Boyun Egzersizleri
Hayatımızda büyük öneme sahip olan boynumuz, vücudumuz ile baş arasında köprü görevi yapar. Boynumuzda meydana gelebilecek bir ağrı insanın hayatını olumsuz yönde etkiler. Makalemizde, evde veya işyerinizde, mutfakta veya boş kaldığınızda tek başınıza bile 15 dakikaya sığdırabileceğiniz boyun egzersizleri yer almaktadır.

Bu egzersizler boyun kaslarınızı güçlendirecek, boynumuzun hareket yeteneği tekrar kazanılacak ve en önemlisi düzgün bir duruşumuz olacaktır. Bu egzersizler aynı zamanda boyun ve sırt tutulmasını da azaltacaktır.

boyun_fitigi_1EGZERSİZ 1: Önce ellerimizi alnımıza yerleştirip başımızla öne doğru kuvvet uyguluyoruz. Bir yandan da bu kuvvete ellerimizle karşı durmaya çalışıyoruz. Bu şekilde 10 sn bekliyoruz ve bitiriyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

boyun_fitigi_2

 

EGZERSİZ 2: Egzersiz 1’ in hemen hemen tersi bir hareket. Ellerinizi başınızın arkasına koyun. Başımızı arkaya doğru itmeye çalışırken, ellerinizle buna engel olmaya çalışın. 10 sn bekleyin ve bırakın. 3 setlik dilimlerde yapınız.

boyun_fitigi_3

EGZERSİZ 3: Sağ elimizi yüzünüzün sağ tarafına yerleştiriniz. Başınızı sağ tarafa doğru itmeye çalışırken, ellerinizle buna engel olmaya çalışın.

Sponsorlu Bağlantılar

 

boyun_fitigi_4

 

EGZERSİZ 4: Egzersiz 3’ ün tersini yani sol tarafa doğru iteleme hareketi yapınız. Sol elinizle de engel olmaya çalışın.

boyun_fitigi_5

 

 

EGZERSİZ 5: Sağ elimizi başımızın sağ arka kısmına, sol elimizi sol şakağımıza koyuyoruz. Sağ omzumuzun üzerinden bakmaya gayret eder gibi elimizin direncine karşı başımızı sağa döndürmeye zorluyoruz.

boyun_fitigi_6

 

EGZERSİZ 6: Egzersiz 5 ‘in tam tersini yapınız.

boyun_fitigi_7

 

 

EGZERSİZ 7: Başımızı önce sağ tarafa döndürüp 3 –  5 saniye bekliyoruz. Daha sonra yavaşça önümüze doğru döndürüp 3 –  5 saniye bekliyoruz. Aynı hareketleri bir de sol tarafa doğru yaparak egzersizi tamamlıyoruz.

 

boyun_fitigi_8EGZERSİZ 8: Başınızı öne eğin. Biraz dilendikten sonra tam tersini yani, arkaya doğru eğerek biraz bekliyoruz. Hareketi tamamlıyoruz.

boyun_fitigi_9

 

 

EGZERSİZ 9: Başınızı yuvarlamadan önce sağ tarafa doğru omuz istikametinde bükebildiğiniz kadar bükün. Bir süre bekleyin. Daha sonra doğrultarak aynı hareketi bir de sol tarafa doğru yapın.

boyun_fitigi_10

EGZERSİZ 10: Başınızı olabildiğince dairesel hareketler yaparak normal hızda bir süre yavaşça çevirin. Daha sonra dinlenin. Dinlendikten sonra aynı hareketi bir de sol tarafa yapın.

!!!!DİKKAT!!!!
Hareketleri 10’ ar saniye ve 3 setlik dilimlerde yapın. Bunun yanı sıra boyun kaslarınızın güçlenmesi ve egzersizin yararlı olması için her bir uygulama için, zamanı birkaç saniye uzatınız.

Bunlara ilaveten şunu da söyleyelim. Boynumuz, içinden sinirlerin geçtiği bir organdır. Bu sebeple hareketleri yaparken boynunuzu fazla zorlamayın. Yumuşak hareketler halinde yapmanızda fayda vardır. Her uygulamayı biraz daha arttırmamızda egzersizin daha çok fayda vermesini sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Zatürre (pnomoni) Hastalığının Teşhisi Nasıl Yapılır?
Boğaz Ağrısı Neyin Belirtisidir?
Temas Dermatiti
Yediğim Şeyler Ağız Yarası Yapıyor
Dünyada Boğmaca Salgını Arttı
Göz Kanlanması Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.