BOYUN DÜZLEŞMESİ:
Boynunuzda müthiş bir ağrı mı var? Hatta ağrı omzunuza kadar da mı yayılıyor? Sürekli masaj yapılmasını mı istiyorsunuz? Bu sebepten bir türlü dikkatini toparlayamıyorsanız ve bu ağrılar birkaç günden fazla sürüyorsa, bu boynunuzda bir problem olduğunun sinyallerini vermektedir.

Boyunda sık karşılaşılan problemlerden biridir boyun düzleşmesi. Normal insanlardaki konumu “C” şeklinde olan boyun, hasta olan insanlarda yandan bakıldığında boyun omurları bir cetvel gibi dümdüz görünür.

Sponsorlu Bağlantılar

Belirtileri nelerdir?

 • Düzleşen boyunda beyine yeterince kan gitmediği için baş ağrısı,
 • Bulantı, baş dönmesi, unutkanlık halleri, 
 • İlerleyen vakalarda ise isteksizlik ve konsantrasyon bozuklukları görülür.

Tedavisi nasıldır?

Tedavi edilmesi gerekli olan bir hastalık olup, kendi kendine iyileşmez. Yukarıdaki ifade edilen belirtiler azmaya başlar. İlaçlara tepki azalır. Ağrı iyice yayılmaya ve güç kaybı yaşanmaya başlar. Başlangıç safhasında antienflamatuar ilaçlar, sıcak uygulama, dinlenme ve ağrı kesiciler işe yarayabilir.

Bu arada boyun egzersizlerini ihmal etmemelisiniz. Boyun egzersizlerinin uygulanması düzleşmiş boyunu eski haline döndürmeyi mümkün kılmaktadır. Boyun egzersizleri ile ilgili makalemiz sitemizde “Boyun Egzersizleri” başlığı altında yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

İlerlemiş vakalarda mesela boyuna kadar yayılma varsa bir doktora görünmenizde yarar vardır. Doktorunuz size fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi önerebilir. Bunlara ilaveten masaj da etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda akupunktur tedavisi ile de olumlu sonuçlar alınmaktadır. İlermiş düzleşmeye bir de fıtık eklenmişse hastanın durumuna göre cerrahi operasyon gerekebilir.

Peki, nelere dikkat etmeliyiz?

 • Yüksek yastık kullanmayın, koltuk kenarlarında dinlenmeyin
 • Uzun süre öne eğik pozisyonda durmayın
 • Kötü duruş alışkanlığı
 • Mutlu olmaktan hoşlandığınız şeyleri yapın. Stresi azaltın. Çünkü bu iki madde direk olarak boyun sinirlerine etki eder.
 • Ağır kaldırmayın
 • Tek kolla yük taşımayın
 • Islak saçla dışarı çıkmayın
 • Klima, vantilatör önünde ve cereyan eden yerlerde durmayın

SAĞLICAKLA KALINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  halime

  Allah razi olsun. Aynen bu şikayetlerle yani boyundan omuz ve kollara inen ani yorgunluk ve halsizlik belirtileriyle doktora gittim.film çekti ve boyun düzleşmesi dedi.egzersiz ve ilaç verdi.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Farenjit
DİZ KİREÇLENMESİ
Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?
Kantaron
Horlama Nedenleri
Amyotrofik Lateral Skleroz(ALS)
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.