ISTERIM.

  Değerli ziyaretçimiz; boy uzatma ve ameliyatları oldukça sıkıntılı işleyen süreçlerdir. Birçok riski de bereberinde taşırlar. Riskler hakkında ve işlemler hakkında detaylı bilgi almak için Türkiyede bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneriyorum. Bundan sonra daha net ve daha iyi bir karar verebileceksiniz.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gençliğin Sırrı
Manikür – Pedikür
Yanak Kırışıkları Nasıl Önlenir
Elma Sirkesi
PARFÜM UZMANINDAN MÜKEMMEL ÖNERİLER
Limon İle Kimyasal Peeling
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.