BOYUN AĞRISI KALP KRİZİ BELİRTİSİ OLABİLİR!!!
Çoğu insan hayatlarının bazı noktasında boyun ağrısı yaşar. Genellikle boyun ağrıları kaslardaki bir zorlanma nedeniyle meydana gelir. Ama boyun ağrısı ayrıca kalp krizinin yaygın bir belirtisidir. Her zaman düşündüğünüz gibi boyun ağrıları boynunuzdaki geçici bir gerginlik olmayabilir.

KALP KRİZİ NEDEN BOYNU ETKİLER?
Kalp krizi (miyokart enfarktüsü) genellikle bir kan pıhtısı nedeniyle kalp kası içine kan akımının engellenmesi sonucu ortaya çıkar. Çoğunlukla bu durum kramp, göğüs ağrısı ve sıkışması, göğüste bir basınç oluşturur. Ancak bu etki boyuna kadar yayılabilir. Kolay yayılabilen bu ağrı çene, omuz, sırt ya da kola kadar genişleyebilir. Dikkat edilmesi gereken bir husus da, kalp krizinde göğüs ağrısı olmadan da boyun ve üst gövdede ağrı veya rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bu durum erkeklere göre kadınlarda daha yüksektir.

Sponsorlu Bağlantılar

BOYUNDAKİ AĞRININ BAŞKA NEDENİ VAR MIDIR?
Yorgunluktan ağrıya kadar çeşitli problemler boynunda ağrıya neden olabilir. Aşağıda boyunda ağrıya neden olan potansiyel durumlar açıklanmıştır.

 • Osteoartrit ve romatoid artrit gibi artrit türleri
 • Fibromiyalji, boyun ön bölgesi ve vücudun diğer alanlarında gerginlik ve kas ağrısı neden olan kronik ağrı bozukluğu
 • Menenjit, beyin ve omurilik zarının bir enfeksiyonu
 • Boyun kasının stres, uzun süre aynı pozisyonda tutulması, uykuda zor bir duruş şeklinde uyuma gibi faaliyetlerden kaynaklanan duruş hataları
 • Boyun kemikleri arasındaki aşınma, bozunma. Bu bozunmuş disk sinirlere basarak ve ağrıya nende olur.
 • Spinal stenoz, spinal kanalın daralması. Stenosis ayrıca sinir ağrısı neden olur.

NE ZAMAN DOKTORUNUZU ÇAĞIRMALISINIZ?
Kaza yada düşme gibi travmalardan sonra oluşan boyun ağrılarında yada aniden ve şiddetli meydana gelen boyun ağrılarında zaman kaybetmeden 112’ yi arayınız. Ayrıca boyunda sertlik, hafiften orta dereceye kadar süregelen bir boyun ağrısı yaşıyorsanız da yine alanında uzman bir ortopedi doktoruna görününüz. Doktorunuz ağrının kaynağı veya yerine göre sizi yönlendirebilir.
Kalp krizi sırasında insanları korkunç bir şey olacak duygusu, korku, panik, huzursuzluk saracağı bilinmektedir. Bu veya bu gibi belirtilerden herhangi biri ile birlikte boyun ağrısı varsa aşağıdaki diğer semptomlar varsa 112 acil numarayı çeviriniz.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Göğüsteki ağrı, basınç, gerginlik veya herhangi bir rahatsızlık türü
 • Midede rahatsızlık veya kusma duygusu hissetme. Kusma mide ağrısı olmaksızın ortaya çıkabilir.
 • Boynunuzdan omuzlar, kollar, sırt, diş veya çeneye genişleyen ağrı
 • Nefes darlığı
 • Baş dönmesi veya bayılma
 • Soğuk terleme veya çok soluk bir cilde sahip olunması
 • Yorgunluk veya halsizlik

Sizler boyun ağrınızın ciddi olmadığını düşünüp acil yardım almak istemeyebilirsiniz. Ama olası bir kalp krizini görmezden gelmek doğru değildir. Bu nedenle küçük bir şüpheli boyun ağrısında 112’yi arayınız yada doktorunuzu bilgilendiriniz. Tüm testler tamamlanana kadar bir önlem olarak, ilgili acil serviste kalmanızda yarar var.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Saç Dökülmesi
Sutopu ve İnsan
Ayak Kireçlenmesi
Televizyonun Zararları
Hoş Kokular İyi Geliyor
ELMA SİRKESİ DENİLİNCE İKİ KERE DÜŞÜNÜN
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.